Sportarena

Олексій Мандзій – про нові можливості, які відкриваються перед НФЛ після підписання першого європейського гравця на драфті.

Світова історія пам’ятає безліч спроб експансії. Спроб успішних та невдалих, запланованих або ж спонтанних. Власне, бажання поширювати свій вплив на чужі території і є одним з головним двигунів прогресу людства, адже для втілення такого бажання потрібно володіти силою. Причому абсолютно байдуже, проявляється ця «сила» у якихось економічних факторах, розумових ресурсах чи військовій спроможності. Основне завдання – бути сильнішим за того, на кого ти хочеш поширити свій вплив. Усе інше – не більше, ніж слова для романтиків.

Кивне головою на знак згоди з цією тезою Ангела Меркель, чия Німеччина є найвпливовішою країною континентальної Європи, погодився б з таким твердженням й Джордж Маршалл, адже саме завдяки його повоєнному плану США остаточно закріпилося у статусі світової наддержави. Немає причин заперечувати й комісар НФЛ Роджер Ґуделл, який прямо зараз намагається поширити вплив американського футболу у будь-яку – навіть найвіддаленішу – точку земної сфери.

Ще взимку ми розповідали про неймовірні амбіції Національної футбольної ліги, які, втім, абсолютно резонно підкріплюються економічним фактором – місцеві франшизи насправді є найбагатшими та найстабільнішими у світі. Провадити, однак, експансію розраховуючи тільки на власну економічну потужність у даному випадку недоцільно: американський футбол може похвалитися статусом регіонального виду спорту, який не володіє величезною популярністю у світі.

У цьому, власне, й полягає основний парадокс – попри шалений попит на НФЛ, подібні ліги дуже повільно розвиваються у інших країнах. Одним з кроків для популяризації американського футболу як такого було запровадження серії закордонних матчів – з 2007 року на регулярній основі проводяться матчі в Лондоні. Втім, те, що повинно було стати поштовхом для розвитку усього виду спорту, спричинило черговий бум популярності лише для НФЛ.

Кожного року матчі НФЛ збирають аншлаг на Вемблі, Getty Images
Кожного року матчі НФЛ збирають аншлаг на Вемблі, Getty Images

З іншого боку, сама ідея закордонних матчів аж ніяк не провалилася: з кожним наступним сезоном кількість таких поєдинків збільшується, а відвідуваність б’є усі можливі рекорди. Логічно припустити, що наступними кроком повинно було стати поширення виїзних ігор за межі Великої Британії, і на початку року Ґуделл підтвердив цю думку, заявивши про проведення однієї гри найближчого сезону у Мексиці. Зрештою, амбітний комісар НФЛ кинув ще більшу заяву, сказавши, що протягом найближчих двох років Ліга готується провести поєдинки в Німеччині та Китаї.

Не викликає жодних сумнівів той факт, що, перш ніж кидатися подібними фразами, було проаналізовано величезну кількість інформації щодо готовності ФРН та КНР прийняти гру регулярного сезону. А значить, отримані дані цілком задовольняють НФЛ: Ліга ніколи б не стала ризикувати, якби не була переконана в успішності задуму. Комерційна вигода – понад усе, ага.

Зрештою, черговим підтвердженням правильності обраного вектору стали події на цьогорічному драфті, де вперше в історії Національної футбольної ліги був вибраний гравець з-поза меж США. Гравець, який не може похвалитися американським дипломом чи грою за команду свого коледжу. Ба навіть більше, гравець, який ніколи не зможе сказати, що любить американський футбол з дитинства. І подібне підписання, однозначно, відкриває новий розділ в історії НФЛ.

Звати цього молодого уродженця Німеччини Моріц Борінгер, вибраний від був під 180-м номером у шостому раунді. І найцікавіша частина його історії полягає в тому, що, якби ще шість років тому йому хтось сказав, що незабаром він буде представляти клуб НФЛ, то Моріц у відповідь запитав би: «Що таке НФЛ?» 22-річний німець не приховує, що цікавитися американським футболом він почав лише п’ять років тому, коли випадково наткнувся на ролик з найкращими діями ранінбека Міннесоти Вайкінгс Едріана Пітерсона, викладений на YouTube. З того часу Моріц почав не тільки цікавитися грою, але й навчатися грати у неї – теж за допомогою роликів Пітерсона.

Борінгер вразив усіх своїми даними під час НФЛ Скаутінг Комбайн, nfl.com
Борінгер вразив усіх своїми даними під час НФЛ Скаутінг Комбайн, nfl.com

Сказати, що за п’ять років Борінгер досяг успіхів, значить не сказати нічого: у 19-річному віці він почав грати на позиції ресівера за команду Крейлшейм Тайтенс в Німецькій регіональній лізі, за два роки перейшов до вищолігового Швабіш Хол Юнікорнс, разом з яким вийшов у німецький Супербоул, а уже у наступному сезоні представлятиме Міннесоту Вайкінгс в НФЛ!

