ПаСатиЖі

Даніель Браво проти Дмитра Михайленка. Уже більше 20-ти років ПСЖ стоїть на шляху українських клубів у єврокубках, фото psg.fr
Напередодні візиту Шахтаря в гості до Парі Сен-Жермену ми пригадуємо попередні протистояння французького клубу проти українців.

Матчі двох великих столиць, за якими стежили президенти – від Кучми й до Саркозі. Поєдинки великого напруження, у яких майбутні володарі «Золотого м’яча» протистояли одне одному.

Пролог

Вперше парижани зустрілися з українсько-радянськими суперниками 2 грудня 1975 року. Київське Динамо, прославлене перемогою в Кубку кубків та Суперкубку Європи, зіграло внічию 1:1 з парижанами при 20 тисячах глядачів на легендарному стадіоні Парк де Пренс. У складі господарів зіграли: Пантелич, Бода, Берто, Юмберто, Локолі, Ляпост, Дольяні, П’ясецькі, Токото, М’Пеле, Далеб. Кияни задіяли такий склад: Рудаков, Трошкін, Фоменко, Решко, Звягінцев, Коньков, Мунтян, Колотов, Веремеєв, Онищенко, Блохін (на заміні – Буряк). Фінальний свисток арбітра Конрата зафіксував нічийний рахунок – на гол Конькова відповів М’Пеле.

02.12.75ф

1994/95

Жереб визначив київському Динамо надзвичайно складну другу групу, де українців чекало протистояння зі Спартаком, Баварією та ПСЖ. Дубль Леоненка та шалений гол Реброва допоміг киянам здолати москвичів, але в другому турі Мехмет Шолль приніс перемогу Баварії на своєму полі. Турнірна ситуація робила спайку із французьким чемпіоном ключовою…

PSG94_home_prg

Група «В» Ліги чемпіонів. 3-й тур групового турніру. 19 жовтня 1994 р. Київ. Республіканський стадіон. 93 700 глядачів

Динамо (Київ) – Парі Сен-Жермен (Париж) 1:2
Голи: Леоненко, 33 (пен.) – Герен, 26, Веа, 76

Динамо: Шовковський, Лужний, Ващук, Хомин, Шматоваленко, Леженцев, Михайленко, Ковалець, Косовський (Призетко, 78), Леоненко, Ребров (Джишкаріані, 72). Тренер: Йожеф Сабо

ПСЖ: Лама, Кобос, Дьєн, Комбуаре, Рош, Ле Ґуен, Браво, Ґерен, Веа (Коллетер, 89), Валдо, Жинола (Раї, 54). Тренер: Луїс Фернандес

Суддя: Чеккаріні (Італія)

Столиця України скучила за хорошим футболом – після 90 000 на матчі зі Спартаком ще на три тисячі більше прийшло на французького чемпіона. На той час ПСЖ набрав чудовий хід, а ім’я ліберійця Веа гриміло Європою не менше (а, може, й більше) ніж зараз Ібрагімовичеве. Утім, кияни зустріли парижан зібраною, обережною грою. Вони навіть виконали кілька стандартів, але імпозантний і пластичний Лама справлявся з загрозами (у тому числі, й із сильним ударом Косовського після розіграшу). Півгодини пройшло в напруженій боротьбі, аж поки геніальна іскорка простоти не зруйнувала всі побудови киян. Жинола, отримавши м’яч спиною до воріт, тут же віддав на хід Ґерену. І той, майстерно оминувши опікунів, хорошим ударом з лівої ноги метрів з 14-ти влучив точно в нижній кут – 0:1. На куражі й Веа виривався на ударну позицію, але юний Шовковський здорово скоротив кут обстрілу й м’яч парирував.

Жинола втікає від Косовського

На те, щоб відігратися, господарям знадобилося всього хвилин 6-7. Ковалець з лівого краю вривався в карний майданчик, а Валдо збив його на самісінькій лінії. Гості не сперечалися про фол, а сперечалися про місце здійснення (нога бразильського руйнівника йшла явно за межами штрафного), утім, італійський арбітр небезрезонно вказав на те, що Ковалець опорною ногою вже був у рамках майданчика. Леоненко гарматним ударом відправив м’яча у правий від воротаря кут, а Лама метнувся у протилежний – 1:1. Звичайно, гості на правах більш досвідчених (а їхній середній вік був більшим відразу років на 3-4) грали небезпечніше. Перед перервою Веа пробивав головою після флангового навісу, і м’яч пройшов у сантиметрах над поперечиною.

