УЗНАВАЙ ПРО СВОИХ

Як Уніон може стати прикладом для українських клубів

...

Кореспондент Sport Arena Юрій Конкевич побував на матчі однієї з «найнародніших» команд Європи – берлінського Уніону, акціонерами якого є майже 20 тисяч вболівальників.

Як Уніон може стати прикладом для українських клубів
фото Юрія Конкевича

Ця історія могла б закінчитися, не розпочинаючись. Чотири тижні група українських вболівальників намагалася відшукати 16 квитків на матч Уніона та Фортуни з Дюссельдорфа. 22 тисячі місць у берлінському Лісництві (стадіон Уніону) були розкуплені ще задовго, і це було першим дивом. Адже Залізні не вигравали до цього три місяці поспіль, а на них чекав матч із лідером – Фортуною, яка вже однією ногою в першій Бундеслізі.

Щоб потрапити на стадіон, наші друзі випросили буквально перепустки в адміністрації клубу, і тоді стало зрозуміло, чому небагатий і вічно проблемний східноберлінський Уніон вирішив реконструювати свій стадіон Біля старого лісництва (повна назва арени).

Лісовою дорогою до арени, біля клубних пабів і під трибунами перед грою літає напруга. «Ми тут всі під пресингом – востаннє вигравали аж 4 листопада. Вболівальники, а особливо ті, які недавно приєдналися до клубу, вимагають перемог і пояснень за поразки. Думаю, у нас обов’язково заб’є Стівен Шкрибськи. Він зараз єдиний вихованець клубної академії в основному складі», – запевняє Інго Петц, який із «залізним» клубом пройшов найважчі роки.

Сумніви в перемозі Залізних знімає гімн Уніона, від децибелів якого стадіон струшує хвиля єднання. «Ми зі Сходу завжди йдемо вперед. Пліч-о-пліч стоїть Залізний союз. Час важкий і команда важка. Ось чому ми виграємо!» – пісня засновниці німецького панк-року Ніни Хаген ще довго не вивітрюватиметься з голови. Із її останніми акордами гра розпочинається, а з нею і традиційний 90-хвилинний гучний сапорт вболівальників.

Мають рацію ті, хто стверджує – на матчі Бундесліги йдуть не по гарну гру, а за емоціями. А якщо це Друга Бундесліга, то спостерігати за трибунами цікавіше, ніж за самою грою.

Вболівальники тут дуже різні – по обличчях вгадуються студенти, панки, пенсіонери, професори, водії. Одне слово – чоловіки і жінки усіх віків, порід, розмірів і професій. І здається, що вони давно знають один одного.

фото Юрія Конкевича

Уніон летить вперед, домінує, але пропускає на контратаці. Тренер Фортуни, 64-річний Фрідхель Функель, любить саме так вести гру своєї команди, використовуючи помилки суперника. Трибуни зітхають, але не замовкають. По перерві Уніон зрівнює рахунок з пенальті та забиває той, хто мав це зробити – Шкрибськи. На радощах публіка показує середні пальці в бік майже двотисячного сектору гостей із Дюссельдорфа.

Окрилений стадіоном Уніон майже відразу забиває ще раз, а потім дотискає Фортуну, бо Шкрибськи робить дубль. Навіть фанати Залізних до кінця не розуміють, як це сталося. Після гри їхня команда почергово біжить дякувати кожній з чотирьох трибун, принагідно підкидаючи у повітря свого вже колишнього футболіста – хорватський опорник Дамір Крейлах летить грати в МСЛ, у Солт-Лейк-Сіті. Його продали, бо фінансове становище Залізних не найкраще.

Люди ще довго не розходяться, а очі світяться від щастя не тільки у місцевої публіки. На трибунах Лісництва за Уніон «топила» й делегація українського Вересу. Генеральний директор саме рівненського, а не львівського Вересу Євген Донцов розповідає, що побачив в історії Залізних багато такого, що може надихнути і його клуб. Тому клуб організував поїздку до Берліну частини менеджерів та лідерів кількох фан-груп.

«Вдома часто починають розводитися про «зраду», щойно виникають найменші непорозуміння чи труднощі. А ще часто працює суто совкова психологія: я заплатив колись 100 гривень річного внеску і тепер вимагаю і тренера знімати, і склад визначати, і «зраду» розганяти в мережі за найменшим приводом. Люди пасивні просто чекають, що для них все зробить клуб. Найголовніше, що ми побачили в Уніоні, крім єднання команди і вболівальників – це те, що в Уніон йдуть не для отримання власної вигоди, а для допомоги клубу, за який вболіває вже декілька поколінь цієї частини Берліну», – розповідає Донцов.

