Sportarena

Блиск і злидні Олімпійських ігор. Частина XХІХ. Лондон-2012

Sport Arena закінчує розповідь про історію Олімпійських ігор.

Блиск і злидні Олімпійських ігор. Частина XХІХ. Лондон-2012 - Рио-2016

Getty Images

Числа та факти

— XXХ Літні Олімпійські ігри в Лондоні тривали з 27 липня до 12 серпня 2012 року.

— В Олімпійських іграх взяли участь 10 768 спортсменів (з них 4776 жінок).

— На Іграх були розіграні 302 комплекти медалей у 26 видах спорту.

— За нагороди Олімпіади змагалися спортсмени з 204 країн.

У фокусі

Марафон життя Стівена Кіпротіча

Getty Images
Getty Images

У початковій школі Стівен Кіпротіч досягнув великих успіхів в легкій атлетиці. Але раптово він захворів дивною хворобою. Батьки об’їздили зі Cтівеном безліч лікарень, однак африканські ескулапи так і не змогли діагностувати це захворювання. Кіпротічу довелося залишити школу, не кажучи вже про спорт. Стівен протягом трьох років лікувався і зрештою зміг подолати важкий недуг. Мабуть, не обійшлося без африканських шаманів, які дали нагоду Кіпротічу повернутися до нормального життя і продовжити свою легкоатлетичну кар’єру.

Уганда – одна з найбідніших країн світу. Також її можна знайти в Книзі рекордів Гіннеса, де вона тримає першість як наймолодша країна світу. Справа в тому, що до старості тут майже ніхто не доживає. Кожен третій мешканець країни живе на 2 долари в день. 6% населення Уганди заражені СНІДом. Очевидно, що головним досягненням юнацьких років Стівена було те, що він зміг вижити. Кіпротіч народився в Богом забутому окрузі Капчорва, неподалік від угандійсько-кенійського кордону. Тепер цей округ відомий в першу чергу тим, що там з’явився на світ Кіпротіч. Він разом з шістьма своїми братами та сестрами з ранніх років важко працював, щоб звести кінці з кінцями. Стівен стверджує, що до певного моменту він не виявляв жодного зацікавлення бігом. Хоча тут виникають деякі сумніви. Так, його батьки були фермерами, а в Уганді так само, як і в багатьох інших африканських країнах, між фермерством та викраденням худоби можна поставити знак рівності.

Стівен походить з племені календжин, яке в основному проживає в Кенії, і саме з нього вийшла більшість бігунів, які домінують у світовому бігу на довгі дистанції. А тому немає нічого дивного, що скоро Кіпротіч відчув поклик предків та почав бігати. «Я часто бачив, як в першій половині дня біля нашого будинку пробігав марафонець Френсіс Мусані. Саме завдяки ньому я теж вирішив спробувати себе в спорті. В початковій школі вчитель фізкультури постійно заохочував мене до бігу та стверджував, що в мене є талант», – згадував Стівен початок своєї кар’єри.

Після того як Кіпротіч одужав після вже згаданої хвороби, він повернувся в школу, де йому довелося наздоганяти весь матеріал, який він пропустив за час свого вимушеного тайм-ауту. Це було дуже важко, але Cтівен впорався. А ось в бігу все для нього складалося кепсько. Кіпротіч спробував себе на десятикілометрівці, проте фінішував лише дев’ятим та зрозумів, що він більше не зможе бігати. «Після захворювання моє тіло стало занадто слабким. Я розлюбив легку атлетику і не хотів мати з нею нічого спільного. Я вирішив зосередитися на книгах. На два роки я повісив свої шиповки на цвях. Багато хто критикував мене за те, що я закопав свій талант, проте я тоді для себе вирішив, що освіта зможе мені дати набагато більше, ніж біг», – розповідав Кіпротіч про те, як вирішив махнути рукою на легку атлетику.

