Sportarena

«Транслювати матч на мобільний? Та запросто!»: цікавий кейс уболівальників Ниви В

Історія вінницьких вболівальників, які зробили справжнє аматорське клубне телебачення й проводять трансляції в YouTube із післяматчевими студіями та коментарем.

Як вінницькі вболівальники зробили справжнє аматорське клубне ТВ

Інколи за самоїдством ми не помічаємо хорошого: наприклад, того, що на даний момент (поки що?) можна за бажання побачити практично кожен матч чемпіонату України в усіх лігах. Favbet Ліга в повному обсязі транслюється на телебаченні. Нижчі ліги починали з прямих трансляцій на місцевому ТБ, певний час побували на центральних каналах, а потім настільки освоїли YouTube, що нині обов’язковість прямих трансляцій закріплена в регламенті ПФЛ. Навіть аматорські змагання вже ставлять за неодмінну вимогу відео-зйомку, пізніше (хай і не завжди вчасно) виставляючи всі наявні записи.

Але одна справа – коли для клубу не проблема заплатити 15-30 тисяч за належну зйомку однієї гри, а зовсім інша – коли самі вболівальники вмикають режим «ентузіазм» і на ньому самому роблять прямі трансляції, намагаючись розвиватися – як у плані техніки, так і в плані майстерності коментаря. Різне довелося вислухати «аматорам камери та мікрофону», але дивись же ти: їхні трансляції збирають побільше переглядів, аніж глядачів на стадіоні!

Про досвід трансляції на мобільний, фактор подовжувача розеток і запрошення на вінницький стадіон Зеленського нам розповів Віталій Шкурак – лідер вболівальницької спільноти «Зелено-біла сім’я», один із організаторів та за сумісництвом – коментатор трансляцій матчів вінницької «Ниви» на «громадських засадах».

А для «заспіву» – фото:

«Трансляції роблять школяр, військовослужбовець, працівник HoReCa – й усі вони вболівальники»

– Віталію, пам’ятаю, як ви давали в соцмережах клич: підписатися на YouTube-акаунт, щоб набрати 1000 глядачів і мати змогу робити якийсь специфічний вид стріму. Що порадувало: дуже швидко необхідне число набралося, а невдовзі подвоїлося. Ось так, разом, і робите трансляції?

– Все більше на ентузіазмі спільна справа робиться, як допомога від простих вболівальників, яким небайдужий рідний клуб. Про себе багато говорити не буду – я такий же вболівальник. Як і ті люди, з якими разом ми й робимо ці трансляції. Це Артем Яковець (як режисер і двигун трансляцій), Володимир Острожнюк (як оператор), Роман Буга (на мобільний інтернет допомагав фінансово). Ось ці хлопці більше всього варті уваги!

Артем – великий ентузіаст, це молодий прихильник «Ниви», на якому технічна частина тримається, вся організація та режисура. Володимир Острожнюк – військовослужбовець, нещодавно повернувся з сходу на території ООС, респект  і повага, продовжує службу, у вільний час, як і всі ми живе футболом й «Нивою» зокрема. Він себе краще і впевненіше почуває за камерою:)

Читайте також: «Якби я не заробляв музикою, мабуть, грав би далі у футбол»: крутий вчинок колишнього футболіста

Це ті, хто безпосередньо бере участь в трансляції, майже регулярно, а скільки ще є небайдужих людей, вболівальників, які завжди готові прийняти на допомогу, тому їх теж я б відніс до нашої команди, але більш в заочній формі:)

– Говоримо з вами як із натхненником і одним із «облич» цих трансляцій. Яка ваша особиста історія в футболі? Коли почали ходити на стадіон і чому стали вболівати саме за вінницьку «Ниву»?

«У вільний від футболу час» працюю адміністратором в готелі, одружений, маю двох дітей, сина і доньку. Мій батько Анатолій Іванович (я його називаю «суперфаном зі стажем») привів мене на півфінал Кубку України навесні 1996 року. «Нива» грала з «Шахтарем» (0:0; по пенальті 3:0), і після такого драматичного і по-справжньому кубкового матчу байдужим залишитися було просто неможливо!

