Перша ліга. Підсумки півріччя. Нива

fcnyva.com
Sport Arena аналізує підсумки першого півріччя першої ліги сезону 2015/2016. Розпочинаємо наш огляд з низин до вершин – 16 місце, Нива (Тернопіль).

Після того, як на початку 2015 року ФК Нива перекупили у Автанділа Мдінарадзе таємничі кіпрські інвестори з львівським корінням, заговорили про масштабні зміни в команді в кращу сторону. А футбольні експерти в один голос почали давати Ниві серйозні аванси, приписуючи команду, якщо не до фаворитів першої ліги, то у число тих колектив, які можуть поборотися за п’ятірку кращих. Але чи все так однозначно? Розбирається Sport Arena.

Чого хотіли

Другу частину минулого чемпіонату нові господарі тернопільського клубу розглядали, як своєрідний плацдарм для вирішення серйозних задач у сезоні-2015/16. І все для того робилося – гроші, а з ними і якісний тренувальний процес, як повідомляли офіційні джерела клубу, мали закласти надійний фундамент під майбутніми перемоги Ниви.

Про задачі на сезон розповів директор ФК Нива Павло Білик: «Футбольний клуб Нива зареєстрований на кіпрську компанію «Мареказ Лімітед». Довіреною особою цієї компанії є гендиректор львівських Карпат та медіа-холдингу ЗІК Ігор Дедишин, який представляв інтереси нових власників. Між футбольним клубом та медіа-холдингом було укладено договір про співпрацю. ЗІК став титульним спонсором ФК Нива. Нові власники виділяли кошти на команду, а на новий сезон перед клубом поставили амбітні завдання».

Конкретного турнірного місця, на яке націлювали нові власники, директор клубу не озвучив, але в клубному середовищі всі заговорили про боротьбу за п’ятірку кращих команд першої ліги.

Що для цього робилося

Під поставлені завдання наприкінці минулого сезону було запрошено десант львівських тренерів на чолі з Романом Толочком, якому допомагали Любомир Вовчук та Богдан Стронціцький. Команді влітку забезпечили належні умови для проведення двох повноцінних зборів на теренах Тернопільської області. Це була, звичайно, не турецька Анталія, Крим і навіть не Закарпаття, куди Нива виїздила на навчально-тренувальний збір на початку 2015 року, але тим не менше, влітку і в області було достатньо умов для якісних тренувань та спарингів. Окрім того, керівництво забезпечило команді повноцінне відновлення після виснажливих тренувань у одному з кращих тернопільських фітнес-клубів.

Комплектація лягла повністю на плечі головного тренера Романа Толочка, котрий мав значний карт-бланш, тому міг запросити у межах розумного практично будь-якого гравця рівня першої ліги. Проблема була лише в тому, що футболісти до Ниви ставилися з обережністю, знаючи який негативний шлейф був у команді в попередні роки, коли гравцям зароблені гроші доводилося вибивати через різні футбольні і навколофутбольні інстанції.

У підсумку у Ниви відбулися такі зміни:

Приходили: трв.Плетеницький (ост.кл.: ФК Тернопіль Д2), в.Попович (Сталь Дз Д1), з.Бочкур (Зирка Д2), з.Мучак, з.Портянко (обидва – Гірник Соснівка А), з.Петрівський (ост.кл.: Нива Д2), з./п.Темерівський (Буковина Д3), п.Волошинович (ФК Тернопіль Д2), п./н.Бадло (Поділля-Агрон А), п.Жицький/Ворона (Ковель-Волинь А), п.Дурай (ост.кл.: Нива Д2), п.Захаревич (Черкаський Дніпро Д2), п.Рудницький (ост.кл.: Зірка Д2), п./н.Фаюк (Реал Фарма Д3)

