УЗНАВАЙ ПРО СВОИХ

Зустрічають по одежині: хто і в що вдягає українські футбольні клуби

...

Традиційний аналіз футбольного екіпірування від Sport Arena.

Зустрічають по одежині: хто і в що вдягає українські футбольні клуби
Фото: dynamo.kiev.ua

Від автора. Багато років, ще від попередніх місць роботи, десь із 2010-го, я роблю ці огляди футбольних форм чемпіонату України. Вимальовується навіть уже серйозне дослідження… Чи сподобалися вам форми нинішнього сезону? А в порівнянні з 3-річною давниною? Наш попередній огляд: Встречаем по одежке (сезон 2015/16).

Favbet Ліга: тут домінує Nike

Всього три виробники форми представлені в найвищому сезоні – причому, 75% цього ринку контролює американський топ-бренд Nike. Відзначаємо для себе, що вперше в історії взагалі не представлений в еліті українського футбольного чемпіонату Adidas. В останні два роки вдвічі зменшилася доля Joma. Через зняття Арсеналу-Київ італійський виробник Zeus попрощався з Прем’єр-лігою.

Що можна констатувати щодо екіпіровок клубів Favbet-Ліги? Приємна обставина – поступово заповнюються місця на формі, які передбачені регламентом для розміщення рекламних проявів. Лише три клуби – 25% – не мають спонсора на футболці (одна із них замістила це написом своєї назви). Можна відзначити появу оригінальних рішень, як приклад – автограф Лобановського на новій формі цього року в Динамо. Кияни, до слова, відзначилися яскравою презентацією форми (разом із розкішним відео #МиЦеДинамо, присвяченим історії клубу, це найкрутіше, що було в цьогорічній УПЛ).

Були презентації форми ще в кількох клубів. Якщо у Шахтаря в випадку з оригінальною новою формою помаранчево-жовтих барв церемонія пройшла за планом, то у крутої ідеї Ворскли вийшла не найкраща реалізація. За задумом, провідні гравці повинні були презентувати нову найківську амуніцію з рідними й близькими людьми. От тільки діти одного з лідерів команди з’явилися а) в формі іншого клубу, б) в формі іншого виробника. За саму ідею такої фотопрезентації – тільки плюс, а от подібний ляп в умовах футбольного капіталізму міг завершитися непорозумінням з новими партнерами.

Стосовно різноманіття та оригінальності форм, цього сезону вийшло не дуже вдало. Дехто із клубів залишився у незмінній із минулого чемпіонату формі. У багатьох задіяні досить банальні шаблони. Не вистачає таких чіпких деталей, як текстура футболок Карпат (там проглядаються впізнавані елементи – обриси рідного міста, текстура народної вишивки). Жаль, така форма-свято в наших лігах трапляється надто рідко, не вистачає «родзинки» навіть у резервних комплектів, де зазвичай дають собі волю дизайнери найкращих європейських форм.

Констатуємо: рік в УПЛ позначився тотальним тріумфом Nike, який тепер домінує на ринку.

Favbet Ліга  
Ворскла (Полтава) Nike
Десна (Чернігів) Nike
Динамо (Київ) New Balance
СК Дніпро-1 Nike
Зоря (Луганськ) Nike
Карпати (Львів) Joma
Колос (Ковалівка) Nike
ПФК Львів Nike
ФК Маріуполь Nike
ФК Олександрія Nike
Олімпік (Донецьк) Joma
Шахтар (Донецьк) Nike

Перша ліга: тут, як і в ПФЛ в цілому, переважає Joma

У Першій лізі (та й у ПФЛ загалом), порівняно з елітним дивізіоном, різноманітність виробників і форм значно більша. Десять брендів представлено в другій за рангом лізі – більш як втричі більше, ніж в УПЛ. Причому, серед цих брендів – і дуже оригінальні, одиничні, ті, які тільки починають роботу на всеукраїнському футбольному ринку.

Як приклад, Mayner – миколаївський виробник, який комплектує екіпіровку для МФК Миколаїв і його резервних команд (в т.ч., друголігового МФК Миколаїв-2). Виробника вирізняє оригінальна текстура, яка стала частиною загального клубного стилю, а також цікаве рішення щодо номерів.

