Sportarena

Блиск і злидні Олімпійських ігор. Частина XІ. Лос-Анджелес-1932

Sport Arena продовжує розповідь про історію Олімпійських Ігор.

Блиск і злидні Олімпійських ігор. Частина XІ. Лос-Анджелес-1932 - Рио-2016

Getty Images

Числа та факти

— X Літні Олімпійські Ігри в Лос-Анджелесі тривали з 30 липня до 14 серпня 1932 року.
— У змаганнях взяли участь 1332 спортсмени (в тому числі 126 жінок).
— На Олімпіаді було розіграно 117 комплектів нагород у 14 видах спорту.
— За медалі Ігор боролися 37 країн.
— Ігри проходили на стадіоні з гучною назвою Колізей.
— Колізей міг вмістити близько 102 тисяч спраглих до видовищ.
— На цій Олімпіаді «дебютували» п’єдестал пошани та Олімпійське селище.

Getty Images
Getty Images

У фокусі

Януш Кусочинський: біг довжиною в життя

26 березня 1940 року гестапівці заарештували невисокого, трішки сутулого чоловіка з орлиним профілем та світлим хвилястим волоссям. При обшуку в нього знайшли листівки, в яких містилися заклики до поляків: «Усі зі зброєю в руках на боротьбу з нацистськими завойовниками!» Спочатку до нього спробували підійти з пряником. Пропонували, щоб він виступав за «найвеличнішу» збірну Третього рейху або ж тренував німецьку легкоатлетичну команду, але він з обуренням відкинув цю угоду з дияволом. Потім нацисти вдалися до нагайки. Його в кайданах відвезли в сумнозвісну в’язницю Павіак. Там його катували, допитувалися, хто його спільники, заганяли голки під нігті. Він лише стискав зуби, щоб тільки не застогнати від болю. За роки кар’єри він дуже добре звик до болю, а тому нацистам не вдалося витиснути з нього жодного слова . Ввечері його разом з іншими в’язнями кинули у вантажівку, вивезли за місто і змусили копати для себе могилу. Потім був постріл і чоловік з орлиним профілем похитнувся та впав.

Так пробіг своє останнє коло в житті Януш Кусочинський – один з кращих стаєрів в історії. На біговій доріжці під назвою «життя» його змогла зупинити лише куля. На різних стадіонах Януш, незважаючи на численні травми та нелюдські муки, завжди мчав до перемоги. А його життя стало справжнім тріумфом сили волі.

Як згадував Януш, в дитинстві йому наука зовсім не лізла в голову, а тому він з набагато більшим задоволенням грав в бейсбол, ну і, звичайно ж, в футбол. Коли він підріс, то почав займатися танцями, оскільки хотів, щоб дівчата почали звертати на нього увагу. Кусочинський розумів, що він не схожий на Аполлона та його орлиний погляд не притягує поглядів Агнєшок, Маріол, Беат і їм подібних. Януш вирішив взяти іншим. З нього буде відомий футболіст, і тоді він обов’язково підкорить численні жіночі серця. Його завжди вирізняв сильний внутрішній стержень, на якому трималася вольова натура Януша. От через той сильний характер він так і не став футболістом.

Коли він грав в клубі RKS Sarmat, то побив горшки з тренером клубу. Після чого перестав ходити на матчі. Так, нормально і не розпочавшись, закінчилась кар’єра Кусочинського-футболіста. Але в клубі також існувала секція легкої атлетики, і якось напередодні змагань один з бігунів захворів та не прийшов на забiг. І тут тренер побачив на трибунах стадіону Кусочинського, який прийшов подивитися на забіги. Його поставили на 800 метрів. Перший млинець не виявився глевким, Януш несподівано сам для себе переміг.

Тренер, шокований таким успіхом новачка, вирішив ризикнути і послав його на регіональні змагання до Варшави, і там Кусочинський повинен був бігти вже не якихось там 800 метрів, а усі 3,5 км. Звісно, Януш не мав зеленого поняття в тактиці бігу на стаєрських дистанціях. Але голову на плечах мав завжди, а тому він вирішив, що найкраще було б слідувати тінню за одним з кращих бігунів Полонії Шаблінським. Практично протягом всієї дистанції Януш не відпускає його від себе, і тут на останньому колі досвідчений атлет починає фінішувати. Кусочинський спочатку розгубився, проте ненадовго і ввімкнув свій фантастичний спурт, який скоро стане одним з його головних козирів.

