Нові обличчя, ляпи з організацією. Пiслямова до Йоркширу-2019

Олег 06 октября, 9:17
146
19
Подписаться на блог
Нові обличчя, ляпи з організацією. Пiслямова до Йоркширу-2019
Getty Images
Позитивнi та негативнi моменти чемпiонату свiту з шосейного велоспорту, що минув.

Чемпiонат свiту з шосейного велоспорту завершився тиждень тому. Як на кожному великому турнiрi, траси поблизу британського Харрогейта були насиченi рiзноманiтними подiями, вiд спортивних подвигiв, до безглуздих помилок. Далi суб’єктивна думка автора, що сподобалося в Йоркширi, що хотiлося би бачити далi, а чому взагалi не мiсце у велоспортi.

Отже, розпочнемо з позитиву.

Рельєф 

Чемпіонати з велоспорту — явище унікальне серед інших спортивних змагань. Деякою мірою лише на лижні та похідні від них змагання настільки впливає місце проведення та рельєф траси. Але на шосе рельєф не просто впливає, дуже часто він одразу проводить межу між тим, хто бореться за нагороди, і тим, хто взагалі не їде. Нормально, що після вимогливого до гірської підготовки Інсбрука рік тому, траса стала більш пологою. Рельєф Йоркширу — це пагорби, які залежно від ситуації могли принести успіх легким панчерам, як Вальверде чи Рогліч, спринтера, як Ван дер Пул чи Крістоф, а переможцем зробили молодого витривалого універсала Педерсена та забезпечили бронзу роздільнику Кюнгу. Такий профіль — норма для велокласик, де може бути і спринтерський фініш з великої групи, і сольні чи колективні атаки по 2-3 гонщика. Чергувати специфічний рельєф — хороша практика, і наступного року гонщики проїдуть більш «гірську» трасу в Мартіньї. 

Дорога

Йоркшир — велосипедний регіон, де регулярно проводять змагання високого рівня. Стан дороги (без урахування специфіки погоди, до якої дійдемо згодом) — прекрасний, асфальт якісний, бруківка невибаглива, дорожніх елементів мінімум. Виїзд на фініш також нормальний, сама дорога широка. Кілька небезпечних ділянок все ж було, але загалом — абсолютно робоча траса. Для порівняння — чемпіонат Європи в Алкмаарі проходив на вузьких вуличках з жорсткою бруківкою, слизько плиткою і величезною кількістю «острівців безпеки», бетонних блоків та інших конструкцiй на узбіччі, які могли щохвилини перетворити пелотон на місиво. Невелике містечко Харрогейт загалом підходило до безпечного проведення змагання. 

Глядачі

Це було чудово! Чекати на юніорських змаганнях аншлагу посеред робочого дня, звичайно, ніхто не збирався, але на ключові гонки публіка не підвела. Навіть за жахливих погодних умов глядачі були поруч з трасою, на пагорбах, в фан-зоні. Окрема подяка — поведінка вболівальників. Жодного епізоду, де який-небудь не дуже розумний глядач вискочив би на дорогу перед пелотоном, жодних забігів поруч з гонщиками, жодних селфі спиною до дороги. Публіка була позитивною і дуже коректною до учасників змагань.

Нові обличчя

Дуже приємно, коли велике змагання відкриває нових талантів. Звичайно, багато хто хотів бачити переможцями улюблених відомих гонщиків, проте для любителів інтриги перемога Мадса Педерсен — справжнє свято. При тому, що Мадс — не випадковий «зайда», на юніорському рівні він вже був світовим призером, а його загальна підготовка викликає повагу. Голландки могли теоретично навіть окупувати весь п’єдестал, проте «в одні ворота» в розділці були биті молодою Хлоєю Дайгерт-Оуен. Хлоя, на відміну від Мадса, ще до старту вважалася одним із фаворитів, але настільки переконливої перемоги не чекав ніхто. Дуже схоже на народження нової епохи.

Амбіції

І знову про Ремко. Він не виграв нічого. Ну, окрім срібла в розділці, ставши наймолодшим призером світової першості всіх часів в усіх гонках. Про ставлення самого Евенпула до свого успіху навряд чи розкаже хтось краще його самого:

Обличчя в момент, коли Роан Денніс взяв золото, залишивши 19-річного Ремко другим. Цей хлопець хоче перемагати всюди і вже зараз! Він обов’язково перемагатиме ще не раз, він не хоче бачити іншого місця, окрім першого. І щоб ні в кого не виникало сумнівів, що це здорові амбіції, а не хлопчачі примхи, передивіться підбірку групової гонки. Ремко на 100 відсотків відпрацьовував на команду. А кадр, де молода зірка намагається допомогти легенді, 39-річному Філіпу Жилберу, продовжити гонку — один із найдраматичніших моментів чемпіонату. 