Відходили: в.Мельниченко (Буковина Д3), в.Мусієнко (ФК Валетта Мальта Д1), з.Іллой-Айєт (Олімпік Д1), з./п.Темерівський (Буковина Д3), п.Сокуренко (Колос Ковалівка Д3), н.Грищенко (Десна Д2), н.Левчик (Скала U-19), з.Донець, з./п.Іашвілі, з./п.Керчу, з./п.Рижук, п.Красномовець, п.Мдінарадзе, п./н.Я.Волошин, п./н.Сворак, н.А.Волошин

Волошинович (ліворуч) у матчі проти своєї колишньої команди – ФК Тернопіль, фото fcnyva.com
Волошинович (ліворуч) у матчі проти своєї колишньої команди – ФК Тернопіль, фото fcnyva.com

Як виглядали

За місце у воротах конкурували два воротарі – досвідчений Микола Плетеницький та відносно молодий Єгор Попович. Сезон у рамці розпочав Попович, згодом, після невдалих матчів, його поперемінно змінював Плетеницький. Але, як і з тренером Романом Толочком, і з новим наставником Петром Бадлом, більше ігрового часу все таки відводилося молодому Поповичу. Хоча, по правді кажучи, особливо провальних поєдинків у воротарів Ниви не було. Лише в двох з 17-ти проведених матчів (домашній з ФК Суми та виїзний з МФК Миколаїв) пропускалися три і більше м’ячів. Тому особливих претензій до воротарської ланки команди в тренерів бути не може.

Чого не скажеш про інші лінії. У захисті, особливо на старті сезону, було багато провалів. Нестабільність Мучака і Портянка, невпевнена гра досвідчених Петрівського, Бочкура та Яневича, призводила до однієї за одною поразок. А особливо розчарував Тарас Дурай, який мав стали лідером команди (свого часу навіть пограв у Прем’єр-лізі), але його, м’яко кажучи, розібраний стан здивував багатьох. Тренери пробували Дурая на різних позиціях – як у захисті, так і в півзахисті, але він ніде не міг себе проявити, а в деяких випадках саме через його нелогічні дії команда, власне, і програвала. Тому не дивно, що в кінцівці першої половини сезону легенда тернопільської Ниви міцно окупував лавку запасних.

Центральній лінії Ниви – Озарків, Керчу, Жицький, Гудак, Волошинович, Захаревич і згаданий Дурай – могли б позаздрити тренери будь-якої команди першої ліги. Але дивне непорозуміння гравців, гра на себе, а не на команду, та якісь незрозумілі речі, які траплялися протягом тривалого періоду з цими футболістами, призводили до плачевних результатів. Команда не могла зачепитися за очки не те, що на виїзді, а й вдома. І це в ситуації, коли лідери команди мали б взяти гру на себе, адже власне від гравців півзахисту залежить результат.

Не випадково команда розпрощалася по ходу чемпіонату з Керчу, Захаревичем та Петрівським. Багато з досвідчених гравців замість того, щоб вносити стрункість у гру, розбалансовували її. Тим самим тренерам доводилося залучати до гри молодих Андрія Кухарука, який з часом став основним гравцем опорної зони середини поля та Віталія Бадла, що нерідко закривав фланг, як у півзахисті, так і в захисті.

А справжньою ахіллесовою п’ятою став напад Ниви. Беззубість єдиного форварда Андрія Фаюка вражала. Він не міг зачепитися за м’яча в багатьох поєдинках, а коли навіть партнери по команді доставляли йому м’яча, то Андрій не міг як слід ним розпорядитися. Що говорити, коли Фаюк дебютний гол у складі Ниви забив у останньому матчі у Сумах. Не від хорошого життя тренери посадили Фаюка на лавку запасних. Натомість у атаку перевели номінального захисника Івана Мучака. Тернопільський гренадер теж не особливо відзначався результативністю, але хоча б тримав у напрузі двох-трьох гравців лінії оборони суперника. Загалом, Мучак на пару з Фаюком на двох забили всього на два голи, що вдвічі менше, ніж атакувальний півзахисник Ростислав Волошинович. Останнього по праву можна назвати кращим гравець Ниви у літньо-осінній частині сезону.