З тих пір я «захворів» футболом і Нивою зокрема. Та атмосфера дала поштовх, щоб і грати також, а не тільки вболівати, навіть трішки походив на тренування в місцеву школу, під керівництвом покійного Сєрьогіна, в кінці 90-их. Навіть пригадую, що з нами тренувався та виділявся один хлопчина, а саме Валерій Федорчук, якій потім перейшов до структури «Карпат». На жаль, у Вінниці мало хто з талановитих гравців затримувався, через умови м’яко кажучи не дуже…

Займався я не довго, але вистачило, щоб потім час від часу з друзями, в дворі і не тільки, відчувати впевненість на полі. Здоров’я і характер не дозволили продовжити займатися футболом більш серйозно, хоча хто його знає, як би склалося, але доля пішла в цьому напрямку, тому її не буду кривдити:)

«Чи не стоїть клуб осторонь? Дає 400 грн. на оренду камери»

– Тепер – до конкретно нашої теми. Як з’явилася ідея робити трансляції матчів «Ниви» і чому саме ви в підсумку за це взялися?

– Ідея проста: щоб тисячі вболівальників Ниви, які не мають можливості бути на стадіоні, дивилися в прямому ефірі матчі улюбленої команди. Плюс ми знали настрої вболівальників, бо ми самі є ними і разом проводимо час, як на стадіоні так і поза ним. Тому, маючи бажання і мінімальні можливості, спочатку Володимир Острожнюк за свій кошт придбав штатив до камери й смартфона, і хто мав час, той і знімав.

Попередньо прийняли рішення створити канал вболівальників вінницької «Ниви» в YouTube (27.04.18), щоб мати платформу. З Артемом Яковцем нас познайомив Василь Васильович Вовк, який на той час був почесним президентом «Ниви», з тих пір Артем додав нових барв в трансляції, бо він краще за нас з Вовою володів тонкощами організації трансляції і роботи режисури, знав, як їх вдосконалити.

– Чи допомагав із цим клуб? Яка, загалом, його участь у трансляціях?

– Клуб не заважає, але звичайно, в цілому, водночас він і осторонь. Вдячні, що виділяється 400 грн. на оренду камери, але для повноцінної трансляції, самих зусиль вболівальників на постійній основі не достатньо. Ми не на зарплаті, в кожного є основна робота, навчання і не завжди є можливість бути присутнім на грі, що вже говорити про забезпечення трансляції, а ми прагнемо до якісної.

Читайте також: Херсонський «дальнобій», супер-брати з Липової Долини, дев’ятка Вереса – збірна півріччя Другої ліги

– Як збирали техніку? Що за чим купували?

– Артем на це питання краще б відповів. Він консультувався і сам краще за нас всіх знав, що потрібно і що з чим з’єднувати, щоб з мінімальним хоча б забезпеченням зробити більш менш якісну картинку. Коли почали з камери знімати, то скинулись вболівальниками на карту захоплення, бо без неї з камери транслювати б не вийшло ніяк інакше. Артем приніс свій ноутбук, мікрофон. Він же знайшов людину з камерою, щоб орендувати на час матчу. Я шнури, розетки і інтернет в смартфоні приношу:). А до цього Вова Острожнюк знімав на свій телефон, а я – на свій, який спеціально придбав (батько допоміг також фінансово) з такими функціями, щоб можна було робити якісні стріми. На початку все було дуже скромно і мінімальними можливостями.

«Треба на наш вінницький стадіон запросити Зеленського»

– Як вирішуєте проблему з інтернетом? Взагалі, наші арени (маю на увазі не тільки Вінницю) готові до того, щоб їх знімали?

