Призначення Шевченка було помилкою. Як і його можливе звільнення

Ігор Бойко – про те, що Андрій Шевченко наробив багато помилок, але не буде звільнений з поста головного тренера збірної України.

Увага, спойлер: Андрія Шевченка ніхто не звільнить.

Його майбутнє – це найперше запитання, яке могло б виникнути відразу після другого голу Хорватії в ворота України. Найперше та найлегше у тому, аби шукати на нього відповідь.

Передумови призначення Андрія Шевченка головним тренером збірної не мали нічого спільного з рівнем його роботи, тому й звільняти через роботу було б дивно. У таких словах немає ніякої критики – сама лише логіка. Президент ФФУ Андрій Павелко точно, як і всі інші, не знав, який тренер з Шевченка, коли призначив його головним у збірній України. У нього були інші мотиви, тому тепер ніякої відставки через незадовільні результати не відбудеться.

Ситуація була настільки зрозумілою, що її навіть не варто було обговорювати. Заслужив чи не заслужив відставки, варто чи не варто звільняти, але Шевченко залишиться працювати зі збірною України.

ffu.org.ua

Для початку Федерації футболу потрібно просто зібратись та дати оцінку виступу збірній України у відборі до чемпіонату світу. Звичайно, оцінка буде негативною. Навіть у найгірші часи Україна завжди займала друге місце та програвала у плей-оф кваліфікації до чемпіонату світу, а цього разу змогла фінішувати лише на третій сходинці.

Команда не виконала завдання – тренер повинен відповідати. Хтось хоча б повинен відповідати.

А чи насправді було завдання потрапити на чемпіонат світу?

Неодноразово по ходу відбору виникали сумніви у цьому. Й справа не в тому, чи треба їхати на чемпіонат світу в Росію чи не треба, тут відповідь взагалі однозначна – не треба. Легко повезти команду на турнір та організувати її безпеку, але хто б відповідав за вболівальників, поведінку з їх боку та щодо них збоку місцевих.

Андрій Шевченко відразу після свого призначення, навіть ще раніше – під час чемпіонату Європи у Франції – надав можливість зрозуміти, який футбол йому подобається та що він буде вимагати від гравців. Аби досягти цього Україні потрібно було відмовитись від багаторічного досвіду боротьби на кожному клаптику поля, захисного варіанта та контратак. Шевченко від самого початку створював нову гру з контролем м’яча та потребою диктувати свої умови. Одного року відбіркового циклу надто мало, аби змінити багаторічний устій.

ua-football.com

Саме тому з Шевченком та його помічниками підписали контракт до завершення чемпіонату Європи 2020 року. От тоді й варто судити збірну України.

Тому увесь турнір здавалось, що вболівальників обдурюють. Чесно було б відразу сказати, що чемпіонат світу в Росії – проміжний етап, яким можна пожертвувати заради більш серйозних завдань, ідеологічних. Після ганебного завершення Євро-2016 у прогнозі до майбутнього говорилось про 7-10 років для повного перезавантаження системи. Шевченко взяв амбітні чотири роки.

Але чому не сказали, що відбір до чемпіонату світу буде всього лише тренуванням команди, Шевченка та інших?

До призначення головним тренером збірної України Шевченко не був тренером взагалі. Футболісти з великим досвідом у багатьох випадках вважають себе готовими до тренерської роботи. Немає ніяких сумнівів, що вони – і Шевченко також – розуміються на футболі, але в роботі тренера важливо приймати рішення.

Такого досвіду у Шевченка не було та не могло бути взагалі. Зрештою, він не відразу став одним з найкращих форвардів світу, не новачком вигравав Лігу чемпіонів та не у перший рік кар’єри визнавався найкращим гравцем Європи. До цього він пройшов довгий шлях, прогресував та робив багато помилок, аби досягти успіху.

