УЗНАВАЙ ПРО СВОИХ

Аласанія: «Показ ЧС в Росії призведе до того, що Суспільному настане «капець»

...
Аласанія: «Показ ЧС в Росії призведе до того, що Суспільному настане «капець»
фото facebook.com/CoEUPSIS

Чи побачить Україна чемпіонат світу в Росії на національному ТБ, як українці дивитимуться Олімпіаду-2020 та чи чекати новий суспільний спортивний канал – про це в інтерв’ю Sport Arena розповів генеральний директор НСТУ Зураб Аласанія.

Аласанія вважає показ ЧС, який пройде у країні-агресорі, «смертю» для суспільного телебачення і продовжує переговори з комерційними мовниками, які, втім, теж до цих трансляцій ставляться обережно та не поспішають купувати права.

«Канал, з яким ми зараз ведемо переговори, поки намагається збити ціну та максимально застрахуватися»

— До старту чемпіонату залишається трохи більше місяця. Цього достатньо для телеканалу, щоб укласти угоду продажу та реалізувати трансляції?

— Зараз для телеканалу це виглядає просто неможливо, часу катастрофічно мало. В рамках міжнародних відносин, які ми до цього часу мали з ЄМС (Європейська мовна спілка. — прим. М.С.), цей процес починається за два роки. Те, що раніше говорилось про чотири роки, — це стосується суто внутрішніх українських перемовин, і ще в 2013-му був підписаний меморандум про трансляції двох чемпіонатів світу — 2018-го та 2022 року. А ще до того були придбані самі права на трансляції.

Ось в які терміни все це робиться. Але ЄМС дуже терпляче ставиться до нас, адже розуміє положення НСТУ та нинішню ситуацію, ідучи на зустріч. Проте зараз вкрай складно маневрувати між ЄМС та нашими політичними діями не як окремої компанії, а як держави.

— Перемови тривають лише з одним телеканалом? Два чи три канали вже не претендують на трансляції ЧС-2018?

— Медіа Група Україна, з якою раніше йшли перемовини про показ чемпіонату на телеканалі Україна та з якою був підписаний меморандум в 2013-му, забажала розірвати меморандум. Вони звернулися до суду, і нещодавно суд задовільнив їх позов.

Хоча я знаю, що цей меморандум був дуже бажаним саме з їх боку, а його умови – дуже жорсткі для тодішньої НТКУ. Тепер же Медіа Група Україна не хоче мати справу з цим, бо бачить ризики для свого акціонера, і запропонувала розірвати меморандум. Я ж, як голова правління НСТУ, не міг просто так сказати «добре, я вам прощаю», адже це все питання великих грошей. Тому вони пішли в суд, і він три дні тому підтвердив розрив меморандуму.

— Як проходить сам процес переговорів продажу трансляцій ЧС-2018?

— Процес переговорів є дуже комерційним. Цей телеканал являється комерсантом, і він розуміє, що час грає на його користь. Разом з іншими факторами це впливає і на ціноутворення. Звісно, ми не намагаємось заробити на цьому, але дуже хочемо «вийти в нуль», адже держава витратила на це чималі гроші. При тому ми ще самі залишаємось винні ЄМС, а вони – ФІФА, і це все – дуже складна історія.

— Чому НСТУ залишається винною ЄМС?

— Раніше ЄМС сама платила ФІФА за ТВ-права, а потім вже просто чекала кошти від нас. Хай робила це дуже неохоче, але все ж оплачувала (бо знала, що рано чи пізно держава виділить кошти). Зараз же все дуже ускладнено – і через реформу, і через ставлення держави до нас (НСТУ тепер недержавна структура, з’являється принцип «ідіть гуляйте»), і через дефіцит бюджету.

Тому сьогодні ми намагаємося скласти картинку з двох чемпіонатів – 2018-го та 2022 рр. І з цими каналами (до речі, щодо 2022-го, тут вже і UA:Перший теж не випав з процесу) ми говоримо, як найкращим чином розійтися в цьому трикутнику. І це, звісно, дуже складний процес.

