Повернення вийшло нелегким. Підсумки матчу Україна – Швейцарія

Головні висновку по першій грі синьо-жовтих в 2020 році.

Фото - Павла Кубанова, uaf.ua

Збірна творить дива із фланговими захисниками

Одним із показових моментів відбору на чемпіонат Європи-2020 стала проблемна, на перший погляд, позиція правого захисника. Богдан Бутко ніколи не виділявся чимось особливим, через що тренерський штаб був змушений звернутися до номінального півзахисника Олександра Караваєва. Цей маневр перевищив будь-які очікування: Караваєв мало того, що відігравав надійно в обороні, так ще і завдяки підключенням в атаку (чого від нього і чекали) взяв участь в декількох гольових атаках. При цьому в Динамо Караваєв виглядав в обороні дуже непоказово, те й роблячи, що заробляючи пенальті для суперників в найважливіших поєдинках.

Олександр Тимчик не виглядав самим очевидним вибором на позицію правого фулбека саме на вересневі матчі. Він провів хороший сезон в Зорі (звідки його не викликали) і вже точно мав залишитися в заявці після скорочення заявочного списку. Але в миттєвий дебют не особливо вірилося: той-таки Караваєв, незважаючи на те, що був вимушено переміщений на лівий фланг оборони, ігрову практику в Динамо отримував. Та й тренерський штаб Шевченка, незважаючи на заяви про поступове омолодження складу, зацікавлений і в тому, щоб відновити ті ігрові взаємозв’язку, які були втрачені за 10 місяців перерви.

Проте, Тимчик вийшов і відразу ж заткнув усіх критиків, які в ньому сумнівалися (мене, зокрема: стартові матчі за Динамо Олександр провів далеко не на високому рівні). За Україну фулбек відіграв зразково: надійно в обороні, часто підключався по флангу (в одному з епізодів другого тайму він взагалі повів за собою суперника, дозволивши Ярмоленку нанести удар по воротах, правда, в ближній кут). В результаті Тимчик пішов з результативною передачею і виявився мало не найкращим у складі збірної України.

Аналогічним чином можна було б сказати і про Богдана Михайличенка, але український легіонер Андерлехта виглядав не так впевнено, як його колишній партнер по Зорі. Позиція Михайличенко в старті теж була неочевидна: у розпорядженні у Шевченка був Едуард Соболь, який вже підміняв відсутнього Віталія Миколенка. Однак, на відміну від Тимчика, вихід Михайличенка виявився ще більш логічним, оскільки, на відміну від “відпочиваючого на карантині” Соболя Богдан відіграв залишок сезону в Україні і вже почав грати в чемпіонаті Бельгії за нову команду, відзначившись голом у дебютному поєдинку після сольного рейду вперед.

Фото Павла Кубанова, uaf.ua

Михайличенко провів не найкращий перший тайм, що було викликано нервозністю (не варто забувати, що в початкову версію розширеного списку він не потрапив). В обороні Богдан міг втратити м’яч, аж надто активний на брівці у Швейцарії був Мбабу, а в атаці всі його підключення припинялися Коноплянкою, який просто ігнорував його просування вперед.

Звичайно, я хвилювався. Думаю, в збірній всі переживають такі відчуття під час дебютного матчу. У першому таймі втрачав м’яч, не завжди вдавалося віддати партнерові. У другій половині гри виходило вже краще. Загалом, команда після перерви стала грати впевненіше. (Богдан Михайличенко)

Змінилося все ближче до 60-й хвилини другого тайму, коли і Михайличенко заспокоївся, і зліва в атаці вийшов Роман Яремчук, який відразу ж став “навантажувати” партнера по флангу. В результаті дебют за результативністю у Михайличенко вийшов таким же, що і у Тимчика – Богдан віддав результативну передачу на Олександра Зінченка в епізоді з другим голом. Але враження від гри колишніх захисників Зорі назвати ідентичними не можна.

Топ-трикутник у центрі поля має свої недоліки

У центрі півзахисту у України вийшла трійця Степаненко – Зінченко – Малиновський. На сьогоднішній день (а, швидше за все, і за відрізок в 10-15 років) в української збірної не було сильніших гравців в центрі поля, ніж нинішня зв’язка. Надійний Степаненко і два креативних півзахисника, які виступають в топових європейських чемпіонатах – Україні давно не вистачало цього.

