УЗНАВАЙ ПРО СВОИХ

Колишній віце-президент УПЛ Ключковський: не хотіли доводити ситуацію з пулом до максимальної точки кипіння

...

Функціонер — про причини невдачі тендеру та авторитет УПЛ у питанні телепулу.

Колишній віце-президент УПЛ Ключковський: не хотіли доводити ситуацію з пулом до максимальної точки кипіння
Маркиян Ключковский, Football24.ua

Колишній вице-президент Прем’єр-ліги Маркіян Ключковський розповів, чому УПЛ не вдалося досягти успіху в питанні з єдиним телепулом.


— Телеправа об’єднати не вдалось. Щось загалом змінилось в УПЛ за час вашої роботи?

— Основна ціль, яку ми перед собою ставили, не реалізована — повноцінного телевізійного пулу немає. Але в Прем’єр-лізі стало критичнішим усвідомлення себе як організації, яка повинна робити бізнес у футболі, генерувати дохід для своїх учасників. Це складно і не все виходить, але, щонайменше, цей маховик нам вдалось запустити.

— Попереднім президентам УПЛ не вдалось сформувати єдиний пул. Чому ви вирішили, що саме вам вдасться?

— Головним чинником цього є Томас. Його розглядали як менеджера, який рівновіддалений від ключових учасників — в першу чергу від Динамо та Шахтаря — та який зміг побудувати діалог із керівництвом УАФ. Був ще й вдалий момент. Восьмирічний строк рішення федерації про передачу прав клубам підходив до кінця. Виходячи з цього, було сподівання, що вдасться знайти компроміс між клубами, і цей процес ми реалізуємо.

— П’ять клубів, не володіючи своїми телеправами, підписали контракт з «Плюсами» в обхід УПЛ. Чому справа не дійшла до суду, про який говорив Томас Ґрімм?

— В нас були дуже серйозні внутрішні дискусії. Ми дійшли висновку, що це був би ще один дуже великий, інтенсивний та довготривалий скандал, результат якого не був зрозумілий. Це був би юридичний спір проти кількох наших учасників. Таке не сприяло би здоровій атмосфері всередині ліги. Розуміючи, як в Україні можуть розвиватись події, очевидно була б якась інша ескалація. Ми дійшли висновку, що не хочемо цього. Доки турнір проходить, матчі відбуваються, їх показують по телебаченні, ми не хочемо доводити ситуацію до максимальної точки кипіння. Тому продовжили діалог.

Він тривав до останнього й, наскільки я розумію, триває й зараз. Кілька тижнів тому було рішення створити всередині УПЛ робочу групу з представників клубів, щоб відштовхуючись від того досвіду, який ми набули за останній рік, спробувати ще один раз та виробити прийнятний для всіх клубів фундамент. Не називаючи імен, скажу, що в цю групу входять й ті, кого можна назвати опонентом в ситуації, що склалась.

— Такими можна назвати Карпати. Клуб спочатку проголосував за пропозицію Футболів та єдиний пул, а потім свій голос відкликав й перебіг в інший табір, перетворивши ваші спроби на фарс.

— Такого поняття як «відкликати голос» не існує. Для мене ця ситуація була прикра, тому що Карпати — один з клубів, які максимально стараються вичавити кожну копійку. Вони менше покладаються на зовнішнього інвестора. Я їх розумію певною мірою. Їм запропонували контракт, який, наскільки я розумію, на цифрах більший, ніж те, на що вони могли розраховувати як учасник пулу. Але це неправильно довгостроково.

Заради справедливості мушу сказати, що після того рішення в нас доволі емоційні розмови були з керівництвом Карпат. Але після того це ніяк не позначилось на щоденній співпраці. Ми постійно спілкувались, брали участь в нарадах по всіх робочих питаннях, був діалог.

— Ви не думаєте, що ця ситуація з Карпатами створює прецедент вседозволеності?

— Так, створює. Але, напевно, не в найяскравішому прояві. Тому що тут справа не в Карпатах була. І Карпати були далеко не провідником цього питання. Давно в рівній мірі стоїть питання впливовості двох великих клубів.

— Виходить, не ліга є авторитетом для клубів. Вона не має жодного впливу на них?

— Так, ліга достатнього впливу не має. Але ситуація була не зовсім нормальна. Ліга могла на це реагувати юридично, але в цьому було би більше скандалу, менше суті.

Я справді вважаю, що УПЛ могла би бути при певних умовах впливовішою. Але вона такою не є, тому виходить замкнуте коло. Прем’єр-ліга не може бути впливовою до тих пір, поки клуби від неї незалежні в плані генерації доходів. Але ліга не може генерувати доходи до тих пір, поки вона не є повноцінно самостійною, щоб приймати рішення, які всі будуть виконувати примусово.

— А спільну мову реально знайти? От ви спробували створити етичну комісію для телеканалів Футбол 1/2, але й це не спрацювало.

