УЗНАВАЙ ПРО СВОИХ
Публикации
14 сентября, 9:10
1179
3
1179
14 сентября, 9:10
06 сентября, 14:49
3072
3072
06 сентября, 14:49
Лента новостей

«Зірка – Бредфорд – алкоголь!»

...
«Зірка – Бредфорд – алкоголь!»

Історія незвичайної дружби українського і англійського клубів – у статті Sport Arena.

Ярослав Смілянський, Sport Arena

Що ви мені не говоріть, а зараз такі історії не-мож-ли-ві!

Не той тепер світ: немає відчуття окремих «островів», планета глобалізована й об’єднана всіма можливими засобами зв’язку. Вас не здивує значок скромного клубу з другого дивізіону Англії. Для вас не є проблемою зафрендити олдскульного фаната з Великобританії й поговорити з ним про футбол, ціни на білети та пироги, а також зарплати футболістів і їхні автомобілі.

Але спробуйте поринути думками в часи «залізної завіси». Коли про закордонний футбол знали хіба що ж пожовклих вирізок радянської преси, а зарубіжні голи могли зрідка промелькнути під монотонний голос диктора в мутних відеозаписах. Мільйони фанів за «залізною завісою» бачили лише якісь епізоди із закордонних турнірів, але інтерес до них був величезний, і саме з нього й почалася ця історія…

«Футбол по переписці»

Найбільшою мрією юних радянських вболівальників було дістати футбольну атрибутику зарубіжних клубів. Вирізки з кольорових журналів із зображеннями Гулліта чи Далгліша, командні фото, десять разів перефотографовані з якого-небудь журналу «Штарт» чи «Пілки ножної», самопальні «кооперативні» вимпели й календарі – все це розліталося, як гарячі пиріжки.

І от один із кропивницьких любителів футболу зважився на переписку із закордонними фанатами – ця мода наприкінці 80-х відкривала можливість тим, хто цікавився не лише спортом, а й музикою, кіно, літературою, знаходити братів і сестер по захопленню. Інформація різниться, але, як повідомляють старожили, цей фанат на прізвисько «Спонсор» написав у одне із радянських видань в рубрику «Переписка з закордонними друзями».

У відповідь полетіли листи з різних країн, і в тому числі – з далекого британського міста Бредфорд. Фанат на ім’я Джон направив у СРСР посилку із набором атрибутики місцевого клубу Бредфорд Сіті – програмки, наклейки, значок, вимпел. Кіровоградські фанати, які зібралися на колективне читання англомовного листа, були вражені як якістю поліграфії, так і її наповненням. А особливо – тим, що у скромного клубу був свій журнал. «Фанзін» – нове слово й нове поняття. Для радянських людей сама ідея того, що у фанів може бути свій власний журнал, друкований ними особисто, було чимось абсолютно новим.

Вони далекі, але схожі

На той час Зірка (Кіровоград – тодішня назва міста Кропивницький) виступала в Другій союзній лізі. Там назрівали реформи – після сезону 1989 року була створена так звана Друга нижча ліга, де кропивничани в підсумку посіли 19-те місце серед 19-ти учасників. Бредфорд Сіті грав у Другому дивізіоні англійського чемпіонату (слідом за тодішнім Першим дивізіоном – зараз цей рівень називається Прем’єр-лігою). І також зірок з неба не хапав – вилетів із 23-го, передостаннього, місця.

Ці два клуби були дуже далекими – як географічно, так і ментально, але й схожими. Переживаючи не найкращі часи, вони прагнули кращого. Як Зірка, в історії якої були такі величини, як Веремеєв, Михайлов, Євтушенко та Канчельскис, так і Бредфорд прагнув повернення часів, коли за нього грали Айвор Пауелл, Гейвін Олівер, Рой МакФерленд, Стюарт МакКолл чи Енді О’Нілл. За Бредфорд грав і сам Кріс Камара – знаменитий нинішній презентер Sky Sports.

За тривалий час переписки з Кіровограда в Бредфорд і в зворотному напрямку пішла маса листів, а коли «залізна завіса» впала, перші групи фанатів Сіті прибували в Україну, щоб разом із фанами Зірки підтримати тепер уже дружню команду. Посприяв цьому той самий клубний фанзін. The City Gent, який виходить із жовтня 1984 року, лишається найбільш давнім фанатським журналом у Великобританії з безперервним виходом.

