Поцілунок Юди. Частина перша. Білявий Янгол

Бернд Шустер
Sport Arena розпочинає цикл, присвячений футболістам, які пройшли короткий шлях від любові до ненависті.

Вони почали носити ненависні кольори, через що в свідомості вболівальників заслужили собі місце в 9-у колі пекла, поряд з Юдою Іскаріотом. Відкриває наш цикл – Бернд Шустер, який декілька разів спускався в найтемніші глибини пекла, після чого з Білого Янгола перетворився на Чорного.

…ось Юда, один з дванадцяти, прийшов, і з ним багато людей зі зброєю… Той, який зраджував ЙОГО дав їм знак, сказавши: Кого я поцілую, ТОЙ і є, візьмете ЙОГО. І, підійшовши до Ісуса, поцілував ЙОГО.

Євангеліє від Матвія

5 фактів пов’язаних з Юдою

  • Прізвисько Юди – Іскаріот за деякими версіями означає чи то брехливий, чи то сікарій. Сікарії – були такими собі юдейськими терористами, які часто нападали з кинджалами на представників римської влади.
  • Юда тримав апостольську «касу», тому мабуть немає нічого дивного, що саме він спокусився 30-ма срібняками. Ці гроші тоді можна було отримати за чотири місяці праці на винограднику, без вихідних.
  • Канонічна версія стверджує, що Юда розкаявся, кинув срібняки в храмі та повісився на осиці. Через що вона тепер тремтить при найменшому вітерці. За іншою версією, він повісився на березі, і вона від страху побіліла. Зрадника пов’язують зі ще одним деревом – вільхою. Його кров потрапила на неї і тепер деревина вільхи має червонуватий колір.
  • Згідно з українським повір’ям, душа Юди не має прихистку навіть в пеклі, і тому досі блудить по землі. Вона може вселитися в людину, яка порушить піст в Страсний тиждень та викликати епілепсію.
  • Поцілунок Юди – ідіома, що виражає найвищу ступінь підступності людини, а також виступає символом зрадництва.

Giotto_-_Scrovegni_-_-31-_-_Kiss_of_Judas

Вони житимуть вічно. Вони завжди йдуть поруч. І між ними часто мінімальна відстань. Один крок інколи відділяє справжню любов від лютої ненависті. Сьогодні тебе обожнюють, малюють над головою німб, а завтра ти – Юда, якого хочуть повісити па першій же осиці. Лише той, хто по-справжньому кохав, може так само ненавидіти. В футболі прекрасно проявляються ці два полюси людської натури. Ніхто не хоче слухати про причини, які змусили гравця покинути команду. Так, він хоче перейти в сильніший клуб, завоювати з ним трофеї, йому банально більше платять. Фанатам начхати – продався за 30 срібняків, Юда. Футболіст вже не може грати в одній команді з багатьма партнерами та працювати під началом діючого тренера та президента. Керівництво робить його винуватцем всіх нещасть та дає команду «фас», так він стає громовідводом для блискавок фанатського гніву.

«Він завжди першим з’являється на тренуваннях, за 15 хвилин до всіх інших. Не цікавиться дівчатами, як інші хлопці, він занадто серйозний для цього. Ніколи не бере участі в загальнокомандних вечірках. Він їх просто ігнорує та хоче стати справжньою футбольною зіркою», – так відгукувався про Шустера Хайнер Шуманн, один з його перших наставників в молодіжній команді Аугсбурга. Бернд мав мету і зі справжнім німецьким завзяттям йшов до неї. Хоча в його випадку швидше не йшов, а летів, так як на футбольному полі в нього виростали крила і він ставав справжнім Білявим Янголом.

Він не першим зі співвітчизників удостоївся порівняння з цими крилатими створіннями. Біляву зірку німецького кіно – Марлен Дітріх – називали «Голубим янголом». Між ними можна провести декілька паралелей. Вони обоє були геніями, які мали нестерпні характери. Режисер фон Штернберг стверджував: «Краще закритися в телефонній будці з переляканою коброю, ніж працювати з Дітріх». Під цими словами кіномитця могли б підписатися чимало тренерів, які працювали з Шустером. Також Бернд своїми резонансними переходами розбив чимало фанатських сердець. Марлен теж вважалася однією з головних серцеїдок Голлівуду. Хемінгуей, стверджував, що якби від неї залишився лише голос, то вона б і тоді розбила вам серце. За деякими версіями, в своїй колекції вона навіть мала «мотор» Гітлера (хоча чи було в нього серце?). Фашисти хотіли, щоб вона повернулася на батьківщину та обіцяли їй захмарні гонорари за зйомки, проте горда Марлен відфутболила нацистів.