Getty Images
Getty Images

Як показав час, Стівен помилявся і в 2006 році він знову почав тренуватися. Незабаром прийшли перші успіхи. Він кваліфікувався на чемпіонат світу в Фукуоці, де не показав нічого особливого, але там Кіпротіч випробував свої сили із зірками стаєрського бігу та зрозумів, що для того, щоб покращити свої результати, йому слід набагато більше працювати над собою. Проте на одному ентузіазмі далеко не заїдеш. Для хороших хвилин була потрібна якісна інфраструктура, якою в Уганді і не пахло. Саме тому Стівену у 2006 році довелося прийняти дуже непросте рішення, яке вкрай не сподобалося його батькам. За рік до завершення школи він вирішив закинути навчання та переїхати в Кенію, щоб там продовжити торувати свій шлях на спортивний Олімп. Стівен вирішив ризикнути і не прогадав. Чемпіонське шампанське Лондона компенсувало усі жертви Кіпротіча.

Його найближчою метою став Пекін. Проте не так сталося, як гадалося, угандієць провалив кваліфікацію та пролетів повз Олімпіаду. «Я не дуже розчаровувався через те, що я не поїхав на Олімпійські ігри. Я сподіваюся, що в мене ще буде шанс виступити на Іграх», – розповідав Стівен в одному інтерв’ю 2008 року.

Скоро Кіпротіч явно додав, але його результати продовжували нагадувати американські гірки. Так після бронзи національного чемпіонату на 12-ти кілометровій дистанції він заявив: «Тепер я готовий перемогти будь-кого та впевнений, що це є можливим». Однак на чемпіонаті світу його рожеві окуляри були розбиті, Кіпротіч фінішував лише 23-м. Напередодні світової першості в Берліні на Стівена чекав ще один прокол – він завалив кваліфікацію.

А ось у 2011 році Кіпротіч вирішив випробувати себе в марафоні, який проходив в Енсхеде. Його дебют вийшов вражаючим. Десь посередині дистанції він вже хотів зійти з траси, адже Стівен не мав жодного марафонського досвіду. Однак зрештою зціпив зуби та зміг фінішувати. І не просто фінішувати, а з прекрасним часом 2:07:20, що стало рекордом Енсхедського марафону та Уганди. Потім була бронза Токійського марафону.

Такі результати дозволяли йому розраховувати на хороший виступ в Лондоні, але звичайно ж він не вважався одним з головних фаворитів олімпійського забігу. Оскільки кенійці та ефіопи вважалися непереможними на найдовшій дистанції, до того ж на Олімпіаді важко переоцінити значення досвіду, а для Стівена це був лише четвертий марафон в житті. Кенійські тренери Кіпротіча теж не сподівалися на його тріумф: «В цьому році він дуже сильний, та на тренуваннях часто переганяв усіх наших зірок марафону. Проте малоймовірно, що він зможе себе зарекомендувати так само добре на Олімпіаді».

Під час марафону на Іграх 2012 року погода зовсім не нагадувала англійську – стояла неймовірна спека. На першій половині дистанції кенієць Вілсон Кіпсанг запропонував дуже високий темп, з яким не змогли впоратися ефіопи, вони досить швидко випали з боротьби за олімпійські медалі. Скоро Кіпсанг теж почав здавати і за 5 кілометрів до фінішу вималювалося тріо, яке і мало розіграти між собою золото. Окрім вже згаданого кенійця, цю трійцю сформував ще один представник Кенії, дворазовий чемпіон світу Абель Кіруї та Кіпротіч. В якийсь момент Кіруї подумав, що сили покинули угандійця, проте він помилився: «Я бачив, як він згасає. І тоді він помчав як гепард». Кенійці не змогли гідно відповісти на фінішний ривок Стівена, який приніс своїй країні друге олімпійське золото в історії.

«Я думав, що виграють кенійці або ж ефіопи. Я просто намагався не дуже відставати від них. Коли до фінішу залишалося ще 5 кілометрів, я просто вирішив спробувати побігти з усіх сил. Коли я фінішував, то не міг повірити в свою перемогу, тепер я в це вірю», – зазначив Стівен у своєму першому інтерв’ю в якості олімпійського чемпіона.

Розуміючи, наскільки швидко проходить слава земна Кіпротіч одразу після Лондонської Олімпіади звернувся до угандійських чиновників, просячи їх виділити кошти для будівництва легкоатлетичних об’єктів, вони обіцяли допомогти. Але віз і нині там. Кіпротіч продовжує тренуватися в Кенії, час від часу провідуючи свою родину. Він залишається патріотом рідної країни та гордий, що йому вдалося виграти олімпійське золото для Уганди.