Нічийний рахунок відкривав для динамівців хороші можливості. І ось помиляється на виході Лама, але Лужний з флангу не ризикнув відразу «з’ачимовити», а з другого темпу Косовський влучив у захисників. Мав шанс і Ковалець, але включив дриблінг і застопорився у ногах захисників, хоча міг бити метрів із семи. Поки кияни атакували, гості охоче користалися розривами між лініями. І знову Веа вибігав на Шовковського, але Олександр знешкодив м’яч після його удару. Але наскільки добре наш воротар почувався внизу, наскільки слабко зіграв він на виходах. Спершу його помилкою мав користатися Валдо, але вірний удар невезучого бразильця ціною пошкодження прийняв на себе мужній захисник Хомин. А ще трішки пізніше Шовковський із Михайленком завадили один одному після кутового Ле Ґуена. Веа вистрибнув зручніше за всіх і головою вразив ворота – 1:2.

Останній кутовий, регбійні спроби динамівців відігратися – поразку відвернути не вдалося, але перед паризьким виїздом гріла душу московська нічия конкурентів – Спартака і Баварії.

psg-dk94prg

Група «В» Ліги чемпіонів. 4-й тур групового турніру. 2 листопада 1994 р. Париж. Стадіон Парк де Пренс. 31 747 глядачів

Парі Сен-Жермен (Париж) – Динамо (Київ) 1:0
Гол: Веа, 68

ПСЖ: Лама, Кобос (Лясер, 80), Коллетер, Комбуаре, Рош, Дьєн, Ле Ґуен, Браво, Ґерен, Раі (Нума, 80), Веа. Тренер: Луїс Фернандес

Динамо: Шовковський, Лужний, Ващук, Леженцев, Шматоваленко, Михайленко, Призетко, Ковалець, Косовський, Скаченко, Ребров (Джишкаріані, 72). Тренер: Йожеф Сабо

Суддя: Сакар (Туреччина)

На паризький матч кияни вийшли, добре розуміючи силу суперника. На місце Хомина в центрі оборони перейшов Леженцев, до Михайленка в центрі поля приєднався Призетко, а Скаченко вийшов у парі з Ребровим (Леоненко пропускав матч через травму – як і парижанин Жинола, а один із помітних гравців першого матчу Валдо не міг зіграти через перебір карток). Господарі ж кинули в бій ще й Раі – це він після чудової передачі на хід першим вирвався на Шовковського, але Олександр виручив гостей. Здорово атакували парижани – широко, швидко, з прекрасними розрізними передачами. І ось уже після навісу Веа і панічного виносу від гостей Ґерен пробиває метрів з 20-ти – і тут 19-річний воротар виручає киян. Іще один момент: Ґерен вирізає м’яч на хід ліберійцю, той з правого флангу вривається в карний майданчик, перехитряє Леженцева й видає наліво – «мертвий» м’яч після удару Ле Ґуена з набігу відбиває Шовковський.

Багато виручав Сашко й поперерві. Чого вартий сейв після удару Веа, який в дотик замикав простріл Раі. Але й Динамо огризалося – Косовський, увірвавшись в чужий майданчик з лівого флангу, з усієї сили бив під поперечину. Лама м’яча відбив, але незграбно, і це щастя майбутнього чемпіона світу, що відскок від газону пішов у поле, а не у незахищені ворота. А ось киянам так не пощастило: ефектну комбінацію гостей завершав Раі, а коли Шовковський підставив руки під удар – м’яч влучив у стінку. Леженцев та Ващук розгубилися, і Веа з близької відстані буквально заштовхав м’яч у сітку – 1:0. Наостанок великий ліберієць ще раз переграв нашого воротаря, але цього разу вже Ващук врятував команду, як Хомин у першому матчі.

Ващук розводить руками, у Веа все написано на обличчі – гол!