Bernd+Schuster

До своєї мрії Шустер мчав на мотоциклі. Саме на ньому, незважаючи на погоду, він приїздив на тренування Аугсбурга. Хоча Бернд жодного разу не зіграв за основу цієї досить посередньої команди, його майстерність не могла залишитись непоміченою грандами. В боротьбу за нього вступили Баварія та Боруссія Менхенгладбах. І він вже ніби домовився з БМ, але як часто буває: де б’ються двоє – виграє третій. Так і з Берндом – в 1978 році він став Козлом (саме так називають гравців Кельна). Ця тварина супроводжувала Шустера впродовж всієї його кар’єри – для різних тренерів Бернд неодноразово слугував цапом-відбувайлом. Так, в 18 років він покинув рідне місто, не залишивши в його футбольній історії помітного сліду. Це є однією з причин того, що жителі Агусбурга вважають кращим місцевим футболістом Гельмута Галлера, нападника збірної Німеччини 1960-х. А Шустера в рідних пенатах так само, як і в багатьох інших містах, не люблять. Коли він одного разу приїхав в Аугсбург, його зустріли плакатами: «Ми не знаємо, хто ти такий».

В Кельні, який тоді був зовсім не ликом шитий (в попередньому чемпіонаті команда зробила дубль), Шустер одразу забронював собі місце в основі. Одного сезону Бернда в складі Козлів було достатньо для того, щоб Баварія запропонувала за нього 3 мільйони марок, проте мюнхенцям заявили, що Шустер не продається. Керівництву Баварії тепер залишалося лише кусати лікті – рік тому, коли Аугсбург захотів за юного футболіста аж 200 тисяч, мюнхенці розсміялися та покрутили пальцем коло скроні.

Не забарився дебют Шустера в складі манншафт. Тоді збірна ФРН переживала болючий процес зміни поколінь, але для Бернда це був шанс, яким він скористався. На Євро-1980 він їхав в якості запасного, але в першому матчі конкурент Шустера – Кулльманн – зіграв невпевнено і наставник Дерваль вирішив поставити на Бернда і не прогадав. У принциповому дербі проти Нідерландів Білявий Янгол зробив вагомий внесок в кожен з трьох голів бундесмашини. В наступному матчі з греками Бернд не грав, наставник вирішив дати йому відпочити перед фіналом. В тому поєдинку Шустер знову був одним з найпомітніших та по закінченні дев’яноста хвилин став чемпіоном Європи з футболу.

tumblr_lwhw8bXN2H1r6mwuno1_1280

Його гра настільки вразила футбольних експертів, що «France Football» дав йому Срібний м’яч. Вболівальники манншафту бачили в Бернді майбутнього спадкоємця Кайзера Франца, але кар’єра Шустера в збірній була дуже короткою. І тут знову проявився його вибуховий характер. Він покинув збірну в 1981 році після матчу з бразильцями – причиною було повернення в команду Брайтнера. За словами Шустера, його протягнув в збірну Румменіге й тепер манншафт мав трьох тренерів – крім Дерваля, ще вищезгаданий дует. Незалежний Білявий Янгол не хотів підкорятися цьому тріумвірату, та й «тріо наставників» хотіло позбутися Шустера.

Було б бажання, а привід знайдеться. Хансі Мюллер організував вечірку, на котру відмовився прийти Шустер. А що йому там було робити? Бернд майже не вживав алкоголю, не курив та не любив гучних гулянок. Він просто пішов спати, а Дерваля це неабияк рознервувало, він визвірився на Шустера та назвав його підкаблучником. До речі, сам Білявий Янгол не заперечував, що в їхній сім’ї – матріархат. «Мені достатнього того, що я керую на полі». Потім було ще декілька повернень в збірну блудного сина. Хрест на романі Шустер-збірна ФРН поставила наступна історія. В листопаді 1983 року Бернд відмовився летіти в Албанію на матч відбору до Євро-1984, оскільки його жінка якраз мала народжувати. Досить вагома причина для того, щоб пропустити гру з футбольним карликом, але наставник був іншої думки. Після цього Шустер не розмовляв з Дервалем до самої смерті тренера.