Герої

Майже кожен день змагань приносив невеликий спортивний подвиг. Справжнє видовище подарували юнiори. Спочатку героїчну перемогу в роздiлцi здобув Антонiо Тiберi. Iталiєць зi старту втратив дуже багато часу через механiчнi проблеми, потiм був заблокований технiчкою суперника, але холоднокровно повернувся в гонку, вiдiграв вiдставання та зрештою перемiг. Захоплюючу групову гонку виграв американець Квiн Сiммонс. Командна робота США призвела до того, що пелотон розбився на групи “всi проти всiх”, i далi вже Сiммонс видав 30-кiлометровий сольний заїзд. Обох трiумфаторiв дуже швидко чекала ще одна нагорода. Сiммонс з 2020, а Тiберi з 2021 року змагатимуться в однiй командi — Trek Segafredo пiдписав обох. Тібері — приклад, як не втратити голову в критичний момент. Сіммонс — як розрахувати план на гонку та вчасно втілювати його під час гонки. 

І, звичайно, «мама, я це зробила» Аннемік Ван Влюйтен. Майже 105 кілометрів переможного соло — фантастика, що на чемпіонаті світу межує з безумством. Сама Аннемiк сказала, що не планувала нiякої атаки. Спочатку хотiла розтягути групу, а вийшов вiдрив. I далi просто не зупинялась. Багаторазова чемпiонка свiту в роздiлцi, вона цього року не захистила свiй титул, проте стала чемпiонкою в груповiй гонцi. Спочатку ряд сильних гонщиць органiзували погоню, проте пiсля 60 км марних зусиль стало видно, що одна Аннемiк варта цiлої групи. Хлоя Дайгерт-Оуен, яка ефектно побила голландок на роздiлцi, спробувала самотужки наздогнати за приблизно 30 км до фiнiшу, проте капiтулювала на трасi i навiть залишилася без медалi. 100-кiлометровий сольний рейд до перемоги Аннемiк став однiєю з окрас чемпiонату.

Командна гонка

Точніше, це добре, що вона взагалі була і що UCI все ж опікується тим, щоб вона не зникла з репертуару змагань. Рішення проводити мікст дуже спірне, проте учасники гонки загалом позитивно відреагували на формат. Йос Ван Емден був чесний — звичайно, він тепер зацікавлена сторона, адже став чемпіоном світу, тому йому гонка сподобалась. Має право на життя рішення скоротити довжину траси. Гонка отримала вищий темп, а сильні спортсмени могли не боятися приймати участь в кількох гонках за турнір. Проте роботи ще дуже багато, варіантів покращити формат також — командна гонка не повинна зникнути. 

Але без негативу не проходить жоден великий турнiр. Цього разу порцiя дьогтю не просто потрапляла до меду, вона стояла постiйно на узбiччi у величезнiй канiстрi так, щоб оминути її було неможливо.

Йоркшир

Велосипедний регіон, чудове місце для проведення чемпіонату світу — ні, ні і ще раз ні! Можна взагалі не розумітися на велоперегонах, але чудово усвідомлювати, що таке північна Англія наприкінці вересня. Розділка серед молоді до 23 років перетворилася на лотерею — проїде гонщик калюжу, чи залишиться в ній? Гальмувати раніше, входити в калюжу під певним кутом і на повільній швидкості — це антирозділка, те, що гонщики ненавидять і що їм протипоказане робити за звичайних умов. Старт жіночої розділки на залитій дорозі в комбінації «поворот-бруківка-спуск» — це не гонка, а обережне дефіле на підборах. На чоловічу групову гонку, здалося, прийшов цілий Гольфстрім. Холод, вітер, дощ — за таких умов ні про яку тактику не йшлося. Від гонщика треба було кілька речей — не змерзнути, не виснажитися і не відстати. Відстав — вибув. Прокол, завал — все, кінець. Педерсена, Трентіна та Кюнга на п’єдесталі пошани хотілося нагородити ковдрами та гарячими напоями, а вже поштою вислати медалі. Зі 194 гонщиків на старті до кінця доїхали 46.

В календарі шосейних перегонів є і Париж-Рубе, є Тур Фландрії, навіть на Мілан — Сан-Ремо бував сніг. Але це специфічні гонки, з довгою історією та особливою підготовкою до них. Якщо ми не визначаємо чемпіона світу на Мон Венту, то і затоплені низини Йоркширу не повинні для цього бути. Шосе має бути на шосе. Для всього іншого існує «Ironman».

