Лента новостей

Турнір розчарувань та надій. Підсумки чемпіонату світу з легкої атлетики для України

Юлія Левченко - головна українська зірка чемпіонату світу, Getty Images
Sport Arena виділяє найголовніші моменти для збірної України на чемпіонаті світу з легкої атлетики, який пройшов у Лондоні 4-13 серпня.

Перш за все треба відзначити, що у заголовку немає помилки у причинно-наслідковому чергуванні понять. Спочатку насправді були розчарування, а вже потім надії.

Адже, насправді, надій щодо виступу збірної України було не дуже багато. Головний тренер команди В’ячеслав Тиртишник відзначав, що головними сподіваннями будуть стрибки у висоту та метання. Правильним у цьому випадку було читати не головні сподівання, а єдині.

Говорити про медалі можна було лише в стрибках у висоту. Хіба хтось би здивував та стрибнув вище голови. Перш за все – жіноча естафета 4 по 400 метрів.

Але саме звідти розпочались розчарування. Буквально в день вильоту до Лондона стало відомо, що Федерація легкої атлетики відсторонила від участі у чемпіонаті світу Ольгу Земляк та Олесю Повх. Якраз Земляк є найкращою бігункою України на дистанції 400 метрів, навколо неї будувались усі сподівання України.

Найкращу бігунку України — Ольгу Земляк — власноруч відсторонила федерація, Getty Images

Зважаючи на те, як інші спортсменки пробігли в естафеті в Лондоні, навряд чи присутність Земляк сильно вплинула на загальний успіх. Ніякої б боротьби за третє місце все одно б не сталось. Навпаки, було б ще більше розчарування, аби з Ольгою у складі команда не пройшла навіть до фіналу. А якби навіть і пройшла, то не змогла поборотись за медалі після сходу Ямайки.

Тут швидше розчаруванням є не сам виступ естафетної команди у цілому, як і виступ іншої команди 4 по 100 метрів без лідера Олесі Повх, а сама ситуація з відстороненням спортсменів.

Легка атлетика не той вид спорту, скандал в якій може викликати великий ажіотаж. Проте Федерації буде вкрай неприємно, якщо Повх та Земляк не дискваліфікують, але через боязнь цього їх виключили з команди.

Інше розчарування стосується Наталії Прищепи, яка бігає 800 метрів. Вона замість участі в чемпіонаті України виступила на комерційному турнірі, де змогла показати норматив. Але на чемпіонат світу не поїхала.

Чи змінила б загальний рівень результатів присутність у команді Земляк, Повх та Прищепи? Мабуть, ні. Проте нехтувати сильними спортсменами все ж не дуже правильно. Справедливо буде оцінювати виступ тих, хто поїхав на турнір, а не думати, що могло бути за найсильнішого складу команди.

І тут також потрібна правильна шкала оцінювання. Якщо перед турніром Україна могла очікувати на медаль у двох дисциплінах, взяла в одній з них, а в іншій вирішальним моментом стала травма претендента, то хіба це може бути поганим виступом? Розраховували на одну-дві нагороду – отримали одну. Прийнятно.

Богдан Бондаренко був головною медальною надією України, але через травму посів лише 9-е місце, Getty Images

Важко критикувати середняків у метанні будь-чого чи стрибках з жердиною за те, що вони показали такі ж результати в Лондоні.  Це вже зовсім інше запитання, чому склались такі обставини, що навіть потрапляння на чемпіонат світу – вже успіх для українських спортсменів?

Головний критерій оцінювання виступів на турнірі, чи вдалось показати/не показати свій результат. Не варто критикувати за те, що Сергій Смелик не зумів поборотись за золото на 200 метрів за відсутності Усейна Болта. У кожного є свій індивідуальний рівень, інколи насправді не дуже високий, от за тим, чи вдалось проявити його і варто оцінювати виступ.

Хоча стрибки у висоту принесли Україні єдину медаль, саме там були й головні розчарування. Богдан Бондаренко не зміг перемогти травму та поборотись за призове місце, Оксана Окунєва, Ірина Геращенко та Андрій Проценко повинні були виходити в фінал, але не зуміли дострибнути до результатів, які вони показували у цьому сезоні.

Наприклад, чемпіонат для України розпочинав стрибун у довжину Сергій Никифоров. Лише одна його спроба була вдалою – 7,47.  Його персональний рекорд 8,11, у цьому сезоні він стрибав 7,92. Якби він просто показав ці результати, то виступив у фіналі.

Ось таких розчарувань було занадто багато. Не варто очікувати неможливого, особистих рекордів та сенсаційних проривів, але хоча б виступ на своєму рівні змінив би загальне відношення.

Никифоров у цьому випадку є тільки модельним варіантом. Таких прикладів було багато. Занадто багато. У кількох дисциплінах українські спортсмени примудрились навіть останні місця посісти.

Ганна Гацько-Федусова отримала вайлд-кард від Міжнародної асоціації легкої атлетики, проте зайняла останнє 30-е місце у метанні спису з результатом 51,90. В цей же день зранку змагались семиборки. Відразу п’ять спортсменок звідти показали кращий результат, серед яких і 17-річна Аліна Шух. Особистий рекорд Гацько-Федусової у цьому сезоні 60,48.

