Sportarena

Олександр Шовковський: після гри

Колишній воротар Динамо Олександр Шовковський в інтерв'ю Sport Arena розказав про життя після завершення футбольної кар'єри, проекти, якими займається, а також плани на найближче майбутнє.

Олександр Шовковський: після гри

facebook.com/people/Александр-Шовковский

Він раз-по-раз повертає погляд у бік поля, що зеленіє в очікуванні матчу Динамо – Лаціо. З Олександром Шовковським говоримо прямо на НСК Олімпійський, де він у якості спеціального гостя бере участь у дискусійній події Mastercard «Велика гра у великому місті», присвяченій темі підготовки до фіналів Ліги чемпіонів УЄФА, які прийме наприкінці травня столиця України.

На найбільш поширене запитання дня – «Олександре, а чи плануєте ви відвідати фінал Ліги чемпіонів?» – він відповідає з легким сумом: «Так, але, на жаль, суто як глядач…». Гра – позаду. Попереду – нове життя. До його ритму, викликів та випробувань Шовковський звикає від кінця 2016 року, коли завершив насичену подіями кар’єру футболіста.

Чим живе найвидатніший голкіпер вітчизняного футболу за часів незалежності? Про це – в інтерв’ю Sport Arena.

– Олександре Володимировичу, спілкуємося з вами на зустрічі, присвяченій фіналам Ліги чемпіонів УЄФА серед жінок та чоловіків, які відбудуться в Києві. Не рахуючи півфіналу Ліги чемпіонів 1998/99, коли були найближче до цього трофею? Бачили його вживу?

– Так, звичайно. Коли Андрій Шевченко привозив виграний з Міланом кубок, ми могли його роздивитися. Я навіть зберіг фото разом з Андрієм та Кубком чемпіонів…

– Як ви зараз дивитеся футбол? На стадіоні чи все-таки перед телевізором?

– На матчі команди Динамо (Київ) стараюся завжди ходити – хіба що інколи сімейні обставини не дозволяють, коли з дитиною проводимо дозвілля, можу пропустити гру. Тож, за винятком кількох, я фактично всі матчі дивлюся на стадіоні.

– Ваші попередники, київські динамівці 70-х та 80-х, після завершення кар’єри також дивилися поєдинки з трибун, а дехто – з ложі преси. І в інтерв’ю зізнавалися, що їх дуже зачіпало і навіть ображало те, як вболівальники та журналісти дивляться й обговорюють футбол. Вас не напружує ваше оточення на трибунах, не заважає дивитися гру?

– Під час моєї спортивної кар’єри у мене бували різного плану стосунки із вболівальниками. Тож я навчився під час гри не слухати це все. Ці моменти досить суперечливі. Та філософія, що є всередині наших вболівальників, дещо дисонує з моїм розумінням футболу.

Ми говоримо, що потрібно популяризувати футбол, залучати якомога більше людей до захоплення грою. Одна зі складових цього – робота з уболівальниками. Для того, щоб фанати під час гри акцентувалися на грі своєї команди, а не опускалися до рівня образ, які ми чуємо інколи на трибунах, з ними потрібно проводити роз’яснювальну роботу. Усі ці файєр-шоу, петарди, вибухи чи інші спецефекти – це тільки більшою мірою відштовхує вболівальників, які люблять футбол за емоції та яскраве дійство й хотіли б прийти на стадіон, але не готові бачити ці заграви, слухати образливі слова, дихати димом.

Кажуть, треба забороняти. Мені не подобається це слово – треба працювати, розмовляти з уболівальниками. Намагатися донести до них цю інформацію, що на стадіоні треба вболівати, підтримувати свою команду, радіти та засмучуватися. Але в жодному випадку не створювати таку ситуацію, коли хтось може отримати травму чи ще якось постраждати. Відстоюючи інтереси своєї команди, підтримуючи її, будьте толерантними до вболівальників інших команд – ось який меседж я бачу для себе найголовнішим стосовно фанів.

– Наскільки змінився ваш розпорядок дня після завершення ігрових виступів?

– На 100%! Я зараз більше часу приділяю собі, своїй родині, батькам, власним проектам. Я, на жаль, був позбавлений цього всього упродовж кар’єри, бо практично весь час присвячував команді Динамо (Київ) та збірній України.

– Професія футболіста дуже своєрідна: до часу завершення кар’єри треба знаходитися немов би у вакуумі, а після – опановувати все те в освіті, родинних стосунках чи бізнесі, що інші встигли пройти значно раніше. Не почувалися «немовлям» у «цивільному» житті?