Це велика проблема, як не дивно звучить у ХХІ сторіччі. Благо, є мобільний інтернет: поповнюємо рахунок, і через телефон роздаємо wi-fi. Я підключаю тариф, де є достатньо багато ГБ інтернету, щоб було на всякий випадок, бо, буває, знімали матчі Ниви-2, нещодавно створеної, раніше також намагалися і товариські матчі показувати…

Зв’язок буває вразливий і під час трансляції, щось перешкоджає і картинка, зрозуміло, зависає… Провідного інтернету на стадіоні в Вінниці немає, проводити стадіон не хоче (або він і проведений, але за нього немає кому оплачувати). Одним словом, коли піднімається питання інтернету, чомусь воно зависає в повітрі і на цьому все… Але це питання в наступному році будемо піднімати і вирішувати, враховуючи, що трансляції в Другій лізі є обов’язковими, а не, як раніше, за бажанням…

Стадіони не готові! Взагалі, це болюча тема. Напевно, треба Зеленського на нього запросити, «там є на що подивитися»:)

– Форс-мажори під час трансляцій траплялися?

– Добре було б мати все своє і не залежати від когось, чи від чогось… Наприклад, бували проблеми доступу до електрики, бо коли вже є ноутбук, камера та інші технічні засоби, треба постійний доступ, а були випадки, що потрібно було відновлювати трансляцію, все налаштовувати по-новому, бо ноутбук розрядився через те що приміщення, де є розетка, відкрили запізно і трансляція була на межі зриву…

Після цього я з дому беру «переноску» (5+ метрів – вболівальник подарував фільтр на 6 розеток). Знайшли розетку, щоб не залежати, чи відкриють вчасно чи ні, маємо своє:) Я ще звик завчасно, за дві-три години до початку матчу, бути на стадіоні, а коли починали з камерою – то, щоб все добре налаштувати, ще раніше приходили на стадіон. Ми працюємо в таких польових умовах, що немає чому дивуватися, що з Вінниці частенько є проблеми з трансляцією. Але ми бодай щось робимо, а в праці, з часом, все налагодиться, якщо, звичайно, буде стабільне забезпечення.

Ми позиціонуємо себе як неофіційний ютуб-канал, вболівальницький, бо розуміємо, що під офіційністю має бути відповідна якість і забезпечення трансляції на високому рівні, а ми аматори, і на практиці, методом проб і помилок, відшліфовуємо майстерність. З нас усіх телевізійний досвід, в невеликій мірі, можливо, є тільки в Артема. Я і Вова далекі від телевізійного простору, але отримуємо кайф, коли даємо можливість іншим вболівальникам спостерігати і в прямому ефірі дізнаватися про «Ниву».

«Щоб хтось пішов під час нашого флеш-інтерв’ю – такого не пригадаю»

– Ви робите включення не лише під час матчу, у вас студії й після гри. Як центральні телеканали вже?

Це ініціатива Артема була. Я інколи роблю стрім-включення до або після матчу, це більше особисті, так би мовити, включення, для різноманіття. Як-от невеличкі неформальні флеш-інтерв’ю на нашому каналі з гравцями «Ниви» ще на початку створення каналу, всілякі інформативні відео-ролики – з вболівальниками, з життя команди, тренування і т.п. Зараз часу не так багато, тому їх поменшало, та й вирішили зменшити для команди публічність. Щодо самих студій, то все ще в процесі, не завжди вдається їх провести, як того б хотілося і планувалося,  можна сказати, це пілотний етап:)

– Чи є порозуміння з гравцями й тренерами, футболістами, адміністрацією клубу? Чули від них колись «ні» або «навіщо це»?

Головне, що нас надихає, точніше, одне з головних факторів, то це те, що нам не заважають ні керівництво, ні, тим більше, гравці і тренери з адміністрацією. Звичайно, ми завжди тримаємо контакти з ними і погоджуємо, якщо є якась ініціатива чи ідея зробити щось цікаве. В цілому, нам ідуть на зустріч і ми розуміємо, коли відмовляють, хоча останнім часом таких моментів небагато, бо в нас самих обмаль часу займатися цією кухнею… Клуб футбольний – це такий організм, де треба жити щодня, або хоча б через день:)

– Взаємини з іншими клубами. Бувало, що вас звинувачували, скажімо так, у необ’єктивності й наскільки ви прислухуєтеся до цього?