Getty Images
Getty Images

Лондон-2012 зробив Кіпротіча всесвітньовідомим. До старту марафонської дистанції хіба що угандійці ставили на перемогу Стівена на Олімпіаді. Однак марафон зайвий раз довів, що він має свої правила. 42 км та 195 метрів часто стають фатальними для світових фаворитів майже так само, як і восьмитисячники для альпіністів.

Олімпійський калейдоскоп

Бідна емблема

Логотип Олімпіади 2012 не критикував хіба що лінивий. Декому в творінні компанії Wolff Olins ввижалася свастика. Іран навіть хотів бойкотувати Ігри, оскільки логотип нагадав їм слово Zion, синонім Єрусалиму. Глава національного олімпійського комітету Ірану назвав емблему расистською. Протягом кількох годин після дебюту в Інтернеті цього логотипу були зафіксовані 12 випадків приступів епілепсії. Жартівники відзначили, що насправді на цій емблемі можна побачити, як Ліза Сімпсон робить Лондону мінет.

Вдаримо фунтом по стрікерах

Для стрікерів на лондонській Олімпіаді встановили чималенький штраф. Спроба показати свої принади усьому світу коштувала 20 000 фунтів.

Ніхто не бачив Нессі?

Букмекерська компанія Ladbrokes приймала ставки на появу в Темзі Лох-Неського чудовиська під час Олімпіади. Прихильники Нессі могли підняти з 1 фунта аж 2012.

Бідні музиканти

Лондонському філармонічному оркестру довелося витратити 50 годин студійного часу на те, щоб записати національні гімни 204 країн-учасниць Ігор. Незважаючи на титанічну роботу музикантів, організатори часто зводили їхню працю нанівець. Так, під час одного з тренувань китайці виходили на паркет під акомпанемент чилійського гімну.

Нержавіючі карти

Серед офіційних сувенірів Олімпіади любителі покеру та інших картярських ігор могли лише за 2000 фунтів придбати унікальну колоду нержавіючих карт.

Басейни не пахнуть

Коли римського імператора Веспасіана звинуватили в тому, що він вирішив обкласти податком громадські вбиральні, той відповів: «Гроші не пахнуть». Басейни в Лондонському олімпійському аквацентрі теж не пахли хлоркою. Цього вдалося досягнути, завдяки 13-м високотехнологічним фільтрам.

Олімпійські циклопи

Талісманами ігор стали краплі сталі Венлок та Мандевіль. Вони повинні були символізувати науково-технічний прогрес. На що натякало і одне око, яке позначало об’єктив камери. На жаль організаторів так ніхто і не зрозумів. Арт-критик Стів Бейлі не шкодував «компліментів» на адресу Венлока та Мандевіля: «Вони недоумкуваті та інфантильні створіння, страховиська з мультфільмів для покоління iPhone».

Найбільший McDonald’s

Спеціально з нагоди Літньої Оліміпади 2012 року McDonald’s відкрив найбільший свій ресторан. В перервах між видовищами в ньому одночасно могли насититися аж 1500 глядачів.

І знову ці чиновники!

На церемонії відкриття Олімпіади-2012 поряд зі знаменосцем індійської делегації марширувала невідома дівчина, яка виділялася на фоні жовтих костюмів спортсменів своєю червоною майкою та голубими джинсами. Скандал незабаром загасили. Як з’ясували, дівчина була донькою високопосадовця, а тому мала «недоторканність».

Жінка більше не тінь чоловіка

Ця Олімпіада стала першою, в якій уряд Саудівської Аравії дозволив брати участь жінкам. І їхній дебют не залишився непоміченим. Дзюдоїстка Вуйдан Шахрхані хотіла виступати в хіджабі, що звичайно ж не сподобалося Міжнародній федерації дзюдо, яка вважала такий предмет одягу небезпечним. Почалося тривале перетягування линви. Коли команда Саудівської Аравії пригрозила тим, що вона залишить Ігри, Міжнародній федерації дзюдо довелося кричати: «Я здаюсь». Однак хіджаб не допоміг Вуйдан і перший же поєдинок став для неї останнім.

