Маріуполю необов’язково бути Арендуполем

Лента новостей
Потрапити в Лігу Європи можна було і не перетворюючись на Шахтар-2, вважає Ігор Бойко.

Андрій Санін несподівано став хедлайнером семінару ПФЛ зі спортивного менеджменту. Він випадково потрапив на цю подію, але традиційно для себе розмовляв цікаво та весело. Саме тоді він розповів чудесну історію про те, що нову емблему клубу намалювала дівчатка з випадкової контори за пляшку лікеру та коробку цукерок.

А також віце-президент Маріуполя викликав сміх усіх в залі, назвавши свій клуб маленьким в контексті протистояння з Динамо.

Уболівальники ФК Маріуполь, fcmariupol.com

Звісно, Саніну ніхто й ніколи не повірить, що Маріуполь – маленький клуб, який самотужки вступив в нерівну сутичку з монстром українського футболу Динамо. Маріуполь багато говорив фразами представників Шахтаря, та й взагалі було зрозуміло, з ким тут Динамо веде свою інформаційну війну. Що це ніяк не клуб, де він працює.

Місто Маріуполь завжди було важливим для корпорації Ріната Ахметова, а футбольний клуб з різними назвами функціонував у якості міні-Шахтаря. Зрештою, сам Санін ніхто інший як представник цієї корпорації, а до Маріуполя він працював керівником логістичного центра Донбас Арени, тобто розподіляв гуманітарну допомогу від фонду власника Шахтаря.

Ці очевидні речі все ж варто було сказати, аби задати запитання суті матеріалу: чи міг би Маріуполь досягти більшого, якби не будував команду навколо гравців Шахтаря?

За два сезони в Першій лізі у складі приазовців грало багато орендованих у Шахтаря гравців. Першого сезону команду тоді навіть тренував Валерій Кривенцов, який і до цього, і після продовжує працювати головним тренером молодіжної команди Шахтаря.

Маріуполь забив вирішальний гол в сезоні Ворсклі та вийшов в єврокубки, fcmariupol.com

Коли Маріуполь виходив до Прем’єр-ліги минулої весни, то у Олександра Севидова вже була міцна команда з досвідчених гравців, яка відразу могла претендувати на місце у першій шістці за результатами першого етапу. В ній грало багато колишніх гравців Шахтаря, були деякі орендовані гравці, але все ж ставка робилась на футболістів з контрактами. Той Іллічівець весни 2017 року не був фарм-клубом Шахтаря.

Проте однією з частин важливості Маріуполя для Шахтаря, особливо після сварки з Зорею, є створення можливостей для виступів гравців, які перебувають у Гірників на контракті. Протягом сезону до Маріуполя переїхало багато молоді, яка вже переросла рівень чемпіонату дублерів, але не може претендувати на місце в основі: В’ячеслав Танковський, Андрій Борячук, Ігор Кірюханцев, Олександр Піхальонок, Данило Ігнатенко. А ще влітку з’явились й орендовані іншого типу, більш досвідчені футболісти, які намагались пограти десь в Європі, але там потрібно було боротись за місце в складі, доводити постійно свої амбіції, тоді як футболісти звикли до тепличних умов. Андрій Тотовицький, Сергій Болбат, В’ячеслав Чурко з радістю повернулись до Шахтаря, а потім перейшли до Маріуполя, де їх само-собою-зрозуміло очікувало місце в складі.

Олександр Бабич очолив Маріуполь по ходу сезону, fcmariupol.com

Це наскільки було очевидним, що однією з причин звільнення Олександа Севідова називали те, що він не ставить усіх орендованих гравців. Капітан та лідер маріупольців Рустам Худжамов після однієї з ігор восени розкритикував партнерів, сказавши, що у команди є якісь завдання, а деякі хлопці, вважай, приїхали просто м’ячики побуцати.

Зрештою, Маріуполь пробився не лише до першої шістки, але й до Ліги Європи. Навряд чи він зумів цього досягти без підтримки фінансової підтримки Шахтаря, але чи зміг за іншого способу комплектації?

