Sportarena

Як тасувати… Динамо

У нас на руках – всі футболісти київського клубу. Як використати їх для якнайкращого результату? Подивимося очима Хацкевича та Михайличенка.

Як тасувати… Динамо - Чемпионат Украины

Тренерский штаб Динамо: Вадим Евтушенко, Алексей Михайличенко, Сергей Федоров / фото ФК Динамо

Ярослав Смілянський, Sport Arena

В основній заявці Динамо зараз – десь 25 гравців. Загалом у заявці на сезон Favbet Ліги – 70 гравців (основна обойма, молодіжна та юнацький склад). 12 легіонерів (біля 40% основної обойми). 17 збірників – це говоримо суто про національні команди, в юнацькі збірні викликається, напевно, ще стільки ж хлопців. А ще ж чоловік 15 в орендах!

Послухайте, це фабрика футболу! І думка тільки одна – як у цьому всьому добрі розібратися, ось це і буде завданням нового головного тренера й колишнього спортивного директора.

Динамо очима Хацкевича

Залежно від нюансів центру півзахисту, Хацкевич використовував стандартні схеми 4-1-4-1 або 4-2-3-1. Для його команди характерна визначальна роль вінгерів, при цьому яскраво вираженої «десятки» в тактичних побудовах, зазвичай, не було. У кадровому плані Хацкевич залишив неоднозначні враження. З одного боку, молоді він довіряв – ті, хто справді доріс до рівня Динамо, грали – і грали постійно. Продовжив прогресувати Циганков. Став гравцем основи Миколенко. Був шанс у Шапаренка – аж поки з якихось причин (не винесених на суд широкої публіки) навесні він різко не здав оберти.

З іншого боку, не досягли прогресу ті, від кого цього чекали. Це не пряма вина Хацкевича, молодь сама має на себе нарікати, тим не менш, забуті після оренд Леднєв, Янаков, Тимчик. Не отримали свого ігрового часу чемпіони світу серед молоді – навіть Цитаішвілі, Попов, Булеца та Супряга, від яких можна було чогось чекати.

Окремий рядок – робота з новачками. Таке враження, що гравці купувалися в «чистилище», звідки лише через півтора-два роки їх планували діставати. Говоримо не лише про футболістів типу Пантича чи Самбрано, які неясно як сюди взагалі потрапили, а й про досить-таки цікавих Сідіклея та Че-Че. Звичайно, до позиції тренера додалися ще й особисті проблеми новачків, не всі з яких горіли бажанням щось доводити, але все одно – як можна було запросити гравця й не використовувати його? Це абсолютно незрозуміло.

Окремий рядок – це травматичність. Дуелунна та Соля ми до цих пір толком і не побачили. Ясна річ, це питання глибоке, як із точки зору індивідуальних проблем гравців, так і з точки зору клубної медицини й розподілу навантажень, але ясно, що кількість травмованих і тривалість їх повернення в гру, або й на колишній рівень гри, занадто велика.

Хацкевичу дорікали за «опорного форварда» Бесєдіна – хоча при цьому Соль у Динамо стає людиною-травмою, Русин так і залишається гравцем епізоду, а про інших говорити особливо не доводиться. Що найгірше, Олександр Миколайович не розкрив навіть тих гравців, які були основними у нього в Динамо-2 та Динамо U-21. Яремчук грає й забиває в Бельгії, але не в Динамо. Хльобас, якому видавали стільки авансів, так і не виріс у щось більше, ніж нападника ротації Десни. Таких історій – безліч, але відкривається ось такий основний бойовий варіант

Динамо очима Михайличенка

Він дуже давно не працював головним тренером, тому ми можемо тільки здогадуватися, яке насправді його ставлення до нинішніх гравців. Інсайди, які вдалося зібрати за ці дні, гласять: радикальних змін не буде, основний склад залишиться практично тим же самим.

