Як боротися з невиплатою зарплат? Бойкотом? Страйком? Депозитними вкладами?

Фото Артур Валерко, Sport Arena
Оглядач Sport Arena відвідав засідання Правління Асоціації футболістів-професіоналів України та поспілкувався з її керівництвом і запрошеними гравцями клубів Прем’єр-ліги.

Непомітно гостра криза у вітчизняному футболі переросла у хронічну, і якщо спочатку футболісти й агенти висловлювали стурбованість з приводу зменшення нулів у зарплатній відомості, то зараз під загрозою сама виплата заробленого. Тож на засіданні Правління Асоціації футболістів-професіоналів України було чимало тем для обговорення, і далеко не всі з них – приємні. На запитання журналістів відповідали президент Асоціації Ігор Гатаулін та гравці клубів УПЛ – Сергій Воронін та Микола Іщенко (Сталь Дніпродзержинськ), Віталій Гошкодеря (Олімпік), Андрій Запорожан (Олександрія), Олександр Караваєв (Зоря), Віталій Лисицький (Металург Запоріжжя), Олексій Довгий та Дмитро Льопа (Металіст), Артем Шабанов (Волинь), а також ветеран українського футболу Андрій Тлумак, котрий нещодавно отримав тренерську ліцензію та очолював збірну вільних агентів АФПУ.

З розповіді про сьогоднішнє засідання Правління Асоціації її президент Гатаулін розпочав спілкування з пресою:

– Із 14-ти клубів Прем’єр-ліги на нашому засіданні були присутні представники відразу десятьох, – розповів Ігор Федорович. – Основним питанням, яке обговорювалося, було виконання контрактних зобов’язань перед футболістами-професіоналами, а також й аналіз ситуації, яка склалася у всіх футбольних клубах Прем’єр-ліги й прогнозування на майбутнє.

– Зібрання власників клубів, яке анонсувалося раніше, не відбулося. Що далі плануєте робити?

– На сьогодні вкрай складна ситуація в трьох футбольних клубах Прем’єр-ліги – це ужгородська Говерла, харківський Металіст та запорізький Металург. У Говерлі 12 місяців не платять зарплату футболістам, у Металісті – сім з половиною, а запорізький Металург оголосив про банкрутство, і ви бачите до цього це приводить – йдуть поразки, і, вірогідно, до кінця року клуб припинить своє існування.

Є проблеми й у деяких інших клубів, однак там періодично зарплата гаситься. Наприклад, у ФК Волинь (Луцьк) із семи місяців заборгованості чотири погашено, і обіцяють до кінця цієї частини першості ще два місці виплатити. Приблизно така ж ситуація у ФК Зоря (Луганськ), де зарплата йде з невеличким запізненням навздогін за гравцями, але потихеньку гаситься. У Дніпрі по жовтень погасили за подвійною формою – там, я уже розповідав, є дві форми виплати на іноземну й на українську картки, – так от, на українську по жовтень зарплату виплатили.

Багато уваги учасники засідання приділили харківському Металісту. Ви знаєте, яка ситуація склалася з цим клубом в Олександрії… І сьогодні стоїть дилема: що робити футболістам, якщо власник знову не виконає свою обіцянку, й упродовж 3-4 днів до гри з Чорноморцем не погасить якусь частину зарплати?

«До злісних боржників органи футбольного правосуддя можуть застосувати санкції»

Ви задали питання відносно власників. АФПУ – одна із організацій, яка є складовою вітчизняного професіонального футболу. Так от, на 16 грудня призначена чергова зустріч керманичів клубів УПЛ – загальне зібрання. Сьогодні ми обговорили текст заяви, яку ми направимо власникам клубів, а ще за кілька днів відбудеться засідання виконкому ФФУ. Обидві ці організації можуть вплинути на ситуацію, посприяти її вирішенню. Ми покладаємо на них великі надії, тому що у них є можливість прийняти певні санкції відносно злісних боржників…

– …Які саме санкції?

