«Ухань, видужуй!». Українець, який працював у китайському місті – про коронавірус і боротьбу з ним у Піднебесній

...

Дмитро Фоменко у рамках співпробітництва Федерацій футболу Києва та Уханю працював у дитячому футболі Китаю. Додому встиг перед початком епідемії.

«Ухань, видужуй!». Українець, який працював у китайському місті – про коронавірус і боротьбу з ним у Піднебесній

Свого часу Дмитро Фоменко став частиною україно-китайських футбольних взаємин – столична федерація відправила його в числі найперспективніших своїх молодих фахівців у місто Ухань, де він працював з місцевими школярами, навчаючи їх футболу. Древнє місто з багатомільйонним населенням послідовно розвивало спорт, де мало всі шанси стати відомим на весь світ.

Натомість, всесвітню «славу» Ухань здобув на новорічні свята сезону 2019/20, «завдяки» коронавірусу 2019-nCoV, який розпочав свою ходу саме в цей час із  цього міста. Дмитро, до певної міри, щасливчик – його відрядження завершилося якраз напередодні спалаху, що призвів у підсумку до епідемії.

Читайте також: Українець в Піднебесній

«Спершу ніхто не розумів, що про Ухань заговорять по всьому світу через коронавірус»

– Ви опинилися в Ухані в 2016 році.  Скільки там пропрацювали й де саме?

– Перший мій візит у 2016-му був знайомством із особливостями Китаю та футболу в регіоні. Він був коротким – лише три місяці. А от другий приїзд в Ухань у 2017-му виявився значно тривалішим – фактично, пропрацював я там три роки, аж до грудня минулого року.

Мій китайський досвід розпочався як експеримент – з роботи в школі. Я став першим іноземним вчителем фізичної культури в уханьській мережі закладів шкільної освіти. В рамках спеціальної освітньої програми ми відбудовували урок футболу та створили шкільну футбольну команду. Вона мала свій логотип і форму, об’єднала багато школярів і стала відкриттям в школі здобувши третє місце серед усіх третіх класів у змаганнях асоціації футболу міста Ухань.

Нині цей проект вважається завершеним. З початку грудня я знав, що школа припиняє експеримент з іноземним вчителем фізкультури, тож налаштовувався, допрацьовував і почав шукати нову роботу. Зараз всі, хто залишився, працюють, наскільки мені відомо, дистанційно. З метою запобігання зараженню дітей залишили по домівках, навчання буде йти через інтернет. Якраз перед початком епідемії я поїхав спершу на відпочинок на Таїланд, а звідти – на батьківщину.

– На момент початку епідемії (грудень 2019 року) в місті хтось розумів істинні її масштаби?

– У міста за останні півроку було багато іспитів (чемпіонат світу з баскетболу, урочистості до 70-річчя КНР, VII всесвітні воєнні ігри…). Тепер цей іспит з вірусом…

Чому вірус вибрав саме це місто – складно сказати, це вже науковці визначать збудник і дадуть оцінку тому, що відбулося. Місто Ухань, за різними даними, має 11-мільйонне населення, тож там може бути всяке. Коли стільки людей щільно живуть на одній території, для розповсюдження вірусу сприятливі умови та багато можливостей, все відбувалося дуже швидко.

Я спілкувався зі знайомими – думаю, мало хто розумів, наскільки часто про Ухань почнуть говорити в світі. Ніякого розуміння про масштаби на той час не було. До того ж, в Азії періодично виникають сезонні спалахи застудних, скажімо так, хвороб – людині без спеціальних знань важко оцінити, наскільки небезпечною буде чергова хвороба.

«Життя в Ухані завмерло 23 січня о десятій ранку»

– Коли вперше почалися карантини, відміна масових (у тому числі спортивних) подій?

– Місто зачинили для в’їзду та виїзду 23 січня, напередодні китайського нового року. Припинено сполучення всіма видами транспорту. У підсумку в провінції Хубей (населенням близько 60 млн. чол.) залишили під карантином 13 величезних міст і 2/3 населення. До речі, як мені розповідали місцеві, це вдруге в історії міста – таке бувало при спалахах атипової пневмонії півтора-два десятиліття тому. З того часу і всі справи, пов`язані з футболом, призупинені.

– У якому стані зараз місто? Що розповідають ваші місцеві друзі?

– Ухань немов завмерла 23.01.2020 з 10-ї ранку. Обслуговування міського транспорту зупинено. Офісних співробітників залишили по домівках, як і школярів і службовців. Люди виходять хіба що за продуктами чи ліками, причому, в громадських місцях є детектори температури для виявлення потенційно заражених.