Організація

Перелічувати всі ляпи, що робив UCI впродовж змагань, не вистачить одного огляду. Негода впливала на гонки чи не кожного дня. Пішла злива — по трасі нема жодного робітника, що зливав би калюжі. Довжина гонки залежить від прогнозу погоди безпосередньо вранці, коли за кілька годин треба стартувати. Закрити фан-зону і просити глядачів пошукати місця десь на трасі — немає слів. Колумбійця Германа Гомеза «забули» посеред дороги під час гонки юніорів, коли йому необхідно було змінити колесо. Чотири хвилини фактично ще дитина розгублено дивилася, як нейтральні технічки, що зобов’язані йому допомогти, їхали повз нього, аж поки не під’їхало авто його команди. 

Голландець Нільс Екгоф випадково втрапив у завал на гонці U-23, пошкодив велосипед та отримав зміщення плеча. Ледве оговтавшись, переборюючи біль, наздогнав пелотон, сидячи сліпстримом за технічками. Провів величезну роботу, щоб дістати групу відриву та виграв спринт на самому фініші. І через 15 хвилин після того, як став чемпіоном світу, отримав дискваліфікацію за сліпстрим. Порушення, яке бачили на камерах онлайн, за 120 кілометрів до фінішу і кілька годин до кінця. Порушення справді було, але, знаючи про нього, дозволяти гонщику повернутися в гонку, впливати на неї та надалі чесно її виграти, а потім зняти — не те що неправильно, навіть нелюдяно. 

Апогеєм організаційних проколів стала телетрансляція групової гонки чоловічої еліти. Посеред номінально головної гонки сезону виявилося, що і без того обмежена мотоциклами картинка зникне на деякий час. Як стало відомо, за трансляцію мали відповідати два гелікоптери та два літаки, що забезпечували «міст» сигналу від мотоциклів на супутник. Обидва гелікоптери не отримали дозволу від аеропорту Донкастера на зліт в негоду. З літаками вийшло майже як у відомому анекдоті: один зламався, інший… полетів на дозаправку. Ну правда, хто ж міг передбачити негоду… На півночі Англії наприкінці вересня.

Нічого. Ми ще подивимося, як скоро в футбол гратимуть влітку серед пустелі… 

Командна гонка

Але ж позитив? Забудьте. Крок вперед не може бути виправданням для двох кроків назад. Мікст — це коли країна могла б виставити сильну чоловічу чи сильну жіночу команди, натомість не виставляє жодної, бо необхідно їх об’єднати. Три гонщика на заїзд — ні ефективності, ні естетики для телекартинки. Один прокол знищує всю команду. Багато збірних гонку проігнорували навіть при тому, що за регламентом могли би брати участь. Багато негативу вилилося, коли стали відомі спроби UCI штучно завищити статус гонки. Переможець командної гонки отримав майже на чверть більше призових, ніж чемпіон в гонці чоловічої еліти. А таких гонщиків шість. Нагадаю, звичайна командна гонка зникла також і тому, що UCI не дуже хотіли платити призові професійним командам за участь їх гонщиків. Тепер понад 70% преміальних всього чемпіонату світу склали саме виплати на командну розділку.

Проводити розділку між професійними командами? Чи національними збірними з меншою кількістю гонщиків? В будь-якому разі, підвищувати престиж гонки слід спортивними методами, а не штучно завищеними нагородами. 

Шкарпетки

На початку сезону UCI доповнив та конкретизував «правило шкарпеток», за яким допустима довжина велосипедних шкарпеток вже була чітко виміряною. І пішло… Судді з лінійками відтоді регулярно міряють ноги гонщиків та їх шкарпетки, не допускаючи «чітерів». Не так страшний ЕПО, як зайвий сантиметр шкарпетки. Так, довгі шкарпетки дають аеродинамічну перевагу. А якщо їх трохи спустити, навпаки. Так, покращується циркуляція крові. Або в дощ збирають вологу та дають зайву вагу. Так, заборонено такий одяг, який спрямований виключно на аеродинамічну перевагу. Але ж шолом роздільників також саме задля цього існує. Том де Гендт іронічно запитував, чи діє правило шкарпеток, коли гонщики змерзли і вдягнені в термобілизну?

Коли правило iснує практично лише заради правила, змагання перетворюється на фарс.

Замiсть висновкiв

Велика подяка гонщикам за чудове спортивне свято. Органiзаторам — No more Yorkshire in autumn, please.


Sport Arena запустила блоги. Общайтесь, обсуждайте, спорьте.

Добавить комментарий
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?