Карантин мало що змінить: на матчі чемпіонату України і раніше не ходили

...

Відвідуваність - все ще одна з найбільших проблем вітчизняного футболу.

Днепр-1 Мариуполь

Фото - facebook.com/sportclubdnipro1

Цього уїк-енду матчі Favbet Ліги пройдуть за порожніх трибун через карантин, пов’язаний з епідемією коронавірусу. Ситуація відверто погана, але не настільки, як в західній Європі, де футбольні чемпіонати взагалі призупинені до кращих часів.

Песимісти скажуть, що й нас чекає такий самий фінал через тиждень-два, але про це зараз не будемо. Натомість пропонуємо поговорити про порожні трибуни. Нажаль, в Україні це настільки звичне явище, що карантин особливо нічого не змінить, особливо для телекартинки.

Читайте також: Матчи УПЛ состоятся, несмотря на массовые переносы европейских чемпионатов

Всі цифри, які наведені нижче, взяті з офіційних джерел, тому ставитись до них потрібно обережно. Повно прикладів, коли на трибунах — кілька десятків чоловік, а в рапорті арбітра десь бралася тисяча-півтори.

Втім, навіть за цими цифрами видно, наскільки все погано — і в порівнянні з попередніми сезонами, і тим більше на фоні інших країн регіону.

***

Отже, в поточному сезоні в середньому на домашні матчі команд Favbet Ліги ходили так:

 • Динамо — 14,147
 • Шахтар — 6,682
 • Дніпро-1 — 4,687
 • Ворскла — 3,927
 • Десна — 3,920
 • Маріуполь — 3,912
 • Карпати — 3,544
 • Колос — 2,803
 • Зоря — 2,768
 • Львів — 2,264
 • Олександрія — 1,707
 • Олімпік — 1,193

Погано, правда? І це явно не кінець: цифри по відвідуваності говорять, що ми ще навіть не досягли дна. В порівнянні з попереднім сезоном-2018/19 матчі Динамо стали збирати на 1,000 глядачів менше, Шахтаря — на 800, Карпат — на 500, Зорі — на 1,000, Олександрії — на 400 і так далі.

Прийнято вважати, що глядачі краще ходять на команди, які виграють і показують хороший футбол, однак в Україні ця істина не працює, як можна побачити на прикладі Зорі й Шахтаря — двох найбільш видовищних клубів ліги.

Читайте також: Матч Миная и Динамо в полуфинале Кубка Украины могут перенести в Ужгород

Також неможливо пояснити жахливу відвідуваність поточного сезону економічними факторами. Звісно, до рівня доходів американців нам все ще далеко, проте 2019-й неможливо порівнювати з 2014-15 роками, коли на Донбасі йшла активна фаза війни, а гривня опускалась на нові глибини. Шахтар тоді переїхав аж до Львова, і навіть в далекій Галичині в воєнний час збирав на Арені Львів по 8 800 тисяч глядачів в сезоні-2014/15. Це на 2,000 більше, ніж сьогодні у ближчому за духом Харкові.

Фото — shakhtar.com

Якщо ж порівнювати нинішні цифри з «золотою ерою» УПЛ, то вони будуть виглядати просто смішно. В сезоні-2012/13 на 7 команд УПЛ в середньому приходило понад 10 000 глядачів — Шахтар, Динамо, Металіст, Дніпро, Карпати, Чорноморець і Зорю. Причому Гірники збирали в середньому понад 41 000 фанів, а Металіст — понад 31 000. Найменше тоді ходили на донецький Металург, проте й він збирав приблизно стільки, скільки сьогодні третя команда країни — Зоря.

***

Шансів радикально виправити становище за допомогою поповнення з Першої ліги теж немає — там також майже не ходять на футбол ніде, крім Харкова.

Металіст-1925 збирає по 5 700 тисяч глядачів — це більше, ніж всі команди еліти, крім Динамо з Шахтарем. При цьому йдуть харків’яни в таблиці лише 7-ми, і їх підвищення в класі лишається під великим питанням.

Читайте також: УЕФА отменил матчи Лиги чемпионов и Лиги Европы

Лідирує у Першій лізі Рух із Винників, на який ходить в середньому 2 800 тисяч уболівальників — це більше, ніж на штучно зліплений з уламків Вереса Львів, і менше, ніж на понівечені власним менеджментом Карпати.