– Органи футбольного правосуддя можуть вдатися й до відкликання атестату – як мінімум! Тому, якщо в двох словах, ми дійшли саме до таких висновків.

– На жаль, при банкрутстві клубу можуть піти на дно і його борги. Якщо клуб припиняє виступи, знімається з чемпіонату, до кого тоді звертатися футболістам за своїми боргами?

– Ситуація справді взята із життя – ми переживали зникнення таких професіональних клубів, як Арсенал (Київ), Кривбас, Севастополь, Таврія, де футболісти, за великим рахунком, не отримували зароблене. Лишається тільки один-єдиний механізм: якщо клуб буде оголошено банкротом, то кожен його працівник, і в тому числі – футболіст, може через суд звичайної юрисдикції вимагати арешту майна клубу й отримання з цього якихось дивідендів. На моїй пам’яті такий приклад був: коли у Зорі при президентові Шпичці за нашої ініціативою було заарештовано 5-6 «камазів», і за рахунок цього перед футболістами і тодішнім тренером Юрієм Ковалем було частково погашено заборгованість по зарплаті.

– Біля вас сидить футболіст Сергій Воронін, який грав за ФК Севастополь, не отримав зароблене. А підприємства власника того клубу є навіть тут, у Києві. Чому їх не арештувати?

– Я не відкрию, напевно, для вас секрет, якщо розповім, що ФК Севастополь існував як окрема юридична особа. Звичайно, треба дослідити запитання – якщо існує якийсь юридичний зв’язок, і ті активи, які є у пана Новинського зв’язані з ФК Севастополь і є його засновниками, то тоді буде можливість вимагати погашення заборгованості. Для того, щоб відповісти на ваше запитання, варто зайти в атестаційний комітет, подивитися установчі документи та устав ФК Севастополь – і це прояснить, чи є на сьогодні можливість вимагати з діючих активів погашення заборгованості. Якби у профспілку надійшла хоч одна заява від футболістів, справа уже розпочалася б. Ось сидить з нами Серьожа – може прямо сьогодні письмово звернутися. І Караваєв також тут сидить…

Фото Артур Валерко, Sport Arena
Фото Артур Валерко, Sport Arena

– Чому вони не робили цього раніше?

Сергій Воронін: – Нам говорили, що ті активи, якими спонсорували ФК Севастополь, опинилися на території Криму, і не його вина, що півострів забрали, і він втратив свої активи. Гравці наші спілкувалися, консультувалися, як вийти з ситуації, але ні до чого це не привело.

– Свого часу приймався меморандум щодо погашення заборгованості перед футболістами. Якщо він не буде виконаний, там прописані якісь санкції?

– Ті меморандуми щодо реструктуризації заборгованостей, які сьогодні підписані між ФФУ та клубами, не враховують думки та інтереси футболістів, були підписані без погодження та підписів гравців.

Олексій Довгий: – Ми в цьому меморандумі не беремо участь – особисто мене в ньому не було, у цьому списку. Я ні на що не претендую, окрім тих грошей, які «тягнуться» ще з того сезону, а нині мало нібито налагодитися. Але, як бачите, цього не відбувається. Ми чекаємо новин, цього тижня щось має статися. Нам лишається тільки очікувати й сподіватися, тому що ніяких гарантій поки ми не маємо.

«Ми, футболісти, в цьому меморандумі не беремо участь!»

Запитання до Олексія Довгого: – А з ким із керівництва клубу, окрім Курченка, ви ведете перемовини?

Олексій Довгий: – Ні з ким! У нас є гендиректор Бойцан, який напряму спілкується з президентом і має з ним зв’язок. Він періодично з’являється на клубній базі, якісь були обіцянки, але довгий час ніяких новин від нього не чули. Перед грою я з ним спілкувався у присутності всієї команди, а нещодавно говорив з нашим головним тренером, і він каже, що гендиректор в понеділок-вівторок буде у Москві, а завтра нас збирають на базі. Тому сподіваємося, що саме у ці дні щось проясниться.

