Публикации
Лента новостей

Оксамитова революція. Як, чому і навіщо ФФУ перезавантажує чемпіонат України
...

Фото Артура Валерко, Sport Arena
Sport Arena – про історичні рішення Виконкому ФФУ, які можуть змінити баланс сил в українському футболі.

Про це говорили в кулуарах, відзвук підземних коливань досягав поверхні неясними чутками. Однак лише після брифінгу за підсумками недавнього засідання Виконкому ФФУ футбольна громадськість осягнула масштабність задуманої реформи. Павелко задумав вергати великі валуни, однак чи настільки великими будуть зміни?

Якщо детально вивчити ситуацію, її можна охарактеризувати дивним словосполученням – централізація роздробленням.

Що, власне, пропонує робоча група з реформування чемпіонату України й звідки взагалі взялася ідея таких перемін?

Почнемо з констатації очевидного – український професіональний футбол переживає найбільшу кризу за всю історію. Масштаби вражають – у нас вбитий спортивний принцип обміну між лігами, атестаційні вимоги не співпадають з реальністю, через що доводиться визначати тих, хто підвищується в класі, не за місцем у таблиці, а за засіданням комітету, а те, що у нас називається професіональним футбольним клубом, у кращому випадку витягує на горде звання колишніх колективів фізкультури.

«Подивіться, скільки в інших країнах професіональних ліг та клубів – а у нас їх в рази більше. Так це що, Україна – багатша за Францію чи Бельгію? Чи наші професіональні клуби більш професіональні за клуби цих країн?» – апелює керівництво ФФУ, пояснюючи необхідність прорідження рядів у нижчих лігах.

Президент ФФУ Андрій Павелко, ua-football.com

Зрозуміло, вже сам факт того, що останні років п’ять у нас підсумки чемпіонату вимушено переписуються в кабінетах, промовисто свідчить, що реформа назріла й потрібна.

По-друге, у нас навдивовижу хаотична лігова система. З року в рік вона лишалася нечищеною – щось додавалося, щоб віднімалося, щось лишалося рудиментом. Так, у клубів Прем’єр-ліги є свої молодіжна та юнацька першість. Однак у клубів ПФЛ – нема. Недавно створена першість U-19 для інших – проте вона не зв’язана із турніром одноліток, а над обміном між цими лігами лише працюють. Аматорський чемпіонат делегує свої клуби в ПФЛ, а от із Другої ліги виліт туди задекларований лише з минулого сезону (але також не спрацював). Обласні чемпіони, в свою чергу, також не обов’язково підвищуються в класі й роками варяться у власному соку. А студентський футбол із його чемпіонатом взагалі не вписаний у загальну канву.

Колись доводилося все це пояснювати за допомогою такої метафори. Чемпіонат України з футболу – це приморський будиночок, який господарі зводять відповідно до потреб та можливостей. Там прибудували літню кухню, позаду доліпили ванну кімнату, а вгорі намостили додатковий поверх – коли з’явилися гроші й онуки.

Ясна річ, все повинно бути не так. Але обставини у нас такі, що щоразу з’являється якась чергова криза – і рішення відкладається надовго (читай – назавжди).

По-третє, багато клубів у нас зависли в режимі очікування. Хтось наче й не проти підвищитися у класі, але заважають якісь організаційні дрібниці або підвищені вимоги. Комусь тіснувато в містечкових змаганнях, але він не потягне переїздів через усю Україну. Інші, навпаки, пасуть задніх на рівні, який не витягують, а могли б князювати у лізі всеукраїнського масштабу.

І тут також необхідність змін необхідна.

Як бачимо, реформа справді не з’явилася нізвідки, а спричинена глибинними проблемами.

А тепер перейдемо до того, що, власне, пропонується реформаторами.

По-перше, мова йде про переділ «підрядників». По-друге, про перезавантаження ліг.

До кінця нинішнього сезону 2017/18 розпорядники чемпіонату України будуть ті ж самі – ФФУ пролонгувала на рік угоди з УПЛ та ПФЛ. Наразі у віданні УПЛ – власне, Прем’єр-ліга, а також чемпіонати України U-21 та U-19. ПФЛ займається двома професіональними дивізіонами – Перша та Друга ліги. Першість U-19 заснована ДЮФЛ, ПФЛ, ФФУ. Аматорський чемпіонат України під керівництвом ААФУ. Обласні, міські, районні чемпіонати – у віданні регіональних федерацій. Дитячо-юнацькими змаганнями займається ДЮФЛУ (за винятком клубу «Шкіряний м’яч», який перебуває традиційно у віданні ААФУ).

Однак із сезону 2018/19 пропонується все переділити. Прем’єр-ліга, чемпіонати України U-21 та U-19, а також – увага! – Перша ліга будуть належати до УПЛ.

Глава УПЛ Владимир Генинсон, nsc-olimpiyskiy.com.ua

Другій лізі реформатори місця не передбачили – вона буде скасована. Найкращі клуби підвищаться у класі в Першу лігу (відомство УПЛ), інші перейдуть в новостворений турнір.