— Наскільки впливає на продаж трансляцій той факт, що ЧС-2018 пройде в Росії?

— Той канал, який все ж хоче придбати право на показ чемпіонату та показати його, зараз дуже сильно страхується. По-перше, йде збивання ціни. А, по-друге, відбувається звичайна перестраховка, адже вони теж думають над цим та бачать міжнародну обстановку. Зараз наростає відчуття, що все більше країн налаштовані проти чемпіонату в Росії. Тут королівська родина Великобританії заявила, що не поїде на ЧС-2018, там ще хтось… Тобто обставини загострюються, і телеканалу це теж не подобається.

Також вони точно розуміють, що вболівальників в країні – велика кількість, і свої рейтинги вони отримають. Але тут же ризикують іншим – меншість, яка в першу чергу є патріотами та активними людьми, а не вболівальниками, може влаштувати їм таке, що мало не буде…

До того ж, є побоювання від обставин на міжнародному просторі. Загальні умови всі розуміють (наприклад, що ЧС вже на 99% не відмінять чи перенесуть), але телеканал все ж хоче максимально застрахуватися. Тому саме юридичні формулювання непокоять покупця в першу чергу. Я скажу, що раніше у нас на такі умови і близько не погоджувались. Але тепер все ось так «коливається».

«Виходить дурна пастка для суспільного телебачення: покажеш чемпіонат в Росії –загнешся, не покажеш – теж можеш загнутися, коли прийде фінансова служба»

— Чи можливо теоретично таке, що питання буде вирішено за один день до старту турніру?

— Можливо, тут я нічому не здивуюсь. Якщо згадати Олімпіаду, то це питання було вирішено за 28 днів. Аж страшно згадувати, як ми тоді нервували і що ми робили. Будь-яка подія такого масштабу та глобальні процеси, пов’язані з нею, організовуються за роки. А десь за один рік до початку ти вже не можеш, наприклад, орендувати коментаторську кабіну або ж знайти місце для камер. Все, що стосується техніки, орендується задовго і за окремі гроші. І навіть якщо ти маєш гроші, ще не факт, що за короткий термін до старту зможеш зайти туди. Та й взяти навіть оренду житла. Думаю, всі бачили, що зараз відбувається в Києві з орендую житла перед фіналом Ліги чемпіонів? По 3000 доларів за добу – це здуріти можна! Так само і тут — багато нюансів вирішувати вже пізно.

— Якщо НСТУ все ж не продасть субліцензію на трансляції всього ЧС-2018, то чи можливо, що UA:Перший покаже лише фінал?

— Пам’ятаєте Олімпіаду в Сочі? Здебільшого всі пропагандистські речі були саме на відкритті та під час закриття змагань, що було дуже видовищно. Думаю, так само буде і тут. Держава Росія, яка офіційно визнана агресором, покладає великі надії за допомогою ЧС показати світові, як у них все добре та які вони класні. Вони будуть робити багато чого, що передбачити зараз просто неможливо.

Мені кажуть, що ми могли б просто залишити інтершум (простіше кажучи, вимкнути звук), все зробивши своїми силами. Але куди подіти картинку? Я впевнений, що і окремі рекламні борди, і плакати вболівальників будуть катастрофою для нас. Тут може бути все, що завгодно. Тому я думаю, що фінал не може стояти окремо.

В цій ситуації все дуже складно, і виходить дурна пастка для суспільного телебачення. Покажеш – суспільне ТБ загнеться, не покажеш – теж може загнутися, коли прийде фінансова служба та спитає: «А де продукт та гроші, заплачені за нього?» А потім ще ЄМС нагадає, що ми винні їм.