— Отже, не вдалось знайти спільну мову. На мій погляд, ми зробили все можливе, щоб нейтралізувати занепокоєння, які озвучувались щодо роботи телеканалу. Ми навіть отримали письмові підтвердження від керівництва каналу, всієї медіагрупи. В нас є письмова домовленість про створення етичної комісії. Але чи є ще причини, чому цей формат не підійшов іншим клубам, крім самого факту «аби тільки не вони», ми не розуміємо. Ми готові були розглянути інші варіанти, але їх немає.

— Чи існував би пул сьогодні, якби поряд з «Плюсами» та Футболами в гру вступив нейтральний телеканал з хорошою пропозицією?

— Допускаю, що так. Немає підстав думати, що було б якось по-іншому.

Я казав не раз, що тендерну документацію нам надіслали 11 організацій — як трансляторів, так і агентств, в тому числі великих міжнародних. Десь із п’ятьма-шістьма ми вели дуже предметні перемовини.

— В підсумку була лише одна єдина пропозиція від телеканалів Футбол 1/2, яка з’явилась в переддень засідання клубів УПЛ. Де решта десять зацікавлених?

— В тендерному процесі пропозицій фактично не було — лише дві дрібні без цілей по великому продукту. Була пропозиція від телеканалу Футбол лише на частину матчів. Менше половини. Це було на тих умовах, які за визначенням не були прийнятними. Її відхилили.

Тому з тендеру ми вийшли й перейшли до прямих перемовин з Футболами та «Плюсами». Тендер фактично не вдався, хоча сформував порядок, формат спілкування. Спілкувались довго та складно. Пропонували і одним, і іншим зробити пропозицію, яку вони вважають за доцільну. В результаті, Футболи її зробили. Ми не одразу її прийняли — штуки три відхилили навіть без винесення на розгляд клубам. Вони були дуже малі.

«Плюси» пропозиції не робили в принципі. В нашому постійному діалозі з ними ми знали, що вони трохи по-іншому це бачать — у них був фокус на окремих клубах, а не на всьому чемпіонаті. А для нас було важливим відійти від цього. Ми хотіли, щоб за пакети була конкуренція як фактор, який тягне ціну вверх. Бо якщо працювати в попередньому форматі, коли Х команд на одному каналі, а Х — на іншому, й ніхто не претендує на команди іншого каналу, тоді конкуренції нема. Немає підстав, що ціна виросте. В цьому ми не зійшлись, тому колеги не стали нам робити пропозиції.

— Керівник управління спортивних проектів «Плюсів» Степан Щербачов говорив, що вони подавали заявку на участь в тендері на виробництво чемпіонату. А вже потім був тендер на покупку прав, в якому вони не захотіли брали участь й звинувачували УПЛ в спробі віддати Футболам монополію на показ ліги.

— Тендеру на виробництво не було. Ми грались з ідеєю зробити власний продакшн. Для цього радились із «Плюсами» та Футболами, з іншими учасниками ринку. Зрештою, ми зрозуміли, що не зможемо цього зробити в першому циклі — це дуже складно. В нас для цього немає ні грошей, ні компетенції, ні досвіду.

Хоча нас на це надихнула польська Екстракласа. Коли ми з ними спілкувались, вони називали свій продакшн перлиною їхньої бізнес-організації. Але це їм обходиться в 5 млн євро на рік. Навіть якщо зробити скидку на українські ціни, то ми говорили про 60 млн гривень, які нам треба було звідкись взяти.

Були варіанти з аутсорсом, але тоді виникали інші запитання. Умовно прилітає нам сигнал з матчу, а далі ним треба якось управляти. Потрібне обладнання, програмне забезпечення, люди, які в цьому розбираються. Ми реально не були до цього готові. Тому ніякого тендеру не було. Ми його навіть не оголошували, просто говорили про це як про ідею. Зрештою, ми від цієї ідеї відмовились. Не в останню чергу тому, що зрештою отримали пропозицію від Футболів.

— Якщо «Плюси» знову домовились зі своїми клубами напряму, то Футболи з цього сезону працюють вже через УПЛ, так?

— Так. Футболи працюють через наш пул, просто в ньому бере участь сім клубів. Цього разу вони уже не напряму домовлялись із клубами.

— Нещодавно телеканал ICTV хотів купити гайлайти матчів УПЛ на цей сезон. Але їм цього зробити не вдалось — ви перестали виходити на зв’язок. Це правда?

— З ICTV у нас дійсно були перемовини. Вони й продовжуються. Але канал не тільки зі мною спілкувався і спілкується. Я міг бути не на зв’язку в якісь дні. Детально я це коментувати не хочу, але не на мені одному все зав’язано.


Джерело — Tribuna.com
Яркие интервью и видеорепортажи на SportArenaTV. Подписывайтесь, ставьте лайки, делитесь с друзьями.

Добавить комментарий
Новости Футбола
18 ноября, 14:49
353
18 ноября, 14:49
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?