Гранд, який не знає своєї мови, або «И так поймут» ©

Сєргєй Карась 19 февраля, 14:09
0
1
Подписаться на блог
Гранд, який не знає своєї мови, або «И так поймут» ©
Дев'ять титулів чемпіонок України, 6 кубків та 3 суперкубка, безпрограшна серія в українській першості, що тривала понад 100 матчів. Й... не здатність вивчити мову рідної країни?! Все це - про провідний клуб українського волейболу, команду, яка буквально минулого тижня виграла черговий Кубок України

Харків та сприйняття української мови

Хоча я й українець за національністю, одночасно я — громадянин Росії (мою історію можна прочитати на четвертій шпальті за посиланням). Й тому свого часу  думав, що якщо російська мова в Україні стане другою державною — нічого страшного в тому не буде. 

Я так думав, поки не був в Україні. 

У 2012-му році я місяць навчався в ХНУ ім. Каразіна у Харкові. Це був мій перший візит в Україну. Й саме він змінив моє ставлення до української, адже я очікував зустрічатися з нею набагато частіше. А те, що не тільки у розмовах, а навіть у вказівниках та рекламних бордах ми бачили фактично виключно російську (мову, яка навіть державною не була) — мене вразило. Саме Харків розбив в моїй голові якісь штампи та уяви про «утиски російської в Україні». Й саме тоді я (який на той час українською не володів, й навіть розумів її погано) упевнився у думці: це українська мова потребує захисту. 

Агов, пані Монахова! 

З моменту мого першого приїзду в Україну пройшло 8 років (взагалі рівно 8 буде 29 лютого, але то біографічні дрібниці, які нікому з вас, думаю, не цікаві), й в Україні нарешті запрацював Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та з’явилася уповноважена із захисту мови — Тетяна Василівна Монахова. Як працює ця нова омбудсменка я й вирішив протестувати, 13 січня 2020 року через Урядовий контактний центр відправивши звернення до пані Монахової. 

В когось може виникнути питання: «А який стосунок вся ця історія має до спорту, адже цей пост розміщений на суто спортивному сайті?..». Для відповіді прочитайте моє звернення: 

Звернення до Уповноваженої із захисту мови

Чи можемо ми уявити, що сайт футбольного лондонського «Арсеналу» буде недоступний англійською мовою? Навряд. Чи, мабуть, баскетбольна «Барселона», враховуючи напружені стосунки Каталонії з рештою Іспанії, видаліть іспаномовну версію сайту? Ні, іспанська у «Барселони» на місці.  Тому й від гегемона українського волейболу останніх років очікуєш, що в нього буде українська версія (хоча б разом з англійською, російською, китайською, тощо). Але ніт (як кажуть у Чернігові) — чемпіонки України з «Хіміку» ведуть свій сайт та соцмережи лише російською… 

Мандрівка слів

Так як Уповноважена із захисту мови призначена Прем’єр-Міністром, саме у секретаріат Кабміну й було спрямоване моє звернення. Втім, дуже швидко воно було надіслано до міністерства культури, молоді та спорту, й саме звідти сьогодні прийшла відповідь від заступника міністра Володимира Шуміліна: 

Як бачите, звернення до пана Вакеряка з «Хіміка» було відправлено лише 13 лютого, тобто рівно через місяць після того, як я власне звернувся до Уповноваженої із захисту мови. 

Чи змінилося щось? Ні. Й сьогодні, 19 лютого 2020 року, на 29-му році української Незалежності, на 24-му році власної історії, южненський «Хімік» не навчився єдиної державної мови країни, яку він представляє у Лізі Чемпіонів. 

Автор цього тексту вивчив українську за 2 роки. «Хімік» не навчився й за 23…

Хочеться, щоб у 2020-му році у розділі про власні перемоги «Хімік» дописав: «1 ведемо сайт українською»… 

Й допомогти здобути це досягнення може кожен читач: звертайтеся до «Хіміка» з проханням писати про волейбол українською. Чим більше буде таких дописів, тим більше шансів, що в Южному почують українців. Посилання на «Хімік» у «Фейсбуці»

P.S. З Міжнародним днем рідної мови! 

Читайте також: 


Добавить комментарий
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?