— В 2017-му в ЗМІ з’явилася інформація, що кабмін хоче продати права за трансляції ЧС не менше, як за 200 мільйонів гривень…

— Мені зовсім не зрозуміло, звідки ця цифра та чому закладено аж 200 мільйонів. Та ви здуріли?! Що це за цифра така — 200 мільйонів? Тут я маю пнути уряд та спитати: «Ви настільки не розбираєтесь у фінансах?» Так не може бути – хоча б запросили та спитали, скільки це має коштувати і який кеш-флоу куди піде. А тут просто формували цифру 200 мільйонів, і все.

— Тобто варіант «UA:Перший показує ЧС, максимально фільтруючи пропаганду» взагалі не розглядався?

— Сам факт будь-якого показу чемпіонату в Росії призведе до таких репутаційних втрат, що суспільному доволі швидко може настати «капець». Справа в тому, що раніше нашим (тоді ще НТКУ) стейкхолдером (зацікавленою стороною) була держава та влада, при якій НТКУ виступала кишеньковою компанією. Але зараз ми це втратили – тепер ми не працюємо на владу, а влада втратила до нас зацікавленість.

Зараз же нашим стейкхолдером в першу чергу мають стати люди. Але ми ще не встигли показати достатньо людям через брак бюджету та переформатування. Тому виходить, що нинішнє суспільне ТБ трохи зависло в повітрі, і будь-яка серйозна справа типу трансляцій футболу з Росії може стати миттєвим кінцем для нас.

«Умови для придбання пакету трансляцій ЧС є доволі жорсткими. Але Інтеру не можуть заборонити запрошувати тих чи інших коментаторів»

— В лютому-березні було багато розмов, що право транслювати ЧС-2018 у НСТУ придбає ТК Інтер. В якому стані цей варіант — «живий» чи вже «мертвий»?

— Це варіант живий. Але тут я не маю права без них вдаватися в подробиці, адже Інтер є безпосереднім учасником перемовин. Загалом можу сказати, що ми зустрічалися декілька разів, коли це виходило вже на топ-рівень. Адже те, що в процесі переговорів узгоджували юристи, постійно заходило в своєрідні тупики. Але часу все менше, і я вже не раз зустрічався з генпродюсером каналу, головним редактором та головним юристом. Саме на нашому рівні – рівні керівництва – ідуть перемовини, які мають продовжитись зовсім скоро (розмова відбулась в п’ятницю, 4 травня. — прим. М.С.).

Зураб Аласанія, facebook.com/PBCUkraine

— Інтер з самого початку хотів придбати повний пакет трансляцій ЧС?

— Спочатку перемовини з Інтером йшли про половину пакету трансляцій, адже раніше в справі була вищезгадана ТРК Україна. Але після розірвання меморандуму тепер йдеться про пакет на весь чемпіонат. І знову ж, підкреслюю, ми не будемо в прибутку навіть і близько.

— Наскільки впливають на переговори з Інтером їх бажання запросити російських коментаторів на матчі ЧС та загальний проросійський напрям мовлення каналу? Грубо кажучи, вони лише купляють субліцензію, а далі — що хочуть, те й роблять з нею?

— Ні, в угоді передбачаються доволі жорсткі умови від ЄМС. Наприклад, зобов’язання торкаються визначення годин показу (умови по таймінгу є навіть в digital). Також зобов’язання в рамках субліцензії є навіть по окремих програмах, які супроводжують висвітлення ЧС. Але, звісно, прізвище коментаторів вони не нав’язують. Умови договору передбачають, що Інтер має забезпечити коментаторів, а яких і як саме – це вже залежить від них. І чи дійсно вони запросили російських коментаторів – не знаю, це поки можуть бути вигадки. Але з іншого боку всі розуміють, що в Україні дуже мало хороших футбольних коментаторів.

— Чи готова НСТУ поступатися в ціні (і наскільки), якщо того буде вимагати ситуація для здійснення продажу?