Найцікавіше стосується деталей. Скажімо, можна сподіватися, що за Михайличенка новий шанс отримають «опальні» гравці – Сідіклей, Шапаренко. Цілком можливо, що він спробує перелаштувати центр поля, де зараз підібрані однопланові виконавці й не вистачає хавбека креативного плану. Таким міг стати Шапаренко, але останнім часом був відправлений у «заслання» в дубль. Таким може стати Жерсон, тому що його перспективи як форварда вістря атаки викликають сумніви – судячи по стартових матчах, він просто губиться в тактиці Динамо й не може привернути до себе увагу постачальників передач. А от глибше у нього будуть кращі шанси. Зважаючи на те, що Родрігес навряд чи зможе конкурувати з Вербичем і Циганковим, поки вони здорові – його шанс під нападниками або на місці secondary striker.

У ці перші місяці Михайличенко виходитиме з наявного – не просто із тих кадрів, які є, а з тих кадрів, у якій формі вони зараз знаходяться. Очоливши команду вже по ходу сезону, він не матиме розкоші спокійного награвання гравців і підгонки їхньої фізичної готовності. Це те, що мало робитися під час міжсезоння. І, звичайно, те, що дехто з гравців у різнобої в плані своїх кондицій, є камінчиком у город попередників нового штабу.

Найголовніший висновок: завданням Михайличенка на першу частину сезону буде вийти з групи в Лізі Європи та обов’язково допустити якнайменше втрат у чемпіонаті. А тією мотивацією, яку йому навіть не доведеться оголошувати перед гравцями в роздягальні, буде розуміння: вже зараз можна втратити місце в основі, а взимку – місце в команді взагалі. Тому навіть старожилам команди, навіть людям на тривалих дорогих контрактах доведеться трішки попереживати і трішки постаратися в найближчі кілька місяців. Це той позитив, який (наче камінь, кинутий у застояну водойму), обов’язково додається при зміні головного тренера.

У зв’язку з цим – прогноз відносно Динамо при новому штабі. Радикальних змін не буде. Почнеться ротація на кількох позиціях. Михайличенко, судячи зі всього, не налаштований когось вибивати зі складу, але є, звичайно, кілька кандидатур, які «хитаються». Хронічно не дисциплінить Гармаш – може за це поплатитися. Кількох грубих помилок знову припустився Кадар – нагадав себе самого часів початку динамівської кар’єри. Може програти конкуренцію навіть не скільки досвідченому Шабанову, як молодому Попову.

За чемпіонів світу грає громадська думка – їх буквально «втискує» у склад вболівальницька спільнота. І якщо у Цитаішвілі шансів пробитися з-за 3-4 конкурентів мізер (хоча травми є травми), то той же Попов – це просто очевидний кандидат на те, щоб мати свій шанс. Не став би скидати з рахунку Кучерука чи навіть Нещерета – молоді воротарі можуть отримати свій шанс у кубку чи навіть у деяких матчах чемпіонату. Мало забиває Бесєдін – при всій його очевидній корисності як гравця, що виграє багато боротьби, існує думка – при здоровому Солі у Артема нема шансів на основу.

Дуже багато «але» в наших припущеннях, але загалом Динамо зразка літа-осені 2019 року при Михайличенку може бути таким.

А взимку ті, хто залишиться, мають провести серйозну перебудову.

Динамо гіпотетичне

Є відразу кілька теорій, як краще використати кадровий потенціал Динамо. Тактичні схеми, які дозволили б розкритися молоді та нинішнім резервістам у всій красі. Спробуємо пофантазувати, які плюси й мінуси давала б киянам та чи інша тактична схема.

Відразу скажемо: тактичні експерименти – це не про нас. Хацкевич за весь час роботи використовував, по суті, одну й ту ж схему, просто з нюансами в центрі поля – з «десяткою» чи без «десятки», з більшим акцентом на руйнівну роботу чи з вільнішою побудовою на триваліше володіння м’ячем і організацію атак через короткий пас. 4-1-4-1/4-2-3-1 відпрацьоване, награне, вже звичне. Але… Має багато нюансів якраз для конкретного динамівського набору футболістів.