Так розпочиналася спортивна кар’єра Януша: два старти – дві перемоги. Але та остання вікторія скоро вилізла йому боком. Він майже два тижні ледве ходив, настільки сильно боліли його ноги. Однак Кусочинський на це не зважав. Януш тепер знав, чого він хоче найбільше в житті – бігати та стати олімпійським чемпіоном.

Getty Images
Getty Images

Батьки були не в захваті від такого вибору сина, вони хотіли, щоб він продовжив їхню справу та вирощував овочі та фрукти на городі та у величезному родинному саду. Але якщо Януш щось вирішив, то переконати його в чомусь іншому було нереально. Йому з голови не виходив Нурмі, а йому розказують про якісь там яблука, груші, картоплю.

Янушу дуже пощастило з тренером. Він потрапив в нову групу легкоатлетів, яку набирав естонський наставник Клумберг. Тренер сам добився значних успіхів на легкоатлетичних доріжках. А тому мав чим поділитися з талановитими юнаками. 21-річний Кусочинський дуже хотів поїхати в 1928 році на Олімпіаду в Амстердам, проте тут на нього чекало перше велике розчарування в кар’єрі. Януш провалив кваліфікацію. Але тренер бачив, що йому до рук потрапив справжній алмаз, який просто потрібно відшліфувати.

Перед від’їздом в Нідерланди Клумберг розробив для Кусочинського індивідуальний графік тренувань. І Януш взявся до роботи. Він бігав два рази на день від 5 до 10 кілометрів, а потім на стадіоні працював над швидкістю. Також Кусочинський додав свою родзинку до тренувань. Щоранку Януш ішов на косовицю. Він косив швидко та невтомно і досить швидко Кусочинський почав обростати м’язами. Косовиця йому дійсно дуже допомогла.

Getty Images
Getty Images

Під час Ігор в Амстердамі Клумберга мучило майже гамлетівське питання: «Цікаво чи Кусочинський тренується, чи відпочиває?» І одразу після повернення вирішив влаштувати Янушу іспит. Атлет мав пробігти 5000 м. Кусочинський біг з усіх сил і відчував, що в нього все вдалося. Однак тренер вмить опустив його з небес на землю. «Дуже погано. Ти пробіг за 16 хв та 20 секунд». Насправді час Януша був меншим 16 хвилин. Просто Клумберг хотів, щоб юнак не розслаблявся, а продовжував працювати над собою. Тренер же радісно потирав руки, адже така швидкість Кусочинського показувала, що з нього можна зробити чемпіона.

Про те, що Клумберг перебував на сьомому небі від щастя, свідчило те, що він розщедрився та навіть пригостив Януша оранжадом. А це для нього був справжній подвиг, тому що про його «щедрість» ходили легенди. Говорили, що в Клумберга взимку навіть снігу не допросишся.

Скоро Кусочинський починає легко та невимушено бити рекорди. Вже нікого не дивує інформація, яка з’являється в газетах. «Кусочинський побив рекорд Польщі». Для любителів спорту це стало такою ж «великою несподіванкою», як і те, що на Олімпіаді в Лос-Анджелесі в 1932 році головним фаворитом на стаєрських дистанціях буде Нурмі. Проте в Кусочинського існувала своя думка з цього приводу.

Раніше незрівняний Пааво був кумиром Януша, а тепер же він став його головним конкурентом. В Кусочинського була мрія не просто перемогти на Олімпіаді, а й обігнати при цьому Нурмі. Перед Лос-Анджелесом-1932 вони змагалися між собою три рази і в усіх забігах тріумфував Нурмі. Проте завжди між ними точилася вперта та напружена боротьба. Нурмі залишався першим, але тепер він розумів, що не є непереможним, в нього є конкурент, який в будь який момент може його обігнати і тоді на честь поляка співатимуть: «Король помер! Нехай живе король!» Напередодні Олімпіади Януш не кидав гучних заяв, а просто тренувався як шалений, для того, щоб побити Нурмі.