Дуже оригінальною є форма Інгульця. Петровський клуб чітко слідує своєму брендбуку, який виявився вдалим і чудово адаптується під нові шаблони форми виробника. Козак на правому нижньому боку та особливо тонкі, красиві номери – за це треба аплодувати.

Слідом за цим клубом провів масштабний ребрединг (і одночасно переїзд із Винників у Львів) ФК Рух. Новий герб клубу – це лише частина масштабних змін. Українська студія дизайну та реклами Brendari з Івано-Франківська, відома успішною роботою з місцевими футбольним клубом Прикарпаття та футзальним Ураган, для Руху розробила повний дизайн-сет – від лого до форми, від візуального оформлення програмок і білетів – до проекту візуалізації стадіону. Все це працює, а клубний логотип потрапив на передовиці світових ЗМІ. В додаток – класно адаптована нова форма, представлена в жовтій і чорній модифікаціях.

Також варто відзначити кілька міграцій: скажімо, Волинь перейшла від hummel до Joma – і луцький клуб треба похвалити через кілька класних деталей. По-перше, збережений уже впізнаваний, традиційний волинський хрест на правому боці та – мереживом – на лівому. Більший хрест, звичайно, хотілося б опустити нижче й розширити, але, як проба, має право на життя. По-друге, в духу нинішніх тенденцій, Волинь розміщує посередині (між гербом і лого виробника) прапори. Але, на відміну від інших клубів, які пробують це робити, лучани пішли далі. І розміщують на футболках ще й стяги на честь своїх легіонерів.

Щодо інших, відзначаємо появу титульного спонсора в Прикарпаття та значну рекламну присутність на екіпіровці Оболоні-Бровар і Металіста 1925 (так і повинно бути). До речі, харків’яни – творці легендарної форми, де нанесені імена всіх членів клубу – цього року презентували новий резервний комплект.

Відносно мінусів, а вони є – і дуже серйозні. Хоча за останні роки в нижчих лігах великі зрушення в питанні презентації форми та зустрічей з пресою й ЗМІ (позитивні приклади тут), багато клубів навіть не повідомляють додатково про появу нової форми (хоча у того ж ФК Балкани темний комплект гідний цього, та й зміна у Гірника-Спорт NB на Adidas була несправедливо непоміченою).

Одразу чотири клуби Першої ліги грають без спонсора на футболці (у двох на почесному місці – назва клубу). Ще один – Кремінь – прямо по ходу сезону задіяв ще один комплект форми, де бренду партнера вже нема. Чому так – неясно… Ну, і про найбільший мінус, із нашої точки зору – на формі ФК Агробізнес (ні на світлому, ні на темному варіантах) нема клубного гербу. Так, форма не «безіменна» – є лого спонсора, але все одно відсутність лого клубу є великим недоліком. За нашими даними, таке рішення зумовлене тим, що клуб задумує ребрединг лого (подібна ситуація була з МФК Миколаїв, у якого на клубному сайті замість герба до цих пір така абстрактна ілюстрація).

Стосовно стану ринку – перевагу в Першій лізі зберігає Joma (+/– 1-2 клуби в останні роки, але зараз із перевагою над більш дорогими конкурентами). Також клуби працюють і із дистриб’юторами, і напряму з виробниками, наслідком чого стають вигідні контракти із більш-менш оригінальною формою. Загалом, тут ситуацію можна оцінити схвально – є різноманітність, відносно небагато шаблонщини, помітна тенденція до збільшення наповненості форми брендами та оригінальними деталями.

Перша ліга  
Авангард (Краматорськ) Lotto
Агробізнес (Волочиськ) Nike
Балкани (Зоря) Adidas
Волинь (Луцьк) Joma
Гірник-Спорт (Горішні Плавні) Adidas
Інгулець (Петрове) Joma
Кремінь (Кременчук) Joma
МФК Миколаїв Mayner
Металіст 1925 (Харків) Errea
Металург (Запоріжжя) Joma
ФК Минай Nike
Оболонь-Бровар (Київ) Jako
Прикарпаття (Івано-Франківськ) Joma
Рух (Львів) Puma
Черкащина (Черкаси) Zeus
Чорноморець (Одеса) Legea

Друга ліга: тут більше десятка брендів

Традиційно найнижча професіональна ліга українського футболу є найбільш мінливою – скажімо, за час підготовки фотоматеріалу до цього огляду відразу два клуби встигли перевдягнутися прямо по ходу сезону (Енергія – Joma→hummel, Таврія – hummel→Errea). Уже по ходу сезону змінила форму (але не виробника) вінницька Нива. Було ще кілька «косметичних» змін.