Ні, ми намагаємося бути толерантними, об’єктивними і нейтральними. Тому проблем з іншими клубами немає, навпаки намагаємось обмінюватися досвідом по мірі можливості. Особливо коли потрібно коментувати матч, так ми універсали!:))

Читайте також: «Ми готові дійти до Лозанни»: «Поділля» оскаржує в КДК участь дозаявленого гравця своїх суперників

– Тренери/гравці інших команд – які з ними взаємини? Бувало, що хтось ішов з ефіру?

– Важко згадати, можливо, мене не було, коли хтось йшов з ефіру. При мені такого не було. А так є достатньо гравців і тренерів, які мають відношення до «Ниви», в свій час, до Вінниці, грали, жили тут, тому дружні і приємні. Футбол має властивість вирівнювати статус людей, особливо гравців і тренерів і вболівальників, це безперервний контакт, який має місце поза камерою.

«Як не парадоксально, коли фани зірвали футболки з деяких гравців, «Нива» піднялася з останнього місця»

– Як сприймаєте критику? Зокрема, щодо якості картинки, глюків під час ефіру? Чи хоч хтось із тих, хто критикував, допомагав?

Я виробив імунітет до критиканства, а ось конструктивна критика навпаки, мотивує, надихає. Це свідчить, що людям небайдуже, звідси ми прагнемо розвиватися й вдосконалюватися. Свідченням цього перехід з зйомки зі смартфона на камеру, і це враховуючи наші умови і ресурси! Тому більшість з розумінням відноситься і реагує нормально, таких більше. Тим більше, якість картинки буває, об’єктивно, не від нас залежить. В більшості віддані справжні вболівальники бачать картинку, вона не жахлива, дивитися можна, ок, їм її з головою вистачає, але ми не стоїмо на місці. Звичайно, не так швидко, як того хотілося б, але рухаємося…

– Чому в «Ниви» такі вболівальники: ось ви робите трансляції, дівчина з ультрас – фото, брат ветерана «Ниви» – нарізки відео. Звідки така концентрація ентузіастів на один метр квадратний?

Бо «Нива» – це Ми! Повноцінний клуб без вболівальників не клуб: так, він є, має гроші, людину, одного вболівальника по суті, який вкладає свої ресурси, але він не повноцінний. У нас це родзинка і за рахунок цього ми тримаємося. Звичайно, складно, коли відсутня серйозно підтримка, якої б хотілося і по інфраструктурі перш за все, від тих, хто реально має на це можливість, але їм краще ще один торговий центр… Тому вболівальники беруть у свої руки, надіємось, тимчасово, а потім підтримуватимемо, бо всі розуміють – на постійній основі, професійно цим має займатися група менеджерів, які отримують зарплату, що є цивілізовано і логічно. На часі так, поки що так, ми цим не схожі на інших. #нивацеми

– Як оціните інциденти з фанатами, наприклад, коли зривали футболки з футболістів вашої ж команди?

Я – людина не конфліктна і динаміка ця для мене негативна, але, як це не парадоксально, ця «акція» пішла на користь. Вона дала зрозуміти, що така команда, як «Нива», на дні таблиці – це ганьба, і якщо гравці цього не розуміють, то не готові грати з її емблемою, в її кольорах. Думаю, зняття футболок – це вже була крайня міра, можливо, було попередження, гравцям… Не знаю, це моя суб’єктивна точка зору. Головне, що після було примирення всі зробили висновки, які пішли на користь команді, після чого команда залишила останнє місце. Це вже історія.

