Сови не те, чим здаються

Олег 14 ноября, 16:04
112
9
Подписаться на блог
Сови не те, чим здаються
Стисло про анатомiю расистського скандалу

Майже тиждень триває «расистський скандал» в українському футболi, який отримав мiжнародне висвiтлення майже одразу. Твiт Неймара, реакцiя футболiстiв у Європi, логiчнi «листи щастя» вiд УЕФА, пiонерське «завжди готовий» вiд УАФ. I от вийшла епiчна «вiдповiдь» вiд головних учасникiв скандалу — представник ультрас «Динамо» розповiв щемливу iсторiю про птахiв та жорстокий навколишнiй свiт. Спробуємо структурувати логiку дiй «грет тумбергiв» в реалiях українського суспiльства, а висновки, як завжди, кожен робитиме самостiйно.

Порядок дiй ультрас в цьому випадку мало вiдрiзняється вiд шаблонного набору, характерного для певної субкультури. Мета очевидна — робити будь-що, аби вивести з рiвноваги суперника. Найпростiше — це образи, але звичайнi образи можуть не дати належного ефекту, до того ж високохудожня лайка за кiлька десяткiв метрiв втрачає силу. Вигуки хором десятку людей щодо кiлькох окремих гравцiв команди суперника — просто i ефективно, давно перевiрений засiб. Чим будемо ображати? Давайте кольором шкiри.

Одразу кiлька важливих моментiв треба закрiпити. Футбольнi ультрас ображали i ображатимуть суперникiв (чи ультрас супеникiв) завжди i способiв для цього достатньо. Кожен iз нас може досить спокiйно терпiти багато провокацiй, але майже в кожного є певний «маркер», межа, за якою стримуватись нiхто не буде. Коли про расизм говорять у всьому свiтi, дуже зручно i вдало використовувати цю «карту» на бразильських футболiстах. Чи справдi тi вболiвальники расисти? Можливо, хоча це не настiльки розповсюджена рiч, як на перший погляд здається. «Iдейних расистiв» видно здалеку, вони досить швидко потрапляють до поля зору i в сучасному середовищi не знайдуть сприйняття своїх «iдей». А от «расова нетерпимiсть», як i будь-якi iншi форми нетерпимостi — цього в Українi вдосталь, хоч на експорт постачай. За кольором шкiри, за орiєнтацiєю, тому що ти рудий, тому що в окулярах, тому що не з Троєщини (тому що з Троєщини), тому що неправильно вiдповiв на питання «чи є мобiла подзвонити». Коли Бернард говорить, що Україна «вiдстала країна, коли справа стосується расизму», не поспiшайте звинувачувати його в антиукраїнськiй риторицi. Це просто слова бразильця, який пожив у нас, а тепер живе в iншiй країнi, з чим i порiвнює.

Отже, щоб атакувати нашу жертву, нам не потрiбнi пiвсотнi iдейних расистiв. Достатньо кiлькох впливових представникiв «субкультури Г» та десятку менш значущих, якi радiсно «пiшли за поводирями». Активний булiнг жертви має тривати, допоки та не зламається. Сльози футболiста, свисток суддi — субкультура Г. трiумфує, це перемога!

Наступний важливий крок для нашого «клубу юних хейтерiв» — не можна одним i тим самим давити на жертву. Оскiльки мети вже досягли, наступнi дiї позбавленi змiсту, але все одно тримаються певної логiки. Тепер слiд використовувати реакцiю жертви, виокремлюючи вiд початкових факторiв. В наших очах жертва вже програла, далi треба принизити ще бiльше. «Тайсон — дiвчинка» — довго не шукаємо. Бiда прийшла нiзвiдки. Виявляється, зараз 21 сторiччя з усiма наслiдками: смартфонами, фейсбуками, глобалiзацiєю та миттєвою реакцiєю на будь-яке дикунство. Далi найбiльш кмiтливi представники нашої «субкультури Г» згадають, що на стадiонi постiйно працювали камери, що кожного глядача багато разiв записали з рiзних ракурсiв, що вирахувати конкретних людей — раз плюнути, було б бажання, а найголовнiше — є адмiнiстративна та кримiнальна вiдповiдальнiсть за ряд схожих дiй, i з цим щось треба буде робити.