— Як я вже казав, наша головна мета – вийти «в нуль». Поступитися на 10-20 відсотків? В принципі, це можливо, не відкидаю, що нам доведеться піти на такий крок. Але для нас головне втримати ціну на належному рівні. Тому що чим менше буде збитку, тим легше нам довести державі нашу позицію та доцільність продажу трансляцій. Тим паче, це ринок, де ти не можеш просто так встановити бажану ціну. До того ж, ускладнюють справу і інші обставини (той же брак часу)… Чесно кажучи, може й звучить емоційно, але тут ти намагаєшся зробити добру справу для держави, а за це може примудришся якось не сісти. Що ж, дякую цій роботі.

— Якщо ніхто так і не придбає права на показ ЧС-2018, то трансляції чемпіонату в Україні та гроші, заплачені за них, фактично «згорять»?

— Так, цілком. Але я не передбачаю такого, подібних прецедентів ще не було. Тим паче, за такі речі можливий додатковий штраф. Хоча я такого не пригадую – купити права трансляції та не показати подію. Але з іншої сторони, багато хто поза Україною не розуміє, як це – війна? В них такого давно не було, і як їм показати цю біль від того, що зараз коється у нас…

— Старт ЧС є своєрідним порогом в цій справі? Чи теоретично завершити угоду з продажу трансляції та почати показ матчів можна, наприклад, і на 5-й день турніру?

— Ні, це неможливо. Тут розглядається пакет трансляцій всього чемпіонату, від початку і до кінця.

— Тобто, ваш дедлайн в цій справі – останній день перед стартом ЧС?

— Не думаю, що до цього все ж дійде. Ми ведемо перемовини і розмовляємо з ЄМС фактично кожного дня. До того ж, є складність в небажанні ЄМС спілкуватися напряму з потенційним субліцензіатом. Вони контактують лише з ліцензіатом. Ми б хотіли звести дві сторони (ЄМС та покупця субліцензії), але сама ЄМС не хоче цього.

— За певною інформацією, НСТУ вів перемовини щодо продажу пакету трансляцій ЧС декільком онлайн-компаніям.

— Так, ми проробляли такий варіант. Це були три різних компанії, і найбільш серйозна з них сама вийшла на перемовини з нами. Інтернет-транслятори брали умови придбання трансляцій на розгляд, а потім самі обговорювали їх зі своїми акціонерами. Проте потім дійшли до висновку, що для них це теж занадто високі ризики.

Тут справа була взагалі не в грошах. Інтернет-канал був готовий платити, йшлося про суму в декілька сотень тисяч доларів, це вже не мільйони. Вони погоджувалися купляти окремі права на інтернет-трансляції, але не пішли на це через ризики в іншому.

«В наших планах наступним нішевим каналом має бути саме спортивний. Але на якій платформі це буде – поки невідомо»

— В квітні 2017-го ви говорили, що в планах суспільного є створення нішевого, спортивного телеканалу. Які зараз перспективи у цієї ідеї?

— На аналоговій платформі це неможливо, адже «аналог», швидше за все, в грудні цього року буде вимкнений. Ще з 2015-го тягнуться розмови про це, і план Нацради передбачає позбавлення від аналогової платформи до кінця цього року.

Щодо цифрової платформи, то це все ще можливо. Але там де «цифра», то треба вже говорити про digital. А digital-контент – це вже зовсім інше, ніж традиційне телебачення. Зараз не можна сказати, коли саме ми хочемо запускати спортивний канал на цифровій платформі, але загалом зберігаємо такі плани, не дивлячись на наполовину зрізаний бюджет.

— Які зараз передумови для створення окремого спортивного каналу? Чи є впевненість, що він буде виправданий?

— Ми вже запустили UA:Спорт та UA:Біатлон – це були своєрідні «пробники» в даному напрямку, які зайшли блискуче. Так само виходять на нас хокеїсти, і ми теж показуємо хокей, хоч в деякій мірі й просаджуємо рейтинги цим. Наприклад, щоб зробити хокей популярним, треба 5-7 або ж навіть 10 років. Весь цей час доводиться просаджувати рейтинги, але тоді стабільний показ дійсно вплине на сам хокей. З’являється інтерес, попит, діти прагнуть іти в спортивні школи і т.д.

