Лента новостей

Нова Англія. Звідки у Англії взялись перемоги на молодіжному рівні

Сборная Англии U-20 — действующий чемпион мира, Getty Images
Sport Arena розповідає про передумови та причини успіхів англійських молодіжних збірних в 2017 році.

Тренер молодіжної збірної Англії Брайян Істік сидів у прес-центрі РСК Олімпійський в Донецьку та спокійно відповідав на будь-яке запитання. Українські журналісти уміють здивувати інтересом до чужорідних речей на прес-конференціях, проте Істік завжди залишався спокійним та знаходив відповіді, що б у нього не запитували.

Цього разу його попросили передбачити, хто з його команди стане сильним гравцем у майбутньому. Він відразу назвав ім’я Данні Велбека, а також відзначив, що іншим потрібно буде багато працювати.

Та збірна Англії U-20 грала у фіналі та поступилась лише Україні Юрія Калітвінцева. Англійський футбол переживав чергове відродження. Істіку потрібно було хвалити гравців та говорити про велике майбутнє, але він був спокійним. З висоти свого досвіду він розумів, що й цей успіх його команди, й гарний виступ національної збірної у відборі до чемпіонату світу 2010 року не є плодом системної роботи.

Через рік Англія пережила найбільше розчарування за багато років. «Золоте покоління» досягло максимуму свого розвитку, але провалило головний чемпіонат життя, на який команда Фабіо Капелло їхала ледь не у ранзі претендента на перемогу.

Getty Images

Незважаючи на те покоління зірок міжнародного масштабу: Вейн Руні, Стівен Джеррард, Френк Лампард, Джон Террі, Ріо Фердінанд, Ешлі Коул, збірна Англії переживала важкі часи. Варто було б сказати, що не тільки найголовніша команда, але й уся система. Але системи просто не було.

Це лише в шкільних підручниках історії якісь важливі процеси відбуваються в один день. Щоб краще щось зрозуміти та запам’ятати, потрібно знайти чітку точку відліку. Новітня історія англійського футболу розпочалась 9 жовтня 2012 року, коли після більш ніж 10 років після перших звісток було добудовано St George’s Park National Football Centre, або головний футбольний центр країни.

Будинок ні в якому раз не може бути синонімом слова дім, це абсолютно різні речі. Щоб зробити будинок домом, його потрібно заселити правильними людьми, які б створювали комфорт та затишок. Звичайно, відкриття футбольного центру такого рівня сприяє розвитку, проте самі по собі сучасні умови для тренувань та відновлення не можуть нічого змінити. Виховують люди.

За три тижні до відкриття St George’s Park National Football Centre Футбольна асоціація призначила на посаду технічного директора Дана Ашворта. Ось дата, яку треба завчити.

Дан Ашворт, Getty Images

Для широкого загалу призначення 41-річного Ашворта пройшло повз вуха. Кожен знав, що англійському футболу потрібні зміни, проте навряд чи хтось пов’язував їх появу з персоною Ашворта. Швидше він вважався креатурою Роя Ходжсона, адже працював з ним у Вест Бромвічі, останньому місці роботи Ходжсона до збірної Англії. Вихованець Норвіча Ашворт не надто довго грав у футбол, потім працював в академіях Пітерборо та Кембриджа, аж поки не перебрався у Вест Бром на запрошення нового тренера молодіжної команди Ейді Бутройда. Через кілька місяців, влітку 2004 року, Бутройд пішов з Хоторнс, але Ашворт залишився працювати, зробивши там велику кар’єру.

Але, зрозуміло, що це велика кар’єра у Вест Бромвічі, який навіть у найкращі часи новітньої історії не створював моду. Тому Ашворта ніхто й не знав. До того ж він був англійцем, а таким ніхто не довіряє у плані змін та відходу від нав’язливої манірності.

Наприкінці 2014 року Ашворт зібрав прес-конференцію в St George’s Park National Football Centre. Він зайшов у залу зі стурбованим поглядом, але коли почав говорити, то стало зрозуміло, що обличчя було прочитано не зовсім правильно: це була зосередженість. Ашворт вже почав робити свою революцію, але тепер він зібрав журналістів, аби проголосити про неї. В руках він тримав папку з логотипом ФА та написом «ДНК Англії».

«Кожній команді потрібна власна ідентичність». У цьому документі немає якихось кардинально нових поглядів на футбол, проте важливо було їх зібрати до купи та сформувати в одному місці. В маніфесті чітко написано, що Англія повинна будувати атаки через контроль м’яча, що Англія повинна відразу вступати у відбір при втраті, що Англія повинна використовувати найсильніші сторони своїх гравців та уміти підлаштуватись під суперника. А хіба можна якось інакше грати у футбол?

Дарма, що у документі «ДНК Англії» немає ніяких великих змін щодо ведення гри. У цьому випадку важливим було сам організаційний процес. Цим зайнявся Ашворт та його команда. Так, не можна нічого зробити самотужки.