Але в усьому загальному захваті до трикутника в півзахисті збірної, губилася одна не менш важлива річ, яка по ходу відбору на чемпіонат Європи не особливо проявляла себе. Надійність в грі на оборону. І якщо до Тараса Степаненка претензії в цьому сенсі мінімальні – він справляється з захисними функціями рівно так, як може і йому дозволяє його фізичний стан, то Зінченко і Малиновський – це все ж гравці не того плану (хоча Олександр і закриває позицію флангового захисника в Манчестер Сіті і вже має бути знайомий з функціями відбору).

У першому таймі швейцарці вдало застосовували пресинг. У наших діях було багато браку. Але після перерви ми вже часто добиралися до воріт суперника і створювали моменти. (Тарас Степаненко)

У відборі на Євро-2020 лише одна команда могла створити Україні проблеми в центрі поля. Ні, не Португалія, а Сербія – проти португальців тренерський штаб явно давав команду грати трохи глибше, хоч і декламує, що намагається не відмовлятися від своїх принципів гри, незалежно від суперника. А ось серби – це приблизно той же рівень, що і українська збірна, правда в першому матчі команда Шевченка її просто змела без жодних труднощів.

Фактично, Швейцарія і стала першим випробуванням для тренерського штабу, коли суперник був приблизно того ж рівня, що і Україна. І його синьо-жовті (в тому числі і з об’єктивних причин – тривалої перерви) виконали, але не так добре, як хотілося. Здебільшого йшлося про Зінченка, який допустив чимало помилок протягом усього поєдинку і був другим кандидатом на заміну в перерві після Євгена Коноплянки. Ситуація виглядала настільки сумно, що весь перший тайм Швейцарія атакувала через фланг Михайличенко-Коноплянка і напівфланг, який закривав Зінченко.

Але в другому таймі героєм матчу став не Малиновський, який вистрілив зі штрафного в напрямку трибун (хоча в першому таймі Руслан блискуче пробив в поперечину), а саме Зінченко. Рядовий, здавалося б, удар по воротах, виявився настільки точний, що на нього не зреагував воротар Швейцарії Ян Зоммер.

“Думаю, в більшості випадків я б міг впоратися з таким ударом, який вийшов у Зінченко. Тому це моя помилка”. (Ян Зоммер, воротар Швейцарії)

Після цього матчу у тренерського штабу можуть виникнути сумніви в “бездоганності” трикутника в центрі поля. У деяких випадках працьовитістю не компенсуєш відсутніх навичок відбору, коли їх дійсно не вистачає. А в матчах Ліги націй і, що найбільш важливо, через рік на Євро це точно буде нагадувати про себе.

Шевченко прогадав з вибором атакуючої трійки в основному складі

Вразливим місцем в центрі півзахисту України є позиція лівого вінгера. На сьогоднішній день повноцінно її може закрити лише Євген Коноплянка: правоногий гравець Шахтаря підходить під маневр гри збірної зі зміщенням в центр і володіє необхідною швидкістю для того, щоб втекти від суперників. У всякому разі, так досі здається.

На жаль, топ-рівень Коноплянки зник з моменту переїзду з Дніпра в Іспанію, а незабаром – в Німеччину. Так і не зумівши адаптуватися в європейських чемпіонатах, Коно втратив необхідні ігрові кондиції, які на момент його становлення як дорослого футболіста дозволяли йому мати видимість переваги над Ярмоленком за рахунок технічних дій. Повернення в Україну, підписання контракту з Шахтарем, для Коноплянки нічого суттєво не змінило. Крім одного: він знову виступає в звичному для себе середовищі.

Коноплянку тренерський штаб збірної замінив першим, оскільки на полі він постійно приймав неправильні рішення. Замість підключень партнера по флангу – зміщення, замість прийому після передачі (згадайте епізод з пасом Зінченка в першому таймі) – абсолютно необов’язковий удар в дотик. Так, Коноплянка за рахунок досвіду часто опинявся на полі там, де і мав бути, але поза умов командних взаємодій вектор руху гравців – це лише дотримання структури гри, нічого більше.

