Розставити акценти

Гарри Монк, Getty Images
Sport Arena розповідає про звільнення Ґаррі Монка з посади менеджера Суонсі.

Головне – правильно розставити акценти.

У новині на офіційному сайті Суонсі, що сповіщає про звільнення Ґаррі Монка з посади менеджера валлійського команди, слово “неохоче” вживається тричі. “Це рішення далося нам нелегко, – пояснює голова правління Лебедів Г’ю Дженкінс. – Особливо ж із урахуванням того, яке місце Ґаррі займає в історії клубу”. Суонсі не просто звільняє менеджера – прощаючись із Монком, клуб розриває понад десятирічні стосунки. Пройшовши свого часу з капітанською пов’язкою шлях від Ліги 2 до Прем’єр-ліги, він подарував колективу восьме місце в еліті вже в ролі менеджера.

Охоче подібні розлучення зазвичай не закінчуються.

Та справа в тому, що припинення співпраці з 36-річним фахівцем за останні кілька тижнів встигло перетворитися на питання часу. Монк залишає Ліберті Стедіум після п’ятиматчевої серії без перемог (власне, після однієї перемоги в останніх одинадцяти зустрічах) і на п’ятнадцятій сходинці турнірної таблиці. Від зони вильоту Суонсі відділяє один заліковий пункт. Тільки Астон Вілла, інша команда Прем’єр-ліги, що звільнила в цьому сезоні англійського менеджера, має гірший показник забитих голів. Визнавши це, варто, втім усвідомлювати ще одну важливу річ: Монка не звільняють через незадовільні результати – йому не дають можливість все виправити.

Роботою один із найбільш талановитих представників нового покоління англійських менеджерів поплатився через дві причини. По-перше, за п’ять неповних сезонів в еліті Суонсі надійно закріпився в статусі клубу вищого дивізіону і, як і решта команд, не бажає втрачати цей статус за рік до набуття чинності нового ласого контракту з телебаченням. Переживши на початку століття ризик банкрутства, зараз Лебеді прагнуть мінімізувати всі можливі ризики, і перебування поблизу підвалин турнірної таблиці на початку грудня, зрозуміло, кваліфікується як серйозний ризик. По-друге ж, злий жарт із менеджером зіграв безпрецедетний успіх минулого сезону. Перший повноцінний сезон Монка Суонсі закінчив на найвищому місці, яке клуб займав у своїй історії, побивши крім того ще не один рекорд. Цьогорічні результати не могли з цим не контрастувати.

Обидві причини, насправді, мало пов’язані з роботою самого Монка, тому певною мірою колишнього центрального захисника Саутгемптона можна назвати заручником обставин. Найуспішніший менеджер в історії клубу не повинен втрачати свою посаду таким чином. Має право на життя і точка зору про те, що Монк узагалі не повинен був сприймати кризовий період упродовж останніх кількох місяців як випробування – зрештою, здатність виправляти критичну ситуацію він довів одразу після того, як очолив Суонсі і зміг зберегти команді прописку в Прем’єр-лізі. Врешті, можна додати, що діяльність валлійців на літньому трансферному ринку виявилась значно більш скромною, ніж у клубів, що ставили собі на меті намір посунути Лебедів із восьмої сходинки.

Близькі до клубу джерела стверджують: Монк не втратив роздягальню, що було б однозначним сигналом того, що дні менеджера полічені. Однак річ у тім, що цю роздягальню важко було б назвати такою, ніби її вибирав сам Ґаррі. Питання кадрової комплектації Суонсі останнім часом порушувалося вкрай рідко, але тепер, коли фактично єдиним вдалим трансфером клубу виявляється підписання Андре Айю (до того ж у ролі вільного агента), увага до нього приречена повернутися. Відчайдушні спроби достукатися до виконавці групи атаки (Ґільфі Сіґурдссона, Джефферсона Монтеро та Бафетімбі Ґоміса) недовірою їм місця у стартовому складі красномовно про це свідчили.

Власне, за інформацією ESPN, одним із ключових каменів спотикання у стосунках між керівництвом команди і Монком стала пропозиція Дженкінса ввести в клубній структурі посаду директора футболу, який взяв би на себе все, що пов’язано з залученням нових футболістів. Ґаррі не приховував, що найбільше задоволення йому приносить тренувальний процес, проте, певна річ, він не збирався відмовлятися від широких повноважень менеджера за традиційною британською системою.

У своїй роботі Монк віддавав перевагу робити акцент на слово “відповідальність”.

По дорозі до кабінету менеджера на тренувальній базі Суонсі в очі одразу кидається напис на стіні. “Це команда, що не готує виправдань”, – стверджує девіз. Цитата з документу, що його Монк роздав кожному підлеглому у перший робочий день у статусі менеджера, вона визначає все, що на Ліберті Стедіум намагався втілити в життя англієць. Вона повинна визначати Суонсі як клуб і надалі. Та зрозуміло, що набагато більше вона говорить про самого Ґаррі.

“Врешті-решт усе зводиться до відповідальності, – заявляв він напередодні другого повноцінного сезону в своїй тренерській кар’єрі. – [Як керівник] ти повинен змусити всіх бути якомога більш відповідальними”. Один із попередників Монка на півдні Уельсу, Брендан Роджерс, спілкувався з пресою у тісному кабінеті за горнятком чаю, Ґаррі ж, своєю чергою, завжди віддавав перевагу спілкуванню у більш практичній площині. Інтерв’ю журналісту The Guardian Стюарту Джеймсу він дав одразу після закінчення тренування, паралельно знімаючи з себе спеціальний мікрофон. Монк пояснював: записувати всі свої слова під час тренувального процесу він хотів із наміром проводити постійну роботу над помилками. “[Футболістам] необхідно виходити на поле і виконувати те, що від них вимагається, тому мої інструкції повинні бути максимально точними”, – запевняв він. Після повноцінного дня на базі батько трьох дітей проводив вечори, аналізуючи свою роботу і намагаючись продовжувати прогресувати.

Найбільш очевидний приклад того, наскільки цікаві підходи намагався імплементувати в Суонсі Монк, він, утім, навіть не почиає описувати серйозність, з якою менеджер підходив до організації тренувального процесу і підготовки команди. Він розпорядився, щоб футболісти ділилися на групи за своїми спеціалізаціями – флангові захисники з фланговими захисниками, нападники з нападниками. З метою детального аналізу наполіг на тому, щоб усі заняття на базі записувалися на відео. Врешті, він замовив для кожного з підлеглих спеціальний Snoozebox для відпочинку між тренуваннями.

Все прораховано, все визначено. Як колишній футболіст, Монк чудово розумів, що гравці використовують кожну можливість зняти з себе відповідальність – хай це буле ситуація на полі чи банальний обов’язок стежити за своєю формою. Та у Суонсі він мав намір звести всі ці ситуації до мінімуму. Позбавити підлеглих усіх виправдань. Своїм же прикладом, зразком працелюбності і скрупульозності, він повинен був надихати решту команди.

Гарантовано уникнути невдачі можна лише в тому разі, якщо ти переконався в тому, що ти вдало виконав свою роботу. Зробивши усе, що від тебе залежало, таким чином ти знімаєш із себе відповідальність. Акценти все одно вже розставлені.

Ярослав Друзюк, Sport ArenaУчаствуй в обсуждениях с админами сайта в паблик-чате Sportarena.com в телеграме.

Теги:
Сохранить
Добавить комментарий
Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?