Ігор Бойко – про те, як Рой Ходжсон захотів змінитись та чому це було найгірше його рішення.

Рой Ходжсон взяв мікрофон до рук та заговорив шведською мовою. Він подякував за підтримку. Побажав успіхів. Стадіон зустрів ці банальні речі більш бурхливо, ніж самого Златана Ібрагімовіча. У Мальме Ходжсона люблять і на товариському матчі Швеція – Англія зустрічали, немов рідного, якого через багато років знайшли через потрібну телепередачу.

Рой Ходжсон тренував багато команд у багатьох країнах. Його можна називати людиною світу. Проте більшого англійця годі й шукати. Те, що він вільно спілкується на близько семи мовах, не робить його меншим англійцем. Він працював багато де, проте завжди хотів тренувати тільки одну команду. І напередодні Євро-2012 Ходжсон отримав запрошення очолити збірну Англії.

Життя вимагає змінюватись, аби отримати щось таке, чого ти раніше ніколи не мав. Ходжсон завдяки своїй роботі протягом десятків років не напрацював на запрошення до збірної, та й тоді після несподіваної відставки Фабіо Капелло часу підбирати варіанти не було. Інакше б Ходжсона не призначили, знайшовши варіант серед тактично грамотних та розумних тренерів з континенту.

Ходжсон отримав свій шанс, але при цьому ніяк не змінився. Це було кроком проти природи. І найкраще/найгірше, що він вирішив зробити потім: змінитись. Як виявилось, це було найгіршим рішенням.

Психологи обов’язково мають провести потрібні досліди, аби проаналізувати логіку ланцюжка думок англійських любителів футболу. Вони одночасно вважають своїх гравців слабкими, але при цьому вимагають перемоги. Зрозуміло, що ми гірше за Німеччину, Бразилію, Аргентину, Італію, кажуть вони, але повинні боротись тільки за трофеї.

У самій Англії увагу на себе Рой Ходжсон звернув роботою у Фулемі. Середній клуб з господарем, син якого загинув у автокатастрофі з матір’ю майбутнього англійського короля. Диваком-господарем, який поставив статую Майкла Джексона на своєму стадіоні. Ходжсону з Фулема було все одно, що про нього думають інші. Він спокійно працював, ніколи не відходив від потрібного плану та досягав успіхів.

Коттеджери грали у фіналі Ліги Європи, непоганих результатів досягали у Прем’єр-лізі. Команда була добре організованою, завжди трималась свого плану та мала величезне серце. Якби з 2009 року поглянути у майбутнє на матч Англія – Ісландія та спробувати угадати, яку команду тренує Рой Ходжсон, то більшість би назвала Ісландію. У матчі проти Англії, та й у взагалі у будь-якому матчі цього Євро Ісландія грала, немов Фулем Роя Ходжсона.

Рой Ходжсон, Getty Images
Рой Ходжсон, Getty Images

4-4-2. Глибока оборона. Але при цьому повне розуміння ситуації, холоднокровність та постійне бажання шукати свій шанс попереду. Те, що хтось вважається слабшим, виглядає слабшим чи навіть є слабшим не означає, що він має програвати. Такі принципи у збірної Ісландії. Такі принципи були у Фулема Ходжсона. Але цього точно не було у Англії на Євро-2016.

***

У старих людей залишається мало радості у житті. У розвинених країнах, навпаки, з нетерпінням очікують пенсії, аби нарешті не треба працювати, а можна просто пожити у своє задоволення. Україна в цьому вирізняється. Тому для літніх людей радістю є онуки. Діти більше не потребують ні любові, ні порад, ні уваги, і усю цю потребу направляють на онуків. Інколи навіть здається, що дідусі/бабусі більше люблять малечу, ніж батьки. Звичайно, вони менш суворі, усе дозволяють та ніколи не кричать. Вони завжди готові підлаштовуватись та нікого не ображати.

Тільки-но Рой Ходжсон оголосив склад на Євро-2016, саме таке враження відразу виникало. Він вирішив зібрати не команду, а викликати просто усіх тих, за кого б його не критикували. Догодити всім.

