Sportarena

Блиск і злидні Олімпійських ігор. Частина XV. Мельбурн-1956

Sport Arena продовжує розповідь про історію Олімпійських Ігор.

Блиск і злидні Олімпійських ігор. Частина XV. Мельбурн-1956 - Рио-2016

Getty Images

Числа та факти 

  • XVІ Літні Олімпійські ігри в Мельбурні тривали з 22 листопада до 8 грудня 1956 року.
  • В Олімпійських іграх взяли участь 3314 спортсменів (з них 376 жінок).
  • На Іграх був розіграний 151 комплект медалей в 17 видах спорту.
  • За нагороди Олімпіади змагалися спортсмени з 72 країн.

У фокусі

Обпалений сонцем Володимир Куц

«Коротку чи довгу дистанцію, кожен сам вибирає собі шлях до мети – важливо хотіти перемогти. Це дуже непросто. Вам сподобався мій біг на 10 000 метрів? Мені доводилося багато сотень разів пробігати і по 20 кілометрів, щоб потім в глядачів складалося враження, що мені на дистанції бігти дуже просто. Я виступав в багатьох країнах світу, бував і першим, і другим, однак завжди залишався вірним принципу: для того, щоб зуміти, потрібно хотіти, а щоб хотіти, потрібно вміти. Це не гра слів, а істина. Людина багато що може…» – так Володимир Куц пояснив одну зі своїх перемог на ОІ 1956 року в Мельбурні. Тоді два його забіги вразили світ та назавжди залишилися одними з найяскравіших в історії Олімпіад, а Володимира назвали кращим спортсменом світу.

Він народився в селі Олексине Тростянецького району Сумської області. В дитинстві Володимир не виявляв жодного зацікавлення спортом. Ріс звичайним хлопцем, до того ж навіть трішки огрядним. Мабуть, ніхто так і ніколи не взнав би про Куца, якщо б не одна прогулянка в лісі. Під час неї Володя знайшов уламок лижі. Потім з цим шматком, завдяки його праці, відбулася метаморфоза і він став лижею. Другу лижу він змайстрував з дошки старої бочки. Тепер Куц майже ніколи не запізнювався до школи, легко долаючи чималенький шлях в п’ять кілометрів. «Саме лижі розбудили в мені пристрасть до руху», – говорив він через багато років. І хоча із закінченням зими лижі ховалися на горище, бажання бігати було не так просто заховати: «Воно залишилося на все життя».

Getty Images
Getty Images

В 1948 році Куц замінив свого захворілого товариша на армійських забігах на дистанції 5000 метрів і несподівано переміг. Саме тоді Володимир вирішив, що він буде серйозно займатися спортом. Очевидно, що Куц не мав зеленого поняття про техніку та тактику бігу, а просто біг з усіх сил. До речі, спочатку він бігав босоніж. Одного дня йому до рук потрапила стаття, яка стала для нього одкровенням. В ній розповідалося про тренування рекордсмена СРСР в бігу на довгі дистанції Н. Попова: «Ця стаття, – розповідав Куц, – була для мене справжнім відкриттям. Виявляється, що існує якась система тренувань, певний порядок бігу. Я зачитав цю статтю буквально до дірок. Наслідком цього мого зубріння стало те, що я за два роки пройшов шлях від третього до першого розряду на 5000 та 10 000 м».

У 1951 році доля зробила справжній подарунок Володимиру. Відомий тренер Леонід Хоменков якось побачив сумського самородка та вирішив зробити з нього чемпіона. Наставник розробив для Куца індивідуальний графік тренувань, що одразу позначилось не лише на його техніці та тактиці бігу, а й на результатах. Вже через два роки він став чемпіоном СРСР на дистанціях 5000 та 10 000 м. Тоді ж Володимир вперше показав себе на міжнародній арені. В Бухаресті на своїх коронних дистанціях він двічі брав срібло, обидва рази поступившись лише Емілю Затопеку. Проте кар’єра чеха тоді вже пройшла свій пік і стрімко пішла вниз. Незабаром Володимир став рекордсменом світу, тоді ж розпочалося його легендарне суперництво з двома британськими топ-стаєрами – Гордоном Пірі та Крістофером Чатауеєм. Досить часто в забігах, де брала участь ця трійця, билися світові рекорди.

