Лента новостей

Литва і Польща як приклад для України в сфері розбудови спортивної інфраструктури
...

Жальгіріс Арена в Каунасі, facebook.com/pg/bczalgiris
Україна відстала на десятки років від двох партнерів.

Чемпіонат світу з футзалу-2020 пройде у Литві. На перший погляд ця інформація виглядає доволі смішною — футзал у Литві не знаходиться на підйомі, місцева збірна ніколи не виходила на чемпіонати Європи, не кажучи про світові першості. Але так виглядає лише спершу — після аналізу ситуації (навіть поверхневого), усе стає на свої місця.

Литву обрали господарем чемпіонату світу, бо ця країна готова його приймати. Питання любові до футзалу у даному контексті відійшло на другий план. До того ж, така подія як чемпіонат світу, точно приверне увагу та стане імпульсом для розвитку футзалу в країні.

  • Які аргументи були у ФІФА?

Усе дуже просто. Останні два чемпіони світу з футзалу пройшли в країнах, де до останнього виникали проблеми з інфраструктурою. У Колумбії в 2016 році, наприклад, мало бути чотири арени, але матчі проводилися на трьох. Цього разу чиновники ФІФА вирішили не ризикувати і провести турнір в країні, яка готова його провести хоч завтра.

До того ж, Литва довго і плавно готувалася до проведення чемпіонату світу. Останні три відбори на Євро приймала Литва, ще один відбір на чемпіонат світу — теж вона (у своїй групах, звісно).

Звідки у Литви арени, якщо футзал там не розвинутий?

Для гри в футзал підходить звичайний багатофункціональний закритий майданчик. І хоча футзал в Литві не надто популярний, куди розвинутіший в країні баскетбол. Власне, завдяки баскетболу з’явилися і арени. У 2011 році Литва приймала Євробаскет, господарями виступили 6 різних міст.

Усі ці арени готові приймати і чемпіонат світу з футзалу — нічого навіть суттєво змінювати не треба.

Сименс Арена
Сіменс Арена у Вільнюсі, vilnius.lt

На загальному фоні виділяється Жальгіріс Арена (Каунас) та Сіменс Арена (Вільнюс) — це майданчики двох найбільших баскетбольних команд, місткість яких складає 15,500 та 10 тисяч глядачів. Місткість ще чотирьох арен (у Клайпеді, Паневежисі, Шяуляї та Алітусі) складає не менше 5 тисяч глядачів.

Фактично, у Литви навіть буде вибір, де саме проводити матчі чемпіонату світу.

  • А що у Польщі?

Чемпіонат світу з футзалу стане для Литви другим глобальним турніром після Євробаскету-2011. Польща лише за останні чотири роки проводили 3 глобальні турніри: чемпіонат світу-2014 та Євро-2017 з волейболу, Євро-2016 з гандболу. До того був ще Євробаскет-2009 та жіноче Євро-2009 з волейболу, а у 2023 році Польща разом зі Швецією прийматиме чемпіонат світу з гандболу.

І арен в Польщі, як нескладно здогадатися, більше, ніж в Литві — Таурон Арена (Краків, 15 328 глядачів), Атлас Арена (Лодзь, 13 805), Сподек (Катовіце, 11 500), Ерго Арена (Сопот, 11 409), Лучнічка (Бидгощ, 8 764), Азоти Арена (Щецін, 7 403), КРС Зєльона Гура (Зєльона Гура, 6 080), Ґдиня Спорт Арена (Ґдиня, 5 500), Орлен Арена (Плоцьк, 5 381), Глобус (Люблін, 5 000) та інші.

Таурон Краков арена
Таурон Арена в Кракові, Getty Images

Практично усі з перерахованих вище арен є сучасними та були побудовані не конкретно під якийсь турнір. Тобто поляки банально будують в містах спортивні майданчики, розуміючи, що знайдуть їм застосування.

Коли ж Польща стає господарем якогось турніру, його матчі проходять в обмеженій кількості міст — Краків, Катовіце, Сопот, четверте місто змінюється. Як правило, грають у Вроцлаві в арені «Зала століття», яка по суті є багатофункціональною, але не чисто спортивною (тому відсутня в списку).