Переплутали прапори

Напередодні матчу між жіночими футбольними збірними КНДР та Колумбії організатори знову «відзначились». Вони допустили «невеличку» помилку, замість прапору Північної Кореї вони повісили стяг Південної Кореї. Зрозуміло, що після такого футболістки КНДР просто не могли грати у футбол, адже вони «люблять» сусідів справжньою сестринською лобов’ю. Лише через годину їх вдалося переконати зрештою зіграти матч. Натхненні південнокорейською мулетою, вони не залишили жодного шансу колумбійкам.

Марічка-чарівниця

Розчарована поразкою від Серени Вільямс у фіналі Олімпіади, Марія Шарапова стояла на
церемонії нагородження та буравила поглядом зірково-смугастий прапор, який піднімався на честь перемоги американки. І раптом він зірвався та впав. Після цього ЗМІ заговорили про силу погляду Марії та про те, що можливо, вона володіє чорною магією.

Відімстимо за Фолкленди

Політичні лідери Аргентини проігнорували запрошення оргкомітету та не приїхали на Олімпіаду. В такий спосіб вони вирішили помститися за Фолклендську війну 1982 року. Звичайно ж, такий укус аргентинського москіта не завдав англійському леву жодної шкоди.

На дев’ятому місяці на Олімпіаду

В змаганнях зі стрільби взяла участь спортсменка з Малайзії. Звичайно ж нічого особливого вона на них не показала, але якщо зважити на те, що вона приїхали в Лондон на дев’ятому місяці вагітності, то її участь в Олімпіаді стала справжньою перемогою.

Getty Images
Getty Images

Суперфан

Для 90-річного американського вболівальника Гаррі Нельсона Лондонська Олімпіада стала вже 18-ю. Вперше він спостерігав за перебігом Ігор в Лос-Анджелесі у 1932 році. Через чотири роки батьки не відпустили школяра в Берлін. А ось починаючи з 1948 року, він не пропустив жодної Олімпіади, відвідавши навіть Ігри в столиці «імперії зла» у 1980 році.

Скрутила хулігана

Напередодні фінального забігу на стометрівці один з «вболівальників» запустив в Усейна Болта пляшкою. Така дрібничка не вибила Блискавку з колії і він взяв своє традиційне золото. Метальнику пляшок пощастило менше, адже бронзова медалістка з дзюдо Едіт Бош скрутила хулігана та передала його поліції.

Український слід

Скарбничка нашої команди поповнилась на лондонській Олімпіаді 19 нагородами (шістьма золотими, чотирма срібними та дев’ятьма бронзовими). Золотий український жіночий квартет у складі Катерини Тарасенко, Наталії Довгодько, Анастасії Коженкової та Яни Дементьєвої переміг в академічному веслуванні. Українки привезли німкеням майже три секунди. «Яна нам говорила, що чотири серця повинні битися як одне. Тому, коли ми виходили на розминку, у нас було чотири маленьких серця. А коли вийшли на старт – одне велике», – розповідала Анастасія Коженкова.

Олександр Усик мріяв стати професійним футболістом. Він тривалий час відвідував школу сімферопольської Таврії, поки у 15-річному віці зрозумів, що у футболі він не зможе досягнути висот Андрія Шевченка, а тому вирішив почати займатися боксом. 11 серпня 2012 року він впевнено переміг італійця Клементе Руссо та став олімпійським чемпіоном Лондона. Гопак у виконанні Усика став ефектним знаком оклику, який увінчав лондонський тріумф Олександра.

Ми теж ставимо останню полуничку на наш олімпійський торт, який ви мали нагоду куштувати протягом півтора місяця.

Топ-20 медального заліку Олімпіади-2012:


Ставки на спорт от лучших букмекеров, регистрируйтесь и забирайте бонусы.

Источник: Sportarena.com

Рейтинг записи: 12345


Рейтинг букмекеров
#букмекерописаниебонусоценкасайт
1 Фаворит обзор 10 000₴ + 300 FS
5
РЕГИСТРАЦИЯ
2 Vbet обзор до 150 000₴ + 500 FS
4.7
РЕГИСТРАЦИЯ
Или аккаунт Sportarena