Getty Images
Getty Images

Напередодні Олімпіади в Мельбурні багато спеціалістів не вірили в Куца. Справа в тому, що суперники досить швидко розкусили тактику Володимира. Вони знали, що головне витримати його шалений темп, який він демонстрував на першій половині дистанції, на другій же Куц трішки підсідав, чим часто користувалися конкуренти, які спочатку трималися позаду. Так за півроку до Мельбурна, на змаганнях в норвезькому Бергені, Пірі «приклеївся» до Куца і не відставав від нього, незважаючи на неймовірні ривки Володимира. На фініші британець вискочив з-за спини Куца та вкрав у нього золото, відібравши при цьому його ж світовий рекорд. Після фінішу Гордон заявив: «Дякую Куцу, який витягнув на собі весь забіг». Ця поразка змусила Володимира ще більше працювати над собою, він прекрасно розумів, що головні забіги будуть в Мельбурні і лише вони покажуть, хто сміятиметься останнім – він чи Пірі.

Незважаючи на усю свою підготовку, Володимир через випадковість міг залишитись в Австралії без золота. Куц дуже любив швидкість, а тому не міг жити без автомобілів. За три дні до Олімпіади Куц вмовив одного австралійського журналіста, щоб той дав йому покататися на своїй машині. Проте від незвички (двигун був набагато потужнішим, ніж у куцівської «Победы», до того ж руль був справа) Володимир зі старту поцілував стовп. Після ДТП лікарі нарахували в Куца 12 забоїв та саден. Звичайно ж, журналісти не могли пропустити цей випадок. І скоро в газетах з’явилася інформація про те що Куц отримав травми, несумісні з Олімпіадою. Для того, щоб погаcити багаття цих чуток, Володимир вже ввечері витанцьовував в концертній залі.

Біг на 10 000 м став однією з головних подій мельбурнської Олімпіади. Ось як про нього писав сам Володимир Куц: «Я роблю свій перший ривок. Це дає мені маленький, короткочасний успіх. Але ось тінь Пірі знову наповзає на мою, я потилицею відчуваю його дихання і трибуни аплодисментами відзначають ривок англійця… До фінішу залишалось ще більше трьох кілометрів, коли багато хто вже віддав золоту медаль в руки Пірі. Однак в цей час я готувався до останнього, вирішального ривка. І ось я на повній швидкості переходжу з другої на третю доріжку, Пірі слідує за мною. З третьої на четверту, Пірі знову за мною. З четвертої на першу. Пірі не відстає. І раптом я настільки сповільнюю цей зигзагоподібний біг, що майже зовсім зупиняюся, і повернувшись назад, жестом пропоную Пірі вийти вперед. І нарешті Пірі виходить! Ми тепер біжимо поряд, і вперше за весь цей біг, я бачу його пониклу фігуру, страшенну втому, написану на його обличчі, і я розумію, що момент вирішального прискорення настав. Пробігши поряд з Пірі метрів сто, я знову розвинув велику швидкість, зрештою відірвався від англійця, а він, мабуть, вичерпавши залишки сил, відставав все більше і більше… Його почали обходити переслідувачі (зрештою, Пірі фінішував лише восьмим). Остання крапля переповнила його чашу втоми. І ось останнє коло. Я летів до фінішу, до своєї перемоги ». Після забігу на 10 000 метрів Пірі вже говорив зовсім по-іншому, аніж після своєї перемоги в Бергені: «Куц вбив мене своєю швидкістю та зміною темпу».

