Рік надій та розчарувань Аліни Ягупової
...

Публикации
Лента новостей
Sport Arena продовжує розповідати про найкращих спортсменів 2017 року в проекті Гордість українського спорту-2017. На черзі зірка баскетболу Аліна Ягупова.

Допоки м’яч після кидка летить у повітрі, встигаєш подумати про безліч речей. Спочатку реакція однозначна: «Навіщо ти це робиш!» Що за кидок? Що за рішення таке, коли можна зіграти набагато простіше та надійніше? Увесь шлях польоту м’яча здається довгим, а саме рішення помилковим, аж поки над головою не загорається лампочка: це буде точний кидок. Вона не може промахнутись.

Від самого початку кар’єри Аліни Ягупової було зрозуміло, що вона виросте в гравця неймовірного рівня. Її фізичні можливості завжди вирізняли Ягупову серед інших дівчат, вона була швидшою та сильнішою, й завжди уміла цим користуватись. Проте однією з найкращих баскетболісток Європи її зробили інші речі: вона вміє кидати та пасувати, вміє вести команду за собою. Якби справа були б тільки у фізиці, то вона б не досягла усієї повноти своєї слави.

2017 рік мав стати переломним для Ягупової. Вона вже не один рік грала за збірну України, їздила на чемпіонати Європи, де була помітною постаттю. Проте в командних видах спорту набагато важче досягати успіху, маючи навіть великий талант. Перемоги здобувають сильні команди, а не сильні гравці. Й з цим треба миритись/боротись багатьом спортсменам у різних видах спорту.

Збірна України з баскетболу ледь не вперше за часів виступів у ній 25-річної Ягупової була дійсно сильною командою. Вона пройшла відбір до Євробаскету-2017, вигравши усі шість ігор у відборі, в тому числі дві у діючого чемпіона Сербії. Сама Ягупова та кілька гравців приблизно її віку вже перестали вважатись молодими талантами, а досягли того віку та рівня розвитку, який можна називати насправді золотим.

«Ми вже не один раз їздили на Євробаскет, але кожного разу думали про щось інше, окрім баскетболу: магазини, фотографії біля визначних місць й таке інше, – говорила Ягупова напередодні від’їзду до Чехії. – Цього разу хочеться чогось більшого».

Сайт ФІБА протягом усієї підготовки команд уже перед самим стартом Євробаскету робив рейтинг найсильніших команд – у першому випуску лідерство віддали саме Україні. Це був звичайнісінький аванс, зроблений на основі результатів у кваліфікації. Проте все одно Україна була вище за Іспанію, Францію, Росію та інших. «Ми повинні зробити все, аби виправдати високі очікування».

В українському спорті вистачало сильних особистостей, які набагато переважали інших, навіть якщо говорити про командні види спорту. Проте ніколи не було такого, щоб була одна зірка настільки переважала інших не тільки у своїй команді, але й в цілому. До слів Ягупової дослухаються не тільки партнерки по команді, але й тренери чи президент Федерації баскетболу України.

Напередодні однієї з ігор на Євробаскеті тодішний головний тренер Володимир Холопов перед входом на арену розмовляв з нею про вибір тактики на матч та реакцію на ті чи інші ситуації. Він намагався говорити так, ніби дає вказівки, але збоку це виглядало, немов розмова двох рівних за своєю важливістю людей. Ягупова і без Холопова була б на Євробаскеті, а Холопов без Ягупової – ні.

Своєю рішучістю капітан збірної України намагалась завести команду. Деяких гравців не викликали до збірної чи потім відправили не без допомоги Аліни, яка хотіла, щоб всі думали лише про баскетбол та перемогу. Вона дуже хоче перемагати, але у цьому виді спорту неможливо зробити все самій. Ягупова чимало зробила для того, аби збірна України стала сильною, інші гравці також повірили у свій шанс та відчули смак перемог.