Наш «гурток» успiшно провiв «акцiю», пiдняв власну репутацiю (у власних очах), але тепер попереду майорить страшне слово «вiдповiдальнiсть». I ось тут шляхи «Г.» розходяться. Якщо отримана «репутацiя» настiльки важлива, в жодному разi не можна вiд неї вiдмовлятися. Гучно заявити про свою принципову позицiю, приносити вiдповiднi банери, можна навiть полiтичну партiю якусь створити. «Повернення рабської працi — запорука процвiтання економiки», щось таке. Правда, слiд бути готовим до того, що далеко не всi «товаришi» залишаться поруч, будь-який виїзд в iнше мiсто гарантуватиме «теплу зустрiч» а «жорстока влада» задушить самобутню полiтичну силу каральними полiцейськими методами. Хунта ми кривава чи не хунта, врештi решт.

Але все це якось боязно. У «Г.» на випадок неминучої вiдповiдальностi є iнша модель поведiнки. Брехати i заперечувати. Все. Повнiстю. Навiть очевиднi речi. Брехати до кiнця. Аж поки не почнуть вiрити. Щоб аж сам повiрив у свою брехню. Чи повiрять iншi — то вже таке. Правда тут вже треба забути про «репутацiю», тому що прозвучить презирливе «Що ж ти, фраєр, здав назад?». Але i це пережити можна. Цiлi країни так живуть. Останнiй пункт брехнi — зробити жертву винною. В жодному разi не вiдповiдати на прямi питання, змiщувати акценти, контратакувати. «Ти що, сову вiд мавпи вiдрiзнити не можеш?» — необхiдний атрибут риторики Г.

Чого хотiлося б

Вiд «Динамо» дуже хотiлося б справжньої спiвпрацi з правоохоронцями, замiсть декларацiї такої спiвпрацi. Заяв не про «а пам’ятаєте Айнтрахт», а про доступ до даних власникiв абонементiв, дослiдження паблiкiв ультрас та виокремлення конкретних осiб. Коли клуби наголошують на тому, що УАФ вводить непомiрнi штрафи за порушення вболiвальникiв задля викачування грошей з клубу, треба пам’ятати одну рiч. Федерацiя дiє з усвiдомленням того, що клуб контактує з ультрас, має вплив та зворотний зв’язок, що в разi серйозних проблем клуб має можливiсть знайти конкретних порушникiв (в тому числi через лiдерiв самих ультрас). Якщо клуб досi цього не зрозумiв, то претензiй до УАФ бути не може.

До Баканова в мене немає жодних зауважень, як по реакцiї на расизм, так i по вилученню гравця. Перепрошую самого Тайсона, але це червона картка, якi б виправдання не були. Обставини — це фактори, що можуть вплинути на рiвень покарання, можливо максимально пом’якшити, але картка повинна була бути. Якщо просто її вiдмiнити — ну тодi це знову не закон, а «доцiльнiсть».

Щодо самих ультрас, утопiчно було б чекати вибачення винуватцiв, навiть якусь спiвпрацю з полiцiєю. Але хоча б заява про те, що «з конкретними членами проведено бесiду» звучала б куди краще. Натомiсть ми побачили, як ультрас двiчi перетнули межу, яку не слiд було чiпати. Вперше — коли пiшли проти суспiльної моралi. Вдруге — коли наплювали на суспiльство, заперечуючи очевидне.

«Всього вiсiмнадцять лишилося!» — говорять Циганков i Шапаренко розчуленому Тайсону


Яркие интервью и видеорепортажи на SportArenaTV. Подписывайтесь, ставьте лайки, делитесь с друзьями.

Добавить комментарий
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?