Публикации
Лента новостей

Шахтар перетворив Фонсеку на Луческу
...

Паулу Фонсека, фото ФК Шахтар
Чому португалець бачить навколо лише ворогів всупереч дійсності? Версія Ігоря Бойка.

Мірча Луческу був ідеальним для Шахтаря. Справа була не тільки в його тренерських можливостях, але й в людських якостях. Багато в чому принциповість протистояння з Динамо створив сам Луческу.

Ще до його появи в Донецьку Шахтар намагався протиставити Динамо. В інтерв’ю Вацко Live легенда вихованець та легенда Гірників Андрій Воробей розповідав історію про те, як, розпочинаючи з 1997 року, в Шахтарі починали створювати в Динамо образ ворога. Ще тоді в донецькому клубі мріяли про найвищі звершення, а наприкінці 90-х нагорі була лише одна команда.

Навіть перші успіхи Шахтаря, чемпіонський титул та смерть Лобановського не змінили ситуації. Головними факторами кінцевого розподілення на два ворогуючих табори став Майдан-2004 та прихід Мірчи Луческу. Румун навіть в своїй команді міг створити напружені відносини між гравцями та між тренером та гравцями, а на такому рівні й взагалі йому рівних не було. З Луческу на чолі Шахтарю не потрібні були ніякі спеціальні служби, аби створювати ажіотаж та скандали.

Після Майдану-2014, війни та територіальних змін деякий час Шахтареві було не до звичних справ. Більше того, плекати образ борця за справедливість серед самих лише ворогів стало не так вже й просто, адже ситуація склалась таким чином, що Шахтар за такої поведінки міг перетворитись не просто на ворога усіх, а ворога України.

А пізніше пішов і сам Луческу, не дочекавшись коли для власника Гірників ситуація налагодиться настільки, аби знову можна буде вступати в конфлікти.

Аби стати своїм новому тренеру Паулу Фонсеці потребувало навчитись бути не тільки новим Луческу в успішності чи побудові гри, але й в поведінці. Точніше його треба було навчити бути таким.

Успіхи Шахтаря – заслуга Фонсеки, а не Луческу

Фонсека розпочинав свою кар’єру в Україні з дипломатичних висловлювань про те, що він не любить говорити про роботу арбітрів чи якісь інші речі, а більше цікаве те, що відбувається на полі. Наприкінці свого другого сезону португалець уже говорить не гірше класичного Луческу.

«Нинішнього сезону всі намагалися робити все, аби Шахтар не став чемпіоном. Епізод із цим матчем ще раз доводить те, про що я зараз говорю. Одна команда намагається робити з українського чемпіонату цирк, і сьогодні вона змогла знайти для нього клоунів. Проте ми не надали їм нагоди в турнірі, де реально докладають усіх зусиль, аби скинути Шахтар. Те, що сталося перед сьогоднішнім матчем, було клоунською витівкою: дуже бідною та брудною грою того, хто гадає, що можна робити все – навіть те, що заборонено. А ми показали, що матчі виграють на полі. І чемпіонами стають на полі. Увесь цей рік я відчував, що ми повинні боротися проти всіх».

Ці слова він говорив відразу після гри з Вересом, а потім після підписання нового контракту додав: «Правда в тому, що Шахтар дійсно проходить крізь «війну» в чемпіонаті: ми б’ємося на самоті».

Паулу Фонсека та його тренерський штаб, фото ФК Шахтар

В Шахтарі добились свого, зробивши Фонсеку вірним солдатом протистояння з Динамо, а точніше, як завжди любили робити в Донецьку, протистояння проти усіх. Адже сам португалець говорить не тільки про Динамо, він кілька разів говорить, що Шахтар веде бій з усіма навколо.

За розвитком (чи падінням) Фонсеки можна спостерігати ще й з іншого боку. Він став класичним заручником машини пропаганди Шахтаря, яка завжди працює на високому рівні та має величезні можливості: сайти, телеканали, клуби, навіть цілі федерації.

Пул або пропаганда. Телеканали Футбол мають обрати самі

Як все це працює у випадку Фонсеки?

Він іноземець, який на час свого приїзду до України нічого не знає про український футбол та інші навколишні речі. Через незнання мови та культури він не має ніяких інших джерел інформації, окрім Шахтаря. Якщо відбувається якась незрозуміла ситуація, Фонсека найперше звертається до представників клубу, які пояснюють йому, що відбувається. І тут у них повна свобода дій, адже Фонсека, як вже говорилось вище, не має інших джерел інформації. Звичайно, він буде вірити усьому, що йому говорять. Адже який сенс клубу його обманювати?

Будь-яка людина, навіть не надто розумна, яка розбирається в реаліях українського футболу ніколи не сприйме його слова, що Шахтарю доводиться боротись проти всіх. Сьогодні Гірники мають набагато більший вплив на ФФУ та УПЛ, ніж усі інші клуби разом взяті з Динамо в їх числі, у Шахтаря є медіа-ресурси та фактичний фарм-клуб. Можна знайти інше формулювання, але вже точно не один проти всіх.

Але Фонсека може усього цього не знати, тому що йому говорять зовсім інші речі. Наприклад, задають на офіційному сайті клуба ось такі запитання: «Лишаючись у Шахтарі, ви маєте розуміти, що проти нього бореться ціла машина: утримуватись на вершині буде дедалі важче». Цього перетворення не можна було уникнути.

За два роки роботи в Шахтарі Фонсека досяг не тільки успіхів в плані створення команди, замінивши Луческу, але й у ролі рупора клубної ідеології («ми проти всього світу») також став своїм. Звичайно, в клубі ще й через це не хотіли втрачати португальця.Теги:
Добавить комментарий
Читайте также

Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?