«Чому бізнесмени не інвестують в «Ниву»? Можливо, для них футбол, як для мене – кьорлінг»

– У вінницької «Ниви» є перспективи? Де, в ідеалі, бачите свою команду через рік, три, десять?

Є! Перспектива є в усіх команд, особливо – з історією, з вболівальниками, різного покоління, від діда до батька, від батька до сина… Все залежить від руху в напрямку інфраструктури, без неї, на жаль, перспектив немає, а це вже питання на рівні державного, міського, обласного напрямку і розвитку… Чи потрібен Україні сильний і конкурентоздатний чемпіонат від аматорів до вищої ланки!? Тому я відповів, що перспективи є, бо по натурі оптимізм і хочу вірити, що найближчим часом питання з інфраструктурою зрушиться з мертвої точки.

– Чимало вінницьких бізнесменів – у списках найбагатших у країні. Тут резиденції багатьох знаменитих компаній. Чому вони не в пулі спонсорів футбольного клубу?

Або їм не цікавий футбол, і він для них, як для мене, наприклад кьорлінг:), або не вистачає прозорого і логічного розуміння на державному рівні, міському, обласному… А саме, які матимуть можливості і права ці бізнесмени, вкладаючи свої кошти в футбольний клуб і при цьому розуміння в них буде, що розвиватимуться разом з клубом, як економічно, так і бізнесово… Бо просто давати кошти на клуб, без прибутку, це вчорашній день. Думаю, ці знамениті компанії і бізнесмени почали по-іншому дивитися на світ й футбол, рахуючи кожну копійку. Треба домовлятися і розмовляти, розпочати хоча б для початку…

– Троє різних керівників «Ниви» – Василь Вовк, Дмитро Рогозюк і Вадим Кудіяров. Як оціните їхню роботу на благо клубу?

Вони робили, роблять і, вірю, продовжать робити все від них залежне на благо клубу, щоб «Нива» не зникла. Думаю, при можливості сіли б за стіл переговорів з потужним спонсором, якщо такий знайдеться і захоче гуртом розвиватися.

Як Вовка, так і Кудіярова, оціню позитивно, враховуючи, що повноцінної підтримки так і не відбулося, а саме – об’єднати всіх заради однієї мети, побудови потужного клубу. Футбольний клуб – це складний організм, де багато людей, яким потрібно створити такі умови, щоб він працював як годинник, особливо якщо поставлені максимальні завдання, а фактично сил виконати їх недостатньо. Тому, напевно, й розчарувався ВВ. Вірно чи не вірно приймав він рішення – не мені судити, так як не був на його місці і хто знає, як би я приймав рішення. Повторюю, з тією базою, інфраструктурою складно було розраховувати на більше. Тому зараз обраний план Б, так би мовити, і ми вболівальники, віримо, що він нарешті принесе рух й розвиток.

Призначення Рогозюка сприйняв як несподіванку, але одразу промайнула думка, що «Ниву» не кинуть напризволяще! А в той період це було важливо, та й тепер також. На сьогодні, як-не-як, ми маємо можливість відвідувати стадіон, їздити на виїзди і підтримувати «Ниву». В іншому випадку, цього всього могло й не бути. Цінуємо, що маємо, в мене такий принцип, в сучасних умовах!

– Загалом, ваше враження від Другої ліги? «Пишний яр» чи «сумне провалля»?

Якщо чесно, то мені цікавіше спостерігати за такими класичними протистояннями, як дербі «Нив» – тернопільської та вінницької, «Подільське дербі», протистояння «Верес» — «Полісся», «Полісся» — «Нива», Вінниця — Житомир, Чернівці — Тернопіль і т.д. Ось що потрібно освітлювати й розвивати, тоді наш весь чемпіонат підніматиметься… Тому, суб’єктивно, це «Пишний яр» все ж таки. Хоча, думаю, на жаль, для переважної більшості, це буде «Сумне провалля»:(

Але хочу всіх містян запросити на стадіон. Думаю, багато хто, відчувши, що таке справжній «живий» футбол, змінить свою думку.

