Неможливий симбіоз

Неможливий симбіоз
...

Андрій Сеньків - про те, наскільки важко Еріку ван дер Меєру побудувати в Сталі нову команду.

Кожен у певний період свого життя був мрійником — будував в голові повітряні замки й вже облаштовував там життя. Зазвичай таке витання у хмарах завершується бодай потужним ляпасом, який неодмінно дає відчути твердий ґрунт під ногами. Гірше, коли мріяння закінчуються повним фіаско, після якого надзвичайно важко піднятися. Тут важливо не лише думати про захмарне, а й зважувати чинники, які безпосередньо впливають на втілення задуманого. Необхідно без рожевих окулярів поглянути на дійсність — інколи вона зовсім не така, як її уявляєш.

Ерік ван дер Меєр зумів це зробити вже в п’ятому матчі біля керма Сталі. Анонсований адепт атакуючого стилю зрозумів, що побудувати такий футбол у Дніпродзержинську, як мінімум, завдання не з легких. Цьому не сприяє рівень виконавців у нього під рукою — ці хлопці просто не здатні малювати віражі біля чужого карного майданчика й крутити хребти суперникам гостросюжетними комбінаціями. Створити абсолютно нову команду не дозволяли ані короткий проміжок часу, ані сучасні реалії — одночасно підписати 15 футболістів міг хіба В’ячеслав Грозний й, самі розумієте, не в теперішні часи.

Ерік ван дер Меєр, fcstal.com
Ерік ван дер Меєр, fcstal.com

Голландський фахівець вирішив відформатувати своїх футболістів на новий лад — жодних виносів по аутах, лонгболів у напрямку центрфорварда й флангових навісів у боротьбу. Відтепер команда мала показувати цікавий комбінаційний й, що головне, розумний футбол, в якому кожен пас є виваженим й адресованим, а рух гравців важливіший за рух м’яча. Для цього під час зимової паузи були підписані брати Малакяни. На обох ван дер Меєр покладає найбільші сподівання — саме вірмени покликані стати системоутворюючими виконавцями в новій Сталі, але ж двійко гравців — не вся команда, правда?

Не треба забувати й про Джордже Лазіча, який з висоти добутого досвіду здатен зробити гострий розрізний пас, вже не маючи в своєму арсеналі колишньої швидкості. Часто-густо передачі серба не знаходять адресата, та не варто звинувачувати в цьому легенду донецького Металурга — він пасує туди, де бачить щілину, і відкидає м’яч у вільну зону. Відтак, постає проблема у дисбалансі якостей гравців, які сьогодні знаходяться в Сталі.

Для того, аби зліпити в один пазл ці строкаті запчастини, не можна зважати на один конкретний стиль — ані дотримуватися нинішньої філософії, ані повертатися до старої вже пізно. Треба змайструвати компромісний варіант, який поєднав би два напрямки й водночас приносив результат. Це завдання виглядає ще складніше, аніж те, яке взимку поставив перед собою ван дер Меєр.

fcstal.com
fcstal.com

Голландський тренер вирішив розпочати симбіоз сьогодні у Полтаві й виглядало це явище досить дивно. З однієї сторони — оборонці, не дивлячись, вибивали м’яча куди подалі, з іншої — Малакяни на підступах до воріт Непогодова старалися грати коротко й конструктивно. Сильно бракувало людини, яка змогла б об’єднати ці дві течії в одне русло (той же Лазіч тягнути таку ношу не в стані). Якщо таке поєднання добряче било по атакуючому потенціалу Сталі, то в захисті панував повний порядок — лише в кількох випадках Барановський та Іщенко пропустили за спини Хльобаса та Коломойця.

Неозброєним оком було помітно, що Сталеварам для того, аби довести атаку до логічного завершення (тобто удару) бракувало всього однієї миті. Мова не про останній пас, а швидше про останнє забігання, готовність прийняти м’яч на вбивчій до воріт відстані. Як не старалися хавбеки знайти Васіна в потрібній позиції, так і не знайшли. Денис сильно відтягувався в центр поля й виконував швидше роль «хибної дев’ятки», але у вільні зони так ніхто й не вривався.

Виходить, що всі три ланки Сталі діяли без узгодження одна з одною, що призвело до повної відсутності моментів біля чужих володінь. Навіть швидкий і змістовний перехід з оборони в атаку, який пасував би при такій грі, в дніпродзержинців виглядав досить сумбурно. Зазвичай Гор підбирав м’яч після відскоку чи перехоплення Карасюка чи Каленчука й пробував щось створити — чекати пасу від захисників не доводилося. Вони грали максимально просто та… надійно, закономірно залишивши свої ворота на замку.

fcstal.com
fcstal.com

В голову зразу ж приходить кубкова зустріч з Дніпром, де центральні захисники намагалися самотужки розганяти атаки — це призводило до безлічі обрізок, кілька з яких вилилися не лише в небезпечні моменти, а й в пропущені голи.

Ван дер Меєр, на щастя, розуміє все, що відбувається на футбольному полі. Він старається знайти баланс в тому, що має під рукою, й перестає кидатися в крайнощі. Те, що красиво виглядало на папері, не так просто втілити у життя. Ерік не встиг знищити всього, що створив Мазяр, а лише частково зруйнував побудоване українцем й тепер на базі напівруїн зводитиме нову споруду. Як вона виглядатиме й на що буде схожою, сказати важко. Інколи матеріали при будівництві просто несумісні один з одним, й треба обходитися без зайвого.

«Якщо прийде час і в наступному сезоні у нас будуть кращі гравці і кращий нападник, який зуміє завершувати атаки, то результат обов’язково буде», — ці слова Еріка ван дер Меєра багато пояснюють, адже сьогодні голландець не може обійтися без того, що йому непотрібно, бо будівництво може зупинитися. Чекати ж нових матеріалів банально нема часу, тому й доводиться творити симбіоз там, де він апріорі неможливий.
Sport Arena запустила блоги. Общайтесь, обсуждайте, спорьте.

Источник: Sportarena.com

Добавить комментарий
Новости Футбола
вчера, 10:20
3
1
вчера, 10:20
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?