Півроку – нівроку. Чим жила друга ліга

фото, fcbukovyna.com
Sport Arena виділяє найголовніші тренди першого півріччя сезону-2015/16 другої ліги чемпіонату України.

Чому друга ліга – найбільш цілісний турнір вітчизняного футболу, ми уже пояснювали. Спинятися додатково на питанні самобутності найнижчого дивізіону професіонального чемпіонату нема сенсу. Тому пояснимо, з чим друга ліга входила у міжсезоння й чому може бути цілком задоволена другим півріччям 2015 року.

Всі соки з українського футболу

У той час, як гранди чергували провальні виступи на євро-арені з обнадійливими, усі погляди були спрямованими винятково на них. Мільйонники футболу, «вітрина» України, надії та перспективи – за всім цим забувався, власне вітчизняний чемпіонат. Увесь. Зі всіма своїми відгалуженнями та «апендиксами». І якщо ще років 15 тому у нас було три групи другої ліги з 15-17 учасниками в кожній, то минулого сезону там лишилося 10 учасників, з яких один – резервний склад, рудиментал часів до турнірів U-21 і U-19, а ще кілька – бідні, животіючи провінційні клуби. Все було настільки погано, що всерйоз стояло питання про те, що «залишки» другої ліги варто приєднати до першої і не морочити собі голову із таким «не вартим розмови» питанням.

На щастя, знайшлися люди з розумним, державницьким поглядом, які поборолися за другу лігу й не поставили на ній крапку ще тривожного літа 2014 року. Друга ліга вистояла навіть попри те, що кілька років поспіль віддавала на підвищення свої найкращі сили, не отримуючи достойних вилітаючих. Тож коли Шахтар-3 знявся з турніру, розформувавшись «за непотрібністю», а Оболонь-Бровар та Черкаський Дніпро заслужено попрямували у першу лігу, турнір не просто зберігся, а ще й наростив кількість учасників.

Звичайно, тут треба визнати, що на аматорському рівні є десятки колективів, які і за фінансуванням, і за кадровим потенціалом могли б грати навіть не в другій – у першій лізі. Але до цього часу були обставини, які заважали їхньому переходу на більш високий рівень. Хтось остерігався більш високого рівня й волів лишатися «першим хлопцем на селі», комусь не до душі були всеукраїнські роз’їзди, у когось спонсор остерігався загальнодержавного розголосу й давав кошти саме на local team. Були й ті, кому непідйомними (необґрунтовано великими) здавалися витрати на атестацію та участь у турнірі серед професіоналів.

На щастя, спільними зусиллями вдалося знайти необхідний компроміс між вартістю та масовістю змагань. З одного боку, друга ліга старалася не хапати перших-ліпших кандидатів, щоб не мати проблем по ходу сезону. З іншого – керівні органи вітчизняного футболу зробили довгоочікувані кроки назустріч клубам. ФФУ відгукнулася на прохання ПФЛ і зняла з клубів оплату роботи арбітрів. У свою чергу, новообраний президент ПФЛ виконав обіцянку – відколи організація переїхала в Будинок футболу й зняла потребу оплачувати офіс у центрі Києва, стало можливим суттєво зменшити заявочний внесок.

У наші складні часи внесок не лише не збільшився, а ще й зменшився більш як наполовину. Якщо у першій лізі було 348 031 грн, то стало біля 140 тисяч; якщо у другій було 177 396 грн, то стало всього близько 70-ти. Що й говорити, це справжній подарунок для топ-менеджерів клубів. І лишається сподіватися, що зекономлені кошти підуть на капітальний розвиток – юнацький футбол, інфраструктуру, роботу з уболівальниками, маркетинг.

Без одного гранда, зате з кількома претендентами

Останні роки забрали у другої ліги дуже міцних учасників – дніпродзержинску Сталь, Гірник та Гірник-Спорт, ФК Тернопіль, Оболонь-Бровар, Черкаський Дніпро. Натомість, у зворотному напрямку з першої ліги йти не поспішали – минулого року взагалі команд, які б опускалися, не було. Цього разу одна лише Буковина зголосилася, хоч і не без нервів, вийти на старт у другій лізі після вильоту з першої.

Зважаючи на те, що чернівецька команда обнулила й набирала заново свій склад, грандом на новому рівні вона не виглядала. Так само Кремінь після бронзових медалей минулого сезону несподівано пішов на спад, хоча за складом мав би бути у першій п’ятірці. Тож довелося обертати погляд на новачків, і деякі з них не залишали сумнівів у небезпідставності своїх турнірних амбіцій. Мова, передовсім, про Колос та Інгулець – вінценосні аматорські клуби мають добротне фінансування, зіграний склад, хорошу інфраструктурну базу. У тому, що саме ці команди з перших же турів почали претендувати на лідерство, немає нічого дивного.

Приємно вразив Верес, котрий в останню мить увійшов у коло учасників другої ліги, зібрав склад за кілька тижнів до старту й ще по ходу сезону вносив нові штрихи, дозаявлюючи новачків. Звісно, стабільності колективу бракувало, та й при тих гравцях, яких вдалося заявити, можна було б розраховувати й на ліпший виступ, але у підсумку вони посіли навіть вище місце, ніж їм прогнозували на початку і навіть в розпал сезону.