Мої місцеві знайомі сумують вдома, так як їм обмежено знаходження на вулиці. Намагаються допомогти, хто як може, місту в боротьбі вірусом. Чув, що там багато молодих людей вступають волонтерами в служби допомоги та контролю. Всі хвилюються, як скоро місто зможе повернутися до нормального функціонування.

Загалом, моє враження від китайців – це дуже дисципліновані люди. Вони з розумінням ставляться до ситуації та намагаються бути корисними, допомагати. Треба бути в масках – вони будуть у масках. Треба сидіти вдома – будуть сидіти. Треба перевірятися – будуть перевірятися. Я впевнений, що вони контролюють ситуацію і роблять все, щоб спинити вірус.

Читайте також: Українець в Піднебесній. Дмитро Фоменко про життя в Китаї та місцевий спорт

– А що з іншими іноземцями Уханю? Їм вдалося виїхати?

– Кожна країна, громадяни якої там знаходяться з дозволу влади КНР, почала готувати своїх громадян, які проживають в провінції Хубей (її столиця якраз місто Ухань) до евакуації та карантину. Я був один-єдиний іноземець у своїй галузі, мені нема з ким порівнювати свою ситуацію…

«Перед епідемією в Ухані був футбольний бум»

– Коли ви були в Таїланді, в народу була паніка?

– На той момент, коли я приїздив в Таїланд (це було 18 січня), вже всі сусідні країни були проінформовані щодо спалаху уханьського коронавірусу. Тож нас прямо з літака зустрічали з тепловізорами, виміряли температуру, а наступного дня з новин ми з дружиною вже дізналися, що почали перевіряти всіх, хто від’їздив із міста Ухань. 23 січня від’їзд із міста призупинили. Деякі бажаючі ще залишилися та чекають, коли життєдіяльність міста почне функціонувати.

– Що кажуть місцеві про причину зараження? Це дійсно пішло з міського ринку морепродуктів?

– В новинах повідомляють, що ринок морепродуктів справді дав початок розповсюдженню коронавірусу. Це та сама інформація, якою володіють і мої уханьські знайомі. Нічого конкретнішого вони також не знають.

– Як епідемія вплинула на тамтешній футбол? Чемпіонат Китаю іде в штатному режимі? Легіонери, які раніше навіть топові приїздили, в Суперлігу зараз менш охоче їдуть?

– У минулому сезоні місцева футбольна команда Wuhan Zall, яка вийшла в китайську Суперлігу вперше за тривалий період, зайняла 6 місце. Це було визнано великим успіхом, у грудні головний тренер команди Лі Ті був представлений як тренер національної збірної команди Китаю. Можете собі уявити, який ажіотаж був у місті!

– А що за команда в Ухані?

– Хороша команда, багато місцевої молоді. Головна зірка там – колишній гравець мадридського Атлетико Лео Баптістао.

Зараз у них у Китаї пауза. Початок чемпіонату перенесено. Більшість команд Суперліги готується ще з середини січня за кордоном. Поки звичайні трансфери не дуже активно обговорюються – країні не до того, чемпіонат призупинено, але не сумніваюся, що, як тільки ситуація стабілізується і вірус зупинять, футбол у Китаї продовжить свій розвиток. За час, що я там перебував, я побачив, як місцевий чемпіонат стрімко прогресував.

– А ви особисто? Не переживали, коли почалася епідемія?

– Скажу чесно: так вийшло, що я її не застав. Із Китаю вирушив, ще коли там було спокійно. В Таїланд прибув, коли там не було випадків інфікування (це вже в останній тиждень, наскільки я чув, там з’явилися перші хворі). Часто так буває, що ми оцінюємо масштаби того, що відбувається, вже пізніше. Вдячний долі, що вийшло саме так.

Я цю бесіду буду слати своїм друзям в Ухань. Я стежу за їхньою долею, був дуже зворушений, як і всі, коли дивився відео з порожнього міста, де жителі зі своїх квартир махають одне одному руками, закликають до мужності.

Місто Ухань – це побратим міста Києва. На березі річки Янцзи в Ухані є монумент із Києм, Щеком, Хоривом і сестрою їхньою – Либіддю. Мене там приймали тепло, я не лише віддав місцевим школярам свої знання, а й сам багато чого навчився. Тому хотів би сказати їм слова підтримки.

Ухань, видужуй! Хай все буде добре!
Sport Arena запустила блоги. Общайтесь, обсуждайте, спорьте.

Источник: Sportarena.com

Добавить комментарий
Новости Футбола
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?