Але повернемось до наших Козлів. У 1980 році Шустер побив горшки з тренером Кельна Хедерготтом, який перестав ставити його в основу. Після такого Бернд вже не хотів залишатися Козлом та вирішив податися в Космос. Ні, він зовсім не збирався стати астронавтом, таку назву носив відомий американський футбольний клуб. Його тодішнім наставником був Хеннес Вайсвайлер, який став одним з небагатьох тренерів, які змогли приборкати джина, який жив у Шустері. Керівництво Кельну не хотіло чути ні про яку Америку, їх цікавила лише мегапропозиція і вони її дочекалися. Барселона відвалила чималеньку суму грошенят за можливість бачити в своїх рядах Білявого Янгола.

Старт кар’єри в FCB видався дуже важким. Він вирішив їхати в столицю Каталонії автомобілем, оскільки незважаючи на своє прізвисько, страшенно не любив літати. Після вимотуючої дороги, його неабияк «потішили» місцеві папарацці, які відкопали фотографії оголеної дружини Бернда – фотомоделі Габі. Багато скандалів в житті Шустера були пов’язані з коханням всього його життя (як показав час майже всього). Вони познайомилися на одній з кельнських дискотек, куди одного разу якимось дивом занесло «монаха» Бернда. Між ними спалахнув бурхливий роман, та вже через тиждень вони почали жити разом. Незабаром Бернд та Габі захотіли одружитися. Батьки Бернда були проти, але це, звичайно, не зупинило Шустера, до того ж дитина, яка скоро мала з’явитися на світ, теж не могла чекати. І вони узаконили стосунки. Батьки так і не прийняли невістку, а Бернд проявив зовсім не янгольське злопам’ятство та не пробачив цього своїй родині. До кінця життя свого тата Шустер не робив жодних спроб для того, щоб закопати «сокиру війни».

image

Тодішня Барселона не хапала з неба зірок. В першому матчі, в котрому ще не міг грати Шустер, Бетіс познущався з блаугранас – 4:0. Дивлячись на гру команди, Бернд з сумом думав про себе: «Боже, куди я потрапив!» Тренер – легендарний екс-гравець каталонців Ладислав Кубала – теж не був на сьомому небі від покупки німця: «Президент, я не просив вас купувати Шустера, він мені не потрібен». На додачу австрієць Ганс Кранкль, втомившись від постійних скандалів, які відбувалися в FCB, просто втік з команди, заявивши на прощання, що каталонцям не допоможе навіть Пеле.

Нуньєс зрозумів, що настав час для кардинальних змін та звільнив Кубалу – на тренерський місток заступив Еленіо Еррера. Під його керівництвом блаугранас заграли по-новому, в першу чергу, завдяки своїй новій зірці. Команда буквально літала по полю, а атаки – розганяв Білявий Янгол. Барселона демонструвала настільки яскраву гру, що, на думку багатьох спеціалістів, стала головним фаворитом на перемогу в сезоні.

Вболівальники обожнювали Шустера: «Нам не потрібен Пеле! В нас з’явився новий Кройф!» Те, що німець отримував багато жовтих карток, теж було сприйняте кулес як доказ того, що він б’ється за Барселону. Один з «гірчичників» був отриманий в анекдотичній ситуації. Бернд, який тоді знав лише одне каталонське слово, вирішив протестувати його на арбітрові, назвавши його «сarbon» (виблюдок). Рефері оцінив лінгвістичні здібності німця тархетою амарільєю.

