«У Чорногорії, буває, суперник – два метри зросту. Як з ними боротися на другому поверсі, якщо він на третьому?»

...

Український легіонер Едуард Сербул проводить дебютний сезон у чорногорському чемпіонаті. Вражень – на ціле інтерв’ю.

«У Чорногорії, буває, суперник – два метри зросту. Як з ними боротися на другому поверсі, якщо він на третьому?»

Чорногорський футбол має чимало славетних імен від Деяна Савічевича до Стевана Йоветича, але наразі успіхів у нього небагато як на клубному рівні, так і серед збірних. Не входить до числа престижних і суверенний чемпіонат – Прва Ліга Чорногорії. Вважається незаможним. Можливо, тому не так багато українських легіонерів навідувалося сюди за всю історію.

Зараз виступає в чорногорській лізі 26-річний Едуард Сербул. Гравець, за плечима якого – школа одеського «Чорноморця» та донецького «Металурга», на батьківщині виступав у складі «Говерли», «Буковини» та «Реал-Фарми», а також пробував сили в литовському «Джугасі». Про виступи за клуб «Грбаль», курортну Чорногорію та місцеву екзотику легіонер розповів Sport Arena.

– Ви єдиний наразі український легіонер у чорногорській Првій Лізі. Як там опинилися?

– Варіант з Чорногорію мені надійшов від знайомого менеджера Геннадія Анатолійовича Костенка. Я недовго сумнівався, бо на той час в мене не було багато пропозицій, а всього дві – Вірменія або Чорногорія. Про чемпіонат Вірменії я трохи знав, адже там грає багато наших хлопців, але про Чорногорію вперше чув і тому вирішив спробувати себе саме там.

«У селищі «Грбаль» менше жителів, ніж вміщує клубний стадіон»

– Ваші знання про Чорногорію та те, що ви побачили насправді: чи були стереотипи, які не справдилися?

– Та я нічого не знав про Чорногорію, крім того, що це курортна країна:) Єдине, на що я сподівався, коли їхав в «Грбаль», що в команді знають англійську або російську мову. Збори були в Сербії в місті Златибор. Коли я приїхав до команди, то виявилося – всі говорять тільки на сербській мові і всього лише кілька хлопців з команди й адміністратор знають англійську. Ну, і помічник головного тренера трохи знає російську мову, тому мені з першого дня було важко, але, разом із тим, була можливість освоїтися. Що ж до рівня футболу, то все виявилося краще, ніж я гадав.

– Ваша особиста мотивація: цікаво було пограти за кордоном, в вищому дивізіоні, чи були якісь варіанти, щоб із Чорногорії піти далі?

– Так, перша моя мета – в тому, щоб грати у вищому дивізіоні і проявити себе. А в подальшому, звичайно ж, прагну грати на більш високому рівні.

– Футбольний клуб «Грбаль» представляє поселення з населенням меншим, ніж вміщує клубний стадіон. Що це за клуб, які його завдання, хто його спонсори?

– Клуб «Грбаль» – дуже скромний, має невеликий стадіон і мало людей ходить на ігри (хотілося б більше), але головне, що є свої фанати, які приходять і підтримують команду. Для них ми і граємо. І наше головне завдання – їх радувати кожної своєю грою. Щодо спонсорів, точно вам не скажу, краще у президента команди запитати.

– Знаю, що позаторік «Грбаль» був четвертим у лізі, свого часу грав у Кубку Інтертото. Чому зараз він серед аутсайдерів?

– Це правда, команді не вистачало одного очка, щоб потрапити в кваліфікацію Ліги Європи. З того моменту пішло багато хороших і досвідчених гравців. Зараз тут практично нова команда, яка в цілому складається з молодих гравців. Є 3-4 футболісти, які викликаються до національних збірних U-21 і ще пара гравців – U-19, але зараз їм не вистачає досвіду та стабільності, щоб грати у дорослий футбол. Тому, напевно, ми й знаходимося внизу турнірної таблиці, але я впевнений – це тільки початок для нашої команди і ми доб’ємося успіху в другій половині чемпіонату.

«Я опинився між найбільшими курортними містами Чорногорії»

– Чим відоме селище Радановичі, де базується клуб? В Україні важко собі уявити (поки що) в вищому дивізіоні команду з поселення, де ледве набирається тисяча жителів.

– Селище Радановичі дуже маленьке, воно знаходиться між Тіватом і Будвою, а поруч – Котор. Так виходить, що я оточений найбільшими курортними містами країни. Тому вся краса в цих містах.

