Меркантильне питання: як платять футболістам у чемпіонаті України?

...

150 футболістів, які представляють усі клуби всіх трьох дивізіонів, взяли участь в опитуванні Sport Arena, розповівши про гроші в українському професіональному футболі.

Меркантильне питання: як платять футболістам у чемпіонаті України?

Ярослав Смілянський, Sport Arena

Ми опитали більш як півтори сотні футболістів-професіоналів із усіх ліг українського чемпіонату, щоб отримати відповіді на найбільш нагальні питання щодо головного – грошей. Гравці відповіли на п’ять питань, запропонованих редакцією.

Відсоток відмови виявився досить високим – чимало опитуваних відмовлялися надавати відповіді на окремі запитання (хоча б на одне із запитань), а більше 25% — відмовилися від участі в опитуванні в принципі. Тим не менш, навіть за небажання багатьох гравців говорити, ми отримали відповіді від 150 гравців із кожного клубу чемпіонату в усіх трьох лігах.

Для зручності питання розгруповані на три теми, першу з яких презентуємо в поточній публікації. Отже, тема №1 – гроші чемпіонату України з футболу. Ми поставили гравцям три основних запитання:

 1. Чи існують в вашому клубі затримки зарплати? Якщо так, скільки місяців?
 2. Чи існують в вашому клубі затримки преміальних? Якщо так, скільки місяців?
 3. Чи доводилося вам під час кар’єри футболіста стикатися на власному прикладі з невиплатою обіцяного?

Всі відповіді збиралися анонімно впродовж трьох місяців перерви в чемпіонаті (листопад-грудень-січень), імена голосувальників не розкриваються.

Питання №1: Чи існують в вашому клубі затримки зарплати?

 • Загалом по Україні: так – 20%, ні – 80%
 • Favbet ліга: так – 19%, ні – 81%
 • Перша ліга: так – 21%, ні – 79%
 • Друга ліга: так – 20%, ні – 80%

Питання №2: Чи існують в вашому клубі затримки преміальних?

 • Загалом по Україні: так – 22%, ні – 78%
 • Favbet ліга: так – 28%, ні – 72%
 • Перша ліга: так – 19%, ні – 81%
 • Друга ліга: так – 22%, ні – 78%

Питання №3: Чи доводилося вам під час кар’єри футболіста стикатися на власному прикладі з невиплатою обіцяного?

 • Загалом по Україні: так – 69%, ні – 31%
 • Favbet ліга: так – 39%, ні – 61%
 • Перша ліга: так – 67%, ні – 33%
 • Друга ліга: так – 86%, ні – 14%

Як розуміти такі результати?

По-перше, привертає увагу різниця між кількістю гравців, які зазнавали невиплати та затримки заробленого, та тими, хто відчуває це зараз. На уточнюючі питання кореспондентів футболісти пояснювали, що зараз, загалом, ситуація з виплатою стабілізувалася порівняно з найбільш кризовими періодами (3-5 років тому – у вищому дивізіоні, 5-9 років тому – в нижчих лігах).

Читайте також: Отчет УЕФА за 2018 год: Украина в топ-4 по прибыли

Причиною цього називають девальвацію курсу національної валюти за ці роки, адже у багатьох вона прирівнювалася до долара, відповідно (особливо це помітно в нижчих лігах), за цифрою в гривні вона відповідає тому, що було до війни, а от в інвалюті – жодним чином. Ясна річ, «девальвовану» зарплату своєчасно виплачувати легше. До того ж, багато досвідчених гравців із числа таких, у кар’єрі яких було більше трьох контрактів, запевняють, що їм часто пропонувалися значно погіршені умови порівняно з ситуацією 5/10-річної давнини.

По-друге, звертає на себе увагу величезна кількість опитаних, хто хоча б раз під час кар’єри стикався із затримкою чи невиплатою заробленого. Скажемо більше: серед тих, хто відповів на третє питання «ні», переважна більшість – або елітні гравці із топ-клубів, або зовсім молоді футболісти на мінімальних зарплатах.

Читайте також: В погоне за миллиардом: как менялась Лига Богатых за последние 10 лет

По-третє, необхідно внести зауваження щодо відсотків невиплати преміальних. Багато респондентів із команд-аутсайдерів у відповідь на уточнення пояснювали, що їхня команда не вигравала матчів тривалий період, тому їхня відповідь «не було затримок преміальних» не є показовою.