Запитання до Олексія Довгого: – А самого Курченка ви хоч раз бачили? Він перед командою виступав, щось пояснював?

Олексій Довгий: – Я ні разу його не бачив.

Запитання до Олексія Довгого: – Наскільки продуктивною вийшла сьогодні ваша зустріч з колегами? До яких висновків дійшли?

Олексій Довгий: – Якщо нічого не робити й не збиратися на обговорення – то нічого не вийде. А так кожен висловив свою думку, хочеться, щоб зібрали господарі клубів і пообіцяли одне перед одним вирішити проблему. Обговорювали також наше рішення вийти чи не вийти на гру, наводилися приклади з життя, обговорювали, чи це може нашкодити.

Запитання до Миколи Іщенка: – Ми з вами спілкувалися десь у вересні, і ви казали, що ніяких контрактних зобов’язань у Металісті не виконувалося. Можливо, після олександрійського виїзду з вами зв’язувався хтось із клубу?

Микола Іщенко: – Ні, ніхто з клубу не звертався. Ігор Федорович правильно сказав – з меморандумом нас ніхто не ознайомлював, і він підписувався без підписів футболістів. Поки що я дізнався рівно те, що й ви усі – і все, про що тоді говорилося, так і залишилося.

Запитання до Віталія Лисицького: – У якому режимі зараз проживає запорізький Металург? Чи проводиться навчально-тренувальний процес, хто залишився у клубі за вашими даними?

«Останнім часом база запорізького Металурга без світла, тепла, гарячої води»

Віталій Лисицький: – Останні півтора місяці я, Старцев, Платон і Пашаєв тренувалися окремо від команди – приїжджали на базу й виконували індивідуальний графік тренувань. На сьогодні йде процес ліквідації клубу, останнього тижня не було світла, гарячої води й тепла на базі. Допомагає трішки тягнути команду місто. А що відбувається в колективі – не можу сказати, бо ми займаємося окремо від клубу.

Запитання до Віталія Лисицького: – Яка вірогідність того, що вам виплатять заборгованість враховуючи те, що почалася ліквідація клубу?

Віталій Лисицький: – Наскільки мені відомо, ліквідація клубу йде, але кволо протікає. А якщо йде ліквідація, то для того, щоб її дозволили, господар повинен виплатити усі борги працівникам, які у нього працювали. Тож ми сподіваємося, що всі борги перед футболістами, тренерами, всіма працівниками буде погашено, і лише після цього їм дозволять поставити крапку.

Запитання до Віталія Лисицького: – Але був прецедент того ж Кривбасу…

Віталій Лисицький: – Там клуб було просто оголошено банкротом, і у нього не було особливої власності, крім двох службових машин і автобуса.

Фото Артур Валерко, Sport Arena
Фото Артур Валерко, Sport Arena

Запитання до Ігоря Гатауліна: – Яка вірогідність того, що власники клубів все-таки зберуться? Ті – у Москві, ті – у Європі, як їх зібрати?

Ігор Гатаулін: – Це буде загальне зібрання УПЛ. Наскільки мені відомо, востаннє більша частина власників збиралася 12 липня минулого року. Тоді були присутні Коломойський, Суркіс, Шуфрич, Новинський, Клімов. Не було Ахметова, Димінського, але більшість була. Життєдіяльність Прем’єр-ліги мені коментувати некоректно – згідно з їхнім уставом, частину рішень приймають власники клубів, але інші можуть приймати й представники клубів. Останні збори це підтверджують. Тож ми хочемо, щоб нас поетапно почули. Щоб з нового чемпіонату був обов’язково створений фонд гарантування зарплати. Нас мають включити у робочу групу, і такі зміни мають внести в регламент.