Відчутно менше стали ходити на футбол у Луцьку після вильоту Волині з УПЛ — в цьому сезоні відвідуваність Авангарду не дотягує навіть до 2 000 чоловік. Ще менше в Оболоні-Бровар і Миная, а на Інгулець взагалі приходить в середньому по 700 глядачів.

Якщо ж зазирнути ще глибше, у Другу лігу, то тут понад 2,000 фанів на трибунах збирають лише хмельницьке Поділля, тернопільська Нива і Альянс з Липової Долини, матчі якого на сумському Авангарді в середньому дивляться 2 500 тисячі вболівальників. Так-так, вчорашні аматори цікавіші публіці, ніж три клуби УПЛ — Львів, Олександрія та Олімпік.

***

Ситуація з відвідуваністю в Україні різко контрастує з тим, що ми бачимо в цілому по східній Європі. Так, в Польщі Легія в чемпіонаті збирає в середньому понад 20 000 глядачів, Вісла — 16 000, Лех, Гурнік, Шленьськ і Лехія — понад 10 000.

Лише 5 з 16 клубів Екстракласи збирають в середньому менше 5,000 вболівальників на домашніх матчах. Найгірший результат — у Ракува з Ченстохови — 3 600. Це приблизно на рівні львівських Карпат.

У меншій Чехії картина інша — тут понад 10 000 глядачів збирають тільки Спарта і Славія — 14 700 і 11 400 відповідно. На Вікторію в Пльзені з населенням 172 000 людей ходить 8 800 тисяч фанів — це значно більше, ніж у півторамільйонному Харкові на свій Металіст-1925 та заїжджий Шахтар. Найгірший показник в Чехії у Пршибрама — 2 800. Знову ж таки, це вище, ніж у трьох клубів верхньої шестірки УПЛ — Колоса, Олександрії та Зорі.

Україну ж у плані відвідуваності стадіонів нагадують хіба Білорусь та Казахстан — в наших північних сусідів одразу 11 клубів не можуть зібрати на домашніх матчах і 2 000 глядачів, тоді як в Казахстані абсолютно всі команди відвідують від 2 000 до 7 000 вболівальників, в тому числі й Астану з її ареною на 30 000 місць.

***

Про чемпіонати західної Європи взагалі говорити не будемо — будь-яке порівняння з ними виглядатиме комічно. Зрештою, як і твердження про вихід з кризи українського футболу.

Звісно, якщо брати за основу слова одного всім відомого фахівця про те, що його команда «грає для президента клубу», тоді питань нема. В такому разі у всіх клубів Favbet Ліги , можливо, крім Карпат, все просто чудово. Однак цей шлях точно приведе нас всіх в глухий кут. Ну або вже привів, судячи з наведених цифр.

Читайте також: Борьба за второе место и рекорд по карточкам: итоги первого этапа Favbet Лиги

Повні стадіони — єдиний маркер, за яким можна відрізнити футбольну країну від нефутбольної. Шейхи можуть привезти до себе Рауля і Хаві, але коли бачиш порожні трибуни стадіонів на Близькому Сході, розумієш, що то все штучно. Натомість десь в Латинській Америці чи Африці може не бути ні критих арен, ні зірок на полі, проте атмосферу свята на матчі відчуваєш навіть через екран монітора.

Динамо - Заря
Фото: instagram.com/fc_dynamo_kyiv

В Україні, нажаль, такого вже давно немає. Трибуни стоять пусткою, і на них регулярно ходять хіба групи ультрас, яким цікаво не стільки подивитись футбол, скільки показати себе під час гри.

Що з цим робити — мабуть, головне питання сьогодення в українському футболі. Як-не-як, епідемія коронавірусу колись-таки закінчиться, а з нею і карантин. І коли це станеться, чемпіонат з футболу обов’язково повернеться, а з ним і на 3/4 порожні трибуни, дивлячись на які, язик не повертається назвати Україну футбольною державою.
Яркие интервью и видеорепортажи на SportArenaTV. Подписывайтесь, ставьте лайки, делитесь с друзьями.

Источник: Sportarena.com

Добавить комментарий
Читайте также
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?