Пааво ставить новий рекорд на 3 000 м, Кусочинський забирає його собі. Фіни бачили польську загрозу, але створювати видимість, що її не бояться: «Так, Януш сильний атлет, але на медалі в нього не має жодних шансів. Четверте місце це – максимум на який він може розраховувати». Щоправда в 1932 році за кілька місяців до ОІ літаючі фіни трішки змінили тон, вони втратили свого лідера (Нурмі звинуватили в професіоналізмі) і без нього вже не виглядали такими непереможними.

І ось настала Олімпіада в Лос-Анджелесі. Кусочинський стоїть на старті дистанції 10 000 метрів. 10 кілометрів – і він або олімпійський чемпіон, або ж невдаха. Так, немає Нурмі, але ж є його спадкоємці Віртанен та Ісо-Голло. Постріл і Януш мчить з усіх сил. Ось вже пройдена половина дистанції, все добре. Аж тут трапляється біда: чи-то від нового взуття, чи-то від неякісного стану покриття стадіону Колізей Януш до крові натирає ступні ніг. «Я мало не кричав від болю, ступні були повністю розбиті, між пальцями сочилася кров», – згадував Януш подробиці того драматичного забігу.

Він продовжує бігти, зціпивши зуби, за ним тінню слідують грізні фіни. За 200 метрів до фінішу Кусочинський починає штурм, з яким нічого не можуть вдіяти навіть Ісо-Голло та Віртанен. Нарешті Януш – олімпійський чемпіон з новим олімпійським рекордом, який він встановив, незважаючи на те, що пробіг половину дистанції зі скривавленими стопами. Так він здобув своє перше олімпійське золото і, на жаль, останнє. Коли він глянув на свої ноги в роздягальні, то зрозумів, що про дистанцію в 5000 метрів можна забути.

Коли корабель з польськими олімпійцями повернувся додому, то вболівальники влаштували Янушу такий прийом, якого ще ніколи не влаштовували жодному спортсмену в історії Речі Посполитої. Всі кричали: «Януш! Януш!» А він все не виходив. Справа в тому, що Кусочинський був настільки розчулений такою народною любов’ю, що розридався. Йому було соромно з’являтися перед публікою зі сльозами на очах, а тому вболівальникам ще довелося трішки зачекати свого кумира.

Божевілля продовжилось, коли Януш зійшов з поїзда на головному залізничному вокзалі у Варшаві. Він ніяк не міг втрапити до автобуса, тому що ледве не тонув в морі вболівальників. Видавалося, що зустрічати Кусочинського вийшло все населення столиці Польщі. Мойсея в Варшаві не було, а тому знадобився ескорт поліції, перед яким розступилося вболівальницьке море. І Януш зрештою вирушив додому, але там на нього чекав ще один приємний сюрприз. Коли Кусочинський вийшов біля свого будинку, то спочатку навіть не побачив його, тому що він весь був засипаний квітами.

Американці пропонували Янушу взяти участь в десяти забігах проти Нурмі, обіцяючи за це астрономічну суму в 50 000 доларів, але він відмовився. Тепер в нього з’явилася ще одна мрія: відстояти свій титул на Іграх в Берліні, але потім почалися травми. Тільки Януш набирав форму, як одразу ламався. Він зрештою поїхав на Берлінську Олімпіаду, щоправда лише в якості журналіста. Стартувати на тих Іграх він аж ніяк не міг, оскільки навесні 1936 року його прооперували. Лише через довгих три роки Кусочинський зміг набрати форму. Травми залишились в минулому, а результати зростали, немов на дріжджах. На своїх останніх змаганнях в Гельсінкі він фінішував другим, обігнавши багатьох летючих фінів. Він сподівався, що через рік, в тому ж таки Гельсінкі зійде на найвищу сходинку олімпійського п’єдесталу пошани. Проте в його житті більше не буде ні Олімпіад, ні забігів.