Гацько-Федусова продемонструвала найгірший результат на чемпіонаті світу, Getty Images

У метанні молоту три українки зайняли 23-е, 25-е та 29-е місця. Кожна з них – і Альона Шамотіна, і Ірина Новожилова, і Ірина Климець – мали результати за 71 метр. Цього б вистачило для виходу у фінал усіх трьох. Але натомість вони потрапили до вісімки найкращих, лише якщо перевернути турнірну таблицю.

Насправді багато спортсменів виступили набагато гірше навіть того, чого від них очікували. Це робить загальне враження від команди поганим.

Проте серед усіх цих розчарувань було місце й радощам та надіям.

Хоча й не так вже й багато, якщо зважати, що в першу десятку потрапили тільки троє українців. До переходу до найголовнішого потрібно виділити четверте місце Ігоря Главана у ходьбі на 50 кілометрів та шосте місце Олексія Касьянова у десятиборстві.

Касьянов до останнього претендував на медаль в 10-борстві, Getty Images

Кожен з них протягом дистанції міг розраховувати на медаль, але все же не зробив цього головного кроку. Проте і Главан, і Касьянов насправді провели чемпіонат так, як це треба робити кожному – на межі можливостей. Касьянов після шостого місця несамовито радів, немов дебютант, який до цього нічого не бачив.

Але насправді Касьянову вже майже 32 роки і він розумів, що іншого чемпіонату світу може й не бути – потрібно все віддати тепер. Шосте місце це й ніби не привід для радості, немає медалі, але, як говорилось раніше про шкалу оцінювання, це був неймовірний успіх. За прогнозами Касьянов навіть у топ-10 не повинен був потрапляти.

Найголовнішим досягненням команди стало друге місце Юлії Левченко. Її срібло підходить якраз і під поняття радощів, і під надій. Касьянов та Главан показали те, що до кожного турніру потрібно відноситись не тільки як до свята та можливості походити в магазини, але й проявити себе у змаганнях. Левченко зробила те саме, але ще й показала, що в України може бути перспектива.

На останніх стартах перед початком чемпіонату світу молода спортсменка показала найкращу форму в кар’єрі, але тоді навіть ніхто й не міг подумати, що вона її не просто збереже, але й розвине.

Вперше взяти два метри саме на чемпіонати світу та зайняти друге місце – це величезний успіх.

Левченко на 4 сантиметри покращила особистий рекорд, Getty Images

Окрім Левченко ще кілька молодих спортсменів можуть занести собі цей турнір в плюс. Взагалі було б неправильно вимагати від молоді на першому їх турнірі якихось великих успіхів, головне звикнути до таких стадіонів, суперників та взагалі рівня змагань. Але й виправдовувати цим усім низькі результати також не варто.

Приклад Левченко буде найкращим підтвердженням цих слів.

19-річна семиборка Аліна Шух зайняла на чемпіонаті світу не надто високе місце. Якби вона показала такі результати у звичному для неї змаганні на молодіжному рівні, то безперечно була б незадоволена – у Шух є все для того, щоб і покращити результати, і взагалі уже зараз виступати краще.

Насправді перспектива спортсменів у визначається у такий спосіб. Це не майбутні результати, а те покращення, на які вони здатні у майбутньому. І Левченко, і Шух показали не тільки результати, але й велику перспективу на майбутнє. Через 2-3 роки на наступних великих змаганнях Шух може не просто дивитись та вчитись, але й змагатись за високі місця.

Шух зайняла 14-е місце на дебютному чемпіонаті світу, Getty Images

Інші молоді спортсмени були не настільки успішні, але їх результати не настільки показовими.  Проте і Яна Качур, і Владислав Малихін, і Анастасія Бризгіна показали, що у майбутньому можуть зробити крок вперед. Навряд чи що до перемог у міжнародних змаганнях. Але ще раз треба повернутись до сентенції, що вимагати більшого, ніж ці спортсмени можуть, і не треба.

Також ще раз треба зупинитись на двох естафетних команда. Жіночка команда 4 по 100 метрів від недавніх часів має великі традиції. У 2012 році Україна зайняла третє місце на Олімпійських іграх та мала ще декілька серйозних досягнень. На цьому чемпіонаті з тієї команди виступала тільки одна Єлизавета Бризгіна, а всі інші були молодими дебютантками. Отут і виникає запитання, чи буде будуватись нова команда до 2020 року, чи просто повернуться Олеся Повх, Христина Стуй чи навіть Наталя Погребняк.

Багато буде залежати від бажання спортсменок та від можливої дискваліфікації Повх. У будь-якому випадку щодо цієї естафетної команди багато запитань та мало реальної оцінки перспектив.

Команда 4 по 400 метрів буде зовсім іншою, якщо в ній не буде Ольги Земляк. З нею Україна могла претендувати на побудову сильної команди з медальними перспективами, але треба дочекатись рішень.

Чемпіонат світу подарував не дуже багато приємних емоцій країні з великим традиціями. Можливо, у перший післяолімпійський сезон можна знаходити якісь виправдання щодо молодого складу та перебудови. Проте розчарувань все одно залишається більше, ніж радощів. А  з позитивних моментів залишається тільки надія на краще. Але майбутнє небагато відношення має саме до цього чемпіонату, який вже точно ніхто не назве успішним.Добавить комментарий

Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?