Sportarena

Не про філософію. Як Ніл Уорнок вивів Кардифф до АПЛ

Sport Arena розповідає про Ніла Уорнока, який разом з Кардіфф Сіті вийшов до Премьєр-ліги.

Не про філософію. Як Ніл Уорнок вивів Кардифф до АПЛ - Чемпионат Англии

Ніл Уорнок разом з командою святкує вихід до Премьєр-ліги після матчу проти Редінга, Getty Images

Здавалось, сьома спроба Ніла Уорнока вийти на пенсію буде вдалою. Його дружина Шарон якраз пройшла хіміотерапію та продовжила лікування раку грудей. Люблячий чоловік Уорнок передусім хотів висловити свою підтримку, тому знову оголосив про завершення кар’єри та зосередився на домашніх справах.

Але навіть у такій ситуації слову Уорнока не було віри. Кардифф під керівництвом Пола Троллопа виграв лише дві гри з перших 12-ти на початку сезону, тому клуб розпочав пошуки головного тренера. Спочатку Уорнок не хотів навіть розповідати дружині про дзвінок з Кардиффа. Пройшло зовсім мало часу, нове місце роботи знаходилось за 200 миль від їх дому в Корнуоллі, тут навіть обговорювати не було що. Проте Шарон вигнала чоловіка, сказавши, що їй не треба, аби він плутався під ногами вдома, поки в неї почне знову рости волосся.

Кардифф став 17-м новим місцем роботи (з Кристал Пелас та КПР було по два заходи) Уорнока, але він відразу зрозумів, що це може бути щось нове довге та особливе. Може, навіть більше, ніж з Кристал Пелас. Новий Шеффілд Юнайтед чи Скарборо.

Президент Синії Птахів Мехмет Далман відразу сказав, що не хоче проводити співбесіду з Уорноком — він його запросив, аби відразу запропонувати роботи.

Після тієї своєї одноразової появи в Прем’єр-лізі Кардифф збавив оберти та повернувся до рівня середняка Чемпіоншипу. Клубу потрібна була стабільність в результатах та спокійна робота тренера, якого б не довелось звільняти через кілька місяців. 68-річний чоловік, який постійно намагається піти на пенсію, чомусь підходив на цю роль ідеально.

Вже в січні Кардифф після трьох перемог поспіль піднявся на 16-е місце, потім лише раз опустився нижче та спокійно закінчив сезон на 12-му місці. Заради цього його й запрошували.

Але чи заради того, що, зрештою, відбулось потім?

***

В 2010 році малайзійський бізнесмен Вінсент Тан став власником Кардифф Сіті. Усі заможні зарубіжні люди купують собі клуби в Чемпіоншипі не для того, аби грати саме там. Фактично їм немає різниці, який саме клуб купити, аби просто зробити це дешевше. Поміж Кардиффом, Барнслі чи Вест Бромвічем не може бути ніякої різниці, але клуб Прем’єрі-ліги просто буде набагато дорожчим. Тому всі ці малайзійці, аравійці та італійці купують дешевші проекти, аби потім їх швидко вивести на потрібний рівень.

Вони ж мають успіхи в своєму бізнесі. Це ніби дозволяє відразу розраховувати на успіхи і в зовсім інший сфері діяльності.

Тан якраз свого досягнув швидко. Вже в 2013 році Кардифф вийшов до Прем’єр-ліги. Але це був дуже скандальний проект. Новий власник показав себе тоталітарним управлінцем, змінивши традиційні кольори клубу з синього на червоні, бо йому просто так більше подобалось. Він інвестував 100 мільйонів фунтів в клуб, досяг з ним Прем’єр-ліги, тому відчув дозвіл купити душі вболівальників Кардиффа.

Багато хто з них навіть був радий, коли лише після одного сезону в еліті, постійних тренерських змін та поганої трансферної політики Кардифф залишив Прем’єр-лігу. Це був більше клуб Тана, аніж клуб багаторічних вболівальників Синіх птахів.

Після такої невдачі Тан швидко втратив інтерес. Він вклав чимало грошей та витратив багато емоцій на Кардифф, але клуб швидко повернувся на свій колишній рівень середняка. Більше сил та бажання у власника не було. Не те, щоб він пустив ситуацію самоплив, але більше не хотів настільки завзято займатись клубом, де його майже всі не любили. Швидко Кардифф повернувся до старих кольорів. Це була величезна перемога вболівальників команди, й, якщо вже дивитись з іншого боку, — величезна поразка Тана.