Мэтт Крокер, thefa.com

«Ми намагаємось створити таку культуру, що всього п’яти хвилин перегляду матчу було б достатньо, аби чітко сказати, що це грає Англія, нехай навіть не буде ніяких інших зовнішніх ознак», – ці слова належать головному тренеру ФА по розвитку гравців та тренерів Мэтту Крокеру.

Крокера Ашворт знайшов в Саутгемптоні, де він очолював клубну академію. Спочатку він плідно працював у системі Кардиффу, доклав руку до створення потужної системи, яка за часи його роботи виростила у скромному клубі багато талановитої молоді на чолі з Аароном Рамзі. Потім Крокер перейшов в Саутгемптон, який вже мав Тео Волкотта, Гарета Бейла та Адама Лаллану, але вже з Крокером виростив Алекса Окслейда-Чемберлена, Джона Ворд-Прауза, Калума Чеймберса, Люка Шоу.

«Ми славетні своєю рішучістю та непоступливістю, тому не будемо відкидати ці природні для нації речі, проте хочемо додати більше творчості, вигадливості та техніки для дій типового англійського гравця». Як і Ашворт, Крокер також говорить слова, які ніби не відкривають ніякого секрету. Гравці повинні вміти працювати з м’ячем, захисники – захищатись, півзахисники – віддавати гострі передачі. Футболісти повинні бути добре фізично та психологічно готові.

Банальні істини. Але завдання цієї програми та роботи Футбольної асоціації у тому, щоб створити умови для їх дотримання. Окрім того, що новостворений центр є важливим місцем для розвитку гравців, там намагаються знайти спільну мову з тренерами. Підрозділ Крокера йде на постійні експерименти. Наприклад, напередодні однієї з ігор збірної Англії U-16 проти Бельгії до Сент-Джорджс Парк було запрошено усіх тренерів країни команд цього віку. Головний тренер команди Кенні Свойн перед усією величезною аудиторією розповів, як буде грати його команда, детально пояснював, чому він буде приймати те чи інше рішення. Крокер розуміє, що не всі будуть згодні з методами та способами ведення гри, проте тренери будуть розуміти, в що хоче грати Англія.

Якщо Ашворт та Крокер хочуть створити стиль гри збірної Англії, то його повинні розуміти всі. Потрібна спадкоємність.

За це в Футбольній асоціації відповідає Ніл Д’юсніп, старший тренер усіх збірних Англії у віці від 17 до 21 року. Він був на кожному турнірі – від перемоги на фестивалі у Тулоні до останнього успіху на чемпіонаті світу U17. Він відповідає за те, щоб повз збірну Англії не пройшов жоден гравець, а усі команди дотримувались потрібного стилю.

Ніл Д’юсніп, Getty Images

Найбільшим своїм досягненням у плані рекрутингу Д’юсніп називає Деле Аллі. Уже потім, коли молодий атакувальний хавбек нізвідки став зіркою Тоттнема, усі дивувались, хто це та звідки він взявся. В Футбольній асоціації його добре знали та викликали до збірної з попереднього клубу Третього дивізіону.

Д’юсніп добре знається на оцінці талантів та розвитку гравців. Колишній шкільний вчитель фізкультури, зокрема у школі, де навчався Стівен Джеррард, він багато років присвятив себе вихованню. Пізніше перейшов до академії Евертона, де виростив багато молодих гравців на чолі з Вейном Руні та Россом Барклі. Звичайно, Д’юсніп відгукнувся на пропозицію Ашворта взяти участь у новому цікавому проекті.

Д’юсніп та Крокер тісно співпрацюють у зв’язці з Майклом Ріггом, головою ФА по ідентифікації талантів. Колишній технічний директор Ман Сіті та КПР Рігг багато подорожує у пошуках нового та цікавого. В Іспанії Рігга найбільше вразили не Реал чи Барселона, а робота скромного клуба Алькоркон, який, щоб там не було, дотримується свого ДНК та навколо цього будує майбутнє.

Тотальне заселення англійських клубів легіонерами створило думку, що місцеві футболісти ні на що не здатні. Проблеми у виступах збірної Англії тільки додали аргументів щодо цього припущення. Експерти на телебаченні та в пресі, в пабах та коментарях в інтернеті розповідали про системи успішних країн: Іспанії, Німеччини, Нідерландів, Франції.

Дивно, але керівництво ФА та потім Ашворт утримались від цієї ідеї, чи то пак навіть вимоги запросити іноземців, аби вони побудували щось на свій манер. За останні 20 років мало хто приходив в англійських футбол та приймав усі реалії такими, як вони є. Комусь потрібні були інші гравці, комусь – сонце, комусь – смачна їжа. В теорії вони могли перебудувати англійський футбол, але на практиці з’явились би непередбачені нюанси.

«Уміння важко працювати завжди було частиною культури наших людей, тому ми повинні зважати на це при створенні власного футбольного ДНК», – говорить Рігг. Цього б не зрозумів якийсь іспанець.