фото, erve.ua
фото, erve.ua

Визріла й вийшла на свій пік Скала – команда-експеримент, яка поставила собі за мету дорости до першої ліги наявними молодими кадрами, не помилилася з тренером. Малик зумів згуртувати колектив, при ньому безсумнівного прогресу досягли Рябушко, Скакун і навіть старожил Пришнівський. На час, коли стрияни набрали хід, навіть відхід провідного бомбардира Цюцюри в оренду не став для них фатальним.

Про першолігові амбіції також заявляв столичний Арсенал, проте у друголіговий сезон амбітний клуб увійшов неготовим і прогнозовано стартував значно гірше за тих же ковалівців чи петрівців. Попри стабілізацію результатів при Червенкові, «каноніри» все ще далекі від мети. Якщо взимку не буде дуже суттєвого посилення складу, навіть при невеликому відставанні до першої п’ятірки дістатися буде дуже тяжко.

Вималювався «середній клас»

В останні роки друга ліга все більше розділялася на «клуби за інтересами» – для аутсайдерів єдиною амбіцією лишалося дограти сезон, відібравши попутно трохи очок у фаворитів, а група лідерів розігрувала медалі та путівки в перший дивізіон. Утім, тепер є цілий прошарок команд, котрі роблять різницю в лізі, не маючи завдань пошвидше залишити другу лігу.

Говоримо передовсім про кількох учасників – Реал Фарма, який нарешті офіційно оформив переїзд в Одесу; горностаївський Мир, який грає заради гри, але не є статистом; херсонський Кристал, який за спортивними показниками міг би ставити завдання, але, не маючи для цього матеріальних ресурсів, просто лишається важким і незручним суперником, здатним відібрати очки у фаворитів.

Реал Фарма, real-farma.com.ua
Реал Фарма, real-farma.com.ua

Ось такий ось «середній клас» — це опора турніру. Хай перелічені клуби не ставлять собі за мету завоювати медалі чи вийти в першу лігу, але вони цементують свій дивізіон. Колись такими ж були Гірник, Гірник-Спорт, ФК Полтава, Олімпік – і бачите, куди вони доросли.

Важливу роль відіграють і аутсайдери. По-перше, вони цього року досить достойні – хай і не можуть бути стабільними (передовсім, через скромний фінансовий стан і мало варіативний склад), навряд чи хтось може сказати, що з ними так уже й легко. Звісно, грає свою роль відсутність вильоту з другої ліги. Проте, справедливості заради, відзначимо, що в такому випадку відсутність спортивного обміну командами між ПФЛ та ААФУ впливає і на лідерів аматорського футболу.

Нарешті, варто відзначити зростання якості кадрового потенціалу другої ліги. Тут справді пішли позитивні зсуви. Шутов і Дністрян могли б зараз грати з дніпродзержинською Сталлю в Прем’єр-лізі, у командах-середняках є такі гравці, як Ширяєв, Цой, Тимченко. Лідери взагалі дуже яскраві – недарма скаути із найвищих дивізіонів переглядають зараз другу лігу активніше, ніж будь-коли раніше. Загалом, турнір дуже подобається.

А якщо хоча б на 70% збудеться те, що вимальовується на початку атестації, наші нижчі ліги переживуть повне перезавантаження, і ми, нарешті, отримаємо здорову й повноцінну піраміду з 16 командами в УПЛ, 18 – у першій та біля 20-ти – у другій лігах. До цього треба прагнути, до цього варто приходити.

Якою буде ліга навесні?

Наразі безпосередньої загрози існуванню клубів другої ліги нібито нема. Пройдені місцеві вибори, котрі могли принести негативні новини, однак, судячи з наявної інформації, не похитнули підтримку окремих друголігових колективів. Звісно, у цей складний час ніхто розкошувати не зможе. Однак стабільність, омріяна й бажана, є, а деякі клуби можуть дозволити собі думати й про масштабне, про розвиток.

Неважко спрогнозувати, що особливо гарячою зима буде для тих, хто ставить серйозні завдання. Причому, один хіба Колос може дозволити собі точкові зміни – дуже вже зіграний його склад, до того ж, він має нерозкриті поки що внутрішні ресурси. Можливо, ще Скала обійдеться мінімумом, хоча для того, щоб не просто боротися за медалі, а й справді здійснити підвищення у класі, команді доведеться запросити 3-5 дійсно досвідчених футболістів. А ось Буковина, Інгулець, Верес, Кремінь, столичний Арсенал точно вимушені будуть вдаватися до суттєвих змін.

Тож можемо спрогнозувати дуже інтригуючу зимову перерву – із захоплюючими традиційними турнірами, із новими іменами (у тому числі – є вже й така інформація – досить гучними). І той короткий весняний відрізок, який визначатиме долю кандидатів на підвищення в класі, має стати справжньою окрасою сезону, а не, за великим рахунком, відбувальщиною, як це іноді траплялося у минулі сезони.

Головне ж – друга ліга довела свою життєздатність та стійкість. І якщо буде сприятливий економічно-політичний клімат, саме з цього дивізіону може розпочатися правдиве відродження вітчизняного футболу. 

Артур Валерко, Sport ArenaУчаствуй в Турнире прогнозистов чемпионата мира и выигрывай PlayStation 4.

Теги:
Сохранить
Добавить комментарий
Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?