І якраз тодішній головний редактор The City Gent Джон Дьюірст виявився тим товаришем по переписці, завдяки якому в журналі фанів Бредфорд Сіті вийшла не одна стаття про Зірку, Кропивницький і місцевих любителів футболу. Друг «Спонсора» «Алекс», який знав англійську мову, написав низку статей для The City Gent, які були цікавими читачам, тому що й із тієї сторони всі хотіли побільше дізнатися про зворотній бік «залізної завіси».

Разом підіймалися до вершин

Переписка тягнулася з початку 90-х і десять років потому застала клуби на підйомі. Зірка, яка після багатьох років у Вищій лізі та двох півфіналів Кубка України, встигла вилетіти й ішла шляхом на повернення, зберігала стосунки через фанатів із британським клубом. А Бредфорд Сіті тим часом вперше за 77 років вийшов у найвищий дивізіон англійського футболу. Прем’єр-ліга Бекхема, Анрі, Бергкампа прийняла «жовто-червоних» жорстко, але команда не вилетіла й навіть побувала в Кубку Інтертото. Зірка ж у 2003 році ненадовго повернулася в Вищу лігу.

І в той період випускалося незалежне видання вболівальників Зірки під назвою «Фанатський шлях», якому допомагали, зокрема, й The City Gent і фани Бредфорда. Ми знайшли багаторічного головного редактора The City Gent Девіда Пендлтона, історика спорту та літературознавця. Він розповів нам більше про дружбу фанатів Бредфорд Сіті та Зірки.

– Девід, як розпочалася дружба між українськими фанатами Zirka та BCFC?

– Вболівальник Зірки Алекс дізнався про Бредфорд-Сіті, коли прочитав копію фанзину наших прихильників The City Gent. Він став нашим постійним кореспондентом, і коли я був редактором City Gent, ми регулярно обмінювалися електронними листами. Ми спілкувалися близько п’яти років. Але, на жаль, я втратив зв’язок з Алексом кілька років тому.

– Чи відвідували ви Україну чи ігри українських команд у Британії?

– Я ніколи не був на Україні. Ми надіслали Алексу трохи грошей, щоб він міг виготовити фанзін Зірки. У нас було фото шанувальників Зірки, які носили футболки Бредфорд Сіті. Фензін City Gent досі публікується. Це найстаріший фанзин у Британії. Сподіваюся, у Кропивницькому також не втратили своїх традицій.

– А українська етнічна діаспора присутня серед фанів Бредфорд Сіті?

– Чимало українців приїхало до Бредфорда відразу після другої світової війни. У Бредфорді досі існує процвітаючий український соціальний клуб, і багато його членів є фанатами Бредфорд-Сіті. У одного з моїх друзів Марка Гусака – батьки є українцями, він завзятий прихильник українського футболу, але, звичайно, він фанат Бредфорд-Сіті.

– Ваш улюблений український та англійський гравець?

– Колишній вінгер Манчестер Юнайтед Андрій Канчельскіс — це, мабуть, той український гравець, якого я найкраще пам’ятаю.

– Чи може стати реальністю міжнародний товариський матч Зірка – Бредфорд Сіті та між їхніми фанатами?

– Було б добре, але це дуже важко, враховуючи той факт, що ми перебуваємо на протилежних кінцях Європи.

Чому б не відновити традиції?

Нині, як відомо, Зірка втратила професіональний статус. Але кропивничани – молодці, не втратили клуб. Зараз він виступає в чемпіонаті України серед аматорів. І хоча має, переважно, молодіжний склад, в ААФУ виглядає досить-таки непогано. Бредфорд Сіті цього року вилетів із Ліги 1 у Лігу 2 і тепер знаходиться в четвертому за рангом дивізіоні англійського футболу.

Зараз, коли у двох славних клубів не найкращі часи, можна б потішити одне одного та фанатів таким дружнім міжнародним товариським матчем. І випуском спільного видання – по олдскулу. А ми пригадали історію дружби двох клубів і передаємо привіт першопрохідцям Спонсору та Алексу. Хлопці, захочете поділитися спогадами – welcome!

12345 Loading...

В Украине запустился новый спортивный канал - Setanta Sports. Читайте, где его можно смотреть.

Добавить комментарий
Читайте также
14 сентября, 9:10
1179
3
14 сентября, 9:10
06 сентября, 14:49
3072
06 сентября, 14:49
06 сентября, 16:55
231
06 сентября, 16:55
03 сентября, 11:37
744
03 сентября, 11:37
Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?