Що привертає увагу? По-перше, відразу троє українських виробників: львівський K-Sector ще з часів попереднього заходу в ПФЛ зодягає тернопільську Ниву (згадаймо special edition до 40-річчя клубу), про Mayner і МФК Миколаїв-2 ми вже говорили, а ще відзначимо вінницький Utmost. Він підготував досить оригінальні форми для двох сусідніх професіональних клубів – вінницької Ниви та хмельницького Поділля. Форма вінничан із біло-зеленою шахівкою – це справжня подія для Другої ліги. Потенційно дуже сильна форма, хоча трішки не вгадали з лого клубу праворуч на картатому фоні.

Про хороше ми поговорили – це, передовсім, різноманітність форм і виробників, готовність до експериментів і небанальних рішень. А тепер – про погане. Його дуже багато. Перше – із 22 учасників Другої ліги в десяти (майже половина!!!) відсутні бренди спонсорів. Якщо віднімемо «двієчки» клубів Першої ліги, ситуація стане ще гіршою.

Друге – вистачає шаблонщини. Хоча нема випадків форми без герба і розпізнавальних знаків, але, прямо скажемо, однотонна екіпіровка, на якій нема на чому оком спинитися, зовсім не радує. Добре, якщо це данина традиції – як у Вереса, який пішов назустріч фанам і зробив два суворих, брутальних комплекти (повністю чорний і повністю червоний без жодних домішок). Погано, якщо це зовсім типовий шаблон із приліпленим гербом).

Третє – відразу кілька команд не міняють форму рік і більше. Дехто (не будемо тицяти пальцями) уже років 4-5 не замислюється про зміни. У декого задіяний старий шаблон форми збірної України із номерами на спині й на грудях, як у традиції національних команд. Дехто додає, що «двієчки» не мають відмінностей від форми своїх основних клубних команд – на мою думку, це зовсім не є недоліком.

Друга ліга  
Авангард-2 (Краматорськ) Lotto
Альянс (Липова Долина) Joma
Буковина (Чернівці) Joma
ВПК-Агро (Магдалинівка) Nike
Верес (Рівне) Nike
Гірник (Кривий Ріг) New Balance
Діназ (Вишгород) Nike
Енергія (Нова Каховка) hummel
ФК Калуш Nike
Кристал (Херсон) Joma
МФК Миколаїв-2 Mayner
Нива (Вінниця) Utmost
Нива (Тернопіль) К-Sector
ФК Нікополь Joma
Оболонь-Бровар-2 (Буча) Jako
Поділля (Хмельницький) Utmost
Полісся (Житомир) Errea
Реал Фарма (Одеса) Joma
Таврія (Сімферополь) hummel
ФК Ужгород Macron
Чайка (Петропавлівська Борщагівка) Adidas
Чорноморець-2 (Одеса) Legea

Чемпіонат України: тут 15 виробників зі всього світу

Що підсумуємо стосовно тенденцій в цілому? В УПЛ+ПФЛ є два очевидних лідери, на долю яких припадає приблизно стільки ж присутності, як на всі інші 13 брендів, разом узятих. Лише ця лідируюча двійка позначила присутність у всіх трьох лігах. Частка українських виробників лишається невеликою – лише п’ять команд (чотири клуби), тільки нижчі ліги.