Алина Ягупова, fiba.com

Раніше Ягупова була дуже сором’язливою під час спілкування з пресою, але під час останнього збору національної команди вже в листопаді дала безліч інтерв’ю, слухала всі запитання та намагалась дати відповідь. На час Євробаскету вона взяла обітницю мовчання. Звичайно, всі журналісти, не тільки українські, хотіли поговорити в кулуарах з Ягуповою, проте вона відмовляла. Представники українських ЗМІ на це реагували з розумінням того, що насправді відбувається. Безперечно, до обов’язків публічної особи, представника національної команди, її лідера та капітана входить створення зв’язку з вболівальниками через ЗМІ. Проте всі розуміли, чому вона це зробила – Ягупова намагалась бути зосередженою саме на баскетболі.

Пізніше, вже після вильоту з турніру, виявилось, що далеко не всі поголовно розділяли її прагнення. Їх в команді більше немає.

Те, як вона дуже хотіла, було помітно після поразки від Словаччини та вильоту з турніру. Ягупова сказала, що не хоче бути капітаном команди, вона дуже засмутилась та наговорила багато зайвого. Через декілька місяців вона вже просто говорила, що то були емоції після невдачі, а зараз у неї немає ніяких проблем з партнерами та статусом в команді.

Виступ команди став особистою трагедією Ягупової. Хоча її індивідуальні показники, як завжди, були на рівні найкращих гравців турніру. Вона набирала багато очок, перехоплень та передач. Неможливо самими лише цифрами показати важливість її дій для команди, як, наприклад, точні кидки з Іспанією після старту 0:11. Щодо її особистих результатів вимоги завжди завищені. Якщо хтось інший у складі збірної України набирає 15 очок, то це неймовірне досягнення. Аліна – 20, а чого так мало?

Збірна України не пройшла навіть до чвертьфіналу, хочу напередодні турніру вважалась претендентом на півфінал чи хоча б на топ-6, що дозволяло потрапити на чемпіонат світу. Найгірше те, що навіть після закінчення турніру ці думки не змінились: Україна точно була топ-6 команд турніру. Українські збірні за ці роки багато програвали, та ж жіноча команда з баскетболу також, але ніколи у неї не траплялось настільки болючої поразки, якій дуже підходить інше слово – епічна.

В клубному баскетболі її успіхи також нікуди не поділись. Вона виграла чемпіонат Франції разом з Ліллем, де показувала свої найкращі якості, а з літа грає в Туреччині. При виборі клубів у Ягупової є деякі обставини, які не дозволяють переходити в топ-команди, хоча вона заслуговує грати. Крім того, вона відразу сказала, що ні за яких обставин не поїде до Росії, а там в жіночому баскетболі Європи усі гроші. Через те слідом за не найсильнішим чемпіонатом Франції, де їй до того ж не подобалась команда, вона тепер грає у абсолютно новій турецькій команді, яка навряд чи готова стрибати вище першого раунда плей-оф.

Наступного року Ягупова може спробувати те, про що говорять вже не один рік: спробувати свої сили в Жіночій НБА. Там, звісно, рівень гравців вище, ніж в Європі, але у тому ритмі гри з шануванням ефектності не менше, ніж ефективності, Ягупова могла б потрапити на своє місце. Проте до завершення європейського сезону навесні про це годі й говорити.

Зараз Ягупова думає про те, як зі своєю скромною командою нав’язати боротьбу в Туреччині, а також ставить нові завдання в збірній Україні. Відбірковий турнір до Євробаскету-2019 Україна розпочала з двох великих перемог, а сама Ягупова в цих іграх показала себе просто неймовірно. Коли її відправили відпочивати з Болгарією, усі глядачі на трибунах та партнерки по команді почали аплодувати. Американка Ді Мосс здійнялась на ноги та почала аплодувати, закликаючи глядачів ще гучніше.

Після гри у неї брали інтерв’ю та автографи. Той, хто до цього поверхнево цікавився предметом, мав нагоду побачити на власні очі та переконатись, що ніяких перебільшень у вихвалянні її баскетбольних можливостей немає.

Звісно, Ягупова не виграла в 2017 році ніяких медалей великих турнірів. Більше того, саме її команда стала найбільшим розчаруванням року, зважаючи на ті величезні надії. Проте щодо Ягупової має діяти правило великих спортсменів: вона завжди повинна бути серед претендентів на статус найкращого.Добавить комментарий
Читайте также

Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?