Перший для Києва, 13-й для Луческу і 16-й для Шахтаря: що треба знати про матч за Суперкубок України

42 голи, 13 рефері, шість серій пенальті. Напередодні поєдинку за Суперкубок України, в якому зійдуться Динамо та Шахтар, згадуємо цікаві факти попередніх матчів.

Суперкубок Украины

Суперкубок України вперше прийматиме Київ. Раніше трофей розігрувався в Одесі (10 разів), Полтаві (двічі), Сумах, Запоріжжі, Луганську та Львові.

У попередніх 16 титульних поєдинках було забито 42 м’ячі (в середньому 2,6 гола за гру). Автором самого першого з них став динамівець Олег Гусєв, який відзначився точним ударом на 21-й хвилині дебютного Суперкубка-2004, який в підсумку приніс перемогу його команді над Шахтарем у серії пенальті (після 1: 1 в основний час). Відзначимо, що найчастіше взяття воріт фіксувалося в останні 15 хвилин і компенсований до матчу час (12). Хоча, в цілому перші тайми виявлялися більш результативними, ніж другі (23 і 19 м’ячів відповідно).

Для Шахтаря майбутній Суперкубок – 16-й за рахунком, Динамо зіграє в титульному матчі в 14-й раз. Але по завойованим трофеям зберігається паритет, кожен із суперників раніше перемагав в СКУ по 8 разів, а значить, переможець майбутньої зустрічі стане новим рекордсменом за цим показником.

Серед авторів суперкубкові голів значаться 30 гравців з 4 клубів. Найрезультативніша команда турніру – Шахтар, на рахунку Гірників 26 забитих м’ячів. 14 раз вражали ворота суперників київські динамівці, ще по одному влучному удару в активі гравців Таврії і Чорноморця.

Донеччани також є і авторами найбільшої перемоги в історії турніру – 7: 1 над Таврією в 2010-му. А за рік до цього єдиний раз в історії Суперкубка глядачі взагалі не побачили забитих м’ячів – після нульової нічиєї в основний час Динамо перемогло Ворсклу в серії пенальті.

Всього до післяматчевої лотереї в поєдинках справа доходила шість разів. Сама швидкоплинна серія трапилася в 2009-му, коли переможним для киян став вже 8-й підхід до «точки». А найтривалішою гра в «футбольну рулетку» була в дебютному розіграші-2004, в якому біло-сині відсвяткували вікторію лише після 20-го удару. Причому, вирішальний пенальті в ворота Шахтаря забив тоді голкіпер киян Олександр Шовковський.

Найпопулярніший рахунок суперкубкових поєдинків – 2: 0 (фіксувався 5 разів) і 1: 1 (4 випадки).

Найшвидший гол в історії Суперкубка України був забитий в 2010-му – гірник Олександр Гладкий поклав початок розгрому Таврії вже на 2-й хвилині. Пізніше всіх своє прізвище на табло записав його одноклубник Бернард, в 2015-му вразив ворота Динамо на 4-й компенсованій хвилині.

П’ять разів на матчах Суперкубка оформлялися дублі. Їх авторами стали Гірники Гладкий, Луїс Адріано, Фред і Феррейра, а також динамівець Михалик. Хет-триків не було.

Гладкий з чотирма голами – найкращий бомбардир Суперкубка. По три м’ячі забивали Мілевський, Адріано і Фред.

У 16 минулих матчах арбітри 4 рази призначали 11-метрові удари. Найперший підхід до «точки» виявився невдалим: у 2006-му динамівець Родріго пробив повз ворота Шахтаря. Але в подальшому суддівські вироки виконувалися бездоганно. Їх приводили у виконання киянин Гусєв (2011) і донеччани Тайсон (2013) і Срна (2015).

За 16 титульних поєдинків було показано 82 жовтих і 6 червоних карток. Дебютне видалення виклопотав в 2012-му захисник донецького Металурга Олександр Воловик. А самими грубими поєдинками в історії Суперкубка України стали битви між Шахтарем і Динамо в 2015 і 2018 роках, коли арбітри – Анатолій Жабченко і Костянтин Труханов відповідно – показували суперникам по 9 жовтих і 2 червоні картки. Зате вирішальний матч-2013 між Чорноморцем і Шахтарем, який обслуговував Сергій Бойко, обійшовся взагалі без єдиної дисциплінарної санкції.

Матчі Суперкубка країни обслуговували 13 рефері, в тому числі двоє іноземців: голландець Петер Вінк (2007) і німець Вольфганг Штарк (2008). Частіше за інших (по 2 рази) команди виводили на поле Віталій Годулян, Анатолій Абдула і Костянтин Труханов.

Тріумфаторами Суперкубка ставали 8 тренерів (частіше за інших Мірча Луческу – 7 разів). Найпершим трофей завоював Олексій Михайличенко (2004). Сергію Реброву і Олександру Хацкевичу вдавалося підкоряти суперкубкові вершину і в якості гравців, і в якості наставників Динамо. А Мірча Луческу може стати першим тренером в історії СКУ, який виграв турнір на чолі двох різних команд.

Незважаючи на те, що Шахтар і Динамо завсідники матчів за Суперкубок, в їх нинішніх складах всього 6 футболістів, вже забивали в СК: у гірників – Тайсон, Марлос і Алан Патрік, у киян – Бурда, Буяльський і Гармаш. Так що велика ймовірність того, що сьогодні з’являться нові лауреати.