Sportarena

Десятки мільйонів євро на рік, 38 гонок та безліч спонсорів: як працює професіональна команда у велоспорті

Ярослав Попович після завершення славної кар’єри велогонщика працює спортивним директором у команді «вело-Ліги чемпіонів» – Pro Tour.

Десятки мільйонів євро на рік, 38 гонок та безліч спонсорів: як працює професіональна команда у велоспорті - Велоспорт

Ярослав Попович, фото: pfl.ua

Заслужений майстер спорту, найкращий молодий гонщик «Тур де Франс — 2005», бронзовий призер «Джиро д’Італія» 2003 року – це все про Ярослава Поповича, видатного веломайстра зі Львівщини. А як справи зараз у 39-річного ветерана спорту? Про це він розповів на семінарі зі спортивного маркетингу ПФЛ.

Наводимо найцікавіше з розповіді спортивного директора команди Світового туру Trek Factory Segafredo.

«Pro Tour у велоспорті – це як Ліга Чемпіонів у футболі»

Для початку – кілька слів про велоспорт. У нас також є своє найпрестижніше командне змагання, як Ліга Чемпіонів у футболі – це Pro Tour. Він складається із 38 гонок: 3 гранд-тури (ви про них 100% чули, це Giro d’Italia, Tour de France та Vuelta a Espagna), 14 гонок тривалістю від 5 до 8 днів та 21 одноденне змагання.

Моя команда, Trek Factory Segafredo, є одним із 18 учасників цих найпрестижніших гонок. А я сам багато років брав у них участь у складі команд Discovery Channel Pro Cycling Team, Silence-Lotto, Astana та Team RadioShack. Як бачите, серед спонсорів та засновників команд – чимало знаменитих брендів. Бюджети команд Pro Tour великі й постійно зростають. Скажімо, найбільший річний бюджет у британської Sky Team – складає 37 млн. євро. У бельгійської Deceuninck–Quick-Step – 25 млн. У казахстанської Astana – 20 млн. Бюджет моєї команди, Trek Factory Segafredo, складає більше 13 млн. євро.

Велогонки також мають своїх зірок. Причому, у нашому спорті вони розподілені більш рівномірно. У кожній команді є свій спортсмен на 2-3 мільйони! Але, звісно, найбагатші можуть дозволити собі найкращих гонщиків – які інколи коштують, як інша команда в цілому. Тому потихеньку обговорюється питання ліміту зарплат.

«Вело-команда – це як підприємство, на неї працюють більше 50 співробітників»

Як фінансується та розвивається вело-команда? Розглянемо на прикладі Trek Factory Segafredo. Структура фінансування у нас проста – всього 26 спонсорів, із них 3 – титульних, 5 – на формі. Із 28 спонсорів 17 підтримують фінансово, 11 – забезпечують продукцією. Підтримка ця однозначно потрібна й дозволяє утримувати та розвивати досить великий колектив.

Сучасна велокоманда – це ніби невелике підприємство. Хто входить у нашу команду, приміром? Чоловіча команда – 25 спортсменів із 14 країн світу, жіноча команда – 13 спортсменок із 10 країн. На успіх цих 38 велогонщиків працює досить великий штаб. Яка його структура?

Ярослав Попович осваивается в должности спортивного директора, Getty Images
Ярослав Попович ,Getty Images

Загальний менеджмент складається із цілої низки менеджерів – генерального, операційного, технічного, з роботи зі спонсорами, з логістики, з виступів, з маркетингу та комунікацій, із сервісу та курсу.

Спортивний менеджмент нашої команди – це 6 спортивних директорів чоловічої команди (один із них я) та 2 спортивних директори жіночої команди.

Персонал Trek Factory Segafredo – тренери, нутриціоніст, лікарі, шеф-кухар, масажисти (13 для чоловічої команди і 2 для жіночої команди) і 10 механіків, ціла команда координаторів (Product Manager, Hospitality Manager, Digital Content/Social Media Manager, Administration Assistant, Hospitality Coordinator, Press Officer)

Тобто, в одну вело-команду може входити від півсотні до сотні фахівців, включаючи фріланс та спеціально запрошених під конкретні завдання. Конкретно у нашій команді, – Trek Factory Segafredo, – всього 56 працівників у штаті та 5 фрілансерів з 17 країн світу.

