Шахтар зробив висновки з 0: 5 і вичавив максимум із гри з Інтером

Здорово, що Гірники радіють важкій нічиїй, а не красивій грі за п'яти пропущених м'ячів

Максим Юрков

«Ми показуємо більш красивий і атакуючий футбол, ніж Інтер. У цьому, як мені здається, наш плюс». Вболівальники люблять красиві комбінації і ефектні голи. Шахтар вже багато років позиціонує свій фірмовий стиль, асимілюючи в український футбол перспективних бразильців і створюючи сплав видовищності і надійності, який приносить результат і не може залишати байдужими глядачів на трибунах.

Шахтар хоче подобатися вболівальникам. Це нормально для клубу, який не тільки виграє трофеї, а й має найдосконалішу у вітчизняному спорті №1 структуру функціонування, спілкується з аудиторією на рівні швейцарських годинників і регулярно працює над підвищенням впізнаваності бренду. А зараз Шахтарю це як ніколи важливо, враховуючи статус клубу, який безуспішно намагався після початку військових дій на Донбасі в 2014 році стати своїм у Львові, Харкові, а тепер і в Києві.

Слова генерального директора клубу Сергія Палкіна про вірність атакуючому стилю після нищівних 0: 5 від Інтера в недавньому півфіналі Ліги Європи виглядали відверто безглуздо. Навряд чи український уболівальник, часто приходить на стадіон не стільки заради своєї команди, скільки через статус і зірковості суперника, був би проти того, щоб Гірники поставили «автобус» проти Інтера, але пройшли до фіналу Ліги Європи. Адже про півфіналістів через час ніхто і не згадує, про таких оди не складають.

В Україні поки немає англійської культури проводити час, коли ключову роль відіграє не любов до футболу, а те, що місто або його частина грає проти іншого, і ті 11 хлопців потребують твоєї підтримки. Щоб клуб любили, він повинен давати результат, і поки це самий дієвий метод збільшення армії шанувальників в цій країні.

Шахтар зробив висновки з нищівного німецького фіаско від Інтера. Пішов від безрезультатних спроб володіти м’ячем і виходити з оборони в атаку через короткий пас. Приніс в жертву красивий футбол на користь результату. І фактично вичавив максимум з домашньої гри з командою Антоніо Конте, враховуючи дикі умови з впливом COVID-19 на формування активного ростера і силу нерадзуррі, які ще в серпні тактично знищили найсильніший склад чемпіона України.

Луїша Каштру хвалили за сміливість в дебютному матчі Ліги чемпіонів з Реалом в Мадриді, коли португальський наставник довірився в старті «дитячому садку» – сім гравцям не старше 21 років. І не прогадав, враховуючи тактичну готовність протистояти пресингу іспанців, їх провали в обороні і бажання молодих виконавців показати себе у всій красі в боротьбі за регулярне місце в основі. Каштру не вважав за потрібне змінювати те, що на відмінно спрацював в Мадриді, і поставив проти Інтера все тих же. Готових до боротьби, страждань і вичікування своїх шансів на успіх.

На Олімпійському Інтер приймав уже зовсім інший Шахтар: 7 з 11 виконавців, які брали участь в серпневому розгромі, не грали в київській зустрічі.

Шахтар нагадував себе зразка більшості матчів нинішнього і минулого сезонів при Каштру в стартові відрізки гри. Гірники здорово працювали з м’ячем на високих швидкостях. Як і в першій грі з Реалом, сполучною ланкою в фазі володіння м’ячем був Маркос Антоніо, який дотримувався балансу в надійності у володінні і креативності для розвитку атак. Так було аж до 12 хвилини, поки театр бойових дій не залишив Дентіньо – перша і не остання вимушена втрата Шахтаря в цьому матчі.

Український клуб залишився без номінального нападника: Тайсон хоч і вийшов на поле на позицію хибної «дев’ятки» з чіткоб вказівкою від Каштру зберігати компактність в оборонних діях, але відсутність гравця на вістрі дозволила Інтеру грати без оглядки і сконцентрувати більші сили в наступі.

