Чотири від Барселони – не показник. Динамо виснажене і чекає лише одного матчу

У біло-синіх ще залишається невелика фора і надії на те, що в другій половині сезону буде більше емоцій від футболу, ніж новин з лазарету

Динамо - Барселона. Фото - fcdynamo.kiev.ua

Максим Юрков

Два місяці тому вболівальники Динамо вихваляли Мірчу Луческу, який зумів повернути в Лігу чемпіонів відсутній там з сезону 2016/2017 столичний клуб, потирали руки від зірковості суперників за підсумками жеребкування і чекали в гості Кріштіану Роналду і Ліонеля Мессі.

Згодом НСК Олімпійський лише частково прийняв глядачів на домашній грі Динамо з Ювентусом, ні Роналду, ні Мессі в Київ так і не прилетіли, а в четвертому турі групового турніру біло-сині ковтнули чотири м’ячі від напіврезервного і самого юного складу Барселони з 2011 року (середній вік – 24 роки і 206 днів).

До будь-яких тверджень про те, що нинішнє Динамо, незважаючи на різницю в класі виконавців, могло б за рахунок тактичної виучки і підвищеної самовіддачі конкурувати з чемпіоном Італії і віце-чемпіоном Іспанії, не варто ставитися серйозно. Груповий етап найпрестижнішого європейського клубного турніру – вже досягнення для цього Динамо. Підопічні Луческу залишили за спинами тернистий шлях, щоб опинитися на цій стадії змагань.

Але далі в суто футбольні лігочемпіонівські розбірки ще і втрутився фактор, на який в кінці вересня мало хто б ризикнув нарікати. Коронавірус змінив цей світ, через що життя в 2020-му вже який місяць здається завислою сценою з кінофільму «День бабака». Якщо до осені COVID-19 здавався для багатьох прихованою і не зовсім зрозумілою загрозою, то поточні реалії з поширенням хвороби привели до плачевних обставинам в розташуванні українських клубів, які виступають в єврокубках.

14 футболістів – саме стільки гравців не дорахувалася Динамо через травми і настільки заразливого вірусу напередодні домашньої зустрічі з Барселоною. Румунський фахівець зазначив всю складність підготовки складу до важливих матчів в умовах, коли тренер не може розраховувати на стабільну основну групу виконавців. За словами Луческу, тренерському штабу доводиться постійно коригувати тренувальний процес, щоб хоча б відновлювати футболістів до ігор, яких до того ж в результаті попадання клубу в Лігу чемпіонів і зміщення єврокубкового календаря в сезоні 2020/2021 стало банально більше.

Динамо – Барселона. Фото – facebook.com/fcdynamoua

З Інгульцем в чемпіонаті у Луческу була основа з 13 виконавців, і до них так ніхто і не додався до вівторка єврокубкового вечора на НСК Олімпійський. Сидорчук та Циганков хоч і здали негативні тести напередодні лігочемпіонівськіх баталій, але в заявку на гру з Барселоною точно не потрапляли.

У каталонців теж вистачало втрат перед київським матчем. Піке і Бускетс залишилися в Іспанії через травми, Мессі ж отримав можливість від Рональда Кумана для перепочинку в умовах виснажливого сезону. У підсумку, в стартову одинадцятки Барси вперше в нинішній кампанії потрапили Ален, Брейтуейт, Фірпо і Мінгеса, а останній і зовсім проводив свій перший матч за основну команду.

В умовах коронавірусних реалій три тижні між матчами – немов прірва. Ще на початку листопада поразка Динамо на Камп Ноу вселяла в душі вболівальників оптимізм: сейви Нещерета шокували футбольну Європу, кияни здорово огризались в контратаках і, якби не надійність тер Штегена, цілком могли б претендувати хоча б на очко у виїзній зустрічі з Барселоною .

У матчі-відповіді на полі не було жодного з авторів забитих на Камп Ноу м’ячів (Мессі, Піке і Циганков), а сам футбольний спектакль відверто не задався. І виною цьому катастрофічна втома, фізична і психологічна, тієї обойми футболістів Динамо, яка в останні тижні не так готувалася до відповідальної гри, як робила все, щоб залишитися в недоторканних відносинах з вірусом.

Щоб успішно протистояти опонентові, який перевершує в технічному аспекті, потрібна функціональна готовність. І стартові 15 хвилин матчу були обнадійливими для шанувальників українського клубу. Висока інтенсивність пересувань, активний пресинг і швидкі виходи з оборони в атаку були тими пунктами в грі Динамо, які формували досить сприятливу порядку денного для господарів, враховуючи солідну ротацію в рядах синьо-гранатових.

Але найнебезпечніший момент у першому таймі на обидві команди виник буквально перед самим свистком арбітра на перерву. Це Де Пена в контратаці протягнув м’яч лівим флангом і, не знайшовши підтримки від партнерів, пальнув з гострого кута в тер Штегена, який парирував спробу уругвайця.

У Динамо були і інші якісні просування до воріт Барселони – зазвичай через фланги і завдяки інтелекту і працездатності Буяльського, але не було фінального завершення. Такого необхідного киянам в перші 45 хвилин в умовах того, що на біло-синій лавці фактично було відсутнє будь-які кадрове посилення на другий тайм.

Вербич Динамо
Беньямін Вербіч, facebook.com/fcdynamoua

Захищалося Динамо в 4-4-2 з Буяльським і Вербічем в якості першої лінії пресингу. Звужучі простір фулбеки і відтягнуті назад вінгери ставали справжньою перешкодою для каталонського напіврезерву – знайти щілини в настільки компактно розташованій обороні у Барселони практично не було можливостей. Гостям залишалося лише розраховувати на виграш підбирань на підступах до штрафного і індивідуальну майстерність найдорожчого виконавця стартового складу – Коутіньо. Але своєчасна підстраховка Динамо в першу 45-хвилинку дала Барселоні нанести всього один удар в площину воріт Бущана.

Статистично київський клуб провів перший тайм на гідному рівні, що до коронавірусних реалій створювало б передумови для зачіпки і за позитивний результат у матчі. Але тривожний дзвіночок дав про себе знати ще на 37-й хвилині, коли функціонал гравців Динамо почав здавати. Біло-сині, які увійшли в гру без «автобуса» і вдало вибігали в контратаки, глибоко і безповоротно сіли до своїх воріт, дозволивши Барселоні за короткий проміжок часу збільшити процентне співвідношення володіння м’ячем з 55 до 66%. Динамо виглядало громіздким і наївшимся, яким зазвичай буває після 80 хвилин біганини в поєдинках з топ-суперниками. Але на табло була лише 37 хвилина матчу!

Кінцівка першої половини зустрічі матчу Динамо з Барселоною створила ефект дежавю: ми це вже бачили в першому турі, коли Динамо до перерви вдавалося грамотно нівелювати сильні сторони Ювентуса, а після відпочинку більш класний суперник зумів скористатися індивідуальними помилками молодих гравців і взяти своє.

Не забивши свій гол і не маючи посилення з лавки, уникнути подібного сценарію в грі з синьо-гранатовими у Динамо практично не було шансів. Хоча підопічні Луческу спробували вирішити перше завдання, жваво розпочавши гру після перерви. Тер Штеген зреагував на небезпечний постріл Вербіча, а потім кияни не реалізували блискавичний контрвипад: Шапаренко його розігнав, Буяльський продовжив на Вербіча, але удари в створ від словенця так і не послідувало.

Барселона ж реалізувала свій перший реальний шанс у відкритій грі. Енергетичного запалу киян вистачило всього на 7 хвилин, і Динамо пропустило через ланцюжки помилок в захисті. Втома і накладені на неї неправильні рішення ряду гравців призвели до того, що футболіст Барселони вперше за 52 хвилини виявився відкритим в штрафному майданчику для завершення атаки. Подібні моменти вирішуються технічною майстерністю, і Дест більярдним ударом в дальній нижній кут забив свій дебютний м’яч за каталонський клуб.

Це епізод і став початком кінця для Динамо, ніби переключив важелі в діях гравців київської команди. З того моменту Динамо немов виявилося готове до неминучого і вже не розраховувало відігратися або врятувати гру. Але ж віце-чемпіони України забивали Барселоні в Іспанії і на думку багатьох фахівців та вболівальників не заслуговували залишитися без очок в гостьовому матчі.

У Києві ж оборона Барси була апофеозом експериментів Кумана, але Динамо примудрилося так і не знайти ключ до воріт тер Штегена. При тому, що нинішня Барселона далека від досконалості і не грала на «нуль» з 28 жовтня, коли несподівано обіграла на виїзді Ювентус (2: 0).

Історія з Брейтуейтом – відмінний показник тієї різниці, в якій опинилися Динамо і Барселона в момент очної зустрічі в Лізі чемпіонів. Від COVID-19 і його наслідків страждають всі клуби, адже пандемія зупинила на кілька місяців сезон 2019/2020 і зрушила тимчасові рамки нової футбольної кампанії. Але ті лиха, що терплять Динамо і Барселона, незрівнянні.

Трансфер 29-річного данця в Барселону здавався непорозумінням. За дев’ять місяців перебування в клубі Брейтуейт так і не позбувся кліше «чужий серед своїх», а вболівальники так і не прийняли форварда на Камп Ноу, влаштувавши одному з найдивніших новачків екс-спортдира клубу Абідаля справжню обструкцію. На Олімпійському Мартін відзначився першим голом в 14 матчах за Барселону в усіх змаганнях. Більш того, відзначився дублем і додав до цього досягнення ще й результативну передачу на Деста.

Фото – instagram.com/fc_dynamo_kyiv/

Куман стверджував, що Барселона взимку буде шукати гравця трансферному ринку на позицію дев’ятки. Можливо, київський вечір змусив тренера переосмислити своє бачення щодо майбутнього Брейтуейта в клубі. Упередження до ігрових якостей і негативна преса заважали Куману розглянути в датчанину його працездатність, яким би незабивним він не був до цього моменту.

Якщо для Брейтуейта матч з Динамо – одна з найкращих подій в його житті, то кияни борються з проблемами зовсім іншого штибу. У Луческу зовсім немає глибини складу на настільки важливі матчі, і закрадається відчуття, що виснаженим киянам нині хоч якось дотерпіти б до Нового року, щоб взимку зібрати по крихтах склад.

Матч з Ференцварошем і зимова перерва залишаються основними мотиваторами для Динамо, яке звикло до життя в перманентній кризі в 2020-му. Тим більше, що гол Морати в компенсований час в ворота угорського клубу став найбільш очікуваною подією кінцівки вчорашнього вечора. На той момент в Києві вже все було ясно, а несподівано здобуте очко в Турині могло б внести сум’яття в турнірні розбірки Ференцвароша і Динамо за місце в Лізі Європи. Біло-сині опустилися б на останнє місце в групі і опинилися віч-на-віч перед невиразним зобов’язанням обов’язкової домашньої перемоги над колективом Сергія Реброва.

А так у київського клубу ще залишається невелика фора і надії на те, що в другій половині сезону 2020/2021 у Динамо буде більше емоцій від футболу, чого так не вистачає уболівальникам, ніж небажаних новин з лазарету.