Sportarena

Сила комерції

Супербоул-50 стане однією з найбільших спортивних подій року, яка, за словами Роджера Ґуделла, вплине на історію усього американського футболу.

Сила комерції

Комісар НФЛ, Роджер Ґуделл, під час щорічної прес-конфереції, Icon Sportswire

«Добрий ранок і ласкаво просимо на Супербоул-50. Це звучить гарно. Ми раді, що Ви всі тут»,- щорічна прес-конференція комісара НФЛ, Роджера Ґуделла, банально не могла розпочатися з інших слів. Це вже пізніше він буде не завжди аргументовано відповідати на поставлені запитання, уникаючи при цьому незручних, але Ґуделла куди більше цікавить початок своєї промови: він прекрасно усвідомлює, що до журналістів в залі, так само як і до вболівальників біля екранів телевізора, потрібно втертися в довіру уже з перших слів. Ба більше, комісар знає, що найбільші рейтинги телеефірів збирає саме вступне слово, тому він намагається якомога швидше продати свій продукт, допоки хоч один глядач не перемкнувся на інший канал.

Простий принцип гри в мафію – неважливо, граєш ти за мирне місто, чи за мафію, ти повинен переконати всіх у своїй чесності. Ти повинен стати своїм, і тоді тебе не стратять вдень, а також побояться вбити вночі. Якщо все зробити правильно, то перемогти буде не так вже й складно.

По суті, промови для величезних аудиторій мало чим відрізняються від гри в мафію. Особливо, коли мова йде про щось грандіозне, або коли оратор намагається штучно створити цю грандіозність. Виходячи з цього, стає зрозумілим, що Роджер Ґуделл – прекрасний гравець в мафію. Він уміє подати і продати те, що йому потрібно. Він уміє втиратися в довіру і переконувати людей.

coldplay

У щорічному спецвипуску World in 2016 журналу The Economist, який більшою мірою розповсюджується не на території Сполучених Штатів, комісар НФЛ у своїй колонці розповідає про грандіозні плани ліги: «Святкуючи 50-й сезон Супербоулу та дивлячись у майбутні 50 років, ми розуміємо, як важливо нам перетворитися на стрижень сучасного спортивного світу, який не зважав би на часові та просторові межі». А от, наприклад, у бесіді з Робін Робертс на популярному шоу Good Morning America, Ґуделл розмірковує стосовно можливої участі жінок в іграх НФЛ, а також стверджує, що якби у нього був син, то він би обов’язково надихав хлопця до занять футболом.

Зрозуміло, що така зміна риторики пояснюється різною аудиторією, до якої звертається Роджер: у колонці журналу він спілкується з іноземцями-інтелектуалами, яким потрібно доносити інформацію про сам продукт і його цілі, тоді як у шоу з Робін Робертс комісар виступає у ролі сучасного чоловіка, що розділяє рівність прав між статями – у даній ситуації більшість його аудиторії складають американські домогосподарки, яким близька тема фемінізму. Зрештою, варто відзначити не тільки вміння Ґуделла з різних боків підходити до висвітлення однієї тематики, але й присутність НФЛ як бренду у таких медіа – це означає те, що американський футбол цікавий споживачу.

Причому цікавий не тільки американському споживачу, адже рівень популярності НФЛ в Сполучених Штатах зашкалює: починаючи з 1985 року відома дослідницька компанія The Harris Pool щороку проводить опитування серед громадян, визначаючи улюблений спорт американців, і протягом усіх тридцяти років американський футбол незмінно посідає перше місце (33% — у 2015 році), випереджаючи найближчого конкурента – бейсбол (15%) – на 18%. Ще більш показовим є третє місце за популярністю коледжного футболу (10%), який знаходиться вище баскетболу (5%) та хокею (5%).

Усвідомлюючи, що популярність НФЛ давно переросла межі США, керівництво ліги намагається розповсюдити свій продукт в усі куточки земної кулі: «Ми змогли створити платформу, яка надавала б можливість уболівальникам отримати доступ до наших ігор із будь-якого куточку світу. Тепер вони хочуть більшого. Наразі ми транслюємо три звичайних сезонних гри в Лондоні, але на цьому зупинятися не збираємося. Канада й Мексика, де американський футбол уже зараз утримує позицію другого за популярністю виду спорту, відкривають для нас нові можливості. Також для нашого розвитку відкриті майданчики в Китаї, Німеччині та Бразилії»,- писав Ґуделл у вищезгаданій колонці для World in 2016. Кілька місяців потому ліга приймає рішення, згідно з яким матч Окленд Рейдерс проти Х’юстон Тексанс відбудеться в Мехіко, куди НФЛ завітає вперше з 2005 року. Зважаючи на те, що у наступному сезоні ігри в Лондоні прийматиме не тільки Вемблі, але й Туікенем, можна зробити висновок, що ліга планує суттєво розширити свій ринок уже в найближчому майбутньому. Разом з тим абсолютно очевидно, що на досягнутому НФЛ не планує зупинятися – ідуть розмови про збільшення кількості матчів в Лондоні, а також про створення повноцінної франшизи там.