Як пройшли турнірний шлях

Останнє місце і мізер набраних очок (10), говорить про багато. Першу частину чемпіонату для Ниви умовно можна поділити на три частини – провальна під керівництвом Романа Толочка, обмежено провальна з Петром Бадлом і обережно оптимістична кінцівка.

Дивно, але факт: під керівництвом Романа Толочка, здавалося, що футболісти або, відбувають номер, граючи кожен за себе, або «плавлять» тренера. Особливо серйозного ляпасу тернопільській публіці дала домашня розгромна поразка Ниви від ПФК Суми (0:4). А фіаско від найпринциповішого суперника – ФК Тернопіль – остаточно дало зрозуміти, що львівського тренера Тернопіль не потребує. І якби президент клубу Степан Рубай мав таке право, то раніше звільнив би Толочка, однак інвестори мовчали, і ситуація вже була неконтрольованою.

Петро Бадло почав ігрову і тренерську кар’єру якраз на рідній Тернопільщині, фото Андрія Кучерука
Петро Бадло почав ігрову і тренерську кар’єру якраз на рідній Тернопільщині, фото Андрія Кучерука

З приходом Петра Бадла команда стала дисциплінованою. Хоча результату так і не було. В цей час на поверхню вилізли ще й фінансові проблеми клубу. Львівські господарі Ниви припинили фінансові вливання, як наслідок стався невиїзд до Харкова на календарну гру проти тамтешнього Геліосу. За таких умов будь-хто опустив би руки, але Петро Бадло не зважав на це, продовжував працювати. Завдячуючи беззаперечному авторитету, адже Петро Климентійович чимало пограв на високому рівні, футболісти повірити тренерові. Так, перемог і далі не було, але навіть програні матчі з лідерами – кіровоградською Зіркою та криворізьким Гірником, показали, що Нива на правильному шляху. І коли, здавалося, тернопільська команда стояла на межі провалля – чотири набраних очка перед чотирма останніми матчами (плюс в умі тримаємо три очки, які можуть бути зняті з Ниви за «сумнівний» матч 2014 року з ФК Тернопіль) – сталося неймовірне. Робота таки принесла результат.

У матчах, в яких тернополянам нічого, як-то кажуть, не світило (на виїзді проти київської Оболоні-Бровар та комсомольського Гірника-Спорт), вони взяли і набрали чотири очки в двох поєдинках (саме стільки залікових пунктів вони здобули в 14 попередніх поєдинках). А в останніх матчах чемпіонату команда хоча й не виграла, але й не програла. Нічиї з Черкаським Дніпром та ПФК Суми, у яких Нива більше заслуговувала на перемогу, показали, що в команди є майбутнє.

Що вийшло в підсумку

16 місце не дає особливого оптимізму щодо подальшої долі Ниви. Від безпечної зони над дуетом безпосереднього вильоту команду відділяє цілих вісім очок. А зважаючи на те, що в чемпіонаті залишилося всього 12 матчів, від пониження в класі тернопільську команду може врятувати лише диво в плані зняття якось команди з чемпіонату або розширення ліги. Наразі, оптимізму Ниві додають лише її гра в останніх матчах та віра тренера в успішне майбутнє команди.