1 вересня коричнева чума почне зі швидкістю світла поширюватися його батьківщиною. Річ Посполита нічого не могла вдіяти проти військової машини Третього рейху, а «вірні союзники» прогнозовано про неї забули. Сам Януш ніколи не звик піднімати білий прапор. Він робив все, що міг, щоб затримати німецький бліцкриг. Кусочинський декілька разів був поранений, а його хоробрість відзначили орденом Krzyż Walecznych. Потім він потрапив до лап нацистів, які і перервали біг довжиною в життя Януша Кусочинського, олімпійського чемпіона, який міг стати багаторазовим олімпійським чемпіоном, але не став, який міг стати зрадником, але жити. Однак його не можна було спокусити нацистським пряником. Януш завжди відчував серцем і коли виходив на доріжку, і коли боронив свою батьківщину. Він прожив коротке, але дуже змістовне життя, яке підтвердило, що людину можна вбити, але не можна зламати.

Олімпійський калейдоскоп

Олімпіада рекордів

На цій Олімпіаді були побиті 90 олімпійських рекордів та 18 світових.

Сліпа Феміда 1

Француз Ноель метає диск, і в нього виходить чудова спроба. За 50 метрів. І це світовий рекорд. Трибуни захоплено аплодують. Але що це? Судді щось жваво обговорюють та знизують плечима. Виявляється, що вони не бачили спроби Ноеля, оскільки дещо відволіклися на стрибки з жердиною. І тут судді приймають «геніальне» рішення. Вони просять француза повторити свою спробу. Зрозуміло, що з цього нічого не вийшло. І замість золота він взагалі залишився без медалі. А тріумфатором став американець Джон Андерсон з результатом 49 м та 49 см.

Сліпа Феміда 2

Ще одну пляму на своїй білосніжній репутації судді поставили на змаганнях у фіналі бігу на 3000 м з бар’єрами. Переможцю фіну Вольмарі Ісо-Голло довелося пробігти аж 3 460 метрів через те, що арбітр, який мав рахувати кола, відлучився по нужді. Тому бігуни подолали ще одне зайве коло. На тій Олімпіаді судді були в ударі. Тоді навіть народився жарт, який мав допомогти служителям Феміди: «Якщо ви не знаєте, кому присудити перемогу, то дивіться на фотографів. Якщо фотокореспонденти натовпом кинулись до якогось з спортсменів – то це і є чемпіон».

Ковбої на іграх

Олімпійське селище охороняли ковбої на конях. Від кого? Мабуть, від жінок. Оскільки спортсменок вирішили поселити окремо. Можливо, організатори боялися вибуху? Демографічного.

Витівка жереба

В Лос-Анджелесі в п’ятиборців коні згідно з правилами розподілялися за жеребом. І тут чемпіону 1928 року Свену Тофельту дуже «пощастило». Йому дістався найменший та найстрункіший кінь. Для нього це була справжня катастрофа, адже виникали великі сумніви в тому, чи потягне бідна тваринка Свена, бойова вага якого сягала більше гросмейстерських 100 кг. Кінь дуже старався, але тричі падав і тому в цих змаганнях Тофельт фінішував лише 15-м. Можливо, витівка жереба коштувала йому золота, оскільки в підсумку
Свен зрештою видряпався на четверте місце.

Кому потрібен ваш соккер?

На Олімпіаді не було змагань з футболу, тому що в США соккер тоді був зовсім не популярним.

2 розгромні поразки = бронза

В хокеї на траві взяли участь лише три команди, а тому дві поразки збірної США від японців 2:9 та від Індії 1:24, дозволили їй зійти на п’єдестал пошани.

Чемпіонка-гермафродит

Однією з героїнь Олімпіади в Лос-Анджелесі стала польська спринтерка Станіслава Валасевич, яка виграла стометрівку, встановивши світовий рекорд. У 1980 році під час пограбування магазину вона була вбита. Коли зробили розтин тіла, то з’ясувалося, що Станіслава була не зовсім жінка. У неї виявили недорозвинуті чоловічі органи, а тому постало питання про справедливість її олімпійського золота та світових рекордів. Але МОК та ІААФ вирішили в цій пікантній справі вмити руки.

Getty Images
Getty Images

«Опівнічний експрес» мчить до перемог

Едді Толан став першим чорношкірим спортсменом, який виграв на ОІ два золота. Він переміг в бігу на дистанціях 100 та 200 метрів. Особливо драматичним був забіг на стометрівці. До останніх метрів Толан лідирував, але потім Меткальф видав прекрасний спурт і схоже обігнав Толана. Але використавши фотофініш, судді постановили, що Толан на декілька сантиметрів випередив Меткальфа. Едді, окрім того, що був найшвидшою людиною на Землі, вирізнявся своїм зовнішнім виглядом. Він бігав в круглих окулярах, перев’язаних скочем, та жував жуйку.