В справжній екстаз фанатів Барселони приводило те, що Шустер роз’їжджав по місту на авто, номер якого включав в себе літери «BFC» – що вболівальники розшифровували як: «Барселона футбольний клуб». Більшість населення Каталонії захворіла на «шустероманію», а команда з янголом в основі продовжувала свій вертикальний злет. В Класіко був обіграний ненависний Реал, Еркулес дістав шість м’ячів. В наступному турі, в разі перемоги над лідируючим Атлетіко, Барса могла вперше в сезоні вийти в лідери Прімери. Це був хороший сюжет для Голлівуду – команда з підвалів турнірної таблиці стрімко йде вгору та врешті піднімає над головою чемпіонський титул. Але це було життя, в якому часто трапляються повороти, яких не можуть передбачити навіть режисери «фабрики мрій».

Бернд Шустер проти Реалу

1 березня 1981 року стало чорним днем для Барселони. Незважаючи на початок весни, темні хмари закрили яскраве каталонське сонце. В цей день був викрадений головний бомбардир команди Кіні, який до того ж був кращим другом Шустера. Викрадачі захотіли величезний викуп та вимагали відмови блаугранас від чемпіонських амбіцій. Берндові довелося найняти тілоохоронців, не тому, що він боявся – справжній арієць Шустер не знав, що таке страх. Але він переживав за свою сім’ю. Каталонці показово програли в трьох матчах. Через 25 днів, завдяки поліції, Кіні було звільнено. Повернення свого бомбардира команда відзначила розгромом Альмерії, але було втрачено занадто багато і про титул можна було забути. Шустер не розчаровувався і думав, що наступний сезон вже точно буде його.

І команда зіграла досить добре, вигравши Кубок кубків. Правда, допомога від Шустера була мінімальною в більшості матчів того розіграшу, він підтримував Барселону, спостерігаючи за грою по телевізору. Справа в тому, що в «щасливому» 13 турі на Бернда влаштував полювання «М’ясник з Більбао» – Андоні Гойкоечеа. Якщо баск розпочинав сафарі, то він рідко вертався з нього без трофею. «Він ганявся за мною всю гру і врешті добився свого», – згадує Шустер. В результаті удару Андоні по коліну Бернда він на сім місяців прописався в лазареті, а чемпіонство поїхало в Сан-Себастьян.

Перед наступним чемпіонатом фанати небезпідставно вважали, що тепер титул вже від них ніде не подінеться, в команду прийшов сам Дієго. Правда, в аргентинця в команді не пішло – він підхопив жовтяницю, а Бернд зайнявся звичною справою – скандалив з новим наставником Удо Латтеком, якого привселюдно назвав «п’яницею». Щоб погасити полум’я конфлікту, Нуньєсу довелося вказати на двері наставнику. На зміну Удо прийшов Менотті, який дуже подобався гравцям, завдяки своєму кредо: «Результат не є важливим, головне, щоб ви добре грали». Аргентинець видавався ідеальним наставником для блаугранас, адже красивий футбол у них в крові. І команда поперла вгору: Марадона набрав форму та почав демонструвати свої чари; та й Шустер від нього не відставав. Але знову карти каталонцям сплутав їхній злий геній – Гойкоечеа, він зламав кісточку Марадоні. Після гри з басками розлючений Бернд заявив: «Це не Більбао, а якась Корейська війна».

0732705765377badb31b481b414d5507

По завершенню сезону Дієго поїхав в Неаполь і це не додавало оптимізму кулес. Шустер не розділяв їхнього песимізму: «Після від’їзду Марадони я буду бити пенальті та буду справжнім босом в півзахисті, ми виграємо Ла Лігу». І дотримав слова. В тріумфальному сезоні 1984/85 Барса привезла другому місцю 10 очок, а ненависному Мадриду – цілих 17. Кращим гравцем команди був Бернд, який диригував діями команди, при цьому не забуваючи ставити свої автографи у воротах суперників.

Логічним продовженням успіхів каталонців мав стати тріумф в Кубку європейських чемпіонів. Правда, була одна суттєва проблема, напередодні наступного сезону, Бернд заявив наставнику Террі Венейблсу про своє бажання покинути команду. Головною причиною був конфлікт Білявого Янгола з президентом, який не хотів давати німцеві обіцяних преміальних, на що Бернд відреагував: «Ми що, в Африці?» Наставник, який розумів, що без Шустера команді нічого не світить, зробив хід конем – переговорив з Габі, яка знайшла підхід до чоловіка і всі залишились задоволеними.