А далі була поразка в Москві від Спартака і домашній матч з Баварією, коли на гол юного Шевченка Баварія відповіла аж чотирма «ляпасами». У підсумку кияни отримали показовий урок і фінішували останніми, а ось ПСЖ з першого місця з 18 (!) очками пройшов у чвертьфінал. Там парижани пройшли Барсу, але поступилися Мілану за крок до фіналу. А виграв турнір Аякс, коли Клюйверт у напівшпагаті вразив ворота Россі за п’ять хвилин до екстра-тайму, який уже здавався неминучим.

Джордж Веа з сімома голами став найкращим бомбардиром Ліги чемпіонів 1994/95. Того ж року він опинився у Мілані й фактично змусив Франс футбол переписати історію – саме під африканського форварда було реформовано «Золотий м’яч», який до того вручався лише європейським гравцям…

2000/01

Не без пригод пройшовши варненський Спартак (болгари нарвалися на технічну поразку), Таврія вийшла у Кубку Інтертото на славетний паризький клуб. Жереб був сприйнятий з інтересом – хоча шансів пройти в основну сітку Кубка УЄФА у сімферопольців було мало, зате Крим готувався побачити зірок.

SIMFEROPOL

Третій раунд Кубка Інтертото. Перший матч. 15 липня 2001 р. Сімферополь. Республіканський стадіон. 18 000 глядачів

Таврія (Сімферополь) – Парі Сен-Жермен (Париж) 0:1
Гол: Хайнце, 52

Таврія: Величко, Митрофанов (Бойцан, 34), Поляков, Донюшкін, Назаров, Фокін, Трапаїдзе (Увакве, 86), Кравченко, Забранський (Г.Кунденок, 40), Гігіадзе, Мочуляк. В.о. тренера: Валерій Петров

ПСЖ: Летізі, Ель-Каркурі, Потійон, Крістобаль, Хайнце, Дею, Дюкрок, Бенарбія (Е.Сіссе, 76), Окоча, Робер (Менді, 72), Іру (Алоізіо, 55). Тренер: Луїс Фернандес

Суддя: Егмонт (Голландія)

Майже через шість років після лігочемпіонівського візиту в Україну Фернандес привіз у Крим, можливо, менш титуловану, але також зіркову команду під маркою ПСЖ. Щоправда, у Ялту, де квартирувалися гості із Франції, не прибув Ніколя Анелька – найзірковіше придбання парижан. Та інші були в строю. І з перших хвилин постаралися показати господарям, хто справжній господар на полі. Здалеку бив нігерієць Окоча. Потужний центровий Дею виривався навіть один на один з Величком, але програв дуель українському воротареві. Іру, який постійно шукав м’яча й пресингував суперників, зумів зі складної ситуації пробити з-під опікуна, але й тут голкіпер виручив Таврію.

Алоізіо втікає від Бойцана

Витримавши 15 хвилин штурмових атак парижан, сімферопольці вирівняли гру. Утім, надійна гра оборони ПСЖ не дозволяла навіть здалеку потурбувати Летізі. А той же Іру іще раз виходив на ударну позицію, але знову Величко виграв цю дуель. Ще до перерви Петрову довелося провести дві заміни – Фокіна ще перед матчем мучила травма, а досвідчений Забранський не був готовий грати весь матч. І треба ж – після першої заміни, після, щонайменше, 5 гострих моментів парижан, саме Таврія мала відкривати рахунок. Та ще й як! Після подачі Кравченка Мочуляк пробивав через себе, але Летізі відбив м’яч, позбавивши кримчан історичного голу – можливо, й найкращого за всю історію.

А після перерви, на жаль, Таврія отримала м’яч у власні ворота. Довгий пас Робера знайшов Хайнце, і Ґабі тут же пробив по незручній для воротаря траєкторії – 0:1. Треба сказати, що у господарів були шанси відігратися. Після першого навісу Трапаїдзе підсікав м’яч Гігіадзе, але той не влучив у ворота й чиркнув стійку. Після другого уже Кунденок направляв м’яч у дев’ятку, та удару не вистачило лічених сантиметрів. Гості ж дограли матч раціонально й повернулися додому з робочою перевагою в один м’яч. Матч-відповідь парижанам належало зіграти не в Парижі, а в Тулузі, що стало покаранням для клубу й його фанів за весняні безлади у матчі з Галатасараєм.

