On China

фото Getty Images
Крізь призму залучення Манчестер Сіті китайських інвестицій Sport Arena розповідає про процес глобалізації у футболі.

Арабські власники англійського клубу Манчестер Сіті заявили про продаж 13% акцій компанії City Football Group китайському консорціуму China Media Capital.

Процес глобалізації, визначального поступу сучасного світу, намагаються описати тисячі вчених з усіх куточків планети, однак із завданням його проілюструвати наведене речення розбирається краще, ніж незліченна кількість сторінок наукових праць.

Новина про те, що королівська родина Об’єднаних Арабських Еміратів, яка де-факто володіє Манчестер Сіті, погодилася продати частку свого бізнесу, стала несподіванкою. Викупивши в 2008 році клуб у колишнього прем’єр-міністра Таїланду Таксина Чинавата, за понад сім років команда шейха Мансура ібн Зайда аль-Нахайяна не проявила жодного наміру ділитися акціями. За цей час Містяни встигли пройти шлях від команди, яка помилково надсилає Барселоні пропозицію продати Ліонеля Мессі, до статусу найбільш вдало організованої клубної структури Прем’єр-ліги. Для того, щоб придбати команду, шейхові свого часу вистачило 200 млн фунтів стерлінгів. Наразі вартість Манчестер Сіті оцінюється у понад 2 млрд фунтів. Моветоном здається нагадування про те, що за цей період Сіті встиг завоювати стільки ж чемпіонських титулів, скільки клубу вдалося за понад сто років своєї історії.

Викликаючи подив, новина про залучення нових інвесторів, втім, не шокувала. Сигнали про те, що незабаром клубне керівництво буде готово вислухати пропозиції від інвесторів, з’явилися ще на початку осені. У жовтні ж із цього приводу не залишилося жодних сумнівів. Позаминулого місяця у “зал слави” манчестерського Національного музею футболу було введено колишнього гравця Манчестер Сіті та збірної Китаю Суна Цзіхая. Це рішення миттєво спричинило дискусію про те, чи не занижує воно планку, яку свого часу поставили інші почесні члени закладу – серед інших Джордж Бест, Ґарі Лінекер та Ерік Кантона. Обговорювати, втім, варто було не наслідки, а причини цього рішення. У той же день з офіційними візитом до Манчестера завітав голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін.

Селфі нападника Манчестер Сіті Серхіо Агуеро з генеральним секретарем Комуністичної партії Китаю та прем’єр-міністром Великобританії Девідом Кемероном стало надбанням Мережі, але зрозуміло, що метою свого візиту до тренувального комплексу Містян Цзіньпін визначав інші заходи. Місяць потому стає відомо про те, що китайський консорціум CMC вкладає у материнську компанію клубу, City Football Group, 265 млн фунтів. У 2008 році цього було б достатньо для того, щоб стати повноцінним власником манчестерської команди, та зараз ця сума відповідає лише за 13% акцій.

Трикратний лауреат Пулітцерівської премії Томас Фрідман використовував у своїй книзі “Лексус і оливкове дерево” украй цікаве порівняння. За його словами, глобалізація звузила світ з розміру M до розміру S. Власники Манчестер Сіті, таким чином, прагнуть, щоб у маленькому розмірі світ носив блакитну футболку.

“Ця угода забезпечить створення безпрецедетної платформи для зростання для [всієї структури] CFG у Китаї та на світовій арені. Ресурси компанії та її здатність ділитися досвідом роботи на глобальному ринку стануть помічниками для футбольної індустрії Китаю, що перебуває у процесі стрімкого розвитку”, – пояснює заява на офіційному сайті Манчестер Сіті. Голова правління клубу Халдун аль-Мубарак не боїться зайти навіть далі, заявляючи про те, що після ухвалення цього контракту його організація не матиме конкурентів на азійському ринку. Не применшує важливість угоди й редактор футбольного відділу видання The Telegraph Сем Воллес: “Власник Манчестер Сіті шейх Мансур щойно відкрив новий фронт у комерційній війні між провідними європейськими клубами за завоювання нових китайських ринків”.

Остання цитата ілюструє глобалізаційні процеси навіть більш яскраво, ніж та, на яку ми звертали увагу на початку статті. Проте, як і в будь-якій іншій сфері, глобалізацію варто визначати на двох рівнях – власне економічному та міждержавному.

З економічної точки зору звернути увагу треба насамперед на те, що саме стало об’єктом продажу. Теза про те, що китайські інвестори вклали гроші у Манчестер Сіті, є навіть не надмірно спрощеною, а просто хибною. Консорціум з Далекого Сходу не придбав частину акцій клубу – китайці заволоділи більш ніж десятою частиною компанії, що володіє всім футбольним бізнесом власників Сіті. City Football Group було засновано минулого року з метою об’єднання родини футбольних клубів, якою володіє королівська родина ОАЕ, і крім манчестерського до нього входять франчайзи з Нью-Йорка, Мельбурна та Йокогами. До центральної штаб-квартири у Манчестері та офісів у Сполучних Штатах, Сінгапурі, Японії і Австралії незабаром приєднається і шанхайський відділ.

В англійській пресі можуть скільки завгодно жартувати про “невідворотне зростання до глобального домінування”, але в Абу-Дабі всі налаштовані максимально серйозно. Розчарування на кшталт сумнозвісної історії з контрактом Френка Лампарда зробили свою справу, та загальний розвиток проекту вони зупинити не могли. Вихід на далекосхідний ринок здається логічним кроком у подальшому розвитку “футбольної родини”.