Шахтар в середині першого тайму пережив, без тіні сумніву, найскладнішу десятихвилинку в нинішній Лізі чемпіонів. Хакімі замучив своїми підключеннями до атак лише тиждень тому дебютувавшого в єврокубках Корнієнка, Бондарь був змушений грати з оглядкою на Бареллу, який готував черговий ривок за спину захисної лінії донецького клубу. Саме передачі за спини захисникам і ривки гравців Інтера в вільні простору виявилися для Шахтаря, які не встигає перебудовуватися в першій третині поля, основною зоною ризику.

Небезпеки воротам Трубіна додавав і широкий спектр можливостей Лукаку. Бельгієць двічі забивав Пятову в минулому сезоні, а в першому таймі нової зустрічі Шахтаря і Інтера був одним з каталізаторів створених гольових можливостей італійського клубу. В одному з епізодів Ромелу просто продавив в єдиноборстві Хочолаву, і лише поперечина врятувала Гірників від голу після удару Барелли. Моменти, створені біля воріт суперників з нічого – «фішка» Лукаку, який володіє унікальними атлетичними даними, за допомогою якої він в парі з Лаутаро в минулому сезоні забили на двох 55 голів (!) за нерадзуррі.

Уболівальникам, які прийшли на Олімпійський, пощастило, що в складі Шахтаря в цей вечір був також футболіст, здатний робити різницю на поле. І це 19-річний Трубін, який був не просто зразком надійності на останньому рубежі протягом всієї гри, але і потягнув неймовірно складний удар Лукаку зі штрафного перед самою перервою.

Шахтарю пощастило не пропустити до перерви. Тому що гол в ворота Гірників назрівав більшу частину першої половини зустрічі, а контргри або антидоту для задньої лінії проти мобільного італійської атаки на горизонті не спостерігалося. І тут знову важливо відзначити гнучкість Каштру, який змусив свій колектив вийти більш структурно цільним на другому тайм, знайти можливості для організації контратак і що особливо важливо – прийняти правила гри, яким цілком успішно слідував Інтер в першому таймі.

Мова про боротьбу на межі фолу. Донеччани перестали церемонитися зі своїми візаві в єдиноборствах, і з огляду на лінію реагування, яку вибрав арбітр зустрічі, стали, як мінімум, рідше допускати підбори гостей у власних володінь. А після ситуації із зіткненням Бондаря і Лукаку в штрафний при нульовій реакції з боку арбітра впевненості в їх діях ще додалося.

Інтер ж з плином часу прогнозовано зменшив темп і не знайшов внутрішні резерви для того, щоб дотиснути суперників. У першому таймі кращим гравцем з двох команд на полі був Брозович. 27-річний хорват частіше всіх зустрічався з м’ячем: виконав 59 торкань з кращою якістю передач (89,1%) і при цьому створив з глибини дві гольові нагоди. Шанс у Інтера забити був і після перерви, коли сам Марцело не зміг пробити Трубіна, а Лаутаро дивним чином промахнувся із убойної позиції.

Але, якщо не враховувати нульову гольову конверсію, Інтеру було все складніше розкривати в другому таймі Шахтар, який практично повністю перебував за лінією м’яча. А після 65-ї хвилини Гірники ще й відремонтували контргру – Соломон і Тете, змушені весь матч грати без м’яча у відборі, кілька разів налякали агресивними вилазками оборону Інтера.

Інтер – не реальний, команда Конте за рахунок тактичної виучки, дисципліни і холодного розрахунку знищила Шахтар в битві за фінал Ліги Європи. Кілька місяців по тому український клуб відповів своєму кривдникові тією ж зброєю: Шахтар звик грати з м’ячем і розкривати простір, але заради досягнення результату прийняв необхідність відбиватися проти більш сильного в командному та індивідуальному плані опонента.

Що маємо в результаті? Інтер забивав два або більше м’ячів в 10 з 11 єврокубкових протистоянь. Італійці не могли вразити ворота суперників лише в 2 з 14 матчах Ліги чемпіонів. Шахтар же не залишав ворота «сухими» в своїх 10 попередніх домашніх зустрічах в найпрестижнішому європейському клубному турнірі.

Вчора Шахтар змусив Інтер переписати історію. Нулі на Олімпійському – перевірка характеру, яку донецький клуб успішно здав. Зрештою всіх буде цікавити підсумкова кількість очок, а не найкращий гол турніру. І здорово, що Шахтар радіє одному видряпати в складному поєдинку очку, а не красивій грі за п’яти пропущених м’ячів.