Протягом усього чемпіонату таких запитань не виникало. У деякі моменти були претензії до орендованих гравців, в першу чергу з цієї легіонерської трійки, але все ж Тотовицький та Болбат разом з Борячуком є найкращими бомбардирами команди, а Тотовицького вже можна записувати до групи провідних гравців Маріуполя разом з Худжамовим, Сергієм Яворським та Дмитром Мишньовим.

Показовою грою для цих думок був поєдинок з Динамо в минулому турі. Раніше одним із якихось обов’язкових завдань Олександра Бабича було знайти місце на полі усім орендованим, а також молоді, яку вдалось запросити не без допомоги потрібних агентів. Але при виборі складу та схеми на гру з Динамо головний тренер Маріуполя відштохнувся від потрібності гравців на полі, а не просто від їх імен. Таким чином в запасі залишились Чурко та Болбат, а також молодий захисник Дава. У грі з Динамо у стартовому складі вийшло лише троє орендованих у Шахтаря футболістів. Натомість з перших хвилин зіграли не тільки Максим Білий та Ігор Тищенко, які не входять до оптимального складу команди протягом весни, але й 20-річний Олексій Биков.

Маріуполь в одному з домашніх матчів, fcmariupol.com

Це не завадило Маріуполю сильно провести перший тайм, а потім після перерви втримати нічию та навіть мати шанс на перемогу. Раніше Бабич не мав можливості перевірити силу команду без орендованих в іграх з іншими суперниками, окрім Шахтаря. Але які там були надії на очки…

Після гри з Динамо Бабич сказав, що це була схема та план на гру спеціально під суперника, тобто далі можна очікувати на повернення попередніх варіантів. Проте той же Биков тепер далеко не останній гравець в ротації команди буде, а вже в найближчому майбутньому може перетворитись на не менш важливого гравця, ніж Яворський та Мишньов.

Найбільша перевага перед іншими, що дає можливість називати їх лідерами в тому, що нікого з них просто так ніхто не забере з команди. Восени Танковський відіграв декілька сильних ігор, проте взимку його терміново повернули до Шахтаря, тому що була можливість втрати Фреда. Те ж саме може бути й з Кірюханцевим, Піхальонком чи Борячуком. Будувати команду навколо орендованих гравців важко, особливо на якусь довгу перспективу.

Навіть якщо у них буде якась мотивація, все одно вони завжди будуть думати про якісь інші місця роботи. Ті ж Чурко чи Болбат протягом сезону не зовсім справились з проблемою того, що насправді Маріуполь не був для них кроком вперед у порівнянні з минулим сезоном, а відступати назад не всім легко. Перспективи Маріуполя виглядали б кращими, сама б команда була більш симпатичнішою, якби усе це тріо екс-легіонерів перебувало в Маріуполі на умовах Худжамова, Яворського чи Мишньова, тобто – не зірок, які приїхали просто допомагати, а повноцінних гравців команди. Ніби різниці в цьому й немає, але статус «зірки, яка приїхала допомагати» зумовлює те, що робити вони це можуть лише тоді, коли самі цього захоче.

Склад ФК Маріуполь, fcmariupol.com

Ще перед початком сезону не повинно було дивувати майбутнє високе місце Маріуполя. Приазовці насправді нічого визначного не добились, просто зайнявши саме те місце, яке їм можна було прогнозувати через силу їх складу та фінансові можливості.

Але якби Маріуполь постійно грав одним складом, а усі ці орендовані гравці, так би мовити, «другої групи» належали Маріуполю, а не вважали це вигнанням, то могло бути й краще. Або якби в Маріуполі було більше своїх чи хоча б «своїх гравців» на контракті.

Ніхто не любить грати на правах оренди. Ніхто не любить брати гравців в оренду. Ніхто не любить команди з великою кількістю орендованих гравців. Як зазвичай і буває, всі проти якогось явища, а воно існує та процвітає. І до Маріуполя було б зовсім інше відношення, якби він був самодостатнім клубом, хоча б за складом своєї команди, а не Шахтарем-2.

І гра з Динамо якраз показала, що він може бути саме таким.Усик - Беллью: полное видео боя

Усик - Беллью: видео нокаута

Усик - Беллью: видео боя, лучшие моменты

Теги:
Добавить комментарий

Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?