Через п’ять днів повинен був відбутися забіг на 5000 метрів. Проте участь Куца на цій дистанції була під питанням, оскільки перемога на десяти кілометрах далася йому занадто важко. Лікарі виступали категорично проти того, щоб Володимир біг. Представник Спорткомітету заявив Куцу, що країні потрібна перемога, і в стаєра просто не залишилось вибору. В цьому забігу Володимир взяв своє друге золото, до того ж встановив олімпійський рекорд.

Getty Images
Getty Images

На батьківщину він повернувся в ореолі героя Мельбурна. Його називали справжнім втіленням радянського чемпіона, який з легкістю долає навіть найважчі перешкоди. Йому було лише 29, а тому Володимиру прогнозували тривале домінування на стаєрських дистанціях. Проте після Мельбурна в його результат стався не просто спад, а різкий зрив. Організм почав не витримувати титанічних тренувань Куца. І вже в 1958 році на чемпіонаті СРСР він фінішував останнім… Ескулапам заледве вдалося переконати Куца в тому, що йому слід зав’язати зі спортом, якщо він не хоче стати інвалідом.

Тепер Куц став нікому не потрібним, а тому все частіше почав заглядати в чарку, справжні друзі відвернулися від нього, а жінка не витримала майже щоденних загулів Володимира. В серпні 1975 року героя Мельбурна не стало, йому було лише 48.

Олімпійський калейдоскоп

Тріумф золотої дівчинки

Однією з найяскравіших зірок, які загорілися в Мельбурні в1956 році, стала 18-річна Бетті Катберт. Вона взяла три золота на дистанціях 100, 200 метрів та в естафеті 4×100. В Римі вона перемогла на 400-метрівці, на інших дистанціях виступити в повну силу їй завадила травма. У 2000 році в Сіднеї золота дівчинка була однією з тих, хто ніс олімпійський факел на одному з останніх етапів естафети. Через 10 років на честь Бетті назвали один з сортів троянд.

Дочка золотошукача

Батько легкоатлетки Ширлі Стрікленд хотів зірвати великий куш, а тому пішов в золотошукачі. Також він займався спортом і міг поїхати на Олімпіаду 1900 року в Парижі, але золоті жили уникали його, а тому він не зміг назбирати грошенят на заморський вояж. Благородні метали значно більше любили його доньку. Вона завоювала сімь медалей на ОІ, три з них золоті (дві в Мельбурні) і до цього часу цей рекорд не побив жоден з австралійських бігунів.

Getty Images
Getty Images

Вона не лише добре бігала, а й добре гризла граніт науки за що і отримала бакалавра з фізики. Також Ширлі мала добре підвішений язик, про що свідчить її успішна політична кар’єра. В 2001 році на її голову посипалося багато критичних стріл за те, що Cтрікленд вирішила виставити на аукціон свої спортивні нагороди, в тому числі олімпійські медалі. На це Ширлі відповіла: «Я маю право робити з ними все, що мені заманеться, адже сама завоювала їх. А кошти мені потрібні для того, щоб вивчити онуків та зробити пожертву на збереження незайманих лісів». Зрештою, з цієї непростої ситуації вдалося знайти вихід, який задовільнив усіх. Група анонімних бізнесменів придбала її колекцію та передала в Національний музей спорту в Мельбурні, таким чином виконавши побажання Ширлі, щоб її нагороди залишились на Зеленому континенті.

Що найголовніше в плаванні? Дієта!

Плавець Роуз Мюррей народився в Шотландії, але скоро трапився щасливий для Австралії переїзд. На Мельбурнській Олімпіаді він зробив золотий хет-трик на дистанціях 400 та 1500 метрів вільним стилем та в естафеті 4×200. На момент його головних тріумфів Роузу виповнилось лише 17. Жоден спортсмен в такому юному віці не збирав настільки багатий медальний врожай на Олімпіадах. Також він став першим плавцем з часів Джонні Вайссмюллера, який на одних Іграх перемагав на двох дистанціях вільним стилем. Цікаво, що він, як і американець, засвітився в Голлівуді.

Однією з причин його успіхів називали вегетаріанську дієту. Трьома китами, на яких тримався раціон Мюррея, були морські водорості, кунжут і насіння соняшника.15-разовий рекордсмен світу активно займався благодійницькою діяльністю.

Важкі рукавички Ласло Паппа

В Мельбурні Ласло, незважаючи на те що йому вже було 30 років, а кисті його рук бачили 8 переломів, став першим в історії боксером – триразовим олімпійським чемпіоном. За 9 років до Олімпіади 1956 року з ним втрапився унікальний, як для боксу, випадок. Наприкінці першого раунду після удару Паппа австрієць Кашпарек впав та почав рахувати зірочки, а арбітр розпочав відлік. Коли рефері сказав «Десять» Кашпарек встав, і суддя вирішив зупинити бій. Австрійська публіка почала протестувати та вимагала продовження бенкету. Ласло теж не заперечував, і через декілька секунд Кашпарек знову опинився на настилі і зміг піднятися лише з сторонньою допомогою.

У 1957 році угорська влада здивувала увесь світ тим, що дозволила Паппу стати профі. Ласло довів, що ті, хто розказував про те, що професіонали будуть перемагати колишніх аматорів однією лівою, дуже сильно помилялися. Навіть авторитетний журнал «Ринг» назвав угорця боксером місяця. Він став чемпіоном Європи, не програвши при цьому жодного бою і міг стати найкращим в світі, якщо б своє вагоме слова не сказала угорська влада. У 1965 році вона зробила його невиїзним, а тому про профі-кар’єру Ласло довелося забути. Папп знявся у фільмах «Важкі рукавички» та «Лев готується до стрибка».

Getty Images
Getty Images

Коням тут не місце!

Через жорсткі австралійські карантинні закони всі змагання з кінного спорту Олімпіади-1956 відбулися не в Мельбурні, а в Стокгольмі.

Алжирець, який обманув святу Терезію

Марафон в Мельбурні виграв уродженець Алжиру Ален Мімун, котрий виступав за Францію. За чотири роки до цього він біг немов в тумані: «О свята Терезія! Якщо ти даси мені сили добігти до кінця, то я йду зі спорту і більше ніколи не вийду на старт, а своїй дочці, яка народилася вчора, я взагалі забороню займатися спортом. Знай. Що я ніколи не обманюю. Ніколи…»

І все ж він обманув святу і не раз, і вона його за це не покарала, а навіть допомогла. Через чотири роки він тріумфував в Мельбурні. А в 1972 році в Мюнхені Фабіанна Мімун виступала в забігу на 800 метрів, а її найбільш палким вболівальником був батько, який вкотре згадував святу Терезію.

Це все старший брат

В Мельбурні героєм усього Смарагдового острова став Рональд Делейні. На початку забігу на 1500 метрів він йшов десятим, потім перемістився на шосте. «Ну і що з того, десяте чи шосте місце?» – говорили спеціалісти. Однак тут ірландець здійснив справжній подвиг. Він видав на останніх 400 метрах дивовижний спурт і, обійшовши п’ятьох суперників, здобув олімпійське золото. Заключне коло він завершив з фантастичними цифрами 53,8 секунди.

Після такого подвигу Делейні став мішенню для журналістів: «Своїм успіхом я зобов’язаний старшому брату. (Його брат займався стрибками в довжину. – прим. В.В.) Мене частіше називали не Рональд, а «це брат того самого Делейні» Зрештою мені це набридло і я почав серйозно займатися бігом. Нехай тепер мій брат страждає через те, що його називатимуть «Брат Рона Делейні, олімпійського чемпіона», – жартував тріумфатор.

В 1960 році Везувій спав, немов пожежник, а тому ніщо цього разу не перешкодило Вічному місту стати столицею XVII Літніх Олімпійських ігор.

Медальний залік:

222


Добавьте «sportarena.com» в свои избранные источники Google News (просто нажмите звездочку)

Источник: Sportarena.com

Или аккаунт Sportarena