Показать табло

Прищепа — майстриня тактичних забігів. Вона виграла для України дві медалі

Наталія Прищепа з українським прапором після перемоги на Євро, Getty Images
Олексій Мандзій - про головну українську героїню Євро з легкої атлетики.

У фіналі бігу на 800 метрів в силах Наталі Прищепі сумніватися не доводилося: ще на стартових метрах дистанції, коли стало ясно, що ніхто зі спортсменок не рватиме темп, шанси українки на медаль зросли з хороших до захмарно хороших. Хто-хто, а Прищепа точно вміє боротися тактично і «з’їдати» суперниць на фініші.

За два чемпіонати Європи, у яких брала участь Наталя, вона пробігла шість забігів – усі шість виграла. І тут важливий не так навіть сам факт перемоги, як стиль, в якому Прищепа долала суперниць. Українка не форсує події, перші 600-650 метрів сидить за спинами в суперниць, а потім включається. Інколи для цього доводиться виходити на другу-третю доріжку, захоплювати більший радіус, але ця тактика стабільно працює.

У Берліні Прищепа перемогла і в попередньому раунді, і в півфіналі, а час її забігу двічі ставав найгіршим. Аналогічна картина була в Амстердамі-2016, з однією лише поправкою: тоді в попередньому раунді забіг Наталі показав досить високий час (другий з п’яти).

Золотий забіг Прищепи та бронза для Ляхової. Відео

Стиль бігу Прищепи ідеально підходить для Європи: тут немає спортсменок, які здатні розірвати темп і протягнути усю дистанцію за собою, показуючи, наприклад, 1:55.00. Хто б не задавав темп, він все одно буде далеким від рекордів сезону. При такому бігу можна спокійно будувати тактику, знаходити комфортне місце на треку і вибігати на фініші. Власне, займатися тим, що і робить Наталія.

Прищепа Украина 800 м победа золото Ляхова
Прищепа фінішує першою на Євро-2018 в Берліні, Getty Images

Зараз навіть складно собі уявити, що ще декілька років тому Прищепа спеціалізувалася на бігу на 1500 метрів, а на Євро в Амстердамі, по суті, відбувся її дебют на великих турнірах на 800-метрівці.

«Два роки тому я вперше бігла 800 метрів на такого рівнях змаганнях. Так, в мене пішли результати, але на такому високому рівні я не дуже орієнтувалася – де потрібно виходити вперед, де пришвидшитися, коли почати бігти трошки повільніше, взагалі як правильно тактично розкласти дистанцію. Але за два роки вже набралася досвіду, і більше розумію, як діяти на дистанції в тій чи іншій ситуації», – відзначила після переможного фіналу Наталія.

Золото у Берліні дозволило Прищепі вписати своє ім’я в історію. Вона стала другою спортсменкою, яка двічі вигравала 800 метрів на чемпіонаті Європи (крім Прищепи таке досягнення підкорювалося сербці Вєрі Ніколіч в 1966 і 1971 роках). І першою, хто виграв два золота поспіль.

Прищепа Ляхова флаг Украина медаль атлетика
Наталія Прищепа та Ольга Ляхова з українським прапором, Getty Images

Зрештою, на Євро-2018 Наталія виграла не лише золото. Вона дозволила Україні здобути також бронзову медаль.

«Я стала за Наташою Прищепою, тому що знала, що вона буде виходити вперед. І поруч з нею було єдине місце в групі, в яке я могла протиснутися, – відзначає Ольга Ляхова, що фінішувала третьою в фіналі на 800 м. – А так, виходить, Наталія і сама стала чемпіонкою, і мені допомогла стати бронзовою медалісткою».

До слів Ляхової, в принципі, і додати нічого. Якщо Ольга може брати медалі при певних умовах (грамотний старт, вчасний вихід з групи), то Наталія сама собі створює умови. У неї, безумовно, було декілька варіантів тактики на фінал у Берліні, і якби довелося бігти по-іншому – Прищепа побігла б. І, скоріш за все, все одно виграла б, адже настільки грамотних в плані бігової тактики спортсменок в Європі немає.