The World Cup of Fraud

Мишель Платини и Зепп Блаттер, Getty Images
Sport Arena розповідає про головну подію року – скандал навколо ФІФА.

Футбольний 2015 рік за бажання можна звести до одного дня.

27 травня, коли очі вболівальників – українських зокрема – повинні були бути прикуті до варшавського фіналу Ліги Європи, увагу на себе відволікла прес-конференція генерального прокурора США Лоретти Лінч. Назвавши діяльність міжнародної федерації футболу “чемпіонатом світу з шахрайства” і підкріпивши свої заяви серією арештів, представники американських правоохоронних органів розділили історію організації на два етапи – до і після. Жахлива прикрість: цілком можливо, найбільш важливий рік в історії “красивої гри” став таким безвідносно до власне футбольної складової.

Арешт чотирнадцятьох функціонерів найвищого рівня, ордер на обшук штаб-квартири ФІФА і початок розслідування процесу надання Росії та Катару права приймати наступні два чемпіонати світу – хвиля, яка накрила міжнародну федерацію футболу у травні, продовжила накочуватися на цюрихський офіс протягом усього 2015-го. До кінця ж року, відповідно до погоди, вона набула форми величезної снігової кулі.

Саме ця куля наприкінці грудня збила двох найбільших впливових людей світового футболу, Йозефа Блаттера та Мішеля Платіні. На минулому тижні Комітет ФІФА з питань етики постановив на вісім років відсторонити президентів ФІФА та УЄФА відповідно від будь-якої діяльності, пов’язаної з футболом. Для обох це рішення означає фактичний кінець кар’єри. Для світового футболу, хочеться сподіватися, воно означає кінець ери корупції.

Реакцію на всі ці події можна назвати шоком. Формально ФІФА зараз керує 69-річний камерунець Ісса Хаяту, один із найближчих соратників Зеппа Блаттера, фактично ж – американська юридична фірма Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan. Адвокати проводять внутрішнє розслідування діяльності організації і звітують не президентові федерації, а її головному юристу Марко Вілліґеру. Банківські рахунки і сервери цюрихського офісу досі моніторяться швейцарською владою. Понад те, опублікований на початку грудня 240-сторінковий обвинувальний акт довів загальну кількість представників ФІФА, звинувачених у корупції, до двадцяти семи.

Усе це вражає не тому, що розслідування Міністерства юстиції Сполучних Штатів і швейцарської прокуратури стали одкровенням – проблема корупції у керівній верхівці світового футболу до цього порушувалася неодноразово, причому журналісти на кшталт Ендрю Дженнінґса надавали на підтвердження цього вельми вагомі докази. Дивує бурхливий розвиток цієї історії насамперед тому, що ніхто не чекав від правоохоронних органів настільки активних дій. Насамперед – представники ФІФА.

У травні всі ці події здавалися раптовими, але після того, як вдалося оцінити масштаб спільної операції європейських та американських правоохоронців, одразу стало зрозуміло, що її проведення було б неможливим без ретельного процесу підготовки. З’ясувалося, що та ж пані Лінч персоною Блаттера почала цікавитися задовго до призначення генеральним прокурором – тіньовими схемами у світі футболу вона зацікавилась ще на локальному рівні, посада ж вищого рангу лише розширила її інструментарій.

Можна сказати й про те, що увесь цей механізм було запущено ще в 2010 році, коли ФІФА остаточно загралася і вирішила віддати право приймати два наступні чемпіонати світу Росії і Катару. Цікаво, що у феєричному інтерв’ю ТАРС це визнає і сам Зепп, додаючи між іншим, що п’ять років тому його команда погоджувала між собою зовсім інший варіант – ЧС-2018 у РФ і ЧС-2022 у США. “Якби Сполученим Штатам віддали чемпіонат світу, зараз ми б обговорювали чарівний турнір у Росії і не говорили б про жодні проблеми в ФІФА”, – недвозначно заявляє 79-річний швейцарець.

Та якщо й визначати певну точку відліку, від якої міжнародна федерація футболу невідхильно почала наближатися до фіаско, то варто все ж зійтися на 2011 році. Пообіцявши зазделегідь, що його третій термін стане останнім, в останній момент Блаттер змінив думку і знову виставив свою кандидатуру на 61-му Конгресі ФІФА, і згодом вона виявилась єдиною – в останній момент від участі у виборах відмовився Мохаммед бін Хаммам (за місяць після того катарця було пожиттєво відсторонено від футбольної діяльності). Відмовився трохи раніше від конкуренції з Блаттером і президент УЄФА Мішель Платіні. Чотири роки тому це викликало подив, але нещодавно не цей епізод світло все ж пролили – за кілька тижнів до виборів Зепп виплатив французові 2 млн швейцарських франків. Власне, саме ця угода врешті і потягла обох до дна.

Платіні наполягає на тому, що отриману суму він прийняв як погашення заборгованості за його роботу у ФІФА, де він працював на посаді радника з 1998 до 2002 років. Блаттер підтримав цю версію, наполігши на тому, що укладена між ними угода була “джентльменською”, тобто завіреною в усній формі. Щодо того ж, чому сума була виплачена задовго після закінчення терміну роботи, то Зепп намагався пояснити це тим, що на той час його організація не могла собі дозволити списання такої суми. Не надавши жодних інших доказів, обидва функціонери були покарані Комітетом у справах етики. Іронія долі: цей комітет Блаттер створив після переобрання у 2011 році – саме його він свого часу назвав мотором реформ, які він обіцяв у передвиборній кампанії. За дивним збігом обставин, востаннє президент ФІФА здійснював візити до США саме чотири роки тому.

“Я більше не б’юся за ФІФА, – заявив незмінний упродовж останніх сімнадцяти років, але відсторонений зараз президент федерації. – Вони мене залишили напризволяще. Тепер я відстоюю тільки свою честь”. Як і Платіні, він погрожує апеляціями і позовом до Cпортивного арбітражного суду в Лозанні, але підсвідомо розуміє – назад дороги не існує. У ситуації, що склалася, одіозного швейцарця повинно влаштовувати одне – пішовши на дно, він потягнув за собою свого ворога. За останні півроку володар трьох Золотих м’ячів Платіні із головного претендента на звільнений цюрихський трон перетворився на персону нон ґрата в будь-якому пристойному товаристві. Футболіст, який пишався тим, що за всю кар’єру не отримав жодної червоної картки, нарешті був вилучений з поля. Принаймні, на наступні вісім років.

Несподівано буремний 2015-й став для футболу роком нової надії. Світ насильства продовжує перебувати в процесі руйнування – зрозуміло ж, що навіть після масових арештів і відсторонень у ФІФА залишається чимало корупціонерів – а от новий світ, схоже, будуватиметься вже в році наступному. Інша справа, що до власне футболу це все має суто умовний стосунок.

Ярослав Друзюк, Sport Arena

Теги:
В избранное
Добавить комментарий
Новости партнёров
Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?