Sportarena

Вісенте Гомес: Прогрес команди – це наслідок роботи з кожним гравцем

Іспанський фахівець – про перебудову українського футболу.

Вісенте Гомес - про український футбол - новости футбола

Що мають робити вітчизняні спеціалісти для розвитку гравців? Чи реально виграти чемпіонат України командою, сформованою виключно з українських футболістів? У чому полягала філософія Атлетика та тренерський геній Марсело Б’єлси? Що потрібно робити українським футболістам для подальшого зростання. Відповіді – у відвертому у інтерв’ю колишнього тренера Динамо, а нині керманича Олімпіка Вісенте Гомеса Роману Бебеху для YouTube-каналу Бомбардир.

Про Віктора Циганкова

«Безперечно, травми — велика проблема. Це гальмує прогрес. Але я вважаю, що зараз Віктор грає на хорошому рівні в Динамо, у збірній України, він є топ-футболістом для України. Щоб стати топ-гравцем світового рівня, потрібно переїжджати в сильний чемпіонат. Якщо порівняти чемпіонати України та Іспанії, Англії, Італії, бачимо суттєву різницю. Я вважаю, що Циганков має все необхідне, щоб заграти в Європі, але постійно треба продовжувати самовдосконалюватися.

Коли я побачив його, я зрозумів, що це дуже технічний гравець, який гарно працює з м’ячем. Але є ще робота без м’яча, у якій йому треба було суттєво додавати. В цьому контексті треба було працювати. Також тоді він багато пропускав через травми, але я розумів, що це класний гравець. Вважаю, у юнацькому віці тренувальний процес більш важливий за матчі. В цей період у молодих гравців якраз закладається той фізичний, технічний, тактичний фундамент. І постійно грати, маючи при цьому менше тренувань, в тому віці не дуже добре».

Про Володимира Шепєлєва

«Гравець має усвідомлювати як можна вдосконалюватись. А для цього тренеру необхідно допомогти гравцю зрозуміти що саме треба і як треба вдосконалювати. Шепєлєв – футболіст, який володіє неймовірною технікою, але іноді дивиться лише на м’яч і не взаємодіє з партнерами. Ти можеш гарно пересуватись по полю, просувати м’яч, але не отримувати інформацію, що відбувається навколо. А для того, щоб її отримати, потрібно бачити поле, бачити простір, дивитися до прийому м’яча: де опонент, а де партнер. Я вважаю, що Шепєлєв додав у цьому компоненті, саме в розумінні гри. І зараз він є одним з найкращих гравців України на цій позиції».

Про Романа Яремчука

«Можливо, Яремчуку було потрібно більше часу, щоб змужніти, адаптуватись до дорослого футболу. Зараз він грає чудово. Можливо, далося взнаки ще й те, що Динамо – велика команда, де результат потрібен сьогодні. У таких командах не завжди готові чекати, і це нормально, адже їм потрібно постійно перемагати. Треба бути готовим, що тобі не завжди дадуть достатньо часу проявити себе. Іноді це проблема.

Читайте також: Яремчук: «Если мы так будем играть на Евро, могут быть проблемы»

Інколи так буває, що в тебе є футболіст, який не достатньо добре грає, переходить в інший клуб і значно покращує свій рівень. Можливо, якби Яремчук не пішов з Динамо, він би так не прогресував з різних причин. Іноді гравцю треба просто піти в інше місце і там він розквіте. Ми не знаємо що було б якби він залишився»

Про Артема Бєсєдіна

«Вважаю Бєсєдіна гарним футболістом. Він сильний, він багато працює, звичайно, йому потрібно додати в реалізації та грі у штрафному майданчику. Звичайно, усі хочуть, щоб Бєсєдін грав як Ібрагімович, Фірміно, але Бєсєдін – це Бєсєдін. Він грає на своїх сильних якостях, добре працює, йому є що покращувати, але це гарний футболіст. А всі хочуть Мессі, Роналду, по 40 голів за сезон…Це Бєсєдін».