«Якось довелося одночасно знімати матч на мобільний і коментувати його»

– Для себе думали, наскільки довго вистачить ентузіазму в трансляціях?

– Думав і не раз… Складно й  некомфортно, бо звик жити тим, чим займаєшся і викладатися на повну, а буває, що не виходить в міру різних причин. Та й відсутність фінансової мотивації теж дається взнаки: ми ж розуміємо, що будь-яка праця має оплачуватися,  але й розуміємо, що нас ніхто не змушує. Є можливість і час – допомагаємо, немає – то ні. А так, щоб здоров’я не підводило, поруч були вірні вболівальники, які надихають найбільше (в тому ж тубі вже є майже 2000 людей).

Відповім так: ентузіазму вистачить до того часу, поки клуб сам повноцінно зможе транслювати матчі. Якщо можливо, буде договір з якимось інтернет-провайдером чи телеканалом. Ось тоді ми не будемо заважати, а будемо на повну вболівати, підтримуючи рідну команду, «Ниву», яка повноцінно почне жити, а не існувати. Ставлю себе на місце тих вболівальників, хто не може ходити на «Ниву» на стадіон, ось для них і черпаю сили і терпіння, але вони негумові…

– Ви економите клубу солідні кошти, адже трансляція вартує від 10-15 тис.грн. за матч, а її відсутність – це штрафи. Клуб це розуміє? Він вдячний? Були за цей час хоча б дипломи й респекти?

Ми безкоштовно відвідуємо матчі, щодо дипломів – то не було. Думаю, звичайно, є розуміння. В іншому випадку не було б в нас бажання щось робити і допомагати. Хоча ми не отримуємо за це жодної копійки. По-людські нам вдячні. Підтримують, коли постала потреба оренди камери, закрили це питання. І на цьому спасибі. Бо так би продовжували знімати на телефон:) Звичайно, для повноцінного забезпечення трансляції, хотілося б більшої уваги від клубу, бо наших сил і засобів на постійній основі на довго не вистачить.

– Ви за цей час встигли розсмакувати роботу коментатора?

– Відзначу, що цікавіше коментувати в тандемі, а особливо – коли опонентом є людина, яка підтримує іншу команду. Так ми коментували матч «Нива» – «Ужгород» з Віталієм Біровчаком (це був прес-аташе ФК «Ужгород», має значний досвід в коментуванні і телевізійний сфері), який приїхав зі своєю командою до Вінниці і запропонував разом коментувати. Було цікаво, незважаючи на те, що тоді нас трішки підвів інтернет, але запам’ятається точно надовго такий досвід.

Все ж таки, мене тягне на трибуни, на сектор нашої «Зелено-білої сім’ї з міста над Бугом», де можна активно вболівати, влаштувати перекличку з ультрас і взагалі так атмосферність зростає в рази. Надіємося, що культура вболівання зміниться і наші люди стануть менш скованими, а навпаки – стануть більш розкутими і активними в підтримці своєї команди.

– А як же «екстрим телевізійників»?

– Бувало! Такі вже у нас умови коментування! Якось доводилося бути в ролі оператора, знімаючи на  смартфон,  і водночас коментувати. Я прекрасно розумію, що треба робити щось одне, і коли кожен робить своє, до чого ми прагнемо, тоді відповідно і якість видно неозброєним оком. Але – чим багаті, тим раді. Тому запрошуємо вболівальників не лише критикувати, а й долучатися до нас!

вариант материала

Ставки на спорт от лучших букмекеров, регистрируйтесь и забирайте бонусы.

Источник: Sportarena.com

Рейтинг записи: 12345


Рейтинг букмекеров
#букмекерописаниебонусоценкасайт
1 Фаворит обзор 10 000₴ + 300 FS
5
РЕГИСТРАЦИЯ
2 Vbet обзор до 150 000₴ + 500 FS
4.7
РЕГИСТРАЦИЯ
Или аккаунт Sportarena