Третій раунд Кубка Інтертото. Другий матч. 21 липня 2001 р. Тулуза. Муніципальний стадіон. 2000 глядачів

Парі Сен-Жермен (Париж) – Таврія (Сімферополь) 4:0
Голи: Окоча, 5, Алоізіо, 11, 72, Бенарбія, 63

ПСЖ: Летізі, Ель-Каркурі (Потійон, 65), Почеттіно, Дістен, Менді, Дюкрок, Е.Сіссе (Дею, 67), Бенарбія (Іру, 70), Окоча, Робер, Алоізіо. Тренер: Луїс Фернандес

Таврія: Величко, Митрофанов, Бойцан (Г.Кунденок, 30), Донюшкін, Поляков, Назаров, Чомахідзе, Трапаїдзе, Кравченко, Гігіадзе (Забранський, 84), Мочуляк. В.о. тренера: Валерій Петров

Суддя: Есквінас (Іспанія)

Можливо, майже рівна гра у Сімферополі приспала пильність Таврії. А, може, гості не змогли втілити план на гру через швидкий гол. У всякому випадку, нігерієць Окоча своїм слаломним рейдом і завершальним ударом точно в куточок дав парижанам комфортну впевненість у власній перемозі – 1:0. А на 11-й хвилині «зламав хребет» кримчанам Алоізіо. Провернувши кілька фінтів, він розхитав оборону гостей і сильно пробив з лівої ноги з-під Бойцана (майбутній гендир Таврії та Металіста цього разу вийшов зі старту, і ось як усе обернулося) – 2:0. До кінця першого тайму гра вирівнялася, а спритний Гігіадзе навіть одного разу пробивав після штрафного, проте безрезультатно.

Чомахідзе не встигає за Окочею та Бенарбією

На другий тайм парижани приберегли багато цікавого – неначе хотіли віддячити нечисленним тулузьким фанам і своїм ультрас, що прибули спеціально на матч, за те, що ті прийшли на напів-товариський поєдинок. І ось уже алжирець Бенарбія, спіймавши м’яча після відскоку в напівколо біля штрафного майданчика, сильним ударом з правої ноги прошив дальній кут – 3:0. А ще хвилин за десять – фініш. Почеттіно дав ривок, розігрався з товаришем і прострелив з правого краю у центр. Величко помилився на перехопленні, захисники проспали Алоізіо, і той з лінії воротарської переправив м’яча у сітку – 4:0.

П’ять голів без відповіді, звісно, підкреслили різницю у класі між французьким грандом та українським середняком. ПСЖ далі впевнено розгромив бельгійський Генк, завдяки виїзному голу пройшов італійську Брешію, а в Кубку УЄФА розправився з бухарестським і віденським Рапідами, але по пенальті поступився Рейнджерс уже в третьому етапі.

2008/09

Після вильоту з Ліги чемпіонів кияни пройшли Валенсію та Металіст у першому в історії єврокубковому українському дербі, а в чвертьфіналі Сьомінське Динамо мало зіграти зі французьким ПСЖ.

1/4 фіналу Кубку УЄФА. Перший матч. 9 квітня 2009 р. Париж. Стадіон Парк де Пренс. 33 140 глядачів

Парі Сен-Жермен (Париж) – Динамо (Київ) 0:0

ПСЖ: Ландро, Сеара, Камара, Траоре, Маконда, Шантом, Клеман, Сессеньон (Панкрат, 88), Ротен, Люїндула (Кежман, 61), Оаро (Моріс, 75). Тренер: Поль Ле Ґуен

Динамо: Богуш, Бетао, Саблич, Юссуф, Каддурі, Вукоєвич, Єременко, Алієв (Чернат, 73), Корреа (Гусєв, 84), Мілевський. Тренер: Юрій Сьомін

Суддя: Вінк (Голландія)

Перший чвертьфінальний матч суперники почали без розвідок. У гостей вже на третій хвилині Алієв (що за сюрприз – зі штрафного) пробив над воротами, у господарів Шантом в подібній ситуації влучив стінку, а Сессеньон, розметавши захист, з гоструватого кута не зміг влучити в ближній кут воріт Богуша. Сессеньон взагалі був найактивнішим у складі ПСЖ: то сам пробив мимо після скидки Оаро, то посприяв Шантому, але той влучив точно у зону нашого воротаря. Також Богуш відбив непоганий удар Ротена.