↓Бренди Ліги УПЛ ВСЬОГО
Nike 9 2 4 15
Joma 2 5 5 12
Adidas 2 1 3
Errea 1 2 3
New Balance 1 1 2
Jako 1 1 2
Legea 1 1 2
Lotto 1 1 2
Mayner 1 1 2
Utmost 2 2
Puma 1 1
Zeus 1 1
hummel 1 1
К-Sector 1 1
Macron 1 1

Хороші, гідні, позитивні моменти:

  • відразу кілька прикладів якісної презентації нової форми й передсезонної зустрічі в усіх лігах
  • поява ексклюзивних шевронів не лише в УПЛ, а й у ПФЛ
  • поява спонсора, який замислився про присутність бренду на рукавах
  • успішні кейси ребредингу та поява ексклюзивної або вдало адаптованої, вплетеної в брендбук форми
  • збереження різноманітності

Негативні моменти:

  • все ще багато клубів без титульного спонсора (порожнеча на футболках відразу 17 команд у трьох лігах)
  • багато шаблонних форм без жодної вигадки
  • деякі клуби вдаються до написання назви замість титульного спонсора
  • трапляються випадки відхилення від історичних кольорів
  • дехто грає без клубного герба.

Хто є who

Nike (Найк) – 15 балів в сезоні 2019/2020. США, штаб-квартира – Вашингтон (округ Орегон).

Американська компанія, заснована в 1964 році студентом-бігуном Філом Найтом і його тренером Біллом Бауерманном. Одягає збірні Англії, Хорватії, Франції, Голландії, Португалії, США та Бразилії, клуби Челсі, Тоттенхем, ПСЖ, Інтер, Рому, Барселону, Атлетіко, Севілью, Боку Жуніорс, Коринтіанс, Інтернасьональ. В Україні має три чверті всього ринку УПЛ, два клуби в Першій лізі та чотири – в Другій.

Joma (ісп. «Хома», англ. «Джома») – 12 балів в сезоні 2019/2020. Іспанія, штаб-квартира — Портільо-де-Толедо.

Заснований в 1965 році іспанський бренд пройшов складний шлях від фірми з 8 працівниками до великої компанії з представництвами по всьому світу. Найвідоміші клієнти — збірні України, Румунії, Болгарії, клуби Андерлехт, Тулузу, Аталанту, Сампдорію, Торіно, Хетафе, Леганес, Вілльярреал. За останні десять років досягли справжнього прориву в Україні, кілька сезонів лідирували за представництвом в професіональному футболі нашої країни, досягли контракту з УАФ на техпартнерство збірних. Зараз лідирують у двох із трьох наших профі-ліг, але в УПЛ із всього лише двома клубам програють «Найку».

Adidas («Адідас») – 3 бали в сезоні 2019/2020. Німеччина, штаб-квартира – Герцогенаурах (Середня Франконія).

Компанія, заснована Аді Дасслером в 1924 році, стала одним із символів Німеччини. Першою почала активно впроваджувати свій продукт за допомогою масованої реклами за участю зірок. Серед клієнтів – збірні Німеччини, Іспанії, Аргентини, Бельгії, Шотландії та Уельсу, клуби Арсенал, МЮ, Баварія, Ювентус, Аякс із Фейєнордом, Бешикташ із Фенербахче. Традиційно одягає Баварію і збірну Німеччини, стала першим західним виробником спортінвентарю, що прорвався за Залізну завісу. В її формі грала збірна СРСР, а потім – і збірна України. В УПЛ втратили останній свій клуб (Ворскла змінила Адідас на Найк), у Першій лізі в «Адідасі» залишилися Балкани та Гірник-Спорт (хоча був період, коли клуб із Горішніх Плавнів недовго зодягався в «Нью Беленс»), а в Другій лізі в формі «Адідас» старої лінійки грає Чайка.

New Balance («Нью Беленс») – 2 бали в сезоні 2019/2020. США, штаб-квартира – Бостон (Массачусетс).

Історія компанії веде лік від 1906 року, коли її заснував британський емігрант Уільям Райлі. На відміну від інших учасників цього рейтингу, спершу спеціалізувалася суто на взутті. Провідним товаром бренду були й лишаються кросівки, але в виробництві спортивної форми агресивно просувається на світовому рівні. Одягає збірні Ірландії, Коста-Ріки та Панами, а також клуби Ліверпуль, Нант, Лілль, Порту, Селтік, Атлетік, Стандард і Динамо з Гірником-Спорт (УПЛ і Перша ліга).

Errea («Ерреа») – 3 бали в сезоні 2019/2020. Італія, штаб-квартира – Торріле (Емілія-Романья).