Щодо клубу, у самому «Грбалі» завжди грали хороші гравці і, звичайно, є свої особисті досягнення, але, як по мені, найбільше досягнення – це те, що клуб після того, як почав виступати у вищому дивізіоні Чорногорії в 2006 році, з того часу жодного разу не вилітав з чемпіонату. І ми постараємося всіма силами не зганьбити це досягнення.

– Як виглядає побут чорногорських футболістів? Так усі й живуть у Радановичах?

– Всього три гравці «Грбаля» – місцеві, решта з інших міст. Клуб знімає пару приватних будинків поблизу стадіону і ресторану, де ми їмо, тому коли йде чемпіонат, ми всі живемо разом – як одна велика сім’я. тільки на вихідних хлопці їдуть до своїх рідних.

Читайте також: «Наш чорногорський тренер шанує Кварцяного»

– Що за колектив у «Грбаля»?

– Колектив хороший! У перший же день прийняли відмінною атмосферою. Багато жартують, дуже багато слухають і співають сербські пісні – без цього не виходять тренуватися:)

– Бачу кількох легіонерів — сербів. Але то фактично свої. А до вас яке ставлення? Які перші асоціації з Україною та українським футболом?

– Хлопці з Сербії – це, звичайно, свої для чорногорців. Ніякої різниці немає, вважай. А я – один в команді легіонер. Україну поважають і знають,  що футбол у нас якісніший, ніж у Чорногорії.

– 22-річний форвард вашої команди Бобан Джорджевич – лідер гонки бомбардирів. Круто, як для представника клубу-аутсайдера. Що за гравець? Радили б його в українські клуби?

– Я називаю його «lucky man»:) У нього є так звана «чуйка» – завжди опиняється, де треба! Це дуже гарна якість для нападника, плюс – він добре грає головою і вміє зберегти м’яч. Я, звичайно, радив би його в Україну, так як він ще молодий і може про себе заявити не тільки в Чорногорії. Але, упевнений, у нього будуть хороші пропозиції в кінці сезону.

– Як працюється з Марко Відоєвічем? Серб дає вам розвиватися?

– З приходом Марко ми краще стали тренуватися і грати. Покращилася дисципліна в команді як у побуті, так і на полі. Він дуже вимогливий і амбітний тренер, це мені дуже подобається в ньому.

«Чорногорці не вірять, що можна після 15-годинної поїздки автобусом зіграти в той же день»

– Чорногорський футбол – він більше силовий чи технічний?

– Більше силовий, і для мене в цьому плані нічого нового, навпаки, хотілося, щоб кожна команда в чемпіонаті додавала в дисципліні і тактиці гри.

– Десь доводилося читати, що чорногорський чемпіонат за середнім зростом гравців – на рівні лідера в Європі, боснійського. Справді багато високорослих гравців?

– У кожній команді є високі гравці. Багато команд будують свою тактику, граючи довгим пасом на високих нападників. Наприклад, команда Іскра – у них нападник Богдан Міліч зростом два метри. Ну куди з ним боротися на другому поверсі, якщо він на третьому?:) До речі, в чемпіонаті він мені запам’ятався і плюс в минулому людина ще і в Ла-Лізі за «Осасуну» встигла пограти.

– Що нового відкрили для себе в плані тактики та ставлення до гри?

– Приїхав я в команду як крайній півзахисник, так як останні роки виступаю на цій позиції, але зараз граю більше на звичній мені позиції правого захисника. Тому нічого нового для мене – крайні захисники високо розташовуються при атаці і грають як півзахисники, що мені дуже подобається.

– Відстані в Чорногорії, я так розумію, маленькі. Клуби – також. Великий контраст із нашим чемпіонатом?

– Це дійсно дуже маленька і компактна країна. Найдальший виїзд на автобусі – 5 годин, і для них це далеко, ми приїжджали за день до гри! Коли я їм розповів, що, граючи в Україні, мені доводилося їхати на автобусі 10-15 годин і грати в цей же день, вони сміялися і не вірили:)

– Хто зірки місцевої ліги?

– Про Міліча уже згадував. У клубі Сутьєска дуже сильно виділяються досвідчені гравці – Дамір Кояшевіч і Марко Четковіч, а у Будучності – Петар Грбіч. Думаю, що вони зірки не тільки в своїх клубах, але і в усьому чемпіонаті.

