«Поміняли тілами»: Шахтар провів із Реалом найкращий матч в сезоні

Sport Arena - про головну вересневу сенсацію Ліги чемпіонів

Реал Шахтер

Дано: третя команда УПЛ в поточному сезоні їде в Мадрид, щоб зіграти стартовий матч Ліги чемпіонів з чемпіоном Іспанії та 13-разовим володарем Кубка чемпіонів. На все це так невчасно накладається спалах коронавіруса, через який дев’ять основних футболістів Шахтаря виявилися за бортом заявки донецької команди на гру. Завдання: передбачити найбільш ймовірний підсумок матчу Реал – Шахтар.

Майже напевно ніхто з тих, хто задавався цим питанням напередодні старту Гірників в нинішньому розіграші Ліги чемпіонів, не зміг вирішити, здавалося б, просту задачку. Надто багато факторів в цьому протистоянні було за команду Зідана і проти колективу Каштру.

Відразу три дебютанта в старті – голкіпер Трубін і захисники Бондар і Корнієнко. Половині гравців, які вийшли на поле Альфредо ді Стефано в Мадриді – менше 21 року. Відповідно, набагато менше досвіду проведення ігор на такому високому рівні проти найтитулованішого клубу в європейському футболі. В запасі – шість гравців з дублюючої команди. Про які шанси можна було міркувати перед матчем, до якого сторони підходили в настільки нерівних умовах?

До честі оранжево-чорних, незважаючи на всі вимушені кадрові пертурбації, Шахтар з перших хвилин дав зрозуміти, що навіть його напіврезерв добре підготувався до суперника.

По-перше, український клуб захищався максимально вузько і компактно, не залишаючи Реалу простору для просування через короткий і середній пас. Момент у Асенсіо в дебюті гри – швидше виняток з правила, що трапилося завдяки індивідуальній майстерності Марсело, який вдало скинув м’яча під удар партнеру.

Реал Мадрид Шахтер

По-друге, Шахтар виявився готовим до високого пресингу господарів і за рахунок розумних позиційних пересувань гравців грамотно його розбивав. Неймовірно, але тріо дебютантів, які до цього дня дивилися Лігу чемпіонів лише по телевізору, зовсім не випадали з командних дій під час контролю м’яча і виходу з оборони в атаку. А адже Реал пресинг не імітував і зі стартових секунд намагався поставити задню лінію Шахтаря в незручне становище.

По-третє, в експериментальному складі Каштру на гру Марлос отримав роль вільного художника, що додало родзинки Шахтарю в організації гри. Ветеран донецької команди то опускався за м’ячем в опорну зону, то піднімався на позицію другого нападника в пару до Дентіньо.

Життя не втомлюється нам нагадувати, що будь-яка криза – це не кінець світу, а відкриті двері до нових можливостей. У світлі цієї концепції Шахтар зумів здивувати, напевно, всіх. Не тільки Реал, футбольних експертів або букмекерів, але і власних шанувальників. У семи матчах цього сезону Тете жодного разу не відзначився забитим голом за Шахтар. Майкон виходив в старті лише в двох іграх УПЛ, і якби не позитивні тести основних виконавців на COVID-19, вкрай сумнівно, що зіграв би в дебютному поєдинку Гірників в єврокубках. У мадридському матчі ми побачили цих хлопців в новому світлі.

Це не Ракицький в свої кращі роки, а Майкон двічі відрізав весь Реал своїми довгими передачами і створив два моменти донецької команди в першому таймі. У першому випадку Марлос запоров прем’єрний (а їх ще буде багато у Шахтаря в цьому матчі!) вихід один на один з Куртуа. У другому ж Соломону не вистачило кількох кроків, щоб випередити воротаря мадридців і завершити епізод на користь своєї команди.

Це не Тайсон, який в останні роки є безальтернативно найкращим гравцем Шахтаря і всієї УПЛ, а Тете взяв участь у всіх трьох забитих м’ячах Гірників у першому таймі. Перші безуспішні вилазки до володінь Куртуа лише підбадьорили гостей, їх зарядженість на боротьбу і сміливість, а головне – варіативність в творенні, незабаром ввели мадридську оборону в стан ступору.

Реал Мадрид

Самовідданість Корнієнка, через яку він отримав ранню жовту за надто агресивний підкат проти Менді, принесла користь гостям під кінець півгодини. Віктор почав зміщуватися з флангу в центр і не зніяковів піти відразу на декількох опонентів, віддавши в падінні пас під удар Тете, і бразилець пробив точно в дальній нижній кут воріт.