«Велокоманди збирають багато читачів, але окремі зірки – навіть більше»

Велоспорт має своїх прихильників по всьому світу. Це можна побачити по рейтингах гонок, комерційній привабливості змагань як із точки зору реклами, так і продажів атрибутики. Великий інтерес викликають як провідні команди, так і найгучніші зірки нашого спорту.

Читайте также: Ярослав Попович: «Если бы я пришел в нашу федерацию, то всех бы повыгонял. Но меня туда не приглашают»

Так, у моєї команди Trek Factory Segafredo – 629 тисяч підписок у Facebook, 380 тисяч – в Instagram, 206 тисяч – у Twitter. І це далеко не межа, і скажу більше – у зірок велоспорту навіть більше читачів. Тому що вболівальнику цікавіше мати зв’язок і отримувати новини від улюбленого спортсмена, взаємодіяти із аккаунтом самої особистості. Тож соціальну та медійну активність команди варто розглядати як за кількістю аудиторії її власних аккаунтів у соцмережах, так і за кількістю читачів кожного її спортсмена. Це все – постійно залучена до спілкування активна та платоспроможна аудиторія.

Для того, щоб наші фани не нудьгували, працює цілий штат медійників. Постійно наповнюються ексклюзивним контентом наші аккаунти в соцмережах. Спеціалісти стараються представити спортсменів як цілісних, цікавих особистостей. Само собою, ведеться робота зі спонсорами.

Постійний зв’язок із спонсорами забезпечують спеціальні заходи – інтерактивні зустрічі, спільні виїзди на змагання, перегляд трас змагань разом із гонщиками, можливість супроводжувати команду в машині супроводу. Це все – ексклюзивні можливості, які дозволяють побачити залаштунки спорту.

«Велоспорт фінансують різні гроші»

Хто є спонсором команди? Хто готовий вкладати гроші в велоспорт? Зрозуміло, це нагальне питання для будь-якої команди. І всі менеджери шукають відповідь на це питання. Але правда в тому, що типового спонсора команди… Його не існує! Любителів велоспорту багато, тож різні компанії заходять у чемпіонат. Велогонки фінансуються дуже різними грошима. Судіть самі, ось список різних спонсорів.

Scott, Trek, BMC, Merida – це виробники велосипедів, тут зрозуміло. SKY, Discovery channel — телевізійні компанії. Movistar – телефонія. Lotto – лотерея. Bahrain, UAE, Astana — держави та державні установи. Quick Step, Bora — виробники меблів. Segafredo — виробник кави. AG2R La Mondiale — страхова компанія. І багато-багато інших! Фактично, велоспорт об’єднує дуже різних людей. А такий чудовий турнір, об’єднання турнірів, як Pro Tour, піднімає інтерес до велоспорту та спонукає різних людей ним займатися. Наші фани – це й самі потенційні велосипедисти, які для свого задоволення й здоров’я можуть займатися цим корисним спортом.

Ярослав Попович, Getty Images
Ярослав Попович, Getty Images

Найбільш високооплачуваний гонщик отримує 4-5 мільйонів на рік. Це найбільше, напевно. Хороші, висококласні гонщики мають 2-3 мільйони. У сильних командах, як у Sky, є гонщики, які коштують більше, ніж деякі команди разом узяті. Але загалом мінімальні контракти 38-39 тисяч євро на рік, а в кожній команді при цьому є спортсмени, які мають 1-3 мільйони на рік.

Велоспорт стрімко розвивається. Колись, коли я займався, я писав своєму тренеру: «Від’їздив стільки-то кілометрів, робив такі-то вправи», і це проходило. Зараз у гонщика є датчики, програми обліку роботи, кожна з’їдена калорія контролюється, кожна вправа задається й виконується. Спортивна наука пішла різко вперед!