Наприклад, у нас зараз явний перебір вінгерів – крайніх півзахисників. Помістити їх усіх важко, декого навіть пробували відрядити на вістря атаки – через нестачу якраз там. Як не парадоксально, при динамівській нестачі форвардів якраз 4-4-2 могло б вирішити певні проблеми. Жерсон, як відомо, не зовсім центральний форвард, але якщо доручити йому, скажімо, ліву зону атаки при тактиці в два форварди – він, з одного боку, буде вільний у переміщеннях та матиме простір, а з іншого компенсує певну тактичну нестиковку, яку він явив у стартових матчах.

Так само Вербич – як єдиний форвард на передовій, він недостатньо ефективний. Як один із двох форвардів – це вже зовсім інші нюанси в грі. Тактика у два форварди могла б дозволити краще використати Бесєдіна. Він – форвард не дуже забивний, але дуже роботящий. Маючи такого поруч, умовний Соль (Супряга, Ісаєнко) постійно живився б скидками.

Мінус схеми також очевидний – передовсім, ослаблений центр поля й спрощення гри флангових півзахисників, які в Динамо звикли більше працювати на себе й мати свободу в завершенні, а тут, по ідеї, повинні були б більше обслуговувати дует форвардів. На жаль, розкіш мати лише одного півзахисника оборонного плану – занадто велика для цієї схеми. Отже, 4-4-2 має очевидні мінуси при грі без м’яча, при зустрічі суперників відразу після втрати.

У три центральних захисники намагався грати Ребров. Це була міра вимушена, диктувалася як збоями лінії, так і специфікою підбору гравців. Зараз у киян також серйозні проблеми. Як не дивно, не з більш молодими українцями, а з досвідченим міжнародником Кадаром. І, пригадуючи найуспішніші матчі Динамо в три центрбеки, поставити між Кадаром і Бурдою Попова чи Шабанова могло б бути «золотим» рішенням для матчів проти команд із найбільш могутнім атакувальним потенціалом. До того ж, тактика в три центрбеки прибирає перенасичення центру поля. За рахунок довгих і середніх передач (а той же Попов чудово володіє цим скіллом) можна було б максимально швидко направляти м’яч від оборони до вінгерів.

5-2-3 чи 3-5-2 – тут є свої дуже відчутні нюанси. При одному розташуванні гравців збільшується навантаження на «лінійних» («латералів»). У Динамо з часів Несмачного та Гусєва одна людина на фланзі господарювала рідко, хоча, здається, тому ж Миколенку це цілком під силу. Найгірший можливий ефект гри в три центрбеки (при 3-5-2, наприклад) – це зменшення ролі вінгерів. Неможлива розкіш для нинішнього Динамо, найбільш висококласні гравці якого – якраз флангові атакери.

Як не дивно, «італійська» схема в три центрбеки у Динамо може розвинутися вже в найближчому майбутньому, і вплив на це справить збірна Петракова. Як мінімум, Миколенко з Поповим чудово адаптовані до такої схеми. Використовувати оборонний модуль у три центрбеки, хоча б як інструмент для окремих завдань, було б дуже добре. Це додало б тактичної гнучкості команді. А суперників, проти яких схема могла б бути ефективною, досить багато.

Ну і яка футурологічна стаття – без погляду в майбутнє. Ми підібрали варіант складу суто з молодих гравців. Тут і герої польського Мундіалю, і хлопці, які здорово себе проявили в юнацькій Лізі чемпіонів. Шансів на те, що от прямо всі вони доростуть до основи, небагато. Шансів, що всі реалізують себе в великому футболі – ще менше. Але щоразу, коли в першій команді будуть травми-дискваліфікації, коли бокопоритимуть визнані авторитети, треба мати на увазі цю схемку й пам’ятати про «динаміків», час яких має прийти досить швидко. За ними – майбутнє.


Добавьте «sportarena.com» в свои избранные источники Google News (просто нажмите звездочку)

Источник: Sportarena.com

Рейтинг записи: 12345


Рейтинг букмекеров
#букмекерописаниебонусоценкасайт
1 Фаворит обзор 10 000₴ + 300 FS
5
РЕГИСТРАЦИЯ
2 Vbet обзор до 150 000₴ + 500 FS
4.7
РЕГИСТРАЦИЯ
Или аккаунт Sportarena