Важливе зауваження наостанок: багато досвідчених футболістів, які взяли участь в опитуванні, запевняють, що цифри з поточних заборгованостей були б більшими безпосередньо під час осінньої частини сезону («під перерву клуби стараються закривати те, що були винні – щоб люди йшли в відпустки в гарному настрої й хотіли з них повернутися»). Але цей момент ми урівноважили наявністю третього запитання.

Що кажуть самі футболісти?

Ну, і наостанок – цитатник найяскравіших коментарів футболістів-професіоналів щодо теми нашого опитування. Після консультації з адвокатами, зважаючи на анонімність опитування, ми змушені були прибрати назви клубів і конкретні імена, однак не торкалися вказаних сум, часових термінів і фактажу.

«Думаю что все-таки недооценен труд футболистов».

«Я с невыплатой обещаний, было дело, да, сталкивался».

«Нас «м*дачат» по полной – приходишь на одни условия, дальше узнаешь о куче «но». В чем? Штрафы за разное, у каждого клуба свое, плюс куча дополнительных соглашений – со счетной машинкой не поймешь, что тебе должны и не должен ли ты».

«Футбол обесценивается. Лучше пойти таксистом и играть себе на город».

«В нашому клубі все стабільно, без затримок і солідно) Хотілось би, щоб так було всюди) Дякую».

«В одной команде пришел, побегал три месяца бесплатно – сказали «спасибо» и клубную форму с тапочками назад под роспись забрали».

«Робота футболіста обезцінюється, однак більше відповідає реальному рівню футболістів. Затримки зарплати та преміальних? На щастя, в моїй кар’єрі такого не траплялося».

«Я очень хотел уйти из клуба с задержками. Оплатил свой трансфер. Следующий клуб уволил меня через три месяца, дав сыграть только пару раз».

«Мое мнение, [относительно зарплат и премиальных] чуть возросло за последние 3-4 года, но все равно это небольшие деньги. Бывали задержки, но со временем все обещанное было выплачено».

«Ну, смотря с чем сравнивать и у кого как: у кого-то больше зарплата, у кого-то меньше, ну, за последний год, думаю, выросла».

«Задержек нет, все выплачивают вовремя: как зарплату, так и премиальные».

«Ну все відносно, якщо порівнювати з «золотими часами» до війни, то зараз, звісно, заробляєм менше, але в теперішніх реаліях не сама гірша заробітня плата) Хотя, звісно, завжди хочеться більшого)».

«Я вважаю, знецінюються робота футболіста, але рік-два – все наладиться. Так, були випадки, коли клуби не виконували свої обов’язки переді мною».

«Если сравнивать, что было раньше, то, конечно, обесценивается!».

Читайте також: Deloitte Football Money League 2020: Барселона – впервые самый доходный клуб мира

«Та ничего такого особенного, все, в основном, выплачивают, задержка где-то месяц, но это не катастрофически, а зарплаты небольшие, как и везде, приблизительно 1000$» (за нашими спостереженнями, це типова такса для Першої ліги, клубів-лідерів Другої ліги та аутсайдерів УПЛ — прим. Sport Arena).

«Честно вам сказать? Я раньше и не подумал бы, что за такие деньги буду выходить на поле».

(у відповідь на уточнююче питання): «Ну как, почему [выхожу на поле все равно]? Кредиты. В баксах».

«Бывало такое, что задерживали премиальные, зарплаты, квартирные, но в итоге, всё выплачивали!».

«Обесценивается [труд футболиста], хотя футболисты – это одни из главных людей в футболе, которые делают праздник болельщикам, потому что болельщик не будет приходить, где будет играть директор команды с директором, и наш труд очень плохо ценят. Задержки? Да, приходилось [переживать], [мой бывший клуб] не заплатил премиальные за три матча в этом году».

«Потихоньку опять идет в рост, если брать как сильно до этого падали зарплаты».

«На мою думку, реальна вартість роботи футболіста повинна бути вищою в Україні. Мені пощастило за весь час моєї кар’єри, мені такі люди [щоб обманювали по грошах] не зустрічалися, всі буди професіоналами в своїй сфері діяльності і добросовісно відносилися до мене і виплати мені заробітної плати».

«На данный момент [зарплата снова] немного стала увеличиваться».

«Жалею, что плохо в школе учился».

«Я вже в 18 років отримував більше за батька. І зараз отримую більше».

«Та надурять все одно, як не на зарплаті, так на преміалці чи квартирних».

«Їхав у новий клуб – брав з дому бараболю».
Яркие интервью и видеорепортажи на SportArenaTV. Подписывайтесь, ставьте лайки, делитесь с друзьями.

Добавить комментарий
Новости Футбола
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?