І директор Вересу загалом має рацію – більшість заходів чи акцій Уніона продукують самі члени клубу, а не менеджмент. Пограти разом з футболістами у боулінг, поїхати в дитсадок чи школу, зібрати кошти для бідних чи мігрантів або на святкування 50-річчя перемоги клубу у Кубку НДР (єдиний трофей Уніона), позмагатися на байдарках, влаштувати вже знамениті на увесь світ різдвяні піснеспіви на стадіоні, видавати книжки спогадів вболівальників – усе це придумали та втілили з клубом його члени. Прості речі, які неважко втілити на тисячу кілометрів східніше Берліна, навіть маючи інші стартові умови й іншу економіку.

Рівняни запитували в представників Уніона і про те, як клуб тримає баланс між комерційною складовою та близькістю до членів клубу. Наразі Верес і його «народність» фактично поглинені генеральним спонсором-власником. А це не всім подобається у Рівному. У цьому сенсі політика Уніону стає в нагоді не тільки рівнянам, але й більшості українським клубам. Головний спонсор Уніона забезпечує всього 4% річного бюджету клубу, натомість з ФК працює ще приблизно 300 великих і малих компаній, що забезпечує диверсифікацію джерел доходів.

фото Юрія Конкевича

Головний дохід, звісно, продаж ТВ-прав. Річний обіг клубних фан-шопів сягає 3-3,5 млн євро, клуб максимально заробляє за допомогою стадіону, зокрема власного кейтерингу та організацією промо-акцій (їх торік було приблизно 350). Окрема стаття доходу – внески понад 19 тисяч членів клубу (12 євро на місяць).

При цьому клуб дозволяє продаж під час матчів власної атрибутики й окремим угрупуванням фанатів. «Це їх право, вони – частина Уніону. Ми вимагаємо тільки повної відповідності логотипу», – пояснює прес-аташе клубу Крістіан Арбайт. Він, як і решта ключових менеджерів Уніона, прийшли на посади в клуб із стоячих трибун Лісництва. І це також своєрідна гарантія того, що клуб не зрадить своїх. «Скоріше навпаки, це якась фантастика!» – мимоволі вигукуєш, коли в клубному офісі натрапляєш на товстий телефонний довідник, на кшталт наших «жовтих сторінок». У ньому телефони і опис бізнесу членів клубу. «Якщо комусь треба на шиномонтаж, полагодити кран чи відшукати няню на вечір, відкриває довідник і користується послугами бізнесів членів клубу», – пояснює прес-спікер.

Дуже скоро Уніон розпочне нову реконструкцію свого Лісництва. По-перше, такі вимоги Німецького футбольного союзу стосовно співвідношення сидячих і стоячих місць, а по-друге, Уніону вже замало його 22-тисячної арени, адже реальна кількість бажаючих потрапити на стадіон набагато більша. Тільки членів (читай – співвласників) клубу в Уніона 19 тисяч. Через два роки Лісництво прийматиме вже 37 тисяч глядачів, а гроші на реконструкцію клуб позичить в банку.

Не виключено й те, що Верес може скористатися попереднім будівельним досвідом Уніона. У 2008-му клуб врятувала кров і робочі руки своїх членів. Лісництво потребувало реконструкції під вимоги федерації, і фанати здавали кров, купували 500-єврові акції клубу, а також декілька місяців працювали на будівництві нового стадіону. Сьогодні вони почуваються на арені, наче вдома, і приходять кожні два тижні на матчі Уніона, як на родинні свята.

В Рівному плани про заміну Авангарду (або як кажуть в народі – Колізею) поки супроводжували тільки скандали, але після отримання усіх дозволів реконструкція комунальної арени таки стартує. Схоже, що у Вересі не проти, аби його члени також в якийсь спосіб долучилися до будівельних робіт, в такий спосіб не стільки допомагаючи клубу, скільки об’єднуючись навколо ідеї народності ФК.

Щоправда, стати такою «залізною» родиною, як Уніон, червоно-чорні зможуть тільки тоді, коли на збори членів клубу приходитиме не декілька чоловік в дорогих костюмах, а 800 вболівальників-акціонерів, як це було в грудні на зборах Уніону. Хоча, хтозна, можливо крива українського успіху виведе Верес на таку дорогу швидше, ніж ми думаємо. Наразі ж у клубі всерйоз задумалися, як переймати кращі зразки по-справжньому народних команд Європи.
Яркие интервью и видеорепортажи на SportArenaTV. Подписывайтесь, ставьте лайки, делитесь с друзьями.

Добавить комментарий
Читайте также
‡авантаженнЯ...
30 октября, 17:45
431
30 октября, 17:45
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?