Сессеньон втікає від Каддурі та Юссуфа

Динамо огризалося – Мілевський з хорошої позиції під кінець першого тайму пробив вище, а поперерві Ландро виручив господарів після смачних ударів Алієва та Вукоєвича. Були ще неточні удари Єременка та Мілевського, а за парижан Сессеньон запустив м’яча поруч зі стійкою. 0:0 у першому матчі надихали – було цілком зрозуміло, що з таким ПСЖ можна грати.

1/4 фіналу Кубку УЄФА. Другий матч. 16 квітня 2009 р. Київ. Стадіон Динамо імені В.Лобановського. 17 000 глядачів

Динамо (Київ) – Парі Сен-Жермен (Париж) 3:0
Голи: Банґура, 4, Ландро, 16 (а/г), Вукоєвич, 61

Динамо: Богуш, Бетао, Саблич, Юссуф (Несмачний, 81), Каддурі, Вукоєвич, Нінкович (Гіоане, 83), Алієв, Єременко, Банґура (Корреа, 69), Мілевський. Тренер: Юрій Сьомін

ПСЖ: Ландро, Сеара, Камара, Траоре (Бурійон, 16), Арман, Макелеле, Клеман (Ротен, 46), Шантом, Сессеньон, Люїндула, Оаро (Жюлі, 68). Тренер: Поль Ле Ґуен

Суддя: де Блекере (Голландія)

На матч відповідь Ле Ґуен виставив ветерана Макелеле, а ще один віковий титулар, Жюлі, готовий був вийти з запасу. Утім, у киян була своя зброя – зі старту вийшов Банґура, чудово обізнаний з французьким футболом і жадібний до голів. Саме він став героєм дебюту: отримавши пас від Мілевського, Ісма зробив пару кроків у центр і сильним ударом метрів з 18-ти доставив м’яча точно в кут – 1:0.

ПСЖ не дав себе передчасно похоронити – рядовий аут, «продовжений» Шантомом, дозволив Луїндула пробивати з меж воротарського майданчика, але Пеґґі влучив у стійку. Тут же не менш небезпечним ударом відповів Банґура, а після прицільного удару Алієва на 15-й хвилині господарі заробили кутовий. Який став фатальним для французів! Алієв подав від прапорця, тут же повторно завантажив подачу в штрафну, а там незграбно зіграли всі парижани. Сеара для чогось запалив «свічку», а Ландро буквально закинув м’яча у власні ворота – 2:0! Це був ідеальний початок, який, по суті, вирішив долю протистояння.

12
Ротен у «хорватському оточенні» Вукоєвича та Саблича

На куражі непогано пробивали Єременко, Алієв, Нінкович. А у гостей на все це відповів лише Оаро – та й то удар габаритного форварда вийшов неточним. Поперерві ПСЖ трішки вирівняв гру, але дуже своєчасно кияни довели рахунок до крупного. Мілевський, на якому гості сфолили вшосте, заробив штрафний для Алієва. Гарматний дальній удар киянина Ландро відбив, але – перед собою, прямо на набігаючого Вукоєвича – 3:0. А ще ж був непоганий удар Нінковича, з яким справився кіпер, шанс Мілевського, ще низка напівмоментів!

Це було свято українського футболу – перший в історії наш півфінал, у якому сильнішим виявився Шахтар, який у підсумку переграв Вердер і здобув останній в історії Кубок УЄФА.

2010/11

Іще одна «група смерті», іще одна молода, малодосвідчена українська команда. Ле Ґуен вів ПСЖ на Динамо 2009 року, а ще за рік уже Комбуаре очолював парижан в іще одному протистоянні з нашими. Львів’яни пройшли Рейк’явик, Зестафоні та Галатасарай, на куражі відігравши два м’ячі від Борусії в першому турі групи, однак у підсумку поступилися дортмундцям вдома – 3:4. Парижани ж обіграли Севілью і чекали задерикуваті Карпати з інтересом.