«Свого часу, досить давно, у Зорі зарплату гравцям виривали завдяки… «камазам»

Президент УПЛ же свого часу пропонував 10-мільйонні, 5-мільйонні банківські гарантії, а ми кажемо, що такий депозитний рахунок – суто для гарантування зарплати – має відкривати тільки трудовий колектив в особі гравців та тренерів. У Данії тиждень нема зарплати – і за це гравець уже може стати вільним агентом, і клуб йому буде платити кошти до кінця контракту. У ФІФА на сьогодні після місяцю заборгованості футболіст може розірвати контракт в односторонньому порядку й вимагати його виконання до закінчення строку дії. У нас, на превеликий жаль, цього нема.

Я вже казав, щоб наша збірна гідно виступила на чемпіонаті Європи, треба, щоб гравці брали участь у конкурентоздатному чемпіонаті. А щоб він був таким – мають виконуватися ті правила й закони, які власники зазначили, створюючи УПЛ. Вони мають бути рівними для всіх! А якщо кілька клубів починають не виплачувати зарплату, з’являються ризики – матчі з фіксованим результатом, стимуляція. І все буде котитися, як снігова лавина!

– Як ви ставитеся до такої форми впливу, як бойкот? Підтримуєте чи засуджуєте?

– Ми обговорювали це з хлопцями – вони висловили свою думку, і я висловлю свою. Будь-яка дія має приводити до кінцевого позитивного результату. А у нас на сьогодні є єдиний такий приклад – коли бойкот іспанського чемпіонату в 2011 році допоміг футболістам. Тоді усі футболісти – у тому числі, й світові зірки, які своєчасно отримували зарплату – підтримали своїх бідніших колег, і, як ви пам’ятаєте, майже місяць, чотири тури, не були зіграні в Примері, але вимоги гравців почули.

«Приклад успішного бойкоту є один: Іспанія 2011 року»

Тому судити важко – давайте побудуємо таку країну, як Іспанія – і за свідомістю громадян, і за законами, а тоді вже будемо братися за таке. У кожного своя думка – запитайте гравців.

– Щорічно зростає кількість українських легіонерів за кордоном, а також все ще прибувають легіонери в наш чемпіонат, хоч і стає їх менше. Хто захищає українських гравців в інших чемпіонатах і іноземців – у нашому?

– Ви правильно підмітили, що у нас легіонерів стає менше. Їх було минулого року в українській Прем’єр-лізі порядку 150 (153, здається), то нині їх число скоротилося на третину. У нашій організації є лише кілька легіонерів, а ті, хто від нас поїхав, не є нашими членами. У них є агенти (сьогодні це називається «представником футболіста»), і гравці користуються їхніми послугами.

Запитання до Олександра Караваєва: – Яка ситуація наразі в Зорі? Якщо є заборгованість, то наскільки велика?

Олександр Караваєв: – У ФК Зоря були заборгованості, тому що складна ситуація в країні, а всі активи власників знаходяться там, де йде війна. Тому вони, наскільки можуть, погашають борги. Заборгованість досягала часом чотирьох місяців, потім виростала до шести, але далі скорочувалась до трьох-чотирьох. З нами постійно спілкується керівництво, тому у нас ситуація простіша, ніж у колег – у нас є діалог з представниками клубів, а також надія на погашення боргів у майбутньому.

Запитання до Артема Шабанова: – А що у Волині?

Артем Шабанов: – У нас була заборгованість за шість місяців, обіцяли-обіцяли заплатити, а зараз віддали за чотири місяці й обіцяють видати до кінця тижня ще за один місяць.

Розширеного засідання за участі Правління Асоціації футболістів-професіоналів розглядало проблеми команд Прем’єр-ліги України, а також визначало цілі і завдання Асоціації на 2016 рік. Пріоритетом лишається захист соціальних та трудових прав футболістів-професіоналів, до слова – не лише елітних. І на найближчий час вирішено рішуче взятися за найболючіші питання.

Артур Валерко, Sport ArenaУчаствуй в Турнире прогнозистов чемпионата мира и выигрывай PlayStation 4.

Сохранить
Добавить комментарий
Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?