Після повернення в Детройт він став національним героєм. В головному місті Мічигану навіть оголосили день Толана. Але швидко минає слава земна. Через декілька місяців про нього усі забули і, як згадував Едді, тепер він навіть заздрив своєму брату, який прибирав сміття неподалік залізниці, оскільки в нього була хоча б якась робота. Потім Томас почав виступати у водевілях, працював клерком, змагався в бігу з профі. Після чого повісив на цвях своє спортивне взуття і пішов викладати фізику в школі. За всю свою кар’єру, яка нараховує 307 забігів, Опівнічний експрес 300 разів приходив на фініш першим.

Чемпіонський хет-трик Медісон

На ОІ в Лос Анжделесі плавчиха Хелен Медісон їхала в статусі однієї з головних фавориток. Адже не можна було ігнорувати її унікальні досягнення. За 16 місяців вона побила 16 світових рекордів. І Хелен прикрасила свою шию трьома золотими нагородами: на дистанціях 100 та 400 метрів вільним стилем та в естафеті 4×100 вільним стилем.

Після Олімпіади вона пішла по стопах свого товариша по команді Джонні Вайссмюллера та почала зніматися в кіно. Однак до його успіхів їй було далеко. Хелен працювала інструктором з плавання, продавцем, медсестрою. Також окрім трьох перемог на Олімпіаді за її плечима три розлучення.

Три золота Ромео

Перед тим як прийти в гімнастику, Ромео Нері займався бігом, боксом та важкою атлетикою. В Лос-Анджелесі він переміг в абсолютній та командній першостях і на брусах. В рідному Ріміні на його честь назвали футбольний стадіон.

Спорт– дурниця, головне – наука

Головною несподіванкою Олімпіади в Лос-Анджелесі стали п’ять золотих нагород з шести можливих японських плавців. Кусуо Кітамура, який виграв золото на дистанції 1500 метрів вільним стилем, увійшов в історію Олімпіад, ставши наймолодшим переможцем Ігор серед чоловіків. На час його чемпіонського запливу йому виповнилося лише 14 років та 309 днів. Після повернення з Олімпіади Кітамура завершив спортивну кар’єру та поступив в Токійський університет. Наука не пішла в ліс і в 1984 році він став одним з директорів «Sumitomo Cement».

Листи з Іводзіми

Японський барон Такеїті Нісі на коні Уран переміг в особистій першості з конкуру. (До цього часу ця медаль залишається єдиною для Країни сонця, що сходить, в кінному спорті.) На Берлінській Олімпіаді Нісі не зміг повторити свій лос-анджелеський успіх. Він впав з коня, а тому про нагороди довелося забути. З часом з’явилася версія, що це падіння було навмисним, оскільки цей випадок відкрив дорогу до перемоги «братньому німецькому спортсмену».

З 1944 року Нісі командував 26-м танковим полком. Під час битви за Іводзіму його було вбито, або ж він, як справжній японець, зробив сеппуку. Через тиждень після смерті свого господаря помер і Уран. Барон Нісі – один з головних героїв оскароносного фільму Клінта Іствуда «Листи з Іводзіми».

Поганому наїзнику … заважають.

Той же таки підступний жереб підкинув португальському п’ятиборцю барону де Гередія прекрасного коня. Проте той дуже не любив, коли до нього застосовували фізичну силу. На жаль, аристократ виявився послідовником відомого французького маркіза, а тому часто лупив коня. Після першого ж удару він опинився на землі, а коня довелося довгий час ловити. Потім історія повторилася, і так декілька разів. Барон нарікав, що через коня він втратив золоту медаль. Проте йому відповідали, що поганому наїзнику … заважають.

Частина І

Частина ІІ

Частина ІІІ

Частина IV

Частина V

Частина VI

Частина VII

Частина VIII

Частина IX

Частина Х

Далі буде.


Добавьте «sportarena.com» в свои избранные источники Google News (просто нажмите звездочку)

Источник: Sportarena.com

Или аккаунт Sportarena