«Моя велика мрія – велотур, велокоманда та вело академія в Україні»

Звісно, досить часто і від друзів, і від журналістів, і від вболівальників я чую запитання – «А чому б тобі не зробити власну команду в Україні?» Ідея, безсумнівно, дуже приваблива – і я сам про таке замислювався, і з друзями навіть робили певні запити, спроби, проговорювали різні варіанти.

Поява власної велокоманди дала б величезний поштовх велоспорту в Україні. Ми це прекрасно розуміємо. Але, разом із тим, я, як людина, яка пройшла високий рівень велоспорту, розумію, що все треба робити поступово. Краще ретельно підготуватися, щоб стартувати повністю готовими.

Тому велосипедне майбутнє України мені бачиться досить оптимістичним. У нас уже багато що є – за останні роки підтягнули інфраструктуру, маємо гарні готелі, покращилися дороги, у нас прекрасні міста й мальовнича природа. Просто уявіть собі велотур у Львові, Чернівцях, Ужгороді, Івано-Франківську чи Тернополі! Це було б дуже красиво.

Але починати треба з малого, з глибин. І тоді з низів почнеться ренесанс спорту. Це працює у всіх видах – і в велоспорті також. Як мені бачиться правильна робота? Перше. Розвиток спорту в цілому. Популяризація здорового способу життя. Часткове вирішення транспортних проблем. Розвиток економіки як наслідок залучення інвесторів. Такий захід привернув би велику кількість інвестицій та туристів. Безперечно, власний велотурнір – це було б прекрасно. Як і власна велокоманда.

Андрій Гривко – мій кум та видатний велоспортсмен України – весь час мене на це агітує. Але якщо ми зараз почнемо створювати команду, це буде не наша команда – вона ще не зможе віддавати спонсорам якийсь фідбек і не буде ще успішною. А я мрію, щоб була своя команда, з українськими велогонщиками. Тому ми з Андрієм розділилися – він займається пошуком спонсорів для професійного спорту, а я – розвитком дитячої академії. У вільний від роботи спортдиром час шукаю кошти для її створення. Буває, що друзі, побувавши на велогонках у Польщі чи ще десь у Європі, під враженням говорять мені: «Давай у нас таке зробимо!» І я дуже радію з цього, але прошу максимально підготуватися, щоб зробити все якнайкраще.

А наразі я говорю про розвиток дитячо-юнацького велоспорту. Академія Ярослава Поповича – велосипедне майбутнє України. Хочеться віддячити за те, що дав мені велоспорт. Все моє життя – спорт, я більше нічого не можу й не знаю, всього, чого я досягнув у житті, я досягнув завдяки велоспорту. Тому хочу, щоб молодь України також займалася ним. Допомагаю хлопцям їздити на змагання, знаходити своє майбутнє. Інколи мене навіть запитують: «А ти вже оформився, як їхній агент?» А мені цього не треба – цікаво просто допомогти молодим. Ось зараз допоміг двом хлопцям зі Львова і Дрогобича, я не легалізовувався з ними, а от вже ними цікавляться інші менеджери.

Можна й треба розвивати велоспорт в Україні. Це піде тільки на користь нам усім.

Sport Arena виступала партнером семінару зі спортивного маркетингу, який традиційно проводить Професіональна футбольна ліга. Ми отримали можливість поспілкуватися зі всіма спікерами VI Семінару зі спортивного маркетингу ПФЛ «Змінювати! Клуби. Міста. Спорт. Vol. III». Представляємо на ваш розсуд тези їхніх виступів та найцікавіші відповіді на питання слухачів.


Ставки на спорт от лучших букмекеров, регистрируйтесь и забирайте бонусы.

Источник: Sportarena.com

Рейтинг записи: 12345


Рейтинг букмекеров
#букмекерописаниебонусоценкасайт
1 Фаворит обзор 10 000₴ + 300 FS
5
РЕГИСТРАЦИЯ
Или аккаунт Sportarena