Про прогрес українських футболістів

«Переконаний, Україна має справді класних гравців. На мою думку, клубам більше потрібно фокусуватися саме на гравцях, не на команді, а саме розвивати гравців. Тому що, як я казав раніше, розвиток футболістів – покращення команди. Не можу сказати точно, чи ця система найоптимальніша для України, але в Іспанії вона працює відмінно.

Коли я тільки приїхав в Україну, у Динамо, я побачив молодих гравців, і першою моєю думкою була те, що вони технічні. Деякі були дуже швидкими, інші сильними, але всі мали гарні навички. Найбільшою їхньою проблемою було те, що вони не думали про саму гру: як її будувати, структуру, як покращити і розвивати себе. Весь час вони дивилися на м’яч, віддавали пас і бігли, не дивлячись на поле. Це була найбільша проблема, з якою я зіштовхнувся, працюючи з молоддю. Ще я помітив, що більшість гравців вважали атаку важливішою за захист, хоча я не знаю чому. Для мене ці компоненти однаково важливі, якщо ти не будеш гарно захищатись, ти не зможеш якісно атакувати. Українським гравцям потрібно додати у компоненті розуміння гри. Я пояснював молоді, що оборона – це не лише те, що позаду. Завдяки правильній грі в захисті можна набагато краще й атакувати.

Можу говорити лише за тих футболістів, яких я тренував, бо я їх добре знаю. Приклад Яремчука: в Динамо він був не достатньо сильний, а зараз — просто неймовірний. А так для мене це — Шепєлєв, Циганков, Бєсєдін, Яремчук, Лук’янчук, Андрієвскький, Тимчик, Михайличенко, Оріховський. Це ще я забув багато прізвищ. Але я виділяю гравців, які розвиваються. Для мене не таким важливим є рівень, на якому футболіст знаходиться зараз, для мене важливо, щоб він вдосконалювався. Ті, кого я назвав, реально прогресують. Я більше люблю той тип гравців, які постійно прагнуть більшого, хочуть рости, а не досягнули чогось і зупинились на місці.

Я не працював у академії [Динамо], а був з командою 19-річних та дублем. Сергій Ребров і Рауль чітко сказали мені, що найважливішим є виховання і прогрес гравців. Кожен клуб ставить перед тренером якесь завдання : або нашою пріоритетною метою є виграш чемпіонату в кожній віковій категорії, або пріоритетним є виховання футболістів для головної команди. І від цього уже потрібно відштовхуватись.

Якщо зібрати найкращих українських футболістів, думаю, можливо виграти чемпіонат України лише місцевими футболістами».

Цыганков Динамо Киев
Виктор Цыганков, facebook.com/fcdynamoua

Про перебудову Олімпіка

«Люблю грати в контроль м’яча. Але в будь-якому випадку нам потрібно було подивитися, яких гравців ми маємо в своєму розпорядженні. Інколи низька гра в обороні гірша за високий захист. Ми надаємо перевагу високому захисту, тому що так ми можемо краще повертати собі м’яч і бути ближчими до воріт суперника. Тож спочатку потрібно побачити, хто в тебе є, а потім намагатися створити щось конкурентоспроможне з цими виконавцями. Вони мають вірити в те що ми робимо.

Ми маємо таку структуру гри, за якої кожен має можливість грати в пас, знаходити вільні зони як в довжину (у глибині), так і в ширині. Завдяки своїй структурі ми намагаємося суттєво спростити завдання гравцю, який знаходиться з м’ячем. Це працює за рахунок того, що гравець до отримання м’яча вже знає усі можливі переміщення своїх партнерів, усі можливі простори які можуть бути атаковані. Йому лише потрібно до прийму м’яча подивитись та отримати інформацію щодо конкретних позицій чи переміщень та направити м’яч».

