Публикации
сегодня, 16:43
2783
2
сегодня, 16:43
Лента новостей

16-річний тенісний феномен. Рік американських гірок Марти Костюк
...

Марта Костюк, Getty Images
Марта — перша героїня рубрики «Надії спортивного року».

2018 рік, як і попередній, не був переломним для українського спорту. Загальна стагнація продовжується, але при цьому світло в кінці тунелю видніється. Чимало молодих та перспективних українських спортсменів заявили про себе на повен голос у 2018 році.

Вони створювали собі імена, змушували говорити та привертали увагу. У спеціальному редакційному спецпроекті Sport Arena розповідатиме про головні спортивні надії року, що минає. Про їх успіхи, невдачі (таке теж було) і перспективи. Віковий критерій, за яким відбиралися спортсмени, — 21 рік. Це чи не єдина вимога, дотримання якої обов’язкове, аби можна було називатися «надієї українського спорту».

У нашому шорт-листі 10 імен, про кожного буде розповідь до кінця року. Особисто для редакції Sport Arena важливо відзначити досягнення усіх, а не вибрати найкращого — вони усі гідні такого звання.

Розпочинаємо цикл матеріалів текстом про рік тенісистки Марти Костюк.


Рік американських гірок Марти Костюк

Вихід в третє коло Австралії, десять перемог в стартових одинадцяти матчах сезону — у січні 2018 року Марта Костюк змусила всю Україну вивчити своє ім’я. Ще раніше її знали тенісні фани, але січневий прорив перетворив 15-річну (на той момент) тенісистку в другу за впізнаваністю персону українського жіночого тенісу.

Марта Костюк захоплювала своєю грою, своїми емоціями, своїми словами. Вона грала на такому рівні, що її не можна було залишити поза увагою. Українка розпочинала сезон поза топ-500, а уже в лютому дебютувала в топ-200. Костюк штампувала рекорди і продовжувала перемагати.

Марта користувалася статусом андердога, коли її ще ніхто толком на дорослому рівні не знав, але при цьому її теніс не назвати слабким чи дитячим. Агресивна гра в атаці (20 віннерів в середньому за матч на Australian Open), контроль ситуації в діях на задній лінії і більш-менш стабільна подача — Костюк демонструвала саме те, що потрібно для прогресу в жіночому тенісі.

Марта Костюк, Getty Images
Марта Костюк, Getty Images

Одразу на початку лютого українка оголосила про завершення юніорської кар’єри, а потім дебютувала за збірну України в матчі Кубка Федерації. «Гра за Україну стала реалізацією моєї мрії, я й подумати не могла, що зіграю за збірну так швидко», — резюмувала після матчів проти Австралії 15-річна Марта.

Між Australian Open та дебютом за збірну Костюк встигла виграти турнір ITF — її другий на дорослому рівні. Загалом ж, з Австралії українка їхала з рекордом 11:2. Обидві поразки — від тенісисток з топ-20 світового рейтингу. Про такий старт сезону і мріяти не можна було, але Костюк не була надто здивована: «Кажуть, що тяжка праця окуповується, тому я не думаю, що це казка».

Зрештою, казкою успішний період Марти точно не назвати. Цей період, як і весь теніс юної українки, можна охарактеризувати агресивним та вольовим. У 2018 році Костюк виграла 26 матчів, з них 12 — з рахунком 2:1. У цих дванадцяти іграх Марта лише тричі вигравала перший сет, тобто в дев’яти матчах вона повернулася після програної стартової партії.

Як закінчувалися матчі Марти Костюк в 2018 році

Результат Кількість матчів
2:0 13
2:1 12
1:2 4
0:2 10
зняття суперниці 1

Сумарно, Марта Костюк у 22-х матчах з 40-ка програвала перший сет. І попри те, що хід дев’яти з таких 22-х матчів їй вдалося переламати та здобути вольову перемогу, 55% програних стартових партій — це дзвіночок, який потрібно ліквідовувати для подальшого прогресу.

Більшість вольових перемог припали на початок року. Тоді ж Марта демонструвала свій найкращий теніс. Після австралійських 11:2 вона змогла видати ще одну таку серію у період з березня до середини квітня — за перший квартал сезону Костюк виграла 22 матчі і програла лише 4.

Марта Костюк, Getty Images
Марта Костюк, Getty Images

«Хочу потрапити на US Open в основну сітку, а це означає, що треба додавати в рейтингу. Також прагну завершити рік в топ-100 світового рейтингу», — заявляла Марта в травні. На той момент вона вперше за сезон програла три матчі поспіль, але спад виглядав ситуативним. Побоювань за подальші результати не було.

Але склалося по-іншому. З 24 квітня і аж до кінця сезону Марта Костюк виграла лише 4 матчі, а програла 10. Вона не змогла кваліфікуватися в основну сітку Ролан Гарросу, Вімблдону, а також не потрапила напряму на US Open (а потім вилетіла в кваліфікації). Крім турнірів Великого шолому, Костюк, по суті, більше ніде не грала — за літо-осінь вона відіграла лише на чотирьох турнірах під егідою WTA та ITF, не враховуючи Вімблдон та US Open.

Спад, урешті-решт, затягнувся на півроку. Погіршення результатів тенісистка пов’язує з втратою енергії, більшість якої вона використала на старті сезону: «Мій рівень енергії значно впав, на корті було складно. Було враження, наче магія зникла. За декілька місяців я відчула, як можна просто дійти від захвату до фактично повного спустошення».

За рахунок того, що це був її перший дорослий сезон, Марта не падала в рейтингу, а трималася в районі 120-го місця. Їй не потрібно було захищати очки, тож вона могла дозволити собі нікуди особливо не їздити. А наприкінці сезону трапилася травма, яка остаточно поставила крапку в тенісному році для Марти Костюк.

16-річна тенісистка характеризує перший сезон на дорослому рівні дуже просто: «У багатьох сенсах, це були американські гірки». І тут ніяк не посперечатися. Марта піднялася на шалену висоту на старті сезону, але потім не тільки не втримала планку, а впала вниз з шаленою швидкістю.

Вона впала нижче, ніж планувала: не змогла пробитися в основну сітку на жоден турнір Великого шолому (крім Австралії), не завершила рік в топ-100. Але, схоже, це той випадок, коли краще трохи не дотягнути, аби потім вистрибнути ще вище і втриматися там ще довше.

Зрештою, найнижча точка року Марти Костюк знаходиться набагато вище, ніж її стартова позиція. І це найважливіший підсумок сезону для 16-річної українки, яка навіть попри кризу літа-осені не перестала бути феноменом світового масштабу.Добавить комментарий
Читайте также
сегодня, 16:43
2783
2
сегодня, 16:43

Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?