Отже, слідом за професіональними Прем’єр-лігою та Першою лігою реформатори пропонують нове утворення – Національну футбольну лігу. Те, що виникне на місці Другої ліги, насправді вже не буде турніром з професіональним статусом. НФЛ має бути напівпрофесіональною. Семі-про передбачає кілька дуже важливих юридичних нюансів.

На ділі НФЛ буде означати:

а) більшу масовість (гірші з Другої ліги та кращі з аматорського чемпіонату ААФУ);

б) більшу розгалуженість (наразі обговорюються варіанти з 3-4-8 групами за географічним розподілом – залежно від кількості команд, які готові будуть вийти на старт);

в) значну лібералізацію атестаційних вимог (дехто говорить навіть про повну відміну атестації – врешті-решт, турнір же не професіональний);

г) можливість уникнути тих проблем, які нині є перед простими аматорськими клубами (приміром, ті не можуть підписати контракт з гравцем, а професіонали по ідеї не повинні мати такого явища, як футболіст, який поєднує виступи з роботою, скажімо, таксиста чи учителя фізкультури).

Які плюси НФЛ?

Звісно, масовість та географічне представництво. Зменшення витрат на атестацію, дальні виїзди, заявкові внески. Можливість задіяти на всеукраїнському рівні ті клуби, які нині хитаються десь між Другою лігою та чемпіонатом ААФУ, може, й маючи кошти на щось більше, але боячись усіх цих заморочок «суворої» професіональної атестації.

Переможець минулого сезону ААФУ Агробізнес, ua-football.com

Які мінуси?

Роздробленість колись всеукраїнського турніру, яким була Друга ліга. Падіння загального рівня клубів – аматори, як ти їх не називай, не матимуть такого суворого кодексу вимог щодо організації, інфраструктури, навіть тієї ж прес-служби. А різниця тут величезна – навіть порівняно з нижчими професіональними лігами. Якщо зміни будуть просто в збільшенні кількості груп, то чи варто було все це робити? За великим рахунком, в Другу лігу сезону 2017/18 і так запустили всіх бажаючих… Надайте їй статус семі-про та необхідну законодавчу базу – і вуаля.

Найголовніша інтрига: а хто, власне, здійснюватиме поточну організацію та керівництво НФЛ? Це буде ААФУ? Чи збережеться ПФЛ? Чи з’явиться якийсь новий орган? Умовно, та ж НФЛ? Ось тут буде багато дискусій та дипломатичних тяганин.

До чого йде ФФУ, зважившись на такі реформи в професіональному футболі?

Нам підказує Кубок України, де ФФУ, ймовірно, апробує ті процеси, які плануються й у чемпіонаті. Останніми роками кубковий турнір принесено в жертву безалаберності нашої лігової системи: на початкових, попередніх, етапах його проводить ПФЛ, потім – УПЛ, а фінал – ФФУ. З наступного сезону ФФУ планує об’єднати весь турнір під своїм керівництвом, тож уже манить клуби преміальними. Багато емоцій було на вчорашній Конференції ПФЛ, але лише в одному клуби зійшлися – це коли одностайними оплесками зустріли повідомлення про те, що за участь в цьому турнірі вони отримуватимуть гроші. За попередніми планами, за один матч це буде 25-50 тисяч гривень, а за вихід у фінал – ледве не півмільйона. Ясно, що такі цифри змусили облизнутися нижчолігівців, дехто з яких за останні років п’ять діставався і чвертьфіналу, і навіть півфіналу…

Якщо осмислити те, що пропонується, ми побачимо, що й у чемпіонаті України все йде до централізації. Професіональний футбол стане, судячи зі всього, винятковою вотчиною УПЛ. Аматорський футбол збережеться у нинішньому вигляді. Семі-про як «чистилище» може виявитися й тимчасовим рішенням на час перехідного періоду.

У підсумку УПЛ стане тим, чим була ПФЛ до реформ 2000-х. Тобто знову об’єднає під своїм керівництвом усі професіональні ліги.

Є кілька речей, про які ФФУ не має права забувати, якщо дійсно започаткує анонсовану реформацію.

1) жоден український клуб не повинен понизити свій статус

Залишки від Другої ліги, які будуть переведені в НФЛ, можуть прийняти правила гри, які були заведені в ПФЛ, або ж опуститися у вимогах до себе. Якщо клуб зовсім не матиме атестації, він може занизити стандарти в інфраструктурі, господарстві, документації. Якщо клуб не матиме обов’язку мати власну прес-службу, свій регулярно обновлюваний сайт, транслювати свої матчі онлайн або хоча б своєчасно викладати їх в інтернет, він провалить інформування й опуститься у кам’яний вік. Якщо клуб зможе заявляти безмежну кількість гравців і не особливо стежити за кадровою роботою, він не витягуватиме на звання не аматорського. Якщо клуб не вестиме роботу з маркетингу, FRM, не вивчатиме бізнес-модель цивілізованого ФК, він так і залишиться тим колективом фізкультури, від якого його намагалися відтягнути останніх років десять.

