Андрій Курдаєв згадує історії про те, як можна змусити арбітра зупинити гру.

Учорашній матч леверкузенського Байера та Боруссії Дортмунд увійде в аннали німецької футбольної історії як один з найбільш курйозних. Головний арбітр Фелікс Цвайер зупинив гру та повів гравців у підтрибунне приміщення через те, що тренер команди господарів Рогер Шмідт відмовився покидати поле після вилучення. Спортивний директор Байера Руді Фьоллер назвав цю акцію Цвайера “абсолютно зайвою”. Однак відразу ж після гри голова суддівського комітету Німецького футбольного союзу Херберт Фандель через сайт організації повідомив, що, згідно правил, у випадку відмови гравця чи представника клубу покинути поле після вилучення арбітр має право не лише призупинити, але й взагалі скасувати матч.

Якби Шмідту не вдалось себе опанувати і Цвайер не відновив гру, це був би дев’ятий випадок, коли з якихось причин матч Бундесліги було би не дограно до кінця. Зазвичай гра зупинялася з доволі банальних – через густий туман або непридатний для продовження матчу газон. Правда, одного разу у Мьонхенгладбаху під час гри зламались ворота, і їх просто не змогли ні полагодити, ні замінити. А п’ять років тому вболівальник Санкт-Паулі жбурнув на поле напівпорожній пластиковий стакан з пивом, і влучив арбітру на лінії у потилицю. Гру зупиняли і зупиняють з різного роду дивовижних причин на різних рівнях професійного та аматорського футболу.

Наприклад, пиво. Кажуть, кілька пляшок, випитих у перерві, можуть надати вболівальнику супер-силу. Принаймні, так сталося з хлопцем на ім’я Стівен Енгслі під час гри англійського Другого дивізіону за участю Транмір Роверз та Мансфілд Таун. Добряче нализавшись, він заліз на опорну щоглу стадіонного прожектора, та стрибнув з неї на дах трибуни. Гру зупинили, а Енгслі зарештували за непристойну поведінку у нетверезому вигляді під час спортивного заходу.

“Ну, випив одне пиво, і ще данської горілки”, – признався молодий арбітр Вольф-Дітер Алєнфельдер після матчу Вердера та Ганновера восени 1975 року, пояснюючи свою поведінку під час гри. Річ у тому, що Алєнфельдер свиснув на перерву вже на 32 хвилині. Після того, як футболісти, ледь стримуючи регіт, вказали йому на помилку, він дозволив грати далі. Щоб відправити їх у роздягальню на 43 хвилині – довше не витримала душа поета.

Вольф-Дітер Алєнфельдер

Не лише під дією алкоголю, а й у запалі гри, фанати жбурляють на поле все, що потрапить під руку: пляшки з-під пива, більярдні кулі, свинячі голови, мотоцикли. А ось під час домашнього матчу Гранади проти Мальорки неповнолітній вболівальник поцілив в обличчя бідолашному боковому арбітру Хав’єру Родрігесу Агілару парасолькою. Агілар повалився на газон, гру зупинили.

Набіги вболівальників на поле – явище доволі поширене, і вони дуже часто завершуються відміною матчу. Так сталося у травні 2011 року у 297-му віденському дербі. Після того, як уже на 25 хвилині півзахисник Аустрії Златко Юнузовіч забив у ворота Рапіда, зробивши рахунок 2:0 на користь гостей, велика група агресивно налаштованих фанатів Зелено-білих вирвалась на поле, та побігла у напрямку гостьової трибуни, по дорозі даючи прочуханки власним гравцям. Більшість з них пообмотували обличчя клубними шарфами, щоби поліція пізніше не змогла їх упізнати по запису з відеокамер. Кумедно те, що один із найбільш енергійних хуліганів, сховавши обличчя, забув подбати про своє видатне пузо, на якому були витатуйовані його ім’я та дата народження.

Нерідко “пітч-інвейдерами” стають і брати наші менші – собаки, коти, тхори чи білки. Зазвичай це призводить лише до короткочасної зупинки. Та одного разу дограти матч Кубку Португалії між Портімоненсе та Академікою не дала мишка, яка перегризла електропровід, та лишила стадіон струму. Після того, як за півгодини кабель не полагодили, арбітр відмінив гру. Одна з місцевих газет наступного дня припустила, що матч був настільки жахливим, що миша просто не могла на це більше дивитись.