Так само й з іншими видами спорту. Ми будемо робити це (максимально висвітлювати спорт), попит на це є. В наших планах наступним нішевим каналом має бути саме спортивний. Але на якій платформі це буде – поки невідомо. Адже саме телебачення як явище – це хибна практика, що буде сходити нанівець. Це стосується не нас окремо чи України, а відбувається зі всіма каналами світу. Дослідження показують, що за останні 10 років попит на традиційне ТБ стабільно знижується та падає. І вже зараз нам треба думати над тим, щоб ставати умовним Netflix.

suspilne.media

— UA:Спорт та UA:Біатлон можуть стати козирем НСТУ для пришвидшення запуску спортивного каналу, формування бюджету для нього і т.п.?

— На жаль, в цьому випадку ми діємо суто в рамках «кведу» — окремої статті видатку з бюджету. Окрім цієї статті видатку в даному випадку в нас нема нічого, і ми маємо працювати з визначеним «кведом». Так от, «кведу» на digital або інтернет-ТБ в бюджеті взагалі не існує. Держава – дуже інерційна машина, яка не вміє мислити швидко. І якщо у нас в стратегії закладено цифрове та радіо-телебачення, то digital-платформу ми навіть не знаємо як і подати. Держава не знає такого проекту. Це дивно, але як є.

— «Потрібно думати над тим, щоб ставати умовним Netflix» — вже маєте певні нариси з приводу цього?

— Ми вже маємо конкретні думки та прописану стратегію. Тепер же більш детально прописується поетапний план дій. Digital – найбільша моя надія на найближчі роки, і зараз ми маємо закласти фундамент, щоб цей напрямок спрацював через декілька років. Наша концепція розвитку digital-платформи на перших етапах передбачає створення багатьох маленьких речей з метою випробування їх. Працює – розвиваємо в більші проекти, не працює – перемикаємось на інше. І на початку це часто не буде мати відношення до суспільного ТБ, хоча пізніше ми будемо «вливати» ці проекти до нас. Тобто, хочемо створювати багато напрямів та витягувати з них те, що буде працювати.

— Спорту це теж стосується?

— Саме так. У нас були дуже серйозні дискусії, наприклад, про бойові мистецтва. Цей напрям має великий бізнесовий потенціал, і людям це подобається. З такими перспективами ми могли б в нічний час влаштувати проект «Ринг». Це означало б показ та висвітлення всього – від боксу до кікбоксингу. Але виникли суперечки, чи це справа суспільного мовника в час, коли в Україні іде війна. І якось збуджувати людей або просто демонструвати їм більш жорстокі речі ми зараз не наважуємося. Хоча там – великі гроші, та й той же кікбоксинг – нормальна справа. Але сьогодні в таких речах нам треба шукати баланс.

«Адміністрація президента залюбки зрізає половину бюджету. Але хто саме, чому і чи є це законним — ніхто не відповідає»

— Які плани у НСТУ щодо висвітлення Олімпіади-2020 в Токіо?

— Звичайно, хочеться показати Олімпіаду в Токіо краще, чим останню, зимову в Пхенчхані. Тут, безумовно, треба збільшувати кількість знімальних груп, ніж було в Кореї. Звичайно, зараз ми вже говоримо про Токіо та готуємось завчасно. Але подивимось, що буде з грошима. Так, з купівлею прав трансляцій питань не виникає. Але крім того є ще купа нюансів — забезпечення тех. сигналу, додаткові «латералі», командирування людей і т.п. Ми вже проробляємо це, щоб не потрапити в пастку, як було з Ріо.

— Коли буде прийнятий бюджет для Олімпіади в Токіо?