Чого чекати від Ниви

Відповідь на це питання завжди дати дуже не просто, адже живемо в таких реаліях, що сьогодні ти на коні, а завтра під ним. Нива в цьому плані одна з тих футбольних команд, яка є найбільш непередбачуваною. То гроші з’являються і відповідно є результат, то фінансів немає і команда ледь жевріє. Сьогодні ФК Нива фінансує за великим рахунком лише тернопільський бізнесмен Степан Рубай та допомагає виживати його хороший товариш Михайло Ратушняк (останній вирішив допомагати Ниві під час виборів, тому, чи буде він і далі фінансово підтримувати команду, поки не зрозуміло). А зважаючи на те, що досі не вирішено питання з власником тернопільського клубу, не відомо, чи далі Степан Рубай буде витягувати гроші з власної кишені, знаючи що ФК Нива де-юре – не його. Лише коли стане зрозумілою ситуація з власністю, а відповідно людьми, які забезпечуватимуть фінансовий тил, може говорити про якій перспективи команди на весні. Хоча ці перспективи, вже бачимо, що є. І можна бути впевненим, що Петро Бадло зробить можливе і не можливе, щоб витягнути Ниву з дна. Залишилося за малим – знайти гроші під тренерські ідеї…

Андрій Кучерук, Sport Arena

Цікаві факти:

 • Нива стала найменш забивною (10 голів) командою першої ліги. У матчах за її участі глядачі побачили 33 забитих м’ячі, що є наймізернішим показником дивізіону;
 • аж вісім разів Нива поступалася з мінімальним рахунком – ясна річ, наразі це найчастіший підсумок її матчів цього сезону;
 • з кінця літа і аж до початку листопада тривала безвиграшна серія Ниви. 9 матчів без перемог – найгірший показник нинішнього сезону. Вісім матчів поспіль з цієї серії було програно всуху;
 • на початку листопада Волошинович забив три м’ячі в двох поспіль виїзних матчах, що є найкращим гостьовим показником ліги;
 • всього 19,5% від можливих очок набрала Нива при Толочку – це найменша ефективність (у Бадла – 20%, найкращий результат по лізі – >60%).
Гірник-Спорт двічі оступився у матчах з Нивою. І не лише він, фото fcnyva.com
Гірник-Спорт двічі оступився у матчах з Нивою. І не лише він, фото fcnyva.com

Літньо-осінній хіт-парад:

 • Найкращий матч – виїзний з Гірником-Спорт (3:1, 07.11.2015, 16 тур). Бронзовий призер першої ліги відкрив рахунок у середині другого тайму, однак видатна гра Мучака і Волошиновича призвела до найбільш видовищного гостьового «камбеку». Попри те, що два м’ячі з трьох тернополяни забили з пенальті, в ігровому плані цей поєдинок їм також дуже вдався.
 • Найгірший матч – домашній з Сумами (0:4, 08.08.2015, 3 тур). Протримавшись майже весь перший тайм і пропустивши «в роздягальню», господарі абсолютно провалили ще й початок другої половини гри і її кінцівку. «Дурні» м’ячі на всі смаки, паніка при швидкісних контратаках сумчан і принизлива поразка – у підсумку.
 • Кубок. 1/32 фіналу (попередній раунд). Нафтовик-Укрнафта (Охтирка) – Нива (Тернопіль) – 3:1 (голи: Листопад, 15, Вечтомов, 30, Прокурор, 48 пен. – Петрівський, 76)

Нива: Попович, Петрівський, Гудак, Мучак, Бочкур, Захаревич (Кухарский, 55), Керчу, Кухарук (Портянко, 70), Озарків, Волошинович, Фаюк. Тренер: Роман Толочко.

Переходячи на особистості:

 • Лідер – Ігор Озарків. Провів на полі найбільше ігрового часу без замін і виявився одним із найстабільніших в сучасній Ниві.
 • Посилення – Ростислав Волошинович. Найкращий у команді за кількістю голів та системою «Гол+пас». Через травму не зміг стабільно показувати всі 100%, але наприкінці сезону сповна продемонстрував свій потенціал, ставши одним із головних творців листопадового дива.
 • Розчарування – Тарас Дурай. Повернення багаторічного капітана та головного «гвардійця» серед нині діючих гравців Ниви надихав, однак все вийшло не так однозначно.
 • Надія – Віталій Бадло. Несподівано розкрився не в нападі, а на фланзі оборони. Продемонстрував не лише універсалізм, а й спроможність далі прогресувати
 • Зірка – Петро Бадло. Повний кавалер казахстанських футбольних нагород і недавній учасник єврокубків погодився очолити команду попри відсутність тренерського досвіду й пропрацював на ентузіазмі. Цей молодий фахівець – явно людина з характером.
 • Очікування. Аби клуб вижив, а далі уже можна буде щось вигадувати й за щось боротися…
 • Зимовий антракт: Наразі плани не розголошувалися.
Кадровий потенціал ФК Нива Чемпіонат Кубок
Гравці Д.нар. Мч Хв Гол. ГП ЖК ЧК НП Мч Хв Гол. ГП ЖК ЧК НП
Воротарі
30 Попович Єгор 07.01.1992 12 1056 –16 0 0 0 0 1 90 –3 0 0 0 0
12 Плетеницький Микола 25.10.1985 6 474 –7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Захисники
22 Гудак Роман 16.06.1992 17 1255 0 1 3 0 0 1 90 0 1 0 0 0
27 Бочкур Роман 27.08.1987 16 1384 0 0 6 0 0 1 90 0 0 1 0 0
44 Мучак Іван 07.07.1991 14 1150 1 1 7 0 0 1 90 0 0 0 0 0
5 Яневич Віктор 16.01.1985 14 1136 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0
3 Петрівський Тарас 03.02.1984 13 1125 0 0 1 0 0 1 90 1 0 0 0 0
Напівзахисники
43 Озарків Ігор 21.01.1992 16 1430 0 1 3 1 0 1 90 0 0 0 0 0
4 Портянко Олександр 27.07.1988 14 1175 1 0 1 1 1 1 20 0 0 0 0 0
8 Волошинович Ростислав 23.05.1991 14 1138 4 2 2 0 0 1 90 0 0 0 0 0
77 Дурай Тарас 31.07.1984 13 841 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0
80 Жицький Данило 07.02.1980 13 690 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Кухарук Андрій 13.12.1995 12 796 1 0 3 0 0 1 70 0 0 0 0 0
17 Бадло Віталій 30.06.1994 12 749 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0
28 Кухарський Роман 05.03.1995 12 517 0 0 3 0 0 1 35 0 0 1 0 0
10 Захаревич Ярослав 24.09.1989 10 755 2 0 0 0 0 1 55 0 0 0 0 0
9 Керчу Олег 06.07.1984 4 278 0 0 2 0 0 1 42 0 0 1 1 0
7 Кохман Ігор 18.06.1997 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
70 Рудницький Іван 05.07.1991 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Нападники
11 Фаюк Андрій 30.09.1993 16 786 1 0 3 1 0 1 90 0 0 1 0 0
Тренери
Толочко Роман Любомирович (1-7), Бадло Петро Климентійович (з 8-го туру)
Де тільки не встиг пограти Мучак – навіть у нападі, фото fcnyva.com
Де тільки не встиг пограти Мучак – навіть у нападі, фото fcnyva.com

 

Загальна статистика по команді Нива

Всього ігор 17
Всього забито 10
Забито вдома 3 (30%)
Забито в гостях 7 (70%)
Всього пропущено 23
Пропущено вдома 10 (43,48%)
Пропущено в гостях 13 (56,52%)
Забито в середньому за гру 0,59
Пропущено в середньому за гру 1,35
Набрано очок вдома 5/27 (18,52 %)
Набрано очок в гостях 5/24 (20,83 %)
Найкрупніша перемога 3:1 — Гірник-Спорт (Комсомольськ)
Найкрупніша поразка 0:4 — ПФК Суми
Ігор без пропущених голів 2 (11,76%)
Ігор без забитих голів 11 (64,71%)
Вольових перемог 1
Вольових нічиїх 1
Безвольних поразок 0
Безвольних нічиїх 2
Крупних перемог 0
Крупних поразок 2
Автоголів (забито/пропущено) 0/1
Попереджень (в середньому) 42 (2,47)
Вилучень (в сер.) — Прямих/2ЖК 3 (0,18) — 0/3
Гравців виступало (легіон.) 19 (0 — 0%)
Відвідуваність (всього/середня) 25950/1526