Якби не проблеми, з якими зіткнувся Роман Яремчук в цьому році, Жуніор Мораєс навряд чи б вийшов з перших хвилин на позиції нападника. Український форвард Гента і через травму пройшов, і через тривалу перерву, пов’язану з достроковим завершенням чемпіонату, і навіть через невдалий початок нового сезону, в якому встиг розкритикувати тренерський штаб. Але коли Яремчук у другому таймі вийшов на полі, то контраст в грі збірної став більш відчутним – складалося враження, що Україна саме тоді переламала гру, взявши ініціативу в свої руки, і завдяки цьому забила.

Мораєс же був просто непомітний. Ні, він не грав погано, у нього не було таких небезпечних моментів, як у другому таймі проти Інтера за рахунку 0:1 на користь міланців. Однак Жуніора просто “виключили” з гри, що, з огляду на його рухливість, говорить багато про що. У деяких відрізках гри другого тайму Мораєс навіть був змушений діяти справа, коли Ярмоленко опинявся на лівому (!) фланзі, а Яремчук – в центрі. Але де б не перебував форвард Шахтаря, знайти себе на полі він так і не зміг.

У мене не було претензій до Яремчука, я більше намагався його стимулювати. Він добре вийшов, так, були помилки, але це футбол. Він приймав такі рішення, але до нього немає ніяких претензій. Коноплянка? За його станом, він провів відмінний матч. Йому треба конкурувати як в клубі, так і в збірній. Будемо давати йому шанс, ще бачимо в ньому потенціал. (Андрій Шевченко)

До наступного матчу проти Іспанії попереду явно варто очікувати змін в основі української збірної. Не виключено, що тренерський штаб знову використовує “португальський” маневр, зробивши із Марлоса “хибну дев’ятку”, відрядивши на лівий фланг Яремчука (де той і починав діяти, вийшовши на поле замість Коноплянки).

Що дійсно шкода – фланги Коноплянка-Ярмоленко більше не панацея. Епоха давно пройшла, але помічати цей факт кожен раз неприємно.

Пару слів про інше

Андрій Пятов в цьому поєдинку виглядав знову не так надійно, як провів кампанію до чемпіонату Європи. Якщо по кому і вдарила поразка від Інтера, так саме по ньому – в епізоді з голом Сеферовича воротар збірної явно перебував не в найкращій позиції, хоча сам удар не можна було допускати.

До центру оборони Матвієнко-Кривцов навряд чи виникнуть претензії, але один важливий момент залишається. Верхова боротьба все так же лишається слабкою ланкою цієї пари центральних захисників. Суперники зможуть скористатися цим під час кросів або стандартних положень – принаймні в Шахтарі (де ця ж пара є основною) недолік гри на другому поверсі залишається відчутним.

Гра проти Швейцарії і так забрала багато сил, так ще й тренерський штаб практично нічого не міняв (крім заміни Коноплянки на Яремчука). Тому, з урахуванням перельоту, до матчу проти Іспанії українці можуть підійти у втомленому стані, що не найприємніша новина.

Деякі хлопці почали чемпіонат, я був у відпустці 11 днів, тому що був важкий сезон. Зараз трохи ноги зводило. Поле хороше, але трохи м’яке. Всі хлопці билися. Видно було, що команда на полі, всі відпрацьовували один за одного. Хочу привітати дебютантів. Молодці, намагалися довести. Думаю, вони довели, що їх не дарма в збірну викликали. (Руслан Малиновський)

Чи можна очікувати змін у складі на гру з Іспанією? Не виключені зміни на всіх “неоднозначних” позиціях: на фланги оборони можуть повернутися Караваєв і Соболь – Тимчик та Михайличенко добре дебютували, проте освіжити края тренерський штаб збірної все ще може. Напрошуються зміни в атаку, де з перших хвилин можуть вийти Марлос і Роман Яремчук, посадивши Жуніора Мораеса і Коноплянку відповідно. Не стане подивом і вихід Андрія Луніна з перших хвилин – в кінці-кінців, грати будуть в Іспанії, де він освоївся найкраще за інших партнерів по команді. Що стосується інших змін, то вони можливі, але поки виглядають менш очевидними.