Sportarena

На славу Канiбала. Едді Меркс — найкращий велогонщик минулого сторіччя

Олег 11 июля, 8:36
174
5
Подписаться на блог
На славу Канiбала. Едді Меркс — найкращий велогонщик минулого сторіччя
Едді Меркс, Getty Images
Тур де Франс-2019 присвячено першiй перемозi Еддi Меркса на "Великiй Петлi". Про Канiбала - в цитатах.

«Я завжди хотів стати велогонщиком. Я не міг думати про щось інше. Що було б, якби не став? Я все одно вибрав би щось, пов’язане зі спортом». Мало який канадець не мріє стати хокеїстом, а для бельгійців велоспорт — це не просто спорт номер один, це частина національної свідомості. З чотирьох років Едді почав жити мрією і активно брав участь у любительських змаганнях. У 16 років Меркс вже був чемпіоном Бельгії серед любителів, після чого перейшов до профі. Олімпіада — мабуть єдиний турнір, де він не перемагав, і саме через вік. У 20 Едді став чемпіоном світу серед любителів і повністю присвятив себе професійній кар’єрі.

«Любитель рисового пудингу з сиропом» — «люб’язно» вітали партнери в першій команді. Франкомовний фламандець у переважно фламандській команді, та ще й такий вискочка — довго він не міг там затриматися. У збірній також вистачало проблем. Корумповані чиновники, що просувають «своїх» слухняних спортсменів — то не чиєсь національне відкриття. Не хочеш як усі вживати амфетамін — лікарі команди швидко накидали довідку про «невиліковні вади серця». Досить швидко Меркс зрозумів, що перемогти шулерів їх правилами неможливо, єдиний спосіб — зламати, і диктувати свої. 

«Зупинись, ти не зможеш їхати до кінця при такому вітрі» — кричали йому з машини команди на Турі Фландрії-69. Ну дійсно, що робити, коли вітер майже зупиняє тебе в лоб? Правильно, давити ще сильніше. Меркс вже був переможцем навіть кількох монументальних гонок, але все одно світовий велоспорт ще не розумів, з ким має справу. Кілька разів його змушували повертатися з відриву і працювати на «лідера». З кінця 60-х цього більше не робили — який ще такий інший лідер крім Едді? 

«Після тієї поїздки в Муранс ми дізналися про справжнього Меркса. Ми не знали, як перемогти його» — казав Раймон Пулідор, третій на Тур де Франс-69. У 1969 році Меркса зняли з переможної для нього Джіро через позитивний  допінг-тест на препарат, який офіційно навіть не був забороненим. Згодом виявилося, що «пробірки сплутали». «Соломонове рішення» від чиновників — зняти з гонки, а за місяць повністю виправдати. Розлючений Меркс прибув на Тур, де влаштував феєрію. Перед 17 етапом в Піренеях Едді йшов першим з перевагою майже 8 хвилин. А далі атакував на початку складної гори. «Я подумав, так буде безпечніше для мене» — згадував після гонки. Меркс проїхав майже 140 кілометрів наодинці, привіз понад 7 хвилин найближчим суперникам та згодом легко виграв загальний залік Туру. Цифри вражали, та найголовніше, це був гучний сигнал. Сигнал, що настала нова епоха. Епоха, в якій гонщики боролися за друге місце. Епоха Меркса. 

«Якщо я мушу робити все сам, я робитиму наодинці» — казав Меркс, коли ніхто у відриві не погоджувався працювати з ним. Едді «ставав на педалі» — і наступного разу суперники могли побачити його лише на подіумі. Тактика проста: по-перше, прискоритись; по-друге, не зупинятись і не озиратись. Він залишався наодинці проти всіх. Суперники, що працювали разом проти нього. Фанати його суперників, що кидалися під колеса. Якщо під час гонки фаворит отримував прокол чи інші механічні проблеми, велосипедний «фейр-плей» говорить не форсувати гонку, щоб гонщик мав час повернутися в пелотон. На Едді це не розповсюджувалося — щойно він отримував прокол, весь пелотон починав гнати на повній швидкості.

«Цей хлопець не дасть нам виграти нічого, він хоче все вигравати сам» — казав колишній товариш Меркса по команді Крістіан Раймонд своїй доньці. «Отже, він канібал» — резюмувала дитина. Історики та аналітики порахувати — у 1971 році він виграв 45% від усіх гонок, в яких брав участь. Бельгієць Ноель Вантігем одного разу сказав: «До речі, ми з Едді удвох виграли всі класичні гонки, які тільки можливо. Я виграв Париж-Тур, Едді — все інше». 

«У день, коли я вийду на гонку без спроби перемогти, я не зможу дивитися на себе у дзеркало. Це не означає, що кожного разу я маю будь-що викласти всі свої сили. Але коли з’являється можливість, аморально нею не скористатися» — Едуард Луї Жозеф барон Меркс.

Коротко

  • 5 перемог в загальному залiку Тур де Франс, 5 перемог Джiро д’Iталiя, перемога на Вуельтi Iспанiї;
  • Один з трьох велогонщикiв, що виграв всi 5 монументальних гонок;
  • Найбiльше перемог у професiйному велоспортi — 525;
  • Мiжнародний союз велосипедистiв визнав Еддi Меркса найкращим велогонщиком ХХ столiття.

За мотивами статей The Guardian, Velonews, The Guardian, The Guardian

===

Сьогоднi на Тур де Франс — перший важкий гiрський етап. Приємного перегляду.Рейтинг записи: 12345


Читайте также

Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Или аккаунт Sportarena