 

Статистика по таймах команди Нива
1-й тайм Показник 2-й тайм
2 (20%) Всього забито 8 (80%)
1 (50%) Забито вдома 2 (25%)
1 (50%) Забито в гостях 6 (75%)
10 (43,48%) Всього пропущено 13 (56,52%)
5 (50%) Пропущено вдома 5 (38,46%)
5 (50%) Пропущено в гостях 8 (61,54%)
0 (0%) Виграшів 4 (22,22%)
10 (55,56%) Нічиїх 8 (44,44%)
8 (44,44%) Поразок 6 (33,33%)
10 (18,52%) Очок 20 (37,04%)
0 (0%) Виграшів вдома 1 (11,11%)
5 (55,56%) Нічиїх дома 5 (55,56%)
4 (44,44%) Поразок дома 3 (33,33%)
5 (18,52%) Очок дома 8 (29,63%)
0 (0%) Виграшів в гостях 3 (33,33%)
5 (55,56%) Нічиїх в гостях 3 (33,33%)
4 (44,44%) Поразок в гостях 3 (33,33%)
5 (18,52%) Очок в гостях 12 (44,44%)
1 Максимально забито 3
2 Максимально пропущено 3

 

Довідка оглядача Sport Arena

Нива (Тернопіль) основана в 1978 году.

В радянські часи клуб виступав у другій лізі, в чемпіонатах України починав у вищій. 10 сезонів провів на цьому рівні (найкращий результат – 7 місце в 1994 і 1998 роках), ще десять – в Групі А другої ліги (найкращий результат – перше місце в 2009 році, а в 2008 і 2013 роках команда ставала в Групі А другою).

В першій лізі – 5-й сезон.

Найкраще досягнення – 10 місце (2014).

Сезон 2015/2016

16 місце И В Н П М’ячі О
Лето-осень-15 18 2 4 12 10:23 10
Вдома 9 1 2 6 3:10 5
Виїзд 9 1 2 6 7:13 5

 

Статистика команди в поточному чемпіонаті:

 • Тренери: 2 (Роман Толочко – до 08.09.2015; потім – Петро Бадло)
 • Гравці: 19 (з 20, що побували в заявці). • Середній вік – 25.3 років (10 місце в лізі)
 • Бомбардири: 6 (4 голи – Волошинович; 2 голи – Захаревич; 1 гол – Кухарук, Мучак (пен.), Портянко (пен.), Фаюк)
 • Воротарі: 2 (Попович – 16 пропущених м’ячів в 12 матчах, Плетеницький – 7 пропущених м’ячів в 6 матчах)
 • Хет-трики: 0. • Дублі: 2 (Захаревич – Десні за 36 хвилин, Волошинович – Оболоні-Бровар за 84 хвилини)

Середня відвідуваність: • загальна – 25950/1526 (7 місце в лізі), • вдома – 11000/1222 (9 місце в лізі), • на виїзді – 14950/1869 (3 місце в лізі).

Стадіон:

 • Міський (Тернопіль) – місткість становить 15 150 глядачів

Пенальті:

 • Вони били: 4, 3 реалізували, 75% реалізації (забили: Захаревич – Десні, Портянко та Мучак – Гірнику-Спорту; не забив: Портянко – Черкаському Дніпру, мимо)
 • Їм били: 2, 2 реалізували, 100% реалізації (Атласюк з ФК Тернопіль та Сікорський з МФК Миколаїв)

Попередження: 42

Вилучення: 3

Середній коефіцієнт чесної гри: 7,3432 (13 місце в лізі)

Статистика: Артур Валерко, Sport ArenaУ вас есть модный мессенджер Телеграм? ДА / Нет.

Сохранить
Добавить комментарий
Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?