– Рідкісні зустрічі на клубному рівні та серед збірних, зазвичай, показували нашу перевагу. Навіть відкинувши Шахтар, Динамо та Зорю з Олександрією, є у них клуби, що зрівняються з нашими?

– Я б сказав, що у них дві команди виділяються – Сутьєска і Будучность. У них своя енергетика, фанати і хороші стадіони. Так само запам’ятався клуб Рудар, раніше він був серед лідерів. А порівнювати… Хай порівнюють фани і преса, а також самі команди в очних протистояннях.

– Доводилося бувати в їхній столиці, на матчах єврокубків місцевих команд чи на їхніх збірних?

– Ні, так і не вийшло в живу подивитися. В основному, ми з командою збираємося біля телевізора, це ми не пропускаємо.

– Цифри відвідуваності – депресивненькі. Чи для такої невеличкої країни це норм?

– Гадаю, що так, відвідуваність маленька в чемпіонаті – і це норм для такої країни. Велика кількість глядачів ходить на національну збірну, її класно підтримують. Хотілося б, звичайно, щоб вони і на звичайні матчі чемпіонату ходили такою кількістю. Але є як є.

«Чорногорцям мене не надурити – я сам з Одеси!»

– Наразі ваш «Грбаль» – останній. Це по ділу чи є нюанси, яких сторонні не знають? Суддівство, розклАди з конкурентами і все таке.

– Я, звичайно, вважаю, що ми не на своєму місці. Ми зіграли сім ігор внічию коли треба було домогтися перемог, десь удача була не на нашому боці, десь самі винні. У нас новий головний тренер в команді і ми почали додавати в багатьох аспектах гри, але потрібно трохи часу щоб виправити ситуацію в турнірній таблиці.

Читайте також: «Еще не видел, чтобы футболисты так бились, как в Черногории»

– Ваші особисті враження: найважчий виїзд? Найважчий суперник — клуб? Найважчий суперник — конкретний гравець, проти якого доводилося грати?

– Найважчий виїзд був в першому колі проти Сутьєски. Ми програли ганебно – 0:5. Я увійшов в гру в другому таймі з лави запасних лівим півзахисником, але грав більше як захисник, бо вони багато атакували саме цим флангом. Правого півзахисника у них грає Дамір Кояшевіч – дуже швидкий і технічний левоногій футболіст, проти нього було важко грати.

– Про життя в Чорногорії. Кажуть, це – країна курорт. Що встигли побачити?

– Життя тут гарне, дуже подобається клімат. Всюди нормальні, рівні дороги. Повітря свіже, так як поруч гори і красиве Адріатичне море. Всім раджу відвідати ці місця, неодмінно будете в захваті:) Люди тут добрі, нічого поганого сказати не можу. Єдине, що вони можуть зробити – це трохи надурити туристів в продажі чого-небудь, але мене цьому не здивувати – тим більше не надурити, так я сам з Одеси:)

– Ідилія, але й перший досвід «дальнього» легіонерства. Ностальгія, важка адаптація, все таке?

– Найбільше сумую за українською кухнею: їжа тут хороша і є свої делікатеси, але я все ж прихильник маминої кухні. Всі люди тут дуже багато п’ють каву! Я був здивований – по 3-4 чашки кави в день. Коли вони не знають, чим себе зайняти, просто їдуть в кафе пити каву:)

Адаптація, кажете? Найсмішніше те, що я швидко вивчив розмовну сербську мову і швидко почав розуміти, про що вони говорять. Звичайно, перше, чого хлопці в команді почали мене вчити – це матюки, але я вже здогадувався про все і поки не перевірив в перекладі, не говорив це. Адаптація в новій країні завжди смішно проходить, але я вже був готовий до цього, мені здається, в усіх футбольних командах легіонерів, в першу чергу, вчать поганим словами – це завжди забавно:)

– Що зараз? Які плани «Грбаля» на зимову перерву та друге коло? У вас у планах допомогти команді в весняній частині сезону?

– У нас остання гра 15 грудня проти Будучності, потім – у відпустку. Чесно сказати, я не знаю подальші плани – після гри, я гадаю, нам все оголосять, а щодо особистого, то у мене контракт ще рік, але я так само планую зустрітися з президентом команди після гри і обговорити свої особисті питання. Тоді буде видно:)
Sport Arena запустила блоги. Общайтесь, обсуждайте, спорьте.

Добавить комментарий
Новости Футбола
30 декабря, 17:25
166
1
30 декабря, 17:25
28 декабря, 13:35
417
28 декабря, 13:35
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?