Барселона змогла пройти важкий шлях до фіналу головного єврокубка, в якому на них чекала Стяуа. Румунів ніхто всерйоз не сприймав, але вони були міцним горішком. Той матч Шустер провалив і його замінили. Хоча можливо він би пригодився команді в серії пенальті, хоча, яке там пригодився? Якщо гравці Барселони реалізовують нуль одинадцятиметрових з чотирьох, то б і Бернд не допоміг. За лотереєю німець спостерігав вже в готелі, одразу після своєї заміни він зібрав речі та поїхав в номер. Тренер та президент розлючені цим вчинком німця зробили з нього головного винуватця поразки, а Нуньєс заявив, що німець більше ніколи не вдягне футболку Барселони. Шустеру навіть заборонили тренуватися з командою, він намагався розірвати контракт з FCB, але програв суд. Так він на цілий сезон залишився без футболу. Під час вимушеного простою Бернд почав грати на фортепіано і тепер це в нього досить непогано виходить.

Коли настав час покидати Барселону, надійшла вигідна пропозиція від Ювентуса, але Бернд уже став по-справжньому своїм в Іспанії й не мав жодного бажання покидати Піренеї. І тут на горизонті з’явився Реал. Ну і що з того, що це смертельний ворог Барселони, Шустер ніколи не заморочувався такими речами. Він був просто футболістом і виконував свою роботу.

tumblr_ly0p004XDW1r6mwuno1_1280

Так Бернд став частиною великого Реала Лео Беєнхакера. Йому подобалася нова роль в команді: «Тут я знайшов спокій, а як мені подобається щонеділі перемагати! Я чітко розумію, що я тут не зірка та й це тут не потрібно, разом ми формуємо команду-зірку». Фанати теж обожнювали Шустера, та в знак захоплення часто скандували на його честь «Тореро». А ось коли він приїжджав на Камп Ноу, то Юда було одним з найменш образливих слів, які він чув на свою адресу. Мадридська ідилія тривала недовго, це ж Шустер! Незважаючи на п’ять трофеїв, які він завоював за два роки, Бернд пожерся з багатьма одноклубниками та викликав бажання керівництва Мадриду якомога швидше розірвати з ним контракт. І привід знайшовся. Через травму він відмовився летіти в турне з командою, після чого його виставили з Реалу.

Куди після цього було податися Бернду, який так любив Іспанію? В Каталонію тепер дорога була йому заказана, лишався знову ж таки Мадрид. Атлетіко взяло в свої лави Шустера і не пошкодувало. А німець вкотре став Юдою, хоча це його зовсім не хвилювало. Завдяки Бернду Індіанці поповнили свою колекцію двома Кубками короля.

Потім було повернення в Німеччину, далі – поїздка в екзотичну Мексику (тоді ще не було Китаю), тренерська кар’єра. З Мадридом він навіть вигравав Прімеру, випередивши заклятих ворогів на цілих 18 пунктів. Будучи наставником Реалу, Шустер робив епатажні заяви: «Я член футбольного клубу Барселона, який тренує Мадрид». А його щирі слова про те, що Реал під його керівництвом не має шансів обіграти блаугранас, коштували йому посади.

У 2008 році закінчилось вічне кохання з Габі. Не в силах терпіти її зовсім не янгольський характер, Бернд вирішив піти. Від шлюбу залишились четверо дітей та величезна кількість скандалів. Незабаром він знайшов ще одне кохання всього свого життя – юриста Єлену Бласко, з якою і одружився в 2012 році.

Бернд Шустер в Атлетіко

Його завжди виводили з себе питання про те, чому він двічі ставав Юдою. В своїх резонансних переходах він керувався власними, а не клубними інтересами. Егоїст? А як би вчинили ви?.. Зрозуміло, що через свій характер Бернд не дорахувався кількох титулів, але завдяки своєму бунтівному духові він боровся на полі, як справжній Нібелунг, який здавалось би зійшов зі сторінок німецького епосу. Єдиним його бажанням було перемагати та й зараз він хоче нових звитяг. Тепер вже в якості тренера. І зовсім не просто так Шустер назвав свою з Єленою доньку Вікторія.

Далі будеУ вас есть модный мессенджер Телеграм? ДА / Нет.

Теги:
Сохранить
Добавить комментарий
Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?