Знайшлося місце і талановитій молоді, і зіркам, і тим, хто багато пропустив, але володіє безумовним талантом. З’явилось навіть враження, що тренерський штаб просто вирішив кожен день проводити опитування на вулицях чи в газетах щодо того чи іншого гравці. Безперечно там переможе молодий талант з МЮ, про існування якого ніхто не знав ще у грудні, а не Джермейн Дефо чи Енді Керролл.

Ходжсон справив враження людини, яка боїться приймати рішення, за які його можуть критикувати. Він намагався не осідлати хвилю та взяти курс, а просто якось випливти у бурхливому морі. За сезон усі полюбили Еріка Дайєра та Деле Аллі, назвали їх майбутнім англійського футболу, тому їх довелося постійно ставити ти вірити до кінця.

У 1990 році Англія закохалась у молодого таланта Пола Гаскойна. Боббі Робсон лише перед самим початком турніру вирішив довірити місце у складі цьому молодику, який раніше декілька разів виходив на поле без особливого успіху. На той час 23-річний Гаскойн уже відіграв п’ять повних сезонів у вищому дивізіоні чемпіонату Англії за Н’юкасл, Тоттнем та відмовився від переходу у Манчестер Юнайтед.

А зараз одного сезону вистачило, аби не просто поїхати на турнір, а бути одним з головних гравців команди. Це типова ознака збірної Англії, але не Роя Ходжсона часів Фулема, де молодими гравцями вважались 28-річні.

Рой Ходжсон, Getty Images
Рой Ходжсон, Getty Images

Але як можна було не повірити у Дайєра чи Аллі! Пам’ять вболівальників коротка, вони тримають тільки один сезон. Завдання тренера полягає у тому, щоб не йти за думкою вболівальників, а збирати команду під себе. Скільки людей викреслив Дід’є Дешам? Кого там набрав Антоніо Конте? Як Марко Ройс не потрапив до складу Йоахіма Льова? Ці тренери не побоялись взяти тільки тих, хто їм потрібен для команди, а не улюбленців публіки.

Свій Фулем Ходжсон плекав роками, запрошував гравців із різних команд. Збірну Англії на Євро він зібрав у такому складі вперше, у набору гравців не було шансів бути командою. Фулем Роя Ходжсона на цьому Євро мав більше шансів дійти до фіналу, ніж ця збірна Англії Роя Ходжсона.

Він вирішив змінитись, аби відповідати ролі тренера збірної Англії, яка чомусь має бути топ-командою Європи, а не середняком Прем’єр-ліги. Не можна бути й однаково гарним для всіх, й успішним.

Під час турніру це враження неодноразово підтверджувалось. Усіх здивувало те, що Гаррі Кейн виконує кутові. Телеексперти жартували, а вболівальники сміялись. Але нікому з них не спало на думку просто подивитись склад та побачити, що там немає нікого, хто б краще вмів подавати. У пізніших матчах вже Руні виконував кутові, а не Кейн.

Зовсім інша справа, чому у складі збірної Англії, типової британської команди, як кажуть по ТБ, немає жодного гравця, який вміє подавати? Чи чому у складі тактично безграмотної команди центральні захисники тримають зону та готові пластуватись до самої лінії воротарського майданчика та не кидаються по-дурному в гравця? Чи чому при ауті одного з найбільш небезпечних гравців у складі суперника тримає Вейн Руні, бо він третій у складі команди за грою головою, а усі інші, окрім центральних захисників, не вміють цього робити? Англія погналась за новими тенденціями у футболі. Англія не захотіла бути собою, але не зуміла стати кимось іншим.

Ходжсон також захотів бути кимось іншим. Хоча просто треба було бути самим собою. Команди Альфа Ремзі, Боббі Робсона, Террі Венеблса ненавиділи до турнірів, але обожнювали після. А Рой Ходжсон потрапив до списку з Гленом Ходдлом та Фабіо Капелло.


Яркие интервью и видеорепортажи на SportArenaTV. Подписывайтесь, ставьте лайки, делитесь с друзьями.

Источник: Sportarena.com

Добавить комментарий
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?