– Всі обмеження, які у нас є, починаються з нашої голови. Якщо ти хочеш себе ізолювати, то ти можеш це зробити. Якщо, навіть за складного робочого графіку, хочеш приділяти час своїм захопленням та самоосвіті – ти також можеш це зробити. Інша справа, що, живучи життям футболіста, варто весь час зберігати баланс – щоб твої соціальні зв’язки, життєві інтереси не заважали роботі. Мені особисто це було цілком зрозуміло, тому мав можливість все розділяти.

– Якби вас запитали, хто такий сьогодні Олександр Шовковський, що б ви відповіли: бізнесмен, пенсіонер, звичайний громадянин та сім’янин?..

– У перший свій рік після завершення виступів я чітко відповідав на це словами поштаря Пєчкіна: «Я, може, тільки жити розпочинаю. На пенсію переходжу». Хто я зараз? Людина, яка має певні погляди на життя, знає, чого вона хоче, а також розуміє, як цього добитися.

– Які проекти вас зараз захоплюють, чим займаєтеся?

– Є кілька напрямів, за якими я працюю: ювелірний бізнес, відкриття тиру, а також робота в соціальній сфері, щоб підвищити можливості наших дітей, щоб вони займалися своїм саморозвитком. Один із напрямів цієї соціальної роботи – це проект Mastercard, присвячений створенню футбольних полів по всій Україні. Я добре пам’ятаю, як сам починав у Києві грати в футбол, тому хотів би, щоб у рідному місті та інших регіонах у юних футболістів були хороші умови для заняття спортом.

– Що робите для себе у плані саморозвитку? Можливо, нашим читачам можете порадити якісь розумні книги, що справили на вас враження останнім часом?

– Нав’язувати свою думку – це не зовсім вірно, кожен має можливість пізнавати світ та відкривати щось нове у літературі, кіно та музиці. І це чудово, коли людина приходить до цього й відчуває потребу саморозвиватися.

Що я зараз читаю? «Пісню льоду й полум’я» – літературне першоджерело «Гри престолів».

Паралельно розвиваю себе в нових напрямах діяльності та поліпшую свої можливості як спікера.

– Ці можливості у вас дуже непогано розвинені. Випадково, не пробували цим скористатися вітчизняні політики? Безжальна українська політика не намагалася вас прибрати до рук?

– Намагалася. Але я поки що не здаюся, скажімо так.

– У нас дуже складний період: йдуть бойові дії, триває криза. Разом із тим, жевріє вітчизняний футбол. Вам, як тепер уже спостерігачу, як здається: чи будуть у нашої улюбленої гри кращі часи і наскільки це пов’язано із позафутбольними обставинами?

– Безумовно, футбольна держава (назвемо її так) не може жити без участі держави в цілому, а події, які проходять у країні, обов’язково накладають свій відбиток на життя всієї держави – й футболу зокрема. Вирішення одних питань буде тягнути за собою й вирішення інших. Чим більш успішною, економічно незалежною буде наша країна – тим краще буде розвиватися футбол. Від подій в Україні буде залежати, як ми будемо дивитися у майбутнє і що воно нам буде показувати.

Футбольні люди у цей час повинні прикладати максимум зусиль заради інвестування у наше майбутнє – у дитячий футбол. Щоб народжувалися нові «Андрії Шевченки», «Олександри Шовковські». Щоб нове покоління множило славу нашого футболу, підтримуючи славні традиції та відкриваючи нові імена.

– У нашому нефутбольному інтерв’ю ми все ж не можемо обійтися без футболу, на жаль. Ви так і не провели свій прощальний матч. Не захотіли, чи десь тримаєте таку подію у списку «Зробити в майбутньому»?

– Я про це безпосередньо не думаю, є певні напрацювання у керівництва футбольного клубу Динамо (Київ). Сподіваюся, що все задумане буде реалізоване.

– У кожного футболіста після того, як він відправляє перчатки та бутси у музей, проходить певний час, поки Гра знову кличе його назад уже у новій якості. Чи були у вас за цей час пропозиції щодо тренерської кар’єри, чи маєте на меті здобувати тренерську освіту та ліцензію?

– Говорити про своє майбутнє я поки що не хочу…

– Але про найближче майбутнє – чув, що готується до виходу біографічна книга Олександра Шовковського. Коли її очікувати?

– Сподіваюся, найближчим часом.


Sport Arena запустила блоги. Общайтесь, обсуждайте, спорьте.

Источник: Sportarena.com

Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?