Група «J» Ліги Європи. 2-й тур групового турніру. 30 вересня 2010 р. Париж. Стадіон Парк де Пренс. 11 295 глядачів

Парі Сен-Жермен (Париж) – Карпати (Львів) 2:0
Голи: Жалле, 4, Нене, 20

ПСЖ: Едель, Жалле, Камара, Сахо, Тьєне, Шантом, Клеман, Сессеньон (Маконда, 90+1), Мевлют (Кежман, 69), Нене (Оаро, 76), Люїндула. Тренер: Антуан Комбуаре

Карпати: Тлумак, Федецький, Тубич, Чечер, Авелар, Ґодвін, Гурулі (Голодюк, 57), Худоб’як, Кожанов (Гудима, 71), Зеньов (Кополовець, 57), Кузнєцов. Тренер: Олег Кононов

Суддя: Страхоня (Хорватія)

Уже на початку матчу все було вирішено. Удар Клемана гості заблокували, але Жалле встиг на підбирання й гарматним пострілом метрів з 25-ти вразив правий від Тлумака нижній кут – 1:0. Були шанси забити й у львів’ян. Однак, здається, Зеньов, відгукнувшись на гострий пас на хід, з лівої ноги влучив у захисників, які вдвох встигли постелитися в підкаті. Сильний удар Худоб’яка виявився неточним. А у відповідь – і другий гол. Нене, отримавши м’яча після пасу з правого флангу, відразу ж пробив низом у ближній кут – 2:0.

Два голи вже за 20 хвилин розслабили команди. ПСЖ заледве не забив третій, але Сессеньон граючись запустив вище цілі. У львів’ян Кузнєцов та Худоб’як були близькі до успіху після дальніх ударів. Зеньов з лінії штрафної взагалі мав забивати. Після відпочинку несильно пробивав Кожанов (поруч зі стійкою), Федецький з кутового заледве не підрізав у дальню дев’ятку, вкотре прорвався крізь оборону Худоб’як. Звісно, чимало моментів було й у господарів. Одного разу за Тлумака спрацював Федецький, на лінії воріт прийнявши на себе удар Кежмана. Утім, двох ранніх голів парижанам цілком вистачило. А в іншому матчі Боруссія дещо несподівано програла вдома Севільї.

До заключного туру й повторного матчу з ПСЖ Карпатам не пощастило не лише набрати жодного очка, а й забити хоча б один м’яч – 0:1 і 0:4 від Севільї, 0:3 від Боруссії. Парижани ж єдиними йшли без поразок і мали 11 очок, уже не переживаючи про вихід в наступний етап. Тому завданням львів’ян було скрасити провальний груповий турнір останнім матчем, щоб реабілітуватися за п’ять попередніх поразок.

Луїндула втікає від Годвіна

Група «J» Ліги Європи. 6-й тур групового турніру. 15 грудня 2010 р. Львів. Стадіон Україна. 14 230 глядачів

Карпати (Львів) – Парі Сен-Жермен (Париж) 1:1
Голи: Федецький, 45 – Люїндула, 39

Карпати: Тлумак, Федецький, Мілошевич, Тубич, Авелар, Мартинюк, Ткачук, Худоб’як, Кожанов (Гурулі, 68), Г.Баранець (Габовда, 62), Кузнєцов (Гудима, 81). Тренер: Олег Кононов

ПСЖ: Купе, Сеара, Камара, Траоре, Тьєне, Бодмер (Касмі, 78), Клеман, Сессеньон, Мевлют (Махеджуф, 90+1), Маконда (Моріс, 69), Люїндула. Тренер: Жиль Бурж

Суддя: Бернтсен (Норвегія)

Матч починався з небезпечного моменту парижан – після кутового Мевлют підсікав м’яч у ворота, але Тлумак шикарно парирував складний м’яч. Проте Карпати відразу ж перейшли у наступ, і досить швидко навантажили оборону французів. Спершу на ударній позиції був Кожанов, та не зміг пробити під тиском суперників. А Кузнєцов, замикаючи подачу з правого флангу, головою направив м’яч поруч з дев’яткою. Іще один момент після пасу Баранця мав Кожанов, але досвідчений Купе зіграв грамотно й не дав забити.