Отримавши неймовірний шанс, МоБо (так німця називають американські журналісти) усвідомлює, що вибір на драфті – це величезний аванс. І ніхто не гарантує йому місця в основному складі, так само як ніхто не може гарантувати, а чи зможе заграти Моріц в Сполучених Штатах. Зрозуміти, чому акліматизаційний момент такий важливий у американському футболі, можна на прикладі  Лос-Анджелес Ремс: маючи право першого вибору на цьогорічному драфті, вони обрали квотербека зі свого штату, не бажаючи ризикувати з підписанням гравця, який виступав на Півночі США, адже невідомо як він заграє у нових умовах. У випадку ж з Борінгером говоримо про переїзд зразу через половину земної кулі, що збільшує ризики в десятки, якщо не сотні, разів.

Врешті-решт, цілком очевидним є той факт, що Моріцу в найближчому майбутньому потрібно буде сконцентруватися не тільки на побутових речах, але й на ігрових. Не секрет, що гра в американський футбол в Європі радикально відрізняється від тієї, у яку грають в США. Зрозуміло, що вперше в кар’єрі МоБо доведеться пройти такий інтенсивний літній збір, який, зрештою, й покаже, на що здатен німецький футболіст. Також можна не сумніватися в тому, що будь-які дії Борінгера обговорюватимуться журналістами – на даний момент ресівер Вайкінгс привертає не менше уваги журналістів ніж Джаред Гофф, вищезгаданий перший номер драфту. Таким чином, окрім ігрового та побутового аспектів, Моріцу доведеться витримати шалений тиск зі сторони ЗМІ.

Борінгер в статусі гравця Вайкінгс у аналітичній студії НФЛ , espn.com
Борінгер в статусі гравця Вайкінгс у аналітичній студії НФЛ , espn.com

Погоджуючись, втім, на переїзд до США німець повинен був розуміти, на що він йде. Зрештою, людина, яка в одному з перших інтерв’ю порівнює себе з Дірком Новіцкі, заявляючи, що хоче стати гравцем такої ж величини у НФЛ, прекрасно усвідомлює, що робить. Підтверджує цю думку і звання «Найкращого молодого гравця», здобуте МоБо в першому – і єдиному – сезоні у Німецькій футбольній лізі. Борінгер відзначається особливою наполегливістю та амбітністю – саме тому він повинен легко вписатися у НФЛ. Таку ж наполегливу і амбітну Лігу, в якій аморфні особистості надовго не затримуються. Їх з’їдають конкуренти.

Підписавши на днях чотирьохрічний контракт з Моріцом на 2,5 млн доларів, Вайкінгс чітко дали зрозуміти, що вибрали німця не за гарні очі. Нехай навіть у перший сезон ресівер не отримає ігрового часу (особливо зважаючи на те, що в першому раунді Міннесота теж вибрала ресівера), та уже з наступного року на МоБо всерйоз розраховуватимуть. І усі необхідні дані, для того, щоб заграти в основному складі у нього є: він габаритний (193 см і 103 кг), але дуже атлетичний, доволі стрибучий і швидкий. Кінець-кінцем, чи включили б його – без досвіду гри в США – в драфт, якби німець не вважався перспективним?

Моріц приймає привітання після вибору Вайкінгс, foxsports.com
Моріц приймає привітання після вибору Вайкінгс, foxsports.com

Зрештою, уся ця історія Борінгера поки більше скидається на казку, в яку важко повірити навіть самому головному герою. Сидячи в аналітичній студії НФЛ за півгодини після того, як його ім’я пролунало на драфті, МоБо ледве знаходив слова, щоб описати свою радість. «Це найкращий день у моєму житті», – сяючи від щастя, стверджував він.

Власне кажучи, той момент став найкращим не лише для Моріца, він також відкрив нові можливості й для НФЛ. Дивлячись на хлопця, що ще п’ять років тому не вмів м’яча в руках тримати, а зараз сидить в кепці Вайкінгс, готуючись до нового життя, чимало юнаків в Європі можуть зацікавитися грою. І цей процес, однозначно, піде тільки на користь НФЛ. Зрештою, це і є експансія в її чистому вигляді. Бо навіть якщо суб’єкт експансії не знає, що на нього поширили вплив, це ж не відміняє факту поширення.

Розглядаючи це підписання поза аспектом «експансії НФЛ», можна прийти до однозначного висновку, що по-іншому ця історія скластися не могла. Моріц Борінгер – фанат Вайкінгс і особисто Едріана Пітерсона, з яким тепер гратиме в одній команді. Міннесота – штат з найбільшою німецькою діаспорою. Пазл склався.


Добавьте «sportarena.com» в свои избранные источники Google News (просто нажмите звездочку)

Источник: Sportarena.com

Рейтинг записи: 12345


Или аккаунт Sportarena