Як Мендеш скупив своє дітище і вивів його в АПЛ

У роки до вильоту з Прем’єр-ліги Кардифф не жалів грошей на новачків. Звичайно, мова навіть не про літо 2013 року перед стартом в АПЛ, коли за великі гроші було куплено багато новачків на чолі з Гарі Меделем, Стівеном Кокером та Андреасом Корнеліусом. Й до того були досить дорогі новачки. Але після вильоту високою ціною на гравців стало трохи більше 1 мільйона фунтів. Кардифф почав різко економити.

Після звільнення Оле-Гуннара Сульшера, з яким команда вилетіла назад до Чемпіоншипу, тренером команди призначили Рассела Слейда з Лейтон Орієнт, а потім його замінив Пол Троллоп, який не працював головним тренером шість років. Кардифф швидко перетворився на звичайнісінького середняка, який у поганий сезон може боротись за виживання, а у гарний — фінішувати в першій десятці. Ніяких великих планів, ніяких передумов до росту. Просте та спокійне життя.

Ніл Уорнок в своїй кар’єрі сім разів виводив свої команди до більш високого дивізіону, два останніх — з Чемпіоншипу до Прем’єр-ліги. Проте Шеффілд Юнайтед в 2006 році був довготривалим вибудованим проектом, а КПР в 2011 мав склад рівня АПЛ. Їх успіх був логічним та закономірним. Місце цього Кардиффа якраз те, що він зайняв у попередньому сезоні — 12-те. Піднявшись з 16-го.

***

Вінсент Тан та Ніл Уорнок, Getty Images

Уорнок — своєрідна особистість, так само як і тренер. Він менеджер старого формату, але при цьому зовсім не дурний та бачить усе чистими очима. «Розумію, що багатьом наш футбол не подобається. Ми не граємо на рівні Вулвергемптона чи Фулема, але потрібно виходити з тих можливостей та матеріалів, які у нас є». Зрештою, успішну та сильну команду завжди можна побудувати у різний спосіб.

Кардифф влітку запросив кілька вільних агентів, кілька гравців з нижчих дивізіонів. Такий спосіб підсилення складу більше підходить для того, хто просто не хоче сильно провалитись, але не має грошей для цього.

Голкіпер Ніл Етерідж прийшов з Уолсолла та відіграв 45 ігор. Нетеніел Мендес-Лейнг перейшов з Рочдейла, в його активі шість голів та п’ять гольових передач. Калум Патерсон раніше грав з Хартс, пропустив старт сезону через травму коліна, а потім відіграв 32 гри та забив 10 голів, ставши найкращим бомбардиром команди. Його природна позиція — правий захисник, але в Кардиффі він де тільки не грав: від захисту до центрального атакувального хавбека. Усіх трьох Уорнок підписав безкоштовно. Патерсон взагалі може бути епічним трансфером, адже 27 грудня 2016 року він отримав важку травму коліна, пропустив усю другу частину попереднього сезону, але це не стало перепоною для того, щоб Кардифф запропонував йому контракт.

Лише два гравці Кардиффа зіграли по 46 ігор. Їх обох запросив Уорнок ще протягом минулого сезону, коли вважалось, що їм важко буде повернутись до кар’єри на цьому рівні.

Джуніор Хойлетт колись був перспективним гравцем у Блекберні та КПР Уорнока, але з кожним роком в його можливостях все більше розчаровувались. Влітку 2016 року КПР його просто відпустив, й невідомо, скільки б ще канадець залишався без роботи, якби Уорнок не очолив Кардифф, а вже через декілька днів підписав з ним контракт. В цьому сезоні Хойлетт забив 9 голів та віддав 11 результативних передач. Більш важливого гравця в атаці Синіх птахів не було.

Іншим гравцем став Сол Бамба, якому взимку виповнилось 33 роки. Його Уорнок також запросив восени 2016 року, коли він виявився нікому не потрібним. В останній день літнього трансферного вікна тодішній клуб івуарійця Лідс придбав двох центрбеків Понтуса Янссона та Кайла Бартлі, а потім запропонував розірвати контракт з Бамба, капітаном команди. Уорнок та Бамба мали давню історію флірту: ще під час виступів за Лестер гравець настільки вразив тренера, що той його хотів купити якраз у Лідс. Але Уорнок так і не зробив перший крок («Коли я перейду в твою команду? Як тільки ти прийдеш та зробиш пропозицію»), Бамба поїхав до Туреччини, а потім до Італії. Звичайно, отримати потрібного гравця безкоштовно було великим щастям для Уорнока. Саме Бамба став єдиним гравцем команди, хто потрапив до збірної сезону в Чемпіоншипі.