— Ой, це таке питання… Хіба тут можна щось прогнозувати? Закон вже прописаний, де для цієї справи передбачається 0,2% від бюджету Суспільного. Ці гроші вже мали б бути, але де вони? Виходить, уряд сам порушує свої закони, і ніхто не може пояснити, яким чином. В бюджеті закладена саме така сума, але яким чином вона іншою дійшла до Верховної Ради – ніхто не знає. Тобто знає багато хто, але ніхто не каже. Ясно, що на Банковій сума зрізається на половину – адміністрація президента робить це залюбки. Але хто саме, чому і чи є це законним – ніхто не відповідає.

— Ви не відкидаєте сценарію, що з Токіо буде так само як з Кореєю, куди відправилось всього дві знімальні групи?

— Якщо взагалі ми зможемо відправити в Японію ці групи… І хто знову буде винний? Звісно, НСТУ.

— Як здійснюється забезпечення ексклюзивних трансляцій з Олімпіад та що для цього потрібно окрім, власне, знімальних груп?

— Купуючи права на будь-яку Олімпіаду, ми маємо 12 прямих ліній трансляцій, з яких використовувати можемо тільки одну. Також є 13-та лінія — мульти-латераль, що є таким собі стрімом з 12 потоків. Кожного турнірного дня може відбуватися до 150 стрімів з різних змагань, але що саме транслювати, обирають організатори. Звісно ж, вони орієнтуються не на інтереси України, а на світові цікавості.

Щоб мати щось додаткове та бажане, треба вже відправляти знімальну групу. А це все квитки, готелі та інші оргпитання. Знімальна група дає тобі перевагу повного ексклюзиву. Організатори дають всю свободу в цьому за певні гроші (5-6 тисяч доларів) – наймай окрему лінію (уні-латераль), іди знімай та передавай. Але це, знову ж таки, витрати.

— Перед Олімпіадою в Ріо та під час неї спалахнув цілий скандал через відсутність трансляцій нормального рівня ОІ, коли ви багато та агресивно дискутували з вболівальниками в соцмережах…

— Як і тоді, так і зараз, це доволі легко пояснюється. Всі ці роки державна бюджетна компанія працювала за традиційними схемами – тут було дуже багато «чорного» кешу. За будь-який контент, що був джинсою, платилися «чорні» гроші. В Україні так звикли вирішувати питання. В будь-якому випадку керівник компанії отримував свою долю, і за ці гроші він міг робити те чи інше. Привласнити всю суму – навряд, і за частину таких грошей, на «темній» зарплатні, утримувалися працівники, а частково фінанси витрачалися саме на поїздки. 10, 20 чи 30 тисяч доларів, і ти спокійно відправляєш команду в іншу країну, нікому не звітуючись. Але натомість маєш картинку, процес отримання якої нікого не цікавить.

Зараз ми є суспільною телерадіокомпанією (а це не просто телебачення, а ціла інституція), і з самого початку, вибачте за пафос, не працюємо таким чином. Ми не беремо хабарі чи т.п. Про нас можуть писати що завгодно, але такого точно не кажуть. В будь-якому випадку ми не маємо таких «темних» фінансів, щоб витратити їх на командирування знімальної групи чи щось подібне. Проте ситуація залишається подібною – грошей бракує, і навіть запланувати їх в наступному бюджеті – проблемно.

До того ж, тут ніяк не обійтися без кешу. На місці завжди потрібна готівка. В тому ж Токіо дрібні витрати здебільшого в кеші – склалося враження, що японці не люблять електронні картки. Тому в будь-якому випадку людям треба давати з собою готівку, а добові тут не врятують (за добові ти навіть на таксі нікуди не доїдеш). Але кеш має бути «білий», оподаткований. Тепер ми все це знаємо і зараннє готуємось.

Читайте также свежие новости футбола на портале о спорте sportarena.com
Стабильность — признак класса: обзор фитнес-браслета Xiaomi Mi Band 4.

Добавить комментарий
Читайте также
15 октября, 11:34
4885
11
15 октября, 11:34
11 октября, 10:01
846
11 октября, 10:01
Сейчас обсуждают
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?