Однак, захопившись атаками, львівський клуб нарвався на жорстку відповідь ПСЖ. Швидка контратака, після незграбної скидки Люїндула опиняється сам перед воротарем і переправляє м’яч у сітку – 0:1. Утім, Карпати завелися й відігралися ще до завершення першого тайму. Спершу Купе заледве відбив удар Ткачука з центра поля, а Кожанов не встиг на мить. А через хвилини півтори Федецький, який незграбно зіграв у епізоді з голом парижан, реабілітувався сповна. Його потужний удар зі штрафного Купе зміг лише приглушити, і м’яч закотився у сітку на радість кільком львів’янам, які набігали на добивання – 1:1.

У другому таймі Кузнєцов навіть вразив ворота Купе вдруге, однак – на думку рефері, з тоненького офсайду. А штрафний від Авелара (майбутній гравець Кальярі та Торіно бив в обвід на техніку) виявився трішки неточним. Мевлют міг і мав забивати другий гол уже Тлумаку, але Андрій виручив свою команду. А в кінці матчу ще й Худоб’як пробив вище воріт, хоча міг приносити сенсаційну перемогу Карпатам.

Останнє місце львів’ян у такій компанії не назвеш провалом. А ось ПСЖ у наступній стадії пройшов земляків з Лілля, але в 1/8 фіналу склав зброю перед Бенфікою. А виграв турнір Порту, здолавши у фіналі ту саму «хмільну» Брагу.

2012/13

Група «А» Ліги чемпіонів. 1-й тур групового турніру. 18 вересня 2012 р. Париж. Стадіон Парк де Пренс. 42 536 глядачів

Парі Сен-Жермен (Париж) – Динамо (Київ) 4:1
Голи: Ібрагімович, 16 (пен.), Тьяго Сілва, 29, Алекс, 32, Пасторе, 90+1 – Велозу, 87

ПСЖ: Сіріґу, Жалле, Тьяго Сілва (Камара, 81), Алекс, Максвелл, Верратті, Матюйді, Шантом, Менез (Нене, 77), Пасторе Ібрагімович (Лавесси, 73). Тренер: Карло Анчелотті

Динамо: Коваль, Данило Сілва, Михалик (Бетао, 46), Хачеріді, Тайво, Велозу, Гармаш (Вукоєвич, 53), Ярмоленко, Краньчар (Гусєв, 77), Раффаель, Ідейє. Тренер: Юрій Сьомін

Суддя: Кейперс (Голландія)

Після кількарічної перерви кияни повернулися в груповий етап Ліги чемпіонів, однак уже з першого туру стало зрозуміло, що «Вищий світ» неохоче приймає Динамо. ПСЖ, за великим рахунком, каменя на камені не залишив від Сьомінського колективу. На жаль, різницю між командами можна було побачити неозброєним оком…

Те, що у киян проблеми, стало зрозуміло уже з перших хвилин. Після тонкого пасу Менеза Пасторе опинився прямо перед Ковалем, але у аргентинця було мало простору, й з кута воротарської він не зумів переграти Максима. Зате хвилин через десять Менез уже не став віддавати. Він сміливо пішов на кількох динамівців, розметав їх фінтами, і Михалик просто скосив суперника. Златан з пенальті не лишив шансів воротареві – 1:0.

Атаки парижан були шквальними. Ось уже Ібрагімович технічно перекидає Коваля – Максим дістає складний м’яч. Далі Златан уже з близької відстані намагається пробити – рикошет, добивання від Пасторе відбиває той же Коваль. Динамівці панікують – просте закидання Матюйді, Тайво бездарно скидає м’яч на вільного Тьяго Сілву, і той з м’якістю та холоднокровністю центрфорварда переграє Коваля ударом метрів з шести – 2:0. Ще через три хвилини рахунок став крупним. Простенька подача кутового від Шантома, Ідейє і Тайво пролітають повз м’яча, а Алекс сильним ударом розстрілює ворота – 3:0. За якихось півгодини…

До перерви міг забивати ще Верратті, після відпочинку Златан двічі виходив на Коваля, але зіграв розслаблено і не забив. А у киян були лише якісь напівмоменти – неточний удар головою Раффаеля, кілька невдалих штрафних, удар Краньчара, з яким без проблем справився Сіріґу, що нудьгував 75 хвилин без ударів у площину своїх воріт. Лише під кінець матчу навісна подача Велозу з правого кута штрафного майданчика застала італійського воротаря французів зненацька – 3:1 (йому перекрили огляд інші гравці, та й стрибок кількох киян дезорієнтував Сальваторе).