Більш молода (з 1988 р) і більш скромна італійська фірма одягає земляків з Парми і ще кілька клубів Серії А і Б, а також Норвіч, Блекпул, Нумансію, а також збірну Ісландії. Свого часу виробляла форму для українських клубів – наприклад, Кримтеплиці та Енергії. Нині зодягає Металіст 1925 (Перша ліга), Полісся та Таврію (Друга ліга). Для харків’ян розроблено ексклюзивну модель з іменами членів клубу, а нині готується оригінальний резервний комплект форми.

Jako («Яко») – 2 бали в сезоні 2019/2020. Німеччина, штаб-квартира – Мульфінген (Баден-Вюрттемберг).

Компанія, яку в 1989 році заснував Руді Шпрюгель. Одягає кілька збірних, в числі яких – Македонія, Молдова та Узбекистан, а також клуби – Байєр, Штуттгарт, Кортрейк, Антверпен, Херенвен, Ригу, Дюделанж, Санкт-Галлен. В Україні комплектує формою ФК Оболонь-Бровар, який представлений в обох лігах ПФЛ.

Legea («Легеа») – 2 бали в сезоні 2019/2020. Італія, штаб-квартира – Помпеї (Кампанія).

Італійський виробник спортінвентарю з резиденцією в Помпеї з 1988 р, коли почалася його історія, встиг досягти певних успіхів. До таких відносять контракт з федерацією футболу Північної Кореї, а також Гібралтару, Палестини та Чорногорії, асоціацією арбітрів прем’єр-ліги Уельсу, і ряду маловідомих клубів, серед яких виділяються Бреда, Нейменген, Рода, Башакшехір. В Україні співпрацювала з ФК Тернопіль, а зараз має ексклюзивні відносини з ФК Чорноморець (Одеса), який представлений в обох лігах ПФЛ.

Lotto («Лотто») – 2 бали в сезоні 2019/2020. Італія, штаб-квартира – Монтебеллуна (Венето).

Історія цієї фірми почалася з сімейства Каберлотто, яке володіло ФК Тревізо. З 1973 року, коли вона була заснована, фірма домоглася визнання не тільки в футболі, а й в інших видах спорту. В Україну фірма пробилася ще на початку 90-х, в той час її першим успіхом стало підписання контракту з рядом вищоліговий клубів, слідом за якими пішли і нижчолігові. У «Лотто» в ту пору грали, наприклад, Дніпро і запорізький Металург, а гравець Динамо і збірної України Сергій Ковалець став, мабуть, першим в історії чемпіонату незалежної України гравцем, який удостоївся персонального рекламного контракту. Піком присутності «Лотто» на нашому ринку став контракт з Андрієм Шевченком, а слідом за цим – і зі збірною України. Нині «Лотто» одягає Майнц, Діжон, Сошо, Штурм, Монцу та Віченцу, а також тенісистку Лесю Цуренко. У чемпіонаті України співпрацює з краматорським Авангардом, який має дві команди в кожній із ліг ПФЛ.

Mayner («Майнер») – 2 бали в сезоні 2019/2020. Україна, штаб-квартира – Миколаїв.

Швейна фабрика, яка веде свій родовід із 1994 року та серед провідних клієнтів називає Національний олімпійський комітет, Центральний спортивний клуб Збройних сил України, Інваспорт, Міністерство освіти та науки. У чемпіонаті України з футболу дебютували цього року з МФК Миколаїв. Одягають обидві клубні команди, які грають у Першій та Другій лігах.

Utmost («Утмост») – 2 бали в сезоні 2019/2020. Україна, штаб-квартира – Вінниця.

Вінницька компанія, яка зодягає чимало колективів по західній Україні та навіть проводить власний кубок серед дитячих футбольних команд, розширює своє представництво в чемпіонаті України. Спершу вона дебютувала в Другій лізі з земляками – вінницькою Нивою, а десь від 2017 року співпрацює і з Поділлям.

Puma («Пума») – 1 бал в сезоні 2019/2020. Німеччина, штаб-квартира – Герцогенаурах (Середня Франконія).