Ніл Уорнок та Сол Бамба, Getty Images

Саме в цих підписаннях та влучних спробах підсилення уся суть роботи Уорнока. Для опису його успіхів потрібно говорити якраз про вдалі трансфери. Щодо інших тренерів варто говорити про якусь побудову гри, тактичні схеми та у кожному абзаці використовувати магічне слово «філософія». У Уорнока такого немає. В Англії зараз точно розділяють поняття head coach та manager. Звісно, що Уорнок — менеджер. Тобто він відповідає і за гру команди, і за те, хто буде грати.

І за характер. Кардифф Уорнока ніколи б не досягнув нічого такого, якби не мав характеру. Найвідомішим гравцем Синіх птахів є Арон Гуннарссон, капітан збірної Ісландії та серце тієї успішної команди. В його силі духу немає ніяких сумнівів, але через травму Гуннарссон зіграв тільки 20 ігор в сезоні. Й без нього у Кардиффі знайшлись сильні особистості. Той же Бамба, його партнер по центру захисту та капітан команди Шон Моррісон, Джо Роллс, прогрес якого в останні роки дозволив поступово закінчити виступи у складі команди легендарного Пітера Уіттінгема.

Якщо розкласти команду Кардиффа на окремих гравців, то нічого особливого в них не буде. Практично кожного з них можна описати приблизно однаковими словами, мовляв, непоганий гравець для якихось конкретних скромних завдань. Але не більше. Командні види спорту цікаві якраз тим, що тут можуть відбуватись такі історії. В об’єднані має значення не сама лише сума сильних сторін футболістів, тут не діє банальне додавання.

Атмосфера, аура, сприятливі умови для розвитку — усе це речі, які ніби не можна помацати, вони не зовсім конкретні, більше навіть фігуральні. Проте усі вони мають значення. У Кардиффі за них відповідає ніхто інший як Уорнок. Команда з не досить сильних гравців може деяких відрізок провести сильно, але завдяки внутрішньому стержню та духу Уорнока Синім птахам вдалось увесь сезон провести серед лідерів, утримавши місце автоматичного промоушну.

Уорнок знову сперечався з суддями та тренерами інших команд, він навіть під час матчу ледь не побився з Бамба, багато, дуже багато говорив. Все це лише частина його портрету, до якого усі звикли. Навряд чи були шанси, що його поведінка якось зміниться.

***

В жовтні Уорнок в інтерв’ю розповідав, що не дуже любить Прем’єр-лігу. Називав себе тренером для нижчих дивізіонів, де більше душі. Уорноку подобається, коли вболівальники команди знаходяться в місті, де грає команда, вони не розкидані по всьому світу від Австралії до США.

Проте ще тоді ці слова потрібно правильно було читати. Уорнок дуже давно в футболі, усі знають, що він перш за все хоче перемагати. Банально, але він буде робити все можливе для цього. У випадку Кардиффа подібні банальні слова насправді мають велике значення, адже нічого більшого, ніж робити все можливе для перемоги Сині птахи не могли.

За грою вони слабші за Фулем, за можливостями набагато слабші за Дербі, Астон Віллу та Міддлсбро, але усі ці команди фінішували нижче зя команду Ніла Уорнока, який в чергове довів, що залишається одним з найуспішніших тренерів Англії. Тим, хто дарує радість та гарні емоції, коли нічого не може бути окрім сірої буденності.

В Прем’єр-лізі Кардифф обов’язково буде аутсайдером, головним претендентом на виліт з 20-го місця. Але Уорноку є що сказати. Йому завжди є що сказати.

Блог Ігора Бойка


Оперативное видео самых важных и красивых голов в нашем канале в Телеграме

Источник: Sportarena.com

Рейтинг записи: 12345


Рейтинг букмекеров
#букмекерописаниебонусоценкасайт
1 Фаворит обзор 10 000₴ + 300 FS
5
РЕГИСТРАЦИЯ
Или аккаунт Sportarena