Прощальну гру тренеру збірної-чемпіона Європи та світу Хельмуту Шьону зіпсувала погода. 15 листопада 1978 року Бундестім встиг зіграти 60 хвилин матчу проти збірної Угорщини, коли франкфуртський Вальдштадіон накрив густий туман, що обмежив видимість до 15 метрів. Гравцям довелося покинути поле за рахунку 0:0. Останній матч у кар’єрі видатного тренера так і не було дограно.

Коли одного разу на стадіоні середньої школи міста Афіни, штат Огайо, США пролунала торнадна сирена, люди вирішили, що це чийсь дурний жарт. Адже смерч не заглядав у цю місцину з 1937 року. Та коли незадовго до початку другого тайму матчу жіночої ліги між Афінами та Александер на містечко таки навалилось торнадо, гравцям та глядачам довелося тікати до найближчого підземного сховища. Ураган зніс прожектори та зруйнував прес-ложу. Матч, звісно, не догравали.

Час від часу в інтернеті з’являються відеоролики з бійками та розбірками з матчів латиноамериканських чемпіонатів, в яких футболістам та арбітрам доводиться утікати від розлючених гравців команди-суперника чи вболівальників. Але Дам’єн Рубіно, суддя матчу п’ятого аргентинського дивізіону між командами Клейпоул та Вікторіано Аренас, не став нікуди утікати, коли команди та їх тренери пішли одна на одну в рукопашну. Він поступив куди більш методично – просто по черзі виписав червоні картки кожному з гравців, резервістам та тренерам. 36 вилученнями він встановив в Аргентині новий рекорд. А ось гру мексиканської вищої ліги між Сантос Лагуна та Морелією довелось зупинити через те, що під стадіоном почалась перестрілка між бандою наркоторговців та поліцейським патрулем.

Через використання зброї, свого роду, не було дограно і матч між британськими аматорськими командами Ройстон Вілла та Шеффілд Мосборо. Після власного вилучення один з гравців Ройстона пішов до роздягальні, та через деякий час повернувся на поле з довжелезним мечем, і, мов той Вільям Воллес, кинувся з ним на свого кривдника. Суддя, щоправда, встиг накивати п’ятами. Цікаві речі трапляються і в матчах районних ліг Німеччини. Гра між Karlsruhe I та ATSV Kleinsteinbach IІ завершилась після того, як арбітр дав по пиці одному з гравців, а ось футболісти Turkspor II не вийшли на другий тайм матчу проти Hansa 07 II, коли виявили, що під час гри в їх роздягальню навідалися злодії.

Мабуть найбільш відомий зі всіх перерваних матчів Бундесліги відбувся 3 квітня 1971-го, коли зустрічались Боруссія М та Вердер. На 88 хвилині, за рахунку 1:1 півзахисник гладбахців Гюнтер Нетцер виконав подачу у штрафний майдачник бременців. Нападник Херберт Ляумен, не влучивши по м’ячу, завалився в сітку воріт. Трухляві штанги тріснули, і ворота впали. Попри всі намагання гравців та працівників стадіону, поставити їх знову не вдалося. Гладбахці просили переграти матч, але футбольний союз був невмолимим – Вердеру присудили технічну перемогу з рахунком 2:0.

Зламані ворота стадіону Бьокельберг, Мьонхенгладбах

Призначенням технічної поразки закінчився і матч відбору до чемпіонату світу 1990 року між збірними Бразилії та Чилі. Сигнальна ракета, запущена на поле одним із вболівальників, розірвалась поруч із чилійським голкіпером Роберто Рохасом. Рохас впав на газон, тримаючись за обличчя, з якого потекла кров. Шоковані футболісти відмовилися продовжувати гру, яку зрештою зупинив арбітр, а ФІФА віддала перемогу Чилі. Та невдовзі з’явився відеозапис, на якому видно, що Рохас в диму сам роздряпав собі обличчя лезом, схованим у рукавичці. Як наслідок, збірна Чилі отримала технічну поразку, була дискваліфікована на два найближчі мундіалі, а Рохас отримав пожиттєву дискваліфікацію.

Також рішенням гравців було зупинено матч польської Екстракласи між познаньським Лєхом та Погонією зі Щецина в квітні 2005-го. На 38 хвилині відбулась хвилина мовчання – надійшла новина про смерть Папи Римського Івана Павла ІІ – та після неї ніхто не хотів продовжувати гру.