З’явилася в 1948 році внаслідок розпаду сімейного підряду Дасслеров. Старший брат, Рудольф, спочатку назвав своє дітище Ruda (Rudolf Dassler), але вирішив трохи змінити назву, щоб взяти символом небезпечну і сильну «кішку». У футболі традиційно команда одягає збірну Австрії, а також Італію, Чехію, Швейцарію, Сербію, Ізраїль, Гану, Сенегал, Єгипет, Кот-д’Івуар, клуби – Манчестер Сіті, Ньюкасл, Бордо, Марсель, Боруссії Дортмунд і Менхенгладбах, Мілан, Валенсію, Палмейрас і багато інших. Наразі має єдиного клієнта в українському футболі – Рух (Перша ліга).

Zeus Sport («Зеус Спорт») – 1 бал в сезоні 2019/2020. Італія, штаб-квартира – Торре Аннунціата (Кампанія).

Італійська компанія, яка працює від 1999 року, одягає низку клубів — само собою, італійських (в тому числі Фрозіноне, Салернітану, Кротоне та Барі), а також грецьких (Аполлон), кіпріотських (Неа-Саламіна), молдовських, словенських і навіть австралійських. В українському футболі представлені давно, але то був аматорський рівень. У чемпіонаті України дебютували з Арсеналом-Київ у позаминулому сезоні, а зараз зодягають Черкащину (Перша ліга).

K-Sector («К-Сектор») – 1 бал в сезоні 2019/2020. Україна, штаб-квартира – Львів.

Компанія працює з 2003 року, раніше співпрацювала з багатьма клубами, включаючи Карпати, Зорю, Іллічівець, Прикарпатті, Таврію (не титульне спонсорство, форма для академій, одяг та інший спортінвентар). У сезоні 2015/2016дебютувала в чемпіонаті України з футболу серед професійних команд, зробивши форму для тернопільської Ниви. Лишається з цим клубом і зараз.

hummel («Хуммель») – 1 бал в сезоні 2019/2020. Данія, штаб-квартира – Орхус (Мідтюлланд).

Датська компанія веде свій родовід з Німеччини, де в 1923 році в Гамбурзі була заснована братами Альбертом і Міхаелем Мессмерами. У Данію була перебазована внаслідок покупки новим інвестором ще 1956 року. Не дивно, що зодягала збірну Данії (в тому числі легендарний «датський динаміт» і золоту збірну зразка Євро-1992). У найкращі роки зодягала Реал, Тоттенхем, Астон Віллу, мала персональні контракти з суперзірками. Наразі екіпірує збірні Данії та Литви, а також такі клуби, як Ольборг, Брондбю, Чарльтон, Ковентрі, Міддлсбро, Фрайбург, Брага, Сетубал, Рейнджерс, Осасуна, Зозулін Альбасете. В Україні зодягає та Енергію (була в Joma), а минулого сезону були ще й Волинь, яка нині мігрувала до Joma, та Таврія, що вже по ходу поточного чемпіонату переодяглася в Errea.

Macron («Макрон») – 1 бал в сезоні 2019/2020. Італія, штаб-квартира – Креспеллано (Емілія-Романья).

Ще одна компанія, заснована в Італії — в 1971 році. Спеціалізується на різних видах спорту, окрім футболу, це ще баскетбол, волейбол, бейсбол, гандбол, біг та багато іншого. Екіпірує низку збірних, найпомітніші з яких — Албанія, Андорра, Вірменія, Білорусь та Кіпр, а також наші недавні суперники — Люксембург. Серед клубів маж в портфоліо Брюгге, Хайдук, Ніццу, Ланс, Уніон, Ганновер, Лаціо, Болонью, Кальярі, Верону, Удінезе, Спортінг, Гімараеш Бондаренка, Депор Підлепенця, Реал Сосьєдад, Леванте, Црвену Звезду та багатьох інших. В Україні вдалося налагодити співпрацю з кількома аматорськими колективами, один із яких – ФК Ужгород – цього літа доріс до ПФЛ (Друга ліга).

Не представлені на ринку (з-поміж тих, кого доводилося бачити в останні роки) – Umbro, Swift, Gera.
Яркие интервью и видеорепортажи на SportArenaTV. Подписывайтесь, ставьте лайки, делитесь с друзьями.

Добавить комментарий
Новости Футбола
18 ноября, 14:49
354
18 ноября, 14:49
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?