Але останнє слово ПСЖ лишив за собою. Нене зібрав навколо себе кількох суперників і дотепно відпасував лівіше на вільного Пасторе. Той кіксанув низом під рукою Коваля – 4:1. Показовий урок від «буратін» татуся Карло. Динамо з першого туру опинилося на дні таблиці групи «В». Далі була прогнозована перемога над загребським Динамо вдома, бойова виїзна поразка від Порту й домашня нічия з португальським грандом. З чотирма очками в активі й під керівництвом уже Олега Блохіна кияни чекали в гості ПСЖ, який на той час мав 9 очок.

1353572066[1]
У протистоянні Хачеріді-Лавессі аргентинець зірвав джек-пот
Група «А» Ліги чемпіонів. 5-й тур групового турніру. 21 листопада 2012 р. Київ. НСК Олімпійський. 36 712 глядачів

Динамо (Київ) – Парі Сен-Жермен (Париж) 0:2
Голи: Лавессі, 45, 52

Динамо: Коваль, Данило Сілва, Бетао, Хачеріді, Тайво, Велозу, Аруна (Мілевський, 67), Гармаш (Богданов, 78), Дуду, Гусєв (Ярмоленко, 67), Ідейє. Тренер: Олег Блохін

ПСЖ: Сіріґу, ван дер Віль, Алекс, Тьяго Сілва, Максвелл, Верратті (Арман, 78), Сіссоко (Шантом, 68), Матюйді, Лавессі, Нене (Пасторе, 87), Ібрагімович. Тренер: Карло Анчелотті

Суддя: Штарк (Німеччина)

Уже на початку матчу Хачеріді виграв перспективну позицію, але з невеликої відстані пробив неточно. У відповідь Алекс після навісу Нене також не влучив у ворота. Динамівці набирали оберти. Ось Велозу зі штрафного б’є зовсім не так, як того вимагає позиція. Гусєв, прорвавшись по центру, лупить метрів з 20-ти – Сіріґу ризиковано відбиває перед собою, але захисники підчищають підбір. А далі Олег уже після стандарту виграє повітря – знову сейв від голкіпера парижан, а добивання від Гармаша на загальне розчарування виходить поспішним і неточним. Не влучають в ворота і Міґель зі штрафного, і Дуду, якого Аруна знайшов дотепною передачею на фланг.

А що гості? Гості вичікують. Лише раз Ібра пробивав з-під захисника, та Коваль накрив м’яч біля штанги. Утім, на стороні воїнів Ейфелевої вежі – швидкість і клас їхніх виконавців. Лавессі втікає у контратаку, розігрується зі Златаном, який хитро відкрив йому коридор, змістившись на правий фланг. Ні запізнілий підкат Хачеріді, ні кидок наперекір Коваля не працюють – аргентинець вражає ворота. 0:1 – класичний «гол у роздягальню» від Лавессі.

На початку другого тайму – ще один подарунок від динамівської оборони. Хачеріді віддає абсолютно несподіваний пас на свого воротаря, який на куті воротарської перехоплює Матюйді. М’який пас на Лавессі – і той вражає порожні ворота. 0:2 з нічого – оце і є, напевно, різниця у класі. Хоча у бажанні динамівцям цього вечора не відмовити. Пресинг біля чужого майданчика дає результат – Дуду, для якого Гармаш і Гусєв відвоювали м’яч у Тьяго Сілви, б’є у дальній кут – Сіріґу демонструє майстерність. Італієць парирує у другому таймі два удари Аруни, ще один удар Дуду. А в кінці матчу м’яку подачу Ярмоленка дивом не перетворює у гол Мілевський – з близької відстані головою б’є неточно…

Та Ліга чемпіонів більше не подарувала киянам радості. У динамівському дербі в Загребі вони не змогли обіграти господарів і з п’ятьма очками вилетіли у Лігу Європи. А там – поразка від Бордо. А от ПСЖ, пройшовши Валенсію, у чвертьфіналі програє Барселоні.