Не дивно, що молодий тренер Шевченко теж припускається помилок. Але чи хіба збірна цілої країни найкращий майданчик для того, щоб набиратись досвіду методом спроб? Гра з Хорватією була не єдиною у відборі, коли Україна добре проводила перший тайм, але потім повністю провалювала другий.

ffu.ua

Перед цим Україна зіграла з Косовим, де отримала, здавалось, гарний досвід того, що потрібно просто старанно виконувати завдання на гру, а результат не примусить на себе чекати. Україна забила обидва голи у другому таймі, не змінивши при цьому собі по грі. Але Косово не може бути прототипом до ігор з Туреччиною, Хорватією та Ісландією. З кожним з цих суперників Україна добре грала першу половину, але потім пропускала двічі після перерви та втрачала очки.

Шевченко разом з помічниками добре розбирає суперника та готує команду до гри, але не вміє реагувати на зміни. Він може з погордою говорити, що команда не відмовилась від своєї гри та бачити у цьому якісь плюси, але це помилка. Після перерви Україні потрібно було змінюватись та знаходити інші варіанти розвитку гри, адже Хорватія повністю перекрила все добре, що було у першій половині.

Тут немає ніякого приводу для гордості. Навпаки, потрібно бути незадоволеним. В першу чергу Шевченко має картати себе за нерішучість в діях та неспроможність швидко відреагувати. Він пізно відправив розминатись Віктора Коваленка та Сергія Сидорчука, виглядав відверто розгубленим у перші 15 хвилин другої половини.

Знову ж таки, тут немає нічого дивного. Тренер, який проводить лише десяту офіційну гру в своїй кар’єрі, може через брак досвіду робити помилки. Просто далеко не у кожного десята гра в кар’єрі припадає на вирішальний матч у боротьбі за вихід на чемпіонат світу.

М’яко кажучи, неправильно, щоб тренер набирався досвіду через матчі команди, яку самі ж можновладці називають головною командою країни. Комусь іншому, а не Шевченку – зірці українського футболу, цього б не пробачили. Комусь іншому, а не Шевченку – тренеру, якого призначили не через тренерські заслуги, цього б не пробачили.

ffu.ua

За ці 14 місяців Шевченко досяг деяких успіхів з командою. Він не боявся запрошувати молодих гравців, робив їх важливою частиною команди з розрахунком на майбутнє. З цього боку багато приємних слів та гарних вражень, команда почала грати у іншому стилі та може прогресувати. Але чому тоді не сказали, що у цьому відборі не треба на щось розраховувати?

Якась насправді дурна ситуація. Саме призначення молодого тренера Шевченка вже варто вважати за помилку, навіть якщо його робота приведе до успіхів у майбутньому. Проте виходить так, що звільняти Шевченка немає ніякого сенсу через те, що його буде обірвано напівслові.

Десь тут потрібна метафора про бій та війну.

На матчі з Хорватією Андрій Павелко сидів поруч з Давором Шукером, який дуже нервував протягом усього матчу та переживав за результат. Павелко міг запитати у Шукера, що було б, якби Хорватія не потрапила на чемпіонат світу. Це був би провал. За іншого відношення президент Федерації футболу Хорватії не змінив би тренера за два дні до вирішального матчу. Він боявся, що команда не потрапить на мундіаль та зробив такий серйозний крок.

Шукеру б навіть не дали пояснити тих чи інших рішень, він би сам пішов у відставку разом з тренером. В Україні ніхто не буде вимагати одночасного звільнення Павелка та Шевченка, але принаймні вони повинні відповісти на запитання щодо виступу команди, пояснити рішення протягом відбіркового турніру та розповісти про майбутні кроки. Клуби у нас давно приватні настільки, що вболівальники лише заважають власникам. Але ця команда поки називається збірна України, а не збірна ФФУ.

Не можна просто мовчати та робити вигляд, ніби нічого страшного не сталось після завершення невдалої відбіркової кампанії. Потрібні хоча б слова.У вас есть модный мессенджер Телеграм? ДА / Нет.

Теги:
Сохранить
Добавить комментарий
Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?