“Це надзвичайно важливо, – підкреслює значення цього кроку комерційний директор CFG Омар Беррада. – Статистичні дані підтверджують, що найближчим часом азійський ринок стане провідним для багатьох, якщо не всіх, клубів англійської Прем’єр-ліги”. Свої слова в інтерв’ю гонконгському виданню South China Morning Post він підтверджує фактологічною інформацією: понад половина з усіх 400 мільйонів прихильників Манчестер Сіті проживає в Азії, і з них 75 мільйонів є громадянами Китаю. Це більше, ніж загальна кількість населення Сполученого Королівства, не кажучи вже про кількість англійських вболівальників Сіті. Розставлені власниками пріоритети легко зрозуміти.

“Китайський футбол перебуває на вирішальному і надзвичайно цікавому етапі розвитку. Визнаний найбільш популярним спортом у країні, перспективи його зростання ми спостерігаємо одразу в двох напрямках – як індустрію і як розповсюджувача унікальної функції об’єднання людей”, – запевняє керівник China Media Capital Лі Руїганг. Китайського медіамагната і одного з керівників комуністичної партії називають “східним Рупертом Мердоком”, і саме він, за повідомленнями в місцевій пресі, був головним ініціатором угоди. Та зрозуміло, що на рівні приватного капіталу в сучасному Китаї подібні контракти не підписуються.

Глобалізацію часто описують як процес руйнування кордонів, а отже й зменшення важливості державних інституцій. Світ стає більш відкритим і більш одноманітним, тому і роль держави під тиском міжнародних організацій і транснаціональних корпорацій нібито повинна зменшуватися. Однак той же Томас Фрідман вважає це хибною думкою. Він переконаний: головними акторами глобалізованого світу залишаються держави.

Журналіст The Guardian Девід Конн запевняє, що залучення китайського капіталу додає Манчестер Сіті нової грані виміру. Раніше, розповідає експерт у фінансовій складовій футбольного бізнесу, Блакитний місяць розглядався у двох іпостасях – суто футбольного бренду та успішного комерційного проекту арабського шейха. “Зважаючи на історичний статус клубу, новий вимір, що проявився після оголошення контракту між CFG і CMC, певно, є найбільш сюрреалістичним, – пояснює Конн. – Через впливових власників Сіті набуває серйозного геополітичного значення”.

Річ у тім, що хоч придбання клубу у 2008 році оформлював усім відомий шейх Мансур, насправді 45-річний член королівської родини Об’єднаних Арабських Еміратів є досить віддаленим від Манчестер Сіті. На щоденній основі командою керує голова правління Халдун аль-Мубарак, який звітує одній людині – старшому братові Мансура, шейху Мохаммеду ібн Рашиду аль-Мактуму. Фактичний правитель емірату Абу-Дабі, Мохаммед є спадкоємцем королівської корони. І саме він, як повідомляється в англійській пресі, переказував прем’єр-міністрові Великобританії ультиматум з приводу діяльності лондонського відділу фундаменталістської організації “Брати-мусульмани”. Притисніть екстремістів у Лондоні – або втратите вигідні нафтові та військові контракти. Переказував це повідомлення Девіду Кемерону, певна річ, аль-Мубарак.

Трохи пізніше той самий керівник Манчестер Сіті проводив екскурсію величезним тренувальним комплексом клубу для Кемерона та Сі Цзіньпіна.

Лі Руїганг позиціонує себе як незалежний бізнесмен, але зрозуміло, що в Китайській Народній Республіці це визначення не несе особливого змістового навантаження. Знайомий з Сі Цзіньпіном ще за шанхайською організацією комуністичної партії, він досяг успіху, перш за все, через тісні стосунки з партійною верхівкою. Його інвестиційний конгломерат China Media Capital заручився фінансовою підтримкою від держави, і угода з CFG була далеко не першою для нього в футбольному бізнесі. Минулого року його телевізійна компанія заплатила понад мільярд доларів за право транслювати матчі Китайської супер-ліги, і зрозуміло, що без патронату керівництва країни вона цього зробити не могла б. І хоча представники Манчестер Сіті це заперечують, візит Цзіньпіна на тренувальну базу клубу не залишив з цього приводу жодних сумнівів – цей проект у рівній мірі є економічним і політичним.

“Однією з ключових цілей цієї угоди є набуття досвіду, який ми зможемо використати у побудові китайської спортивної індустрії”, – зазначає Лі. Паралелі із нещодавно оголошеним планом КПК про побудову потужної футбольної інфраструктури з прицілом на майбутнє проведення чемпіонату світу проводяться миттєво. “Глобальна футбольна суперсила”, – такий термін Дзіньпін вживає у своїй програмі. Найбільша спортивна академія вже зараз працює в Китаї, найближчим же часом у країні анонсовано відкриття понад тисячі нових футбольних шкіл. Звістки з Нідерландів сповіщають про те, що китайців цікавить можливість придбання бастіону європейського підходу до виховання футболістів, амстердамського Аякса.

Сприймати всі ці новини варто насамперед як ілюстрацію того, як працює сучасний світ. Подобається це комусь чи ні, він продовжує стрімко глобалізуватися. І що з цим робити – рішуче незрозуміло.

Ярослав Друзюк, Sport ArenaУчаствуй в Турнире прогнозистов чемпионата мира и выигрывай PlayStation 4.

Теги:
Сохранить
Добавить комментарий
Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?