2) суспільство складається не тільки з багатих і бідних – є ще й таке поняття, як середній клас

Ідея очистки лав професіонального футболу дуже хороша. І тільки лицемір не визнає, що у нас словосполучення «професіональний клуб» – це до певної міри оксюморон. Однак два професіональних дивізіони – це все-таки замало. З часом виявиться, що і в Першій лізі, під’єднаній до УПЛ, не всі клуби зможуть і захочуть дорости до високих вимог. І ось ці клуби випадуть «осадом» – якщо буде Друга ліга, то вони стануть добротними друголіговими клубами. Якщо ж це буде НФЛ зі стандартами, далекими від професіонального футболу, то далі буде лише деградація. Три професіональних дивізіони – це необхідний мінімум. І Друга ліга – це «чистилище». Якщо НФЛ замінить її, успадкувавши всю суворість вимог, це нормально. Однак якщо дасть слабину – вступить в дію пункт 1 нашої перестороги.

Старожил Другої ліги — новокаховська Енергія, fczhemchuzhina.od.ua

3) перезавантаження – шанс на правильні справи

Обов’язково треба цим скористатися. Грандіозна проблема нинішнього професіонального футболу – розосередження маркетингових прав. Хтось готовий приєднатися до єдиного пулу, для іншого це не можливо принципово, категорично й ніколи. Поява нової структури – шанс створити єдиний пул вже при об’єднанні. Кожен, хто вступатиме в умовну НФЛ, повинен автоматично приймати єдині правила. Кожен, хто вступатиме в УПЛ, також. Централізовані маркетингові права – це перша сходинка для справжнього футбольного бізнесу.

4) якщо вже централізувати, то налагоджувати всю вертикаль

Від феодальної роздробленості треба переходити до повного об’єднання. Не повинно бути в принципі всіх цих розділень – має бути тотальна пряма градація. Перша ліга – УПЛ. Друга ліга – те, що нині називається Першою. Третя ліга – те, що хочуть назвати НФЛ. Четверта – аматорський чемпіонат. П’ята – обласні. Шоста – міські й районні. Сьома – бізнес-ліги, вечірні ліги, найнижчий організаційний рівень. Це – ідеальна схема проведення турніру. Вона є, приміром, у великого німецького футболу. І навіть у наших сусідів (у поляків зразкова вертикаль чемпіонату). Можливо, колись і ми дійдемо до такого…

5) не можна забувати про «балкони»

Якщо вже робити ці всі реформи, треба забувати про прибудови у вигляді не паралельних, а співіснуючих молодіжних турнірів. Чемпіонат України серед молоді повинен дублювати досконалу систему італійської Прімавери. Навіщо нам чемпіонат U-21? Наразі велика кількість клубів, утримуючи ще й таку команду, грає навіть молодшою основою. Турнір живе сам собі в вакуумі. З нього не можна вилетіти й туди не можна «залетіти». Клуби знаходяться там за статусом, а не за покликанням. Тобто регламент передбачає для клубу УПЛ мати таку команду. А займається він серйозно молодіжним футболом чи це не його профіль – ноубаді керс. А має бути не так. Має бути, як у Прімавері. Тобто молодіжний чемпіонат має свої ліги. Сильніші піднімаються, слабкіші вилітають. Умовна Аталанта U-19, якщо працює серйозно й має хороше покоління, може обігрувати Юве, Інтер, Мілан. Умовна Салернітана може мірятися силами з туринцями й міланцями, хоча основна клубна команда грає в нижчих лігах. Оце формат!

6) потрібно наближати атестаційні вимоги до реального життя

Звісно, ми в ідеалі мріємо, щоб у нас було 30 клубів, готових претендувати на 16 місць у найвищому дивізіоні. Але таких нема – не набирається і не набереться у найближчі десятиліття! То що робити – скорочуватися до 12, 10, 8, 2 команд? Чи визнати, що треба економити, шукати розумний компроміс? Варто переоцінити вимоги й пошукати точки порозуміння. Наявність «чистилища» під УПЛ – одна з необхідних передумов для відродження.

Верес отримав атестат УПЛ незважаючи на жахливий стан клубного стадіону, rivne.glo.ua

7) вся реформа має бути покликана для повернення спортивного принципу

Крах нашого футболу полягає в тому, що останнє десятиліття погубило нормальний процес обміну між лігами. Якщо вже так вийшло, що найближчий сезон визнаний перехідним, варто повністю перетрясти всі клуби на предмет проблем і недопрацювань. І заодно перетрясти всі вимоги, щоб дізнатися, які з них реалістичні, а які невиконанні на сьогоднішній день.

Лігова система повинна працювати, як годинник – найкращі мають підвищуватися у класі, найгірші – опускатися на нижчий рівень. Без варіантів. Без «кабінетного футболу». Без «якщо» та «але».

Якщо реформація приведе до таких наслідків – ми благословимо день її початку. Однак якщо це просто переливання з пустого в порожнє – буде дуже прикро. Є сотні, тисячі пунктів, які ми можемо поліпшити навіть в умовах кризи. І для цього потрібно не так багато – захотіти й залишитися послідовними у наших бажаннях.



Теги:
Добавить комментарий
Читайте также

13 января, 10:49
198
13 января, 10:49
Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?