Однак, НФЛ не припиняє експансію і на внутрішньому ринкові, про що кщо красномовно свідчить, хоча б, повернення Ремс до Лос-Анджелесу. Взагалі, протягом останніх двадцяти років історія команди Стена Кронке чи не найкраще ілюструє розвиток футбольної ліги на початку нового тисячоліття. Ремс, що виступали в Лос-Анджелесі з 1946 року, і були найпопулярнішою місцевою спортивною командою, провалювалися на всіх фронтах на початку 90-х: жахливі ігрові показники відвертали від них вболівальників, а разом з тим команда втрачала гроші. Тому тодішня власниця команди, Джорджія Фронтір, пов’язала останні невдачі з нефартовим стадіоном, зажадавши у міської влади новий (або інший) стадіон в місті. Коли їй відмовили, місіс Фронтір заявила, що команда стане банкрутом без нової арени, але це ситуації не змінило – в підсумку влада Сент-Луїса пообіцяла власниці Ремс новий стадіон, тож команда перебралася в інше місто.

rams
Проект нового стадіону Ремс — ціна $2,6 млрд, cnn.com

Однак, втілити в життя такий переїзд було не так просто: для цього потрібно було зібрати більшість на голосуванні власників усіх франшиз ліги. Перша спроба місіс Фронтір завершилася невдачею, після якої Ден Руні, власник Піттсбург Стілерз, сказав свою відому фразу: «Я переконаний, що ми повинні підтримати людей, які підтримували нас протягом років». Та, зрештою, Джорджія Фронтір таки переконала власників, і з другої спроби здобула право на переїзд.

Зрозуміло, що така подія викликала чималий резонанс серед вболівальників та навіть гравців. Стів Розенблум, колишній генеральний директор Ремс, дивувався, що спонукало команду змінити другий найбільший медіа-ринок США на вісімнадцятий. А от колишнього гравця Ремс, Фреді Драєра, обурювало те, що клуб не змінив логотипу після переїзду: «Ненавиджу цих людей [власників клубу] за те, що вони забрали логотип Ремс з собою в Сент-Луїс. Цей логотип належить Південній Каліфорнії». Зрештою, додавши аргумент Розенблума до думки Драєра виходить, що незадоволення висловлювалося не так через якісь ігрові моменти, як через комерційну складову.

Та сама комерція змусила власників франшиз проголосувати за повернення Ремс до Лос-Анджелесу за 20 років після першого голосування – власник команди, Стен Кронке, заявив про готовність побудувати стадіон ціною в $2,6 млрд на 80 тисяч місць в Лос-Анджелесі, що зробить його найдорожчим стадіоном ліги.

Безперечно, і у випадку з переїздом до Сент-Луїса, і у випадку з повернення до Лос-Анджелеса, практично ніхто не думав про фанатів і підтримку команди. На першому місці у НФЛ завжди стоїть комерція, яка є рушійною силою ліги і дозволяє їй залишатися найбагатшим турніром світу. Комерція, по суті, і створила НФЛ в тому вигляді, в якому ми її знаємо.

Повертаючись безпосередньо до Ремс, слід зазначити, що побудова нового стадіону водночас з поверненням франшизи в ЛА, дозволить їм вдвічі збільшити свою вартість – з $1,45 млрд до $2,9 млрд, що в свою чергу зробить команду Кронке третьою найдорожчою в лізі після Даллас Ковбойз і Нью-Інгленд Петріотс, тоді як на даний момент Ремс за цим показником знаходяться на двадцять восьмій позиції. Такий величезний стрибок також підвищить позиції франшизи у загальному рейтингу найдорожчих команд світу, який щороку публікує Forbes: очікується, що Ремс посядуть сьому ппозицію. Очолюють рейтинг, до слова, Даллас Ковбойз, які стали першим клубом, що досяг позначки в $4 млрд. В загальному ж, серед п’ятнадцяти найбагатших команд світу розмістилися зразу дев’ять представників НФЛ. Але хіба це когось дивує?

«Супербоул-50 підсумує для НФЛ півсторіччя приголомшливих досягнень та вдосконалень. Також він розпочне наступні 50 років процвітання й розвитку для американського футболу: з новими вболівальниками та новими землями»,- зазначає Роджер Ґуделл у тій таки колонці для World in 2016. Безсумнівно, десь глибоко в душі комісар НФЛ мріє про подібну колонку у спецвипуску присвяченому 2041 року, в якій Роджер розповідатиме про те, що американський футбол, а не якийсь там соккер, є основним видом спорту на Марсі, а також хвалитиметься поширенням НФЛ на останні азійські країни. Хоча, з іншого боку, знаючи силу комерцію і вміння ліги розкручуватися, можливо, це не такі уже й нереальні мрії.

Олексій Мандзій, Sport Arena


Яркие интервью и видеорепортажи на SportArenaTV. Подписывайтесь, ставьте лайки, делитесь с друзьями.

Источник: Sportarena.com

Рейтинг записи: 12345


Или аккаунт Sportarena