Сопот Эрго Арена
У 2014 році на Ерго Арені відбувся чемпіонат світу з легкої атлетики у приміщеннях, Getty Images

У Любліні, Ґдині, Щеціні, Плоцьку та Зєльоній Гурі, наприклад, жодних великих міжнародних турнірів ніколи не проводилося. Але місцеві спортивні зали активно використовуються. Наприклад, у Щеціні в залі грають одразу три команди — гандбольний Погонь, волейбольний Хемік Поліс та баскетбольний Волки Морські.

  • Що ж в Україні?

Прірва.

«Якби у мене були кошти побудувати будь-що, насамперед я б побудувала хороший спортивний комплекс для всього: з басейном, доріжками… Якби я, будучи мамою, привела свою дитину і побачила пиздець, який на тому стадіоні [в Рівному] і під трибунами, де діти мають тренуватися, я б не віддала дитину на таке. У нас просто жопа, конкретна жопа. Якщо на вулиці -15 взимку, то там де я займаюся — -12. Просто вітер не дує в лице і сніг не падає. Але якщо дощ, то падає, бо трибуна протікає».

Це слова дворазової чемпіонкою Європи з бігу на 800 метрів, Наталії Прищепи про ситуацію з інфраструктурою в Рівному. На території України можна нарахувати до десяти (ще треба постаратися) сучасних спортивних майданчиків, з лімітом від тисячі сидячих місць — усього залишиться арен десять . І це на всю Україну.

Арени України, що вміщають не менше 1 тисячі місць

Арена Місткість
Палац спорту (Київ) 7 500
Юність (Запоріжжя) 5 000
Палац спорту (Харків) 3 500
Олімп (Южне) 2 000
Надія (Миколаїв) 1 628
Галичина (Львів) 1 600
Зал коледжа фіз. виховання (Івано-Франківськ) 1 500
Легкоатлетический манеж (Суми) 1 240
Шиннік (Дніпро) 1 003
Мотор Сич (Запоріжжя) 1 000

Міністерство молоді та спорту розпочало програму з розбудови спортивної інфраструктури — виділено кошти на побудову арен в шести містах України. Це хоча б якийсь крок у напрямку розвитку.

Бо поки що виділити в Україні можна хіба спорткомплекс Юність в Запоріжжі — відреконструйований в 2018 році, вміщає 5 тисяч глядачів і є одним з найкращих майданчиків на території Східної Європи.

Юность Запорожье Мотор
Арена Юність в Запоріжжі, facebook.com/handball.club.motor

Ще дві арени, які відповідають міжнародним вимогам — Олімп в Южному та харківський Палац спорту. Вони вміщають 2 та 3,5 тисячі людей. Також є Зал коледжу фізичного виховання в Івано-Франкіську — остання підходяща арена, яка вміщає 1,5 тисяч людей.

Зал коледжу фізичного виховання в Івано-Франкіську, uragan.if.ua

Очевидно, є київський Палац спорту — він ж головна спортивна споруда України. Ця арена давно не відповідає сучасним вимогам, є вкрай незручною та застарілою. Але вона чи не найкраще символізує стан справ з майданчиками по всій Україні — більшість з них такі ж, лише ще гірше.

Палац спорту, Київ, stadiums.at.ua

Два роки тому президент федерації волейболу Михайло Мельник «переніс» домашні матчі збірної до Івано-Франківська. Його пояснення було доволі простим:

«Чому в Івано-Франківську? Не тільки тому, що я звідти родом. Там ще й один з кращих залів (мова йде про зал коледжу фізичного виховання. – прим. О. М.), може, навіть в Україні. Є в Харкові, є в Южному, і думаю, що він іде третім. Ну а як? У Києві немає залу для глядачів – зали є, а от місць для глядачів немає. Палац спорту шикарний, але там нема навіть – не знаю, хто його будував – стаканів для стійок».

Олимп Южный
Арена Олімп в Южному, оlimpsk.com

За два роки ситуація, по суті, не змінилася: з’явилася Юність в Запоріжжі, і все. Тобто якби Україні навіть захотіла приймати якийсь міжнародний турнір — нам би права на проведення не дали, бо немає інфраструктури.

І це перша річ, яку потрібно змінювати, якщо Україна хоче заявити про своє місце на міжнародній спортивній мапі. Причому будувати не під щось, а для людей: разом з новими аренами повернеться в міста і професійний спорт. Польща уже це довела.Добавить комментарий
Читайте также

13 января, 10:49
190
13 января, 10:49
Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?