Дейв Реддін, Getty Images

«От всі кажуть: «Німеччина перемагає, тому давайте робити те, що роблять вони». Але яка в цьому логіка? – одним з найбільших відкриттів команди Ашворта став голова служби підтримки ФА Дейв Реддін. – Не можна тупо копіювати те, що роблять інші, бо тоді ми завжди будемо позаду. З часом ми дійдемо до їх рівня, але вони вже будуть далеко попереду, бо за цей час придумали щось нове».

До отримання цієї посади у 2014 році Реддін ніколи не мав справи з футболом. Деякі його погляди змусили задуматись інших представників команди та якщо й не змінити погляди, то поглянути на них під іншим кутом. Наприклад, Реддін виступає за те, щоб тренери оголошували склад не в день гри, а набагато раніше, за кілька днів чи за тиждень. «Гравці будуть розуміти свою роль у наступній грі, знатимуть, що треба краще готуватись. Не розумію цієї параноїдальної боязні тренерів, що світ дізнається їх секрет щодо стартового складу. Що жахливого станеться після виявлення цієї інформації?»

Цей досвід Реддін виніс з регбі. Протягом багатьох років він працював в збірній Англії з регбі, був причетним до перемоги команди у Кубку світу 2003 року. Потім Реддін був частиною Олімпійського комітету Великобританії та приніс немало користі перед Олімпіадою-2012. «Навіщо нам копіювати німецький футбол? У нас є багато чудових прикладів з інших видів – система спорту в Великобританії просто неймовірна. Потрібно винести уроки з того, що досягнув британський спорт за останні 20 років. Футбол тут дуже відстав».

Реддін багато працює над деталями, які для багатьох вважаються незначними. Він розповідав гравцям, коли краще чистити зуби під час турнірів у далеких країнах. Він дивиться на футбол іншими очима та приносить насправді щось нове та неординарне в роботу решти колег.

Це Реддін сказав фразу, яка дуже серйозно змінила ситуацію. «Якщо гравці хочуть потрапити до Прем’єр-ліги, то зробіть збірну Англії вітриною». Якраз ситуація з переходом Аллі є показовим моментом. Тоттнем міг би й не звертати уваги на цього хлопця, але явно купився на те, що він викликається до складу збірної.

Раніше до молодіжних збірних ніхто не хотів їхати. В тому ж 2009 році Істік не зумів зібрати найсильніший склад, через два роки він був тренером збірної Англії на чемпіонаті світу U-20, тоді він почув відмову ледь не трьох десятків гравців. Показовим прикладом залишається Данні Роуз, який відмовився їхати в Україну, аби отримати шанс поборотись за місце у складі Тоттнема, проте вже через багато років потрапив у першу команду, відігравши в оренді за Сандерленд.

У цьому році збірна Англії U-20 стала чемпіоном світу, а у трьох турнірах до цього вона жодного разу не перемогла за 10 ігор. В тому ж 2011 році Англія зуміла навіть вийти до плей-оф, тричі зігравши внічию 0:0, але потім програла Нігерії. Це було замкнуте коло. Скаути англійських клубів віддавали перевагу закордонним гравцям, адже в порівнянні з англійцями на цих турнірах вони вигравали. Проте грала там команда не найсильнішим складом.

Важливим моментом у своїй роботі команда Ашворта називає співпрацю з клубами. «Ми багато спілкуємось та не відчували якогось поганого відношення. Навпаки, всі бажають тільки успіхів та готові допомагати», – розповідає Рігг, який найбільше зустрічається з іншими.

Безперечно, школи англійських клубів почали краще працювати з молоддю. Тут справа і в нових методах, які вдалось побачити в інших країнах, і просто в створенні кращих умов через поліпшення фінансів. Раніше у Челсі чи Ман Сіті не було таких можливостей для розвитку молодих гравців, як у останні 10 років.

Не можна говорити, що в Англії раніше був дефіцит молодих гравців. Але в 2011 році Марвін Сорделл навіть не думав про те, щоб приїхати на чемпіонат світу, а залишився працювати у своєму клубі. Можливо, за гарний виступ його б помітили. Наприклад, Різ Оксфорд після цьогорічного такого турнірну отримав запрошення від гладбахської Борусії.

«Для нас важливо не тільки вигравати, але й допомагати у розвитку молодим гравцям», – говорить Ашворт. Проте успіхи на молодіжному рівні в 2017 році все одно вражають.

Футболісти знову хочуть грати за збірну Англії.

Англія почала перемагати, тому на її гравців почали звертати більше уваги. В збірній з’явилась спадкоємність. Джеррард та Руні приходять на тренування молодіжних команд. Рахім Стерлінг грає з юнаками в приставку. Будівля Сент-Джорджс Парк перетворилась на дім.

Проте перемоги молодіжних команд – це лише перший щабель, на який хоче піднятись Ашворт та його команда. Окрім маніфесту по ДНК він також планує довести справу по формуванню пізнаваного стилю, але найголовніше – виграти чемпіонат світу. Не 2018, а щонайближче – 2022.Теги:
Добавить комментарий

Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?