Читайте також: Из аутсайдеров в князи: как Висенте Гомес воскресил Олимпик

Про структуру гри

«По-перше, це слово-контекст. І для гравців свого контексту воно набуває у тренувальному процесі. Як на мене, мати гарну структуру – можливість для команди створювати моменти  в атаці і не давати нічого зробити супернику, коли ми в захисті. А також це означає швидко повертати собі м’яч і вибігати в контратаки. Якщо втрачаємо м’яч, одразу намагаємось якнайшвидше запресингувати опонента і повернути його собі. При правильній структурі гри ти не даєш багато простору для опонента.

Насправді, ми починаємо з 4-3-3, але по ходу матчу наша схема змінюється. Наприклад, коли ми пресингуємо, ми переходимо на 4-4-2. На мою думку, 4-3-3 найбільш збалансована: при атаці та обороні.

Про тренувальний процес

«Потрібно створити такий контекст, у якому гравець буде думати, таке середовище, де б футболіст міг висловити свій погляд щодо того чи іншого епізоду. Треба дозволяти гравцю помилятися. Саме так все працює в Олімпіку та коли я був у Динамо.

Гравцям більше потрібно моделювати різні ігрові ситуації, щоб вони знали, як з них виходити, не боялися помилитися і вчилися знаходити правильні рішення. Будучи між лініями ти маєш вкрай мало часу та простору, тому гравцю потрібно постійно отримувати інформацію навколо та інтерпретувати її, щоб встигати приймати найбільш вдале рішення для всієї команди. Але є я вважаю, що зараз в Україні є такі гравці. Наприклад, Зінченко, Маліновський, Буяльський, Шепєлев у якійсь мірі Степаненко і Сидорчук. Вони всі грають дуже добре в цьому аспекті.

Найперше, що має бути в тренувальному процесі – гра. Треба використовувати ігрові вправи: володіння, малі та великі простори, де гравці мають більше маневрувати, приймати рішення в обмежених умовах. Якщо футболіст атаки знаходиться поруч із захисником, то гравець нападу повинен бути більш винахідливим і по максимуму використовувати той простір, який у нього є. Його першими думками мають бути: «Де мій партнер», «де є вільна зона», «що наразі потрібно моїй команді». Ми багато працюємо над пошуком вільних зон».

Про Атлетик та його філософію

«Перед тим, як там працювати, потрібно зрозуміти філософію цього клубу. Це не пробема! Найважливіше завдання Атлетика – робота зі своїми футболістами. Фокус на гравцях. Футболіст може не мати гарної швидкості, ще чогось, але це твій гравець і ти маєш всіляко допомагати йому максимально розвити свій потенціал. Звичайно, це певне випробування для тренера, але така філософія клубу. І саме у таких обмежених умовах тренер має більше можливостей для свого розвитку.

В інших командах, якщо гравець не відповідає рівню, одразу хочуть когось підписати на його місце. В Атлетику ж постійно беруть гравців лише з академії. В інших академіях кричать: «Я виграв те, я виграв інше, ми чемпіони». І що далі? В першій команді лише один гравець з академії…  Я, можливо, не стану чемпіоном, не візьму золотий дубль, зате я якнайкраще підготую і об’ єднаю цілий ряд футболістів для головної команди.

Всі знають, що Циганков грає за київське Динамо, що це провідний футболіст першої команди. Безумовно, він талановитий, однак в цьому ще величезна заслуга системної роботи академії. Тож в академії вся увага повинна бути зосереджена на гравцях, на їх вихованні, вдосконаленні. Буває, що одного футболіста вже залучають до виступів за головну команду, а іншого ще ні. Але це не означає, що другий гірше. Просто, можливо, у той конкретний день є хтось сильніший на його позиції, але завтра все може змінитися. Тому потрібно постійно працювати».

Про власну методологію

«У нас був колектив людей, які почали працювати в Алетику над однією ідеєю. Ми почали вдосконалювати методологію тренувального процесу: люди їздили по Іспанії, Чилі, в інших країнах, ділилися власним досвідом, а потім це все поєднали.

Наша методологія стосується молодих гравців, тренувального процесу та процесу особистого розвитку. Головною ідеєю є те, що футболіст  – найважливіше. Кожне наше заняття побудовано на тому, щоб вдосконалити гравця, а не команду. А, покращуючи гравців, ми вдосконалюємо команду. Ми маємо зробити все можливе, щоб футболіст прогресував. Саме футболіст. Прогрес команди – це вже наслідок роботи з кожним гравцем. Ми допомагаємо максимально розкрити весь потенціал футболіста, підготувати його до першої команди. І це не лише один тренувальний процес, також важливий особистий розвиток гравця, його взаємодія з оточенням, особиста обізнаність.

Насамперед , я намагаюсь знайти причину проблеми. Найпростіше сказати: «Та у нього проблеми з головою». Але я почав працювати з Марією Руїз де Онія. Якщо футболіст має проблеми, ми ставили запитання: «Як цей гравець навчається? Що він може зробити, щоб покращити себе? Які емоції виникають у тій чи іншій ситуації? Як створити потрібне середовище навколо себе?». Якщо я не знаю себе, то що можуть знати інші? Головною метою було створити ті умови, за яких гравець міг би нормально розвиватися».

Про найкращих українських гравців

«Вважаю, що В Україні є багато гарних гравців, такі як Ярмоленко, Пятов та інші. Візьміть хоча б «Золоті М’ячі». Скільки українських володарів «Золотого М’яча?» 3! Шевченко, Блохін, Бєланов. А тепер скажіть мені, скільки іспанців отримували цю нагороду? Менше, я не знаю, можливо, один.

Коли б більше ваших футболістів грали в чемпіонатах, де кожен тиждень складний матч, висока конкуренція… Я переконаний: Україна має справді класних гравців. На мою думку, клубам більше потрібно фокусуватися саме на гравцях, не на команді, а саме розвивати гравців. Тому що, як я казав раніше, розвиток футболістів – покращення команди».

Про стиль гри українських клубів

«Ми бачимо Шахтар, Динамо, Зоря , ще Маріуполь – усі вони не грають в закритий футбол. Ми також намагаємося грати більше вперед, але іноді в нас немає вибору. Коли нас затискають, ми не можемо просто побігти в атаку. Я вважаю, що в Україні, справді, є гарні команди. Звичайно, УПЛ — не АПЛ і не ЛаЛіга, де грають найкращі футболісти світу. Не так давно ми грали проти Ворскли, вона не закривалася проти нас. Дніпро, до речі, також. Ми грали проти Олександрії – вони лише після вилучення почали більше притискатися до воріт».

Про Марсело Б’єлсу

«Думаю, кожен з нас трохи навіжений. Б’єлса – це дуже вимогливий тренер. Він повністю сконцентрований на роботі. Коли я працював в Атлетику, загальна інтенсивність гри команди була захмарна. Я ніколи такого раніше не бачив. Багато бігової роботи, постійний пресинг, паси, швидкі забігання. Це було неймовірно!

фото @losclive

Головне, щоб гравці вірили в те, що ти хочеш створити. Віра футболістів у твої ідеї — це найнеобхідніше. Я думаю, що гравці розуміли, що це піде на користь команді, і виконували все що він вимагав. Футболіст одного разу йому відповів на тренуванні «Тренер, я віддаюсь на 100 відсотків, я не можу більше», на що Бєлса відповів своєю відомою фразою «Це твої 100 відсотків, але на мої».

Він аналізує дуже багато деталей по відео. Я працює трохи інакше. Найбільше мене вразила інтенсивність, яку показували гравці на полі, його ідея, і як в неї повірили футболісти».


Ставки на спорт от лучших букмекеров, регистрируйтесь и забирайте бонусы.

Источник: Sportarena.com

Рейтинг записи: 12345


Рейтинг букмекеров
#букмекерописаниебонусоценкасайт
1 Фаворит обзор 10 000₴ + 300 FS
5
РЕГИСТРАЦИЯ
2 Vbet обзор до 150 000₴ + 500 FS
4.7
РЕГИСТРАЦИЯ
Или аккаунт Sportarena