Шахтар був максимально мобільним і до забитого гола, але після першого взяття воріт у підопічних Каштру в атаці стало виходити практично все. Удача любить сміливих, а авантюра Додо з Тете в швидкій атаці правим флангом несподівано змінила одиницю на двійку на табло. Виявляється, м’яч перед собою відбиває не тільки маловідомий в європейському футболі Бущан, а й один із найкращих воротарів світу, який відповідають за безпеку рамки Реала. Автогол Варана – щаслива випадковість для Шахтаря, але ж і її потрібно заслужити. Якби не француз, м’яч в сітку напевно відправив би Дентіньо.

Третій гол у ворота Куртуа – найчистіше кураж. Коли вже якщо пре, то по повній програмі. Соломон і Тете спорудили його на двох, залишивши в статистах півкоманди королівського клубу. Такі комбінації потрібно відразу номінувати в кращі голи за підсумками ігрового дня в Лізі чемпіонів.

До слова, в останній раз «Реал» пропускав три голи в першому таймі домашньої гри Лізі чемпіонів в далекому 2000 році, поступившись тоді в результаті Баварії – 2:4. Але що гірше: команда Зідана, яка програла в Європі 7 з 8 матчів без Рамоса в обороні, повторила в першому таймі кошмарний матч чемпіонату з Кадісом, що відбувся на вихідних. У рідних стінах мадридці не просто програли, але і завдали всього один удар в створ за 90 хвилин. З Шахтарем Реал був таким же беззубим в атаці в перші 45 хвилин – передбачуваним і одноманітним при виборі варіантів доставки м’яча у фінальну третину.

Після перерви Реал накрутив темп і після виходу на поле Бензема перейшов на гру в два нападаючих. Але варіантів для камбека могло і не бути зовсім, якби не фантастичний по виконанню дальній «постріл» Модріча. Лука став четвертим гравцем старше 35-ти років, який забив за мадридський клуб в Лізі чемпіонів. Хорват вписав своє ім’я поруч з такими легендами, як Пушкаш, Хенто і Ді Стефано, на стадіоні імені якого Шахтар згодом і здобув історичну перемогу.

Але який же великий тріумф і без пам’ятних подій? Всього 15 секунд знадобилося Вінісіусу, щоб вийти на поле, обікрасти Марлоса біля штрафного і відзначитися забитим м’ячем. Гол хавбека Реала став третім найшвидшим в історії проведення найпрестижнішого європейського клубного турніру. У 2007-му Баварії і Макаю знадобилося всього 10,12 секунд, щоб вразити ворота Реала, а в 2011-му Валенсії і Жонасу – 10,96, щоб засмутити леверкузенський Байєр.

shakhtar.com

Єдиним негативним моментом для Шахтаря в цій зустрічі стало відсутність гравців, здатних освіжити гру із замін. У минулій Лізі чемпіонів заміни були сильною рисою Каштру, яка неодноразово допомагала донеччанам добувати потрібний результат. У Мадриді у португальського коуча не було варіантів, з більш-менш перевірених бійців на лавці був лише молодий Маркіньос. Саме тому вже до 70-й хвилині гості виглядали втомленими, а з огляду на небажання Реала програвати на старті турніру розв’язка могла виявитися не такою райдужною для українського клубу.

Допомогла скажена самовіддача стартової 11-ки, навіть Марлос, який уперше в сезоні зіграв всі 90 хвилин гри, захищався поряд з усіма і при необхідності страхував партнерів. Допомогли заміни в останні хвилини, коли необхідно було збити темп і остудити запал програє боку. Допоміг VAR, який останнім часом нещадно критикують в Європі, а особливо – в матчах за участю Реала. Але на цей раз саме відеоассістент допоміг арбітру Йовановичу розібратися в ситуації і справедливо скасувати взяття воріт Трубіна. Вінісіус, який добре підсилив гру Реала в атаці в другому таймі, закрив огляд голкіперу в момент удару Вальверде і позбавив чемпіонів Іспанії хоча б одного очка в цьому поєдинку.

Реал другий рік поспіль починає європейську кампанію з поразки. У сезоні 2019/2020 мадридці постраждали від вийшов згодом в фінал ПСЖ. Шахтар же створив щось неймовірне. Щось, що ще перед матчем здавалося нелогічним, але якби фінальний свисток зафіксував нічию, виявилося б несправедливим, зважаючи на те, скільки Гірники не реалізували гольових моментів у другому таймі.

Таке відчуття, що в цій грі, як у старій-добрій комедії 90-х, її учасників поміняли тілами. За організації та якістю гри Шахтар якраз нагадав Реал часів першої каденції Зідана, коли іспанський клуб домінував в Лізі чемпіонів, вигравши її три рази поспіль (з 2016 по 2018 роки).

Але це Шахтар. Команда із середнім віком 22,2 роки, яка обіграла суперника з першого кошика у нього ж вдома. Це колектив, який видав свій кращий матч в сезоні, і здатний ще не